събота, 30 септември 2017 г.

На църковна служба и на събор в Бръчма - съставно село на кметство Българка

В съставното на кметство Българка село Бръчма бе проведен вторият празник „На мегдана, край чешмата”, който тази година бе посветен и на 155-ата година на местния православен храм „Св. Великомъченик Георги Победоносец” – един от първите в района и сред над 50-те духовни обители в рамките на Доростолска епархия.

По покана на кметския наместник Тодор Маринов, заедно с църковното настоятелство с председател отец Добри и на настоятелството на НЧ „Христо Ботев” с участие в празника се отзоваха  Негово Високопреосвещенство Доростолският митрополит Амвросий – почетен гражданин на Силистра, инж. Тихомир Борачев – зам. кмет на община Силистра, кметовете на село Айдемир – инж. Денчо Денчев, и на село Срацимир – Георги Костадинов, както и хорът при православен храм „Св. св. първоапостоли Петър и Павел” Силистра с диригент Йорданка Димова. С поздравителен адрес празника уважи и областният управител Ивелин Статев, както до църковното, така и до читалищното настоятелства.

Специално внимание по време на църковната служба бе отделено на най-новата придобивка на силистренската катедрална църква – изящната икона на св. Георги, подарена наскоро от проф. д-р Иван Гаврилов по време на посещението му в Силистра във връзка с годишнината на Крайовската спогодба, възвърнала Южна Добруджа към майката родина България. За всички участници в празника е даден курбан, а 7 фолклорни групи от Силистра, Българка, Срацимир, Богорово и Голеш се включиха в събора в чест на традициите на Бръчма, където в момента живеят около 60 души.






Храмът на селото е започнат като градеж пет години след откриването на първото училище в селото през 1855 г., а е осветен две години по-късно – през 1862 г. В селото има над 30 публични чешми, като в част от дворовете са образувани малки езерца с плуващи в тях рибки. 

петък, 29 септември 2017 г.

МЕГАТОНски концерт в Силистра край бар с топъл чай


Център за музика и изкуства МЕГАТОН Силистра
провежда днес - 29 септември, от 17,30 ч. край бар Артистик  спонтанен концерт в началото на новия творчески сезон на летните работни пчелички. Поводът  е нашето пеещо момче Мартин Евгениев, вече студент ...едно своеобразно музикално изпращане и емоционално заявяване, че вратите ни са отворени за децата ни откъдето и когато се завръщат в родния град.

Калинка Вълчева извива глас на празника на село Проф. Иширково


Назаем от ФСБ-профила Кметство Иширково с кмет Стойчо Нечев: Стиснахме си ръцете -  народната певица Калинка Вълчева ще пее на събора "Иширково пее и танцува", който е на 14 октомври - събота, и в това си издание се посвещава на големия добруджански хореограф Стоил Енчев, с когото славеят на Добруджа е имала щастието да работи заедно  в началото на творческия му път, започнал в град Тервел.

Приятели на Добруджанския фолклор, посетете събора "Иширково пее и танцува" на 14 Октомври от 10 часа на площада в с. Проф. Иширково. Преди това на 7 октомври от 13 ч. по Канал 1 на БНТ предаването "Иде нашенската музика" е посветено на Калинка ВЪЛЧЕВА.

За последно Вълчева бе в нашия край в село Айдемир за първия конкурс в памет на народния певец Георги Жеков, а в Иширково бе преди няколко години по време на годишнина на местната партийна организация.

1 октомври - тържество за 77 г. от възвръщането на Силистра към майката родина България


Тържествено отбелязване на 1 октомври – 77 години от възвръщането на Южна Добруджа към Отечеството - знаменателен исторически ден за Силистра. През 1940 г. става факт Крайовската спогодба между Румъния и България. Южна Добруджа е възвърната в пределите на Майката родина България. Възторгът на населението е неописуем при посрещането на българските войски.


