Събития в Програма "Достъп до информация"
|
Проучване на Интернет страниците на институциите от изпълнителната власт. Рейтинг на активната прозрачност 2013
За да онагледи развитието на прозрачността в институциите, за втора година ПДИ публикува актуализиран Рейтинг на активната прозрачност 2013. Нивото на прозрачност бе оценявано с точки по 40 (43 за общините) индикатора, като възможният максимум бе 78,5. Трите допълнителни въпроса за органите на местно самоуправление реално позволиха създаването на Рейтинг на активната прозрачност на общините в България.
Анализът на резултатите, изготвен от изпълнителния директор на ПДИ Гергана Жулева, бе публикуван в бюлетина на ПДИ през март 2013 (Граждански одит на онлайн публикуването. Активната прозрачност е важна част от откритостта на органите на власт) и е част от годишния доклад "Състоятнието на достъпа до информация в България 2012".
Рейтингът беше посрещнат с голям медиен и обществен интерес.[1]
Превод на английски език на резултатите и анализа бе разпространен в Международната мрежа на застъпниците за свобода на информацията. Проучването и рейтингът бяха отразени в международния портал Freedominfo.org и бюлетина на Мрежата на изследователски центрове на демокрацията.
Резултатите от Рейтинга бяха използвани при оценката на номинациите за наградата „Златен ключ” в категорията „Институция, най-добре организирала предоставянето на достъп до информация за гражданите”, която ПДИ връчва традиционно на церемония за 28 септември – Международният ден на правото да знам.
ПДИ вече обнови въпросника с индикаторите за оценката на активната прозрачност на институциите за 2014. Поради големия интерес на партньори, застъпници за свобода на информацията от чужбина, ПДИ подготви публикуването на рейтинга и резултатите за 2014 на английски език.
Годишен доклад „Състоянието на достъпа до информация в България”
ПДИ представи доклада за състоянието на достъпа до информация в България на 28 март 2013 в Пресклуба на Българската телеграфна агенция.
Прилагане на Закона за достъп до обществена информация
За целите на застъпническата си дейност за по-добро прилагане на ЗДОИ, ПДИ стартира специална секция на страницата си, в която предоставя систематизирани данни за прилагането на ЗДОИ от 2001 до 2012 въз основа на статистиката, представена в правителствените доклади „Състоянието на администрацията”. В секцията поместихме и анализи, и коментари, изготвени от ПДИ, публикувани в месечния информационен бюлетин и в блога "Точка на достъп".
Позицията на ПДИ по необходимостта от независим орган, наблюдаващ и контролиращ изпълнението на ЗДОИ, бе отразена в анализа, изготвен от изпълнителния директор Гергана Жулева: Защо ни е необходим информационен комисар? в брой 8(116) на месечния информационен бюлетин.
Антинагради „Големият Брат”
Номинациите, наградените и мотивите за това бяха отразени в месечния информационен бюлетин за януари 2013.
11-ти Международен ден на правото да знам. 11-та церемония по връчване на награди в България
Наградите за 2013 година бяха връчени в шест категории. Журито трябваше да избере победителите от 39 номинации чрез обновената страница, посветена на празника:www.righttoknowday.net. Интервюта с наградените публикувахме в месечния бюлетин през октомври.[2]
28 септември е датата, на която през 2002 бе създадена Международната мрежа на застъпниците за свобода на информацията. ПДИ е съосновател и активен член на мрежата.
ПДИ – Граждански център за подкрепа на прозрачността
„Партньорство за открито управление”
И през изминалата година ПДИ активно участва и информира широката общественост за развитията в рамките на глобалната инициатива „Партньорство за открито управление”. През февруари 2013 се проведе среща на членовете на обществения съвет „Прозрачност” към Министерство на транспорта, информационите технологии и съобщенията с отговорния по изпълнението на ангажиментите на МТИТС заместник министър. ПДИ е член на обществения съвет и изпълнителният директор на ПДИ Гергана Жулева участва в дискусията, както и в редица срещи с председателя на Обществения съвет Христо Трайков. В края на април Гергана Жулева представи развитията по отношение на изпълнението на ангажиментите, предвидени в оперативния план на Българското правителство по инициативата „Партньорство за открито управление” на международна конференция в Тбилиси, Грузия, а през юни – в Ереван, Армения.
