Три добруджански музея - в Силистра, Добрич и Тутракан, се обединиха около възможността да представят изложбата „100 години Добруджанска епопея”, която бе открита в с Художествена галерия Силистра (б.а.-по уговорка между музеите - във всеки град в отделни дни), партньор на начинанието. Така всяка от институциите се е сдобила трайно с по комплект от постери, представящи снимки, документи и исторически данни за Тутраканската епопея на Добруджанския фронт в края на Първата световна война преди сто години.
Идеята е изложбата да бъде видяна от повече хора, а по възможност още в началото на новата учебна година в галерията да бъдат проведени изнесени часове на класния ръководител или уроци по история, за да научат днешните млади хора за събитията, в които са участвали дедите им, някои от които не са се завърнали от фронтовете.
Директорът на РИМ Силистра Николай Тодоров откри изложбата, приветствана от домакина Йордан Колев – директор на ХГ Силистра, който сподели пред аудиторията, че предстоят още съвместни изяви с музея, както и от Цветана Игнатова – директор на дирекция в Общинска администрация Силистра, от името на кмета на общината д-р Юлиян Найденов. Областният управител Стоян Бонев изпрати специални поздравителни адреси до четирите институции в знак на уважение пред тяхната инициатива. Поздрав поднесе и подп. Ивайло Александров, ръководител на местния вонеен отдел.
Представителят на държавната власт за област Силистра участва заедно със своите заместници Младен Минчев и Елена Томова на 4 септември в тържествата на територията на Мемориален комплекс „Военна гробница – Шуменци 1916”, посветени на победата на българската армия на Добруджанския фронт, на които специален гост бе вицепрезидентът Маргарита Попова.


Какво каза още специалистът по нова и най-нова история, представител на едноименната катедра във ВТУ: 7 септември, когато е подписан (неслучайно на тази дата) Крайовският договор е на практика Второто Съединение на България - друг е въпросът дали е приоритет в българския национален календар, съдейки по отношението на медиите у нас към събитие като 100-годишнината на Тутраканската епопея; Добруджа е люлка на държавността; тежките окопни войни преди един век са продължили близо 3 месеца, а малко знаем в обществото за фактите от онези времена, вкл. и че Букурещ е единствената столица, в която "сме влизали като войници".
Няма коментари:
Публикуване на коментар