Община Силистра кани всички родолюбиви силистренци да присъстват на тържеството за 77-ата година от възвръщането на Южна Добруджа към България на 1 октомври  (неделя) от 11 ч.:

* Тържествени слова в Дунавски парк Силистра пред паметника на цар Борис ІІІ Обединител на Отечеството.

* Поднасяне на венци и цветя на паметната плоча, посветена на Добруджанската епопея и присъединяването на Южна Добруджа към Майка България, както и на паметника на Цар Борис ІІІ.

Нека помним нашата история и да почитаме светлите дати 
с празнична програма!

През октомври - до +20-25 градуса


Астрономическа справка: В началото на месеца Слънцето в София изгрява в 7 ч. и 24 мин. и залязва в 19 ч и 8 мин. Продължителността на деня е 11 ч и 44 мин. В края на месеца Слънцето изгрява в 6 ч и  59 мин и залязва в 17 ч и 21 мин. Продължителността на деня е 10 ч и 22 мин. Фазите на Луната през месеца са: 5.10 — пълнолуние, 12.10 – последна четвърт, 19.10 — пълнолуние, 28.10 — новолуние.

Климатична справка: Октомври е типичен есенен месец. Средните денонощни температури се понижават чувствително в течение на месеца. Сутрините са студени и мъглите стават все по-характерно явление. Зачестяват нахлуванията на студени въздушни маси и при изясняване се образуват слани. Увеличава се броят на мрачните и дъждовни дни. Средно броят на мрачните дни през месеца е от 6 до 9.  В планините по най-високите части винаги пада сняг. В същото време има много хубави дни, познати като периоди на „възвръщане на лятото”. Температурата на морската вода все още е сравнително висока и по Черноморието температурите остават по-високи, а вероятността за образуване на слани е незначителна.

Прогноза: Тази година през октомври се очаква средната месечна температура да бъде около нормата, която в равнините е между 11˚ и 15˚, по високите полета — между 8˚ и 11˚, в планинските райони — от 4˚ до 8˚. Месечната сума на валежите ще бъде около нормата, която за по-голямата част от страната е между 40 и 60 л/кв.м, в югоизточните райони — между 60 и 90 л/кв.м, а в планините — от 80 до 100 л/кв.м. Най-високите температури през октомври ще бъдат между 20° и 25°, а най-ниските – между 0° и 5°.

През първите дни от месеца ще има разкъсана облачност, на места и до слънчево време. Сутрин ще е доста хладно, на отделни места в котловините  ще се образува слана. Към 3 октомври температурите ще се повишат, а облачността ще се увеличи. В периода 4-7 октомври ще има валежи и чувствително понижение на дневните температури. До края на десетдневието облачността ще е по-често значителна, има и повишена вероятност за превалявания.

В началото на второто десетдневие ще е относително по-хладно, но ще има по-значителни разкъсвания и намаления на облачността. Около средата на десетдневието ще се затопли, но облачността ще се увеличи, ще има и условия за валежи. През втората половина от периода времето ще е по-спокойно, с повече слънчеви часове около и след обяд и ниска облачност или мъгла в сутрешните часове. Към края на десетдневието температурите ще се понижат.

През третото десетдневие ще има дни със значителна облачност и превалявания, но и дни с повече слънчеви часове около и след обяд. Температурите ще са близки до обичайните за края на октомври.



 Анастасия Кирилова – синоптик в НИМХ-БАН

Силистренски певец гост във "Вечери на българската естрада"

На 29.09. в NetWorx Jazz!

Община Алфатар, РУО на МОН и Димитър Пецов („Златен ключ“) сред отличниците на ПДИ по ЗДОИ

Д. Пецов - третият отдясно наляво, заедно с останалите наградени, както и с д-р Жулева - изпълнителен директор на ПДИ
За 16-и път т.г. в Клуб  „Перото“ в НДК София бе проведена церемонията по повод Международния ден за правото да знам – 28 септември, провеждан у нас по инициатива на Фондация „Програма достъп до информация“, решение за която бе взето през 2002 г. по повод проведен тогава тематичен форум с участието на представители на различни страни, включително от далечни дестинации като Индия, Мексико и ЮАР, както припомни д-р Гергана Жулева, съосновател и изпълнителен директор на неправителствената организация.