През ноември Гергана Жулева и юристът Стефан Ангелов дадоха интервю на експерта за България по изготвянето на доклада по Независимия отчетен механизъм (Independent Reporting Mechanism). Те дискутираха и участието на България в инициативата и отчета на правителството по напредъка в изпълнението на ангажиментите, заложени в Националния оперативен план в парламентарната Комисия за взаимодействие с граждански организации и движения на 29 ноември.
Отразяваме развитията по Глобалната инициатива и в специалната секция на страницата си, в месечния информационен бюлетин, в блога "Точка на достъп".
Нов сайт за решения по ЗДОИ
През март 2013 стартира сайтът http://zdoi.gkzj.org/, който съдържа 1515 решения и определения на Върховния административен съд (ВАС) по дела по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ). Собствената търсачка на сайта позволява търсене по ключови думи във всеки документ, но и ги прави „видими” за търсачките на Google. Информацията се актуализира всекидневно. Създател на сайта е инж. Георги Сербезов от СНЦ Граждански контрол - защита на животните, чиято мотивация е да подпомогне граждани, НПО и журналисти в активното упражняване на правото на достъп до информация при търсене на защитата му в съда. Сербезов бе удостоен с наградата „Златен ключ” в категорията „Гражданин, най-активно използвал правото си на информация” на церемонията за Деня на правото да знам, която ПДИ провежда на 28 септември.[4]
Обществен дебат
Дебатите, свързани с прозрачността, достъпа до информация и защитата на лични данни през 2013, обхващаха различни сфери на управлението и обществения живот. Експерти на ПДИ участваха в дискусиите по предложените изменения в Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни длъжности, Закона за достъп и разкриване на документите на бившите служби за сигурност, Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, Закона за специалните разузнавателни средства, Проект на Споразумение за партньорство на Република България, очертаващо помощта от европейските структурни и инвестиционни фондове за периода 2014-2020. ПДИ се включи в общественото и експертно обсъждане на проектозаконите за националната сигурност, Националната служба „Охрана”, военното разузнаване и Националната разузнавателна служба; в дискусиите за парламентарен контрол върху специалните служби и употребата на специални разузнавателни средства; в дебата и кампанията за публичност на декларациите за конфликт на интереси на магистратите; в инициативата на Дарик Радио по изготвянето на Харта за добро управление на България в периода 2013 – 2018 и последвалите дискусии по нея в ефира на радиото; и др.
Прозрачност на информацията, свързана с първия национален референдум по строежа на АЕЦ „Белене”
ПДИ се включи в дебата за наличността на документацията, въз основа на която гражданите да си съставят мнение по въпроса, поставен в първия национален референдум в демократичната история на страната и да упражнят правото си на вот по този въпрос. На 7 януари 2013 ПДИ подаде до Народното събрание и до министъра на енергетиката, икономиката и туризма заявление за достъп до документацията по трите оценки – на ядрената безопасност, социално-икономическия ефект от централата и управлението на отработеното ядрено гориво и радиоактивните отпадъци, които по закон министърът трябва да подготви. От получените отговори стана ясно, че информация за референдума не е изготвяна, а изготвената през 2005 е недостъпна. Позицията на ПДИ, разпространена чрез блога „Точка на достъп”, както и в месечния информационен бюлетин, бе отразена в редица национални и местни медии. Всичко събрахме в специалната секция на страницата си: Референдум 2013.
Прозрачност на миналото и предизвикателства пред разкриването на документите на бившите служби за сигурност
Дебатът за разкриването на досиетата и обявяването на принадлежмост към бившите служби за сигурност бе поставен на дневен ред и през 2013. В края на септември група народни представители внесоха законопроект за изменение и допълнение на закона, с който да бъде възстановен § 12, отменен през декември 2012, предвиждащ защита от установяване на принадлежност за ръководителите на отдели, сектори и секции в разузнавателните служби. ПДИ изрази своето становище относно важността за разкриването на досиетата на бившите комунистически служби за разбирането на миналото, но и за гаранция за по-голям интегритет на служители, заемащи високи ръководни длъжности в настоящето на пресконференция на 3 октомври 2013.