От проведените награждавания стана ясно, че за пръв път представител от Крайдунавска Добруджа – философът по образование Димитър Пецов (той е една от 45-те номинации в 6 категории, като в гражданската бяха пет предложенията), получи една от големите награди – „Златен ключ“, в категорията „Гражданин, ползвал Закона за достъп до обществена информация“ във връзка с въпроси, зададени към община Силистра по повод реализацията на малък инфраструктурен проект, както и за проява на гражданска позиция, изразена с организация на информационна кампания по отношение на работата на местната власт в Силистра.

В една друга категория – за институция, изпълняваща правилно и в срок ЗДОИ, община Алфатар и РУО на МОН Силистра бяха също номинирани за награда в обща група от 36 организации. „За подобряване на системата за прозрачност, за бързите отговори на заявления, доказателство за което са резултатите в рейтинга на ПДИ на активната прозрачност на институциите“ община Алфатар бе с почетна грамота през 2014 г., каквато тогава За активно използване на Закона за достъп до обществена информация по повод разрешаването на проблема с безстопанствените кучета в Силистра“ получи и силистренецът Карен Кузуян. Същата награда миналата година бе отредена на неформалната група „Силистра диша“

Събитието т.г. стана възможно благодарение на подкрепата, която ПДИ получи в рамките на кампанията за набиране на средства през платформата Indiegogo и по банков път от една корпоративна структура, от четири анонимни дарители, както и от други благодетели. Международният ден на правото да знам отбелязва създаването на Международната мрежа на застъпниците за свобода на информацията (www.foiadvocates.net), създадена преди 15 години в София. През октомври 2015 световната организация ЮНЕСКО обяви 28 септември за Международен ден на всеобщ достъп до информация.

В предишни години е имало също силистренци, номинирани в различни категории („Гражданин“, „НПО“, „Институция“, „Журналист“, „Катинар“, „Вързан ключ“за активност във връзка със Закона за достъп до обществена информация, първият вариант на който е приет през лятото на 2000 г., а последните промени са от 2015 г. Това са гражданинът Костадин Георгиев, журналистките Калина Грънчарова и Росица Стефанова, неформалната група „Силистра диша“,  и др.  

От направения преглед по темата за достъп до информация научаваме, че в момента в 113 страни по света има законодателство, което е 3 пъти повече от преди 15 години. „Благодарение на отворените данни в интернет сега всеки гражданин може да бъде журналист – от кафенето и от обществения транспорт, споделяйки в социалните мрежи“, каза д-р Жулева при откриването на форума в НДК. Новият проблем по този повод е  отговорността при ползване на информацията, тъй като тя подлежи на повторно ползване и анализ. 

сряда, 27 септември 2017 г.

Българското председателство на СЕ на Европа е в европейска година на културното наследство


Назаем от ФсБ-профила на Цветана Игнатова

 
Над 100 мзейни специалисти от цялата страна и експерти от Министерство на културата дискутират в Силистра от 27 до 29 септември 2017 г. добри практики и иновативни форми за опазване и представяне на културното наследство.

Националната среща, която се провежда в зала 13 на Художествена галерия – Силистра, е в рамките на Европейските дни на наследството. Община Силистра е домакин на официалните събития, посветени на инициативата.

Заместник-министърът на културата Амелия Гешева откри срещата и приветства участниците. Тя подчерта ролята на музеите за културната програма на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз 2018 година, обявена за европейска година на културното наследство. Д-р Петър Миладинов запозна гилдията на музейните специалисти с акцентите на председателството и европейската година на наследството.

Поздравителен адрес до участниците в срещата изпрати министърът на културата Боил Банов. Домакини на форума са Регионален исторически музей – Силистра с директор д-р Николай Тодоров, Художествена галерия с директор Йордан Колев и Община Силистра, съвместно с Министерството на културата.

Заместник-кметът „Хуманитарни дейности” Денка Михайлова поздрави гостите и участниците във форума. Председателят на Сдружението на българските музеи Борис Хаджийски поздрави колегите си и организаторите. Зам.-министър Амелия Гешева благодари на Община Силистра за домакинството на Европейските дни на наследството и подари издания на Министерство на културата на директорите на Регионалния исторически музей Силистра и на Художествената галерия Силистра.

Започна проучване за нов мост над р. Дунав при Русе-Гюргево, в Силистра откриваме ГКПП Кайнарджа

Министерският съвет одобри като основа за водене на преговори меморандум между правителствата на България и Румъния за извършване на задълбочени проучвания за изграждане на нов мост на р. Дунав при Русе - Гюргево. Анализът показва многократно нарастване през последните години на автомобилния трафик през Дунав мост 1, както и на търговския обмен по Рейнско-Дунавския коридор (коридор 7). Съществуващото съоръжение е открито за експлоатация преди повече от 60 години и техническите му възможности не позволяват облекчаване на трафика.

Поради дългата му експлоатация се налага рехабилитация на конструкцията и спирания на движението. Това води до значителни задръствания, натоварване на инфраструктурата и други затруднения. Изграждането на ново съоръжение при Русе  -Гюргево ще облекчи значително съществуващия трафик, ще намали негативното въздействие върху околната среда и ще има цялостен положителен икономически ефект за двете страни.

С подписването на Меморандум между правителствата на България и Румъния за проучвания за изграждане на нов мост на р. Дунав при Русе - Гюргево двете страни ще поставят основа за подобряване на транспортната си свързаност и повишаване на икономическата активност в региона. Подкрепа за изграждането на ново съоръжение на р. Дунав при Русе-Гюргево е изразена и от местните и регионални власти на двете страни.

Одобрен беше и проект на споразумение между Изпълнителна агенция „Морска администрация” и Румънската морска администрация за предоставяне на достъп на кораби, нуждаещи се от помощ, до места за убежища.

С подписването му ще се изпълнят изискванията на Директива 2002/59/ЕО за създаване на система на Общността за контрол на движението на корабите и за информация. Споразумението определя процедурите за сътрудничество с румънската страна за съставянето на план за приемането на кораби в пристанищата в Черноморския регион и обезпечаването на тяхната безопасност. 

Регламентират се принципите на двустранното сътрудничество, както и вземането на решения при предоставяне на място за убежище на кораб с оглед избягване на ненужен риск за корабоплаването и околната среда. Ще се подобри обмяната на информация за улеснение на координацията между компетентните органи в двете държави за навременна намеса, оказване на помощ и предоставяне на места за убежища. 

Междувременно стана ясно, че на 3 октомври е предвидено откриване на трансграничния път Кайнарджа – Липница, изграден за 6 милиона евро преди 5 години. Служебният Министерски съвет на България одобри проект на споразумение за изменение на междуправителственото споразумение с Румъния от 2012 г. за откриването на нови гранично-пропускателни пунктове по държавната граница между двете страни в точките Крушари (България)-Добромир (Румъния) и Кайнарджа (България)-Липница (Румъния)

Двете ГКПП-та ще работят от 8 до 20 ч. за международен превоз на хора и стоки до лимита от общо тегло 3,5 тона. Съседните общини Кайнарджа и Липница са само на няколко километра една от друга. Опознавателни срещи и събори са само две от формите, които се използваха за установяване на трайно трансгранично сътрудничество. С около 50 км би се скъсил пътят между Варна и Констанца.