Изпълнителният директор Гергана Жулева и ръководителят на правния екип Александър Кашъмов участваха в кръгла маса „Предизвикателствата пред разкриването на досиетата в България”, организирана от Фондация „Конрад Аденауер” на 29 октомври. Кашъмов бе сред панелистите в международната конференция „Преходът в Източна Европа през документите на комунистическите тайни служби”, организирана от Комисията по досиетата в края на ноември. Ал. Кашъмов подготви и анализ на развитието на законодателната уредба, свързана с разкриването на документи на бившите тайни служби, който ПДИ публикува в месечния бюлетин през декември 2013.[5]
ПДИ продължи участието си в дебати и консултации, организирани от Комисията по досиетата, Държавна агенция „Архиви”, Парламентарната комисия за борба с корупцията и конфликт на интереси, Съвета за електронни медии, Парламентарната комисия за взаимодействие за граждански организации и движения, Министерство на околната среда и водите, Министерски съвет, Президентството на РБ.
Прозрачността, отчетността и достъпа до информация, включително становища на екипа на ПДИ по актуални въпроси, бяха предмет на 463 публикации, радио- и тв предавания в национални, регионални и местни медии.[6]
Обмяна на опит
ПДИ продължи работата и сътрудничеството с редица организации и мрежи: Международната мрежа на застъпниците за свобода на информацията, Statewatch, Access Info Europe, Мрежата на изследователски центрове на демокрацията, ECAS, Freedominfo.org, Global Integrity, Център за свобода на информацията – Армения, Институт за развитие на свободата на информация – Грузия, Български хелзинкски комитет, Български център за нестопанско право, Български институт за правни инициативи, Център на НПО – Разград и др.
Изпълнителният директор на ПДИ Гергана Жулева бе поканена като експерт в проекта на Съвета на Европа “Интеграция на европейски стандарти в украинската медийна среда”. Презентацията й „Основни направления в застъпничеството на ПДИ за достъп до информация” е достъпнa в канала на Институт за медийно право – Украйна. Като експерт по проекта бе поканен и ръководителят на правния екип на ПДИ Александър Кашъмов.
Анализът на Александър Кашъмов „Употреба и злоупотреба с телефонни подслушвания и комуникационни данни от българското разузнаване” бе публикуван в бюлетина на европейската организация Statewatch: http://www.statewatch.org/analyses/no-225-bulgaria-tel-tap.pdf.
Изпълнителният директор на ПДИ Гергана Жулева и ръководителят на правния екип Александър Кашъмов участваха в 8ма Международна конференция на Информационните комисари, която се проведе на 18-20 септември 2013 в Берлин, Германия.
Опитът на ПДИ в областта на застъпничеството за достъп до информация бе представен на конференции, семинари и обучения в Армения, Белгия, Великобритания, Германия, Грузия, Полша, Румъния, Сърбия, Украйна.
Награди и отличия
|
През 2013 ПДИ бе отличена с две награди – със символа на Сметната палата на РБългария за принос за по-голяма публичност и прозрачност на институциите инаграда за най-много публикации в Информационния портал на НПО в България, връчвана от Български център за нестопанско право.
[2] Международният ден на правото да знам бе честван за единадесети път в София, брой 9(117), септември 2013 г.
[3] Информационните дни се организират и провеждат в рамките на проект „Програма Достъп до Информация – Граждански център за подкрепа на прозрачността”: http://aip-bg.org/projects/america%20for%20bulgaria/aip_civil%20center.htm .
[4] Международният ден на правото да знам бе честван за единадесети път в София, брой 9(117), септември 2013 г.
[5] Развитие на законодателната уредба, свързана с разкриването на документи на бившите тайни служби, брой 11 (119), ноември 2013.
[6] Най-важното в секция „ПДИ в Медиите”: http://www.aip-bg.org/publications/ПДИ_в_медиите/.
Диана Банчева, ПДИ
Няма коментари:
Публикуване на коментар