За втори път след 2006 г. Силистра е домакин на Европейски дни на наследството


Град Силистра за втори път след 2006 г. е домакин на Европейски дни на наследството. С 13-ата национална среща „Добри практики” на музейните специалисти на тема „Иновативни практики за опазването и представянето на културното наследство на 27.09.2017 г. от 14.00 ч. в Силистра (в РИМ и в Художествена галерия) стартира програмата на Дните, чието откриване е същият ден от 18 ч. на площад „Свобода” (при лошо време в салона на общината до Дунавски парк), заедно с концерт с участието на с участието на деца от Детска градина „Ян Бибиян”, Музикална студия „До ре ми” с ръководител Бонка Скорчелиева, „Балет Б2” с ръководител Боряна Кьосева, Ансамбъл „Ритъм” с ръководител Росен Атанасов при Народно читалище „Свети свети Кирил и Методий – 1966” гр. Силистра.

На срещата на музейните специалисти ще вземат 126 експерти от общо 61 музея от цялата страна с над 40 доклада. Домакините ще се представят с три доклада. Калоян Димов с темата „Началото на машинното монетосечене в Османската империя – проблеми на идентификацията“, проф. д.и.н Георги Атанасов: „Национален археологически резерват „Античен и средновековен град Дуросторум – Дръстър: правна норма и реална практика“; директорът на Природонаучния музей в Сребърна Елена Илиева се представя с разработката „Сребърна – атракция в атракцията“. 

Правителството реши: проучваме за нов мост над р. Дунав при Русе-Гюргево, в Силистра откриваме ГКПП Кайнарджа


Министерският съвет одобри като основа за водене на преговори меморандум между правителствата на България и Румъния за извършване на задълбочени проучвания за изграждане на нов мост на р. Дунав при Русе - Гюргево. Анализът показва многократно нарастване през последните години на автомобилния трафик през Дунав мост 1, както и на търговския обмен по Рейнско-Дунавския коридор (коридор 7). Съществуващото съоръжение е открито за експлоатация преди повече от 60 години и техническите му възможности не позволяват облекчаване на трафика.

Поради дългата му експлоатация се налага рехабилитация на конструкцията и спирания на движението. Това води до значителни задръствания, натоварване на инфраструктурата и други затруднения. Изграждането на ново съоръжение при Русе  -Гюргево ще облекчи значително съществуващия трафик, ще намали негативното въздействие върху околната среда и ще има цялостен положителен икономически ефект за двете страни.

С подписването на Меморандум между правителствата на България и Румъния за проучвания за изграждане на нов мост на р. Дунав при Русе - Гюргево двете страни ще поставят основа за подобряване на транспортната си свързаност и повишаване на икономическата активност в региона. Подкрепа за изграждането на ново съоръжение на р. Дунав при Русе-Гюргево е изразена и от местните и регионални власти на двете страни.

Одобрен беше и проект на споразумение между Изпълнителна агенция „Морска администрация” и Румънската морска администрация за предоставяне на достъп на кораби, нуждаещи се от помощ, до места за убежища.

С подписването му ще се изпълнят изискванията на Директива 2002/59/ЕО за създаване на система на Общността за контрол на движението на корабите и за информация. Споразумението определя процедурите за сътрудничество с румънската страна за съставянето на план за приемането на кораби в пристанищата в Черноморския регион и обезпечаването на тяхната безопасност. 

Регламентират се принципите на двустранното сътрудничество, както и вземането на решения при предоставяне на място за убежище на кораб с оглед избягване на ненужен риск за корабоплаването и околната среда. Ще се подобри обмяната на информация за улеснение на координацията между компетентните органи в двете държави за навременна намеса, оказване на помощ и предоставяне на места за убежища. 

Междувременно стана ясно, че на 3 октомври е предвидено откриване на трансграничния път Кайнарджа – Липница, изграден за 6 милиона евро преди 5 години. Служебният Министерски съвет на България одобри проект на споразумение за изменение на междуправителственото споразумение с Румъния от 2012 г. за откриването на нови гранично-пропускателни пунктове по държавната граница между двете страни в точките Крушари (България)-Добромир (Румъния) и Кайнарджа (България)-Липница (Румъния)

Двете ГКПП-та ще работят от 8 до 20 ч. за международен превоз на хора и стоки до лимита от общо тегло 3,5 тона. Съседните общини Кайнарджа и Липница са само на няколко километра една от друга. Опознавателни срещи и събори са само две от формите, които се използваха за установяване на трайно трансгранично сътрудничество. С около 50 км би се скъсил пътят между Варна и Констанца.


вторник, 26 септември 2017 г.

Изложба за Силистра в 188 снимки за 139 години

На 2 октомври от 1часа в Археологическия музей в Силистра е откриване то на фотоизложбата „Паметта на улиците“ Регионален исторически музей Силистра. Тя включва 23 табла със 188 фотографии, запечатали облика и развитието на града от Освобождението (1878 г.) до наши дни. Чрез снимковия материал е показана съхранената памет за различни събития и прояви от обществено-политическия живот, както и историята на емблематични сгради и на частни домове в Силистра.


В Силистра европейските дни на наследството стартират с добри музейни практики

С 13-ата национална среща „Добри практики” на музейните специалисти на тема „Иновативни практики за опазването и представянето на културното наследство на 27.09.2017 г. от 14.00 ч. в Силистра (в РИМ и в Художествена галерия) стартира програмата на Европейски дни на наследството, чието откриване е същият ден от 18 ч. на площад „Свобода” (при лошо време в салона на общината до Дунавски парк), заедно с концерт с участието на с участието на деца от Детска градина „Ян Бибиян”, Музикална студия „До ре ми” с ръководител Бонка Скорчелиева, „Балет Б2” с ръководител Боряна Кьосева, Ансамбъл „Ритъм” с ръководител Росен Атанасов при Народно читалище „Свети свети Кирил и Методий – 1966” гр. Силистра.

През 2017 г. България отбелязва Европейските дни на наследството за 26-и път. Обединени под общоевропейската тема „Наследство и природа: пейзаж от възможности“, на територията на цялата страна ще се проведат над 280 събития, а над 100 музеи, културни и природни обекти ще осигурят свободен вход за посетителите си в определени дни на месец септември. 

Европейските дни на наследството са съвместна инициатива на Съвета на Европа и Европейската комисия, а национален координатор за България е Министерството на културата. Всяка година проявата дава възможност на милиони хора да се запознаят с културното наследство на Стария континент. 

В тридневната програма останалите акценти: Информационна среща за представяне на актуални документи, свързани с политиката в областта на културното наследство (представяне на документи на Съвета на Европа, ЮНЕСКО, Европейски съюз и др.), както и на програми и финансови инструменти на различни международни организации - на 28 септември от 9,30 до 14 ч. в заседателна зала на Община Силистра; в същия ден от 17,30 ч. в ХГ е откриването на изложба с детски рисунки, посветена на Европейските дни на наследството; през целия ден на 30 септември 2017 г. - отворени врати в музеите в Силистра и в общината - Природо-научен музей в Сребърна, Етнографски и Археологически музеи в Силистра, Художествена галерия Силистра (същите институции са домакин на т.нар Класове на наследството на 27-28 септември).



За 16-и път церемония за Международния ден за достъп до информация

За 16-и път т.г. в НДК София ще станат известни имената на победителите в церемонията по повод Международния ден за правото да знам – 28 септември, провеждан у нас по инициатива на Фондация „Програма достъп до информация“. Събитието стана възможно благодарение на подкрепата, която ПДИ получи в рамките на кампанията за набиране на средства през платформата Indiegogo: https://igg.me/at/irtkd2017-Bulgaria/x и по банков път. Международният ден на правото да знам отбелязва създаването на Международната мрежа на застъпниците за свобода на информацията (www.foiadvocates.net) на 28 септември 2002 г. в София. През октомври 2015 ЮНЕСКО обяви 28 септември за Международен ден на всеобщия достъп до информация.

Димитър Пецов от гр. Силистра, номиниран от Калина Грънчарова, координатор на ПДИ за област Силистра, тази година е предложен „за проявена упоритост и последователност при търсене на информация по реда на Закона за достъп до обществена информация, за гражданската позиция, изразена с организацията на информационна кампания  и активност по отношение на работата на местната власт в Силистра.  

Журналистът на свободна практика ползва ЗДОИ не за първи път – миналата година той получи отговор по две подадени от него заявления – от Езиковата гимназия в Силистра – за стипендиите на учениците, и от община Силистра – за разходите по представянето на книга на местна авторка. Той е в компанията на други активни граждани, сред които и специалистка по медицинско право, изпратила 147 заявления за достъп до обществена информация до всички районни, окръжни и апелативни съдилища, събирайки информация за всички граждански дела, образувани срещу болнични заведения и лекари от пострадали, поискали обезщетения за лекарски грешки.

В предишни години е имало също силистренци, номинирани в различни категории („Гражданин“, „НПО“, „Институция“, „Журналист“, „Катинар“, „Вързан ключ“) за активност във връзка със Закона за достъп до обществена информация, първият вариант на който е приет през лятото на 2000 г., а последните промени са от 2015 г. Това са гражданинът Костадин Георгиев, журналистките Калина Грънчарова и Росица Стефанова, неформалната група „Силистра диша“, община Алфатар и др. В особено интересната категория „Вързан ключ“ прави впечатление, че редом с Народно събрание и Министерски съвет на Република България са номинирани няколко общини: Столична, Севлиево и Пловдив, както и Агенция „Митници“

27-30 септември, Силистра, Европейски дни на наследството


ОБЩИНА СИЛИСТРА – ДОМАКИН НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ДНИ НА НАСЛЕДСТВОТО В БЪЛГАРИЯ - 2017 ГОДИНА. Девиз на дните: „Европа – общо наследство”. Тема на тазгодишните дни е „Наследство и природа – пейзаж от възможности”. Община Силистра кани жителите и гостите на града на тържественото откриване на официалните прояви, посветени на Европейските дни на наследството 2017 г. в България – на 27 септември 2017 г. от 18 часа на площад „Свобода”. При лошо време- в салона на Община Силистра.

Обединени от общоевропейската тема „Европа – общо наследство”, на територията на цялата страна ще се проведат над 280 събития, а над 100 музеи, културни и природни обекти ще осигурят свободен вход за посетителите си в определени дни на месец септември. Европейските дни на наследството са съвместна инициатива на Съвета на Европа и Европейската комисия, а национален координатор за България е Министерството на културата. Всяка година проявата дава възможност на милиони хора да се запознаят с културното наследство на Стария континент. 

Изборът на Община Силистра е израз на висока оценка за стойността на културното и природно наследство на територията на общината, за полаганите грижи от местната власт за неговото опазване, социализиране и популяризиране в България и по света. Наскоро ЮНЕСКО утвърди Биосферен парк „Сребърна” като обект на природното наследство, отговарящ на всички съвременни изисквания за опазване на природното богатство.

След тържествената церемония ще се проведе празничен концерт с участието на деца от Детска градина „Ян Бибиян”, Музикална студия „До ре ми” с ръководител Бонка Скорчелиева, „Балет Б2” с ръководител Боряна Кьосева, Ансамбъл „Ритъм” с ръководител Росен Атанасов при Народно читалище „Свети свети Кирил и Методий – 1966” гр. Силистра.

Свещеник проведе „мамалига парти” за две юбилейни годишнини

В двора на къщата си в село Шуменци местният православен свещеник отец Михаил от Русенска епархия проведе, заедно със съпругата си Калина Михайлова - учител по професия - в момента кмет на тутраканското село, специално „мамалига парти” за членове на местния пенсионерски клуб, в който общуват както мирянки към местния храм Св. Георги”, така и друговерки.

За празника си - 60-годишен рожден ден и 20 години служба на Вярата, отецът, завършил семинария преди 20 години, „разпъна” големи и малки пънове за маса и столчета, за да се почувстват гостенките му удобно. Сам забърка в дълбок чувен мамалига на открит огън, поднесена със сирене и маджун, и почерпи с ликьор всички присъстващи. Те пък го уважиха със скромен, но дарен от сърце подарък, пяха му и На многая лета”, една песен, с която от векове се пожелават дълги години живот и благополучие.

Преди двадесет лета завършилият дърводелство добруджанец е ръкоположен за свещеник и е пратен от настоящия Негово Светейшество патриарх Неофит, тогавашен владика на Доростоло-Червенска епархия с център Русе, първо да служи в продължение на 7 години в друго село, преди да се прибере в Шуменци, за да бъде на разположение на християните от района. По предварителна информация предстои свещеникът да проведе по атрактивен начин и юбилея си, на който всички гости ще бъдат в народни носии.





Семинар за домашното насилие с педагози от Крайдунавска Добруджа

В заседателната зала на Областна администрация Силистра на 27 септември 2017 г. от 14 часа се провежда тричасов семинар с учители, педагогически съветници и директори на училища по програма „Скрити пред очите ни”, която е на СНЦ ЖС „Екатерина Каравелова” Силистра за работа с подрастващи, насочена към развитие на знания, нагласи, убеждения и ценности за ранна превенция и защита от домашно насилие Семинара има за цел да представи пред участниците разработена програма за работа с подрастващи, насочена към развитие на знания, нагласи, убеждения и ценности за ранна превенция и защита от домашно насилие.

Събитието е по проекта „Изпълнение на държавната политика по проблема домашно насилие чрез Център за консултиране и превенция от домашно насилие Силистра”, финансиран от държавния бюджет чрез Министерство на правосъдието.

В рамките на семинара ще бъде направен анализ на ситуацията на базата на общата информация по проблема домашно насилие; ще бъдат разкрити фазите на домашното насилие с цел разпознаването им; ще бъдат представени: „тормоз и контрол”, домашното насилие над деца и неговите типове и др.    
                                                               
Семинарът е уникална възможност за педагозите да получат отговори с примери по въпросите Какво можем да правим в клас, като превенция на насилието? и „Какво да предприемем, ако сме свидетели или обект на домашно насилие?”, както и информация за дейностите по проекта, осъществяван от Сдружението с нестопанска цел с председател инж. Христина Георгиева.


Чудотворна икона "посети" Тутракан

Отец Илия Тонков с послушника Виталий
от манастира в Байтал,
  придружаващ иконата в България
Назаем от ФсБ-профила на Тамара Спасова 

В Тутракан на 25 септември пристигна 200-годишната чудотворната икона на Пресветата Богородица, наречена Одигитрия Байталска по името на манастир в село Байтал в Одеска област, Украйна. Иконата е предложена на вниманието на вярващите в храма "Св. Николай" и ще бъде на разположение до обяд на 27 септември. 

Според публикация в интернет страницата на "24 часа" от преди месец: "Оригиналът на чудотворната икона на Божията Майка "Одигитрия Байталска" се съхранява в манастира "Рождество на Света Богородица" в село Байтал, Одеска област, Украйна. Според вярванията чудотворната икона помага на страдащите, на семейства, които искат да имат деца, за връщане на синовете и дъщерите при семействата им и за успешно приключване на съдебни спорове.

Тя е намерена близо до село Байтал, Одеска област през 2005 година, откъдето е и името й "Пътеводителка Баайталска". В този красив район в гората, около 1700 година се е намирал манастир. Предполага се, че иконата е една от светините, които са били в древната обител. Според реставраторите, които са работили върху нея след откриването й, тя е на повече от 200 години. Иконата е помогнала на много хора досега. Известни са немалко чудеса, които са се случили след молитви на "Одигитрия Байталска" в различни градове като Киев, Одеса, Москва и др. Силата на чудотворната икона е помагала неведнъж на страдащи и семейства, които искат деца.

В Бодрум отглеждат дърветата в красиви саксии

В турския курорт Бодрум отглеждат уличните дървета в красиви саксии, свидетелства фотосесия във Фейсбук на нашия съгражданин от Силистра Петър Чаушев. При това всяка саксия е сама за себе си на външен вид - отделно е причудливият й вид. На практика -  става дума  за произведения на изкуството, тъй като иде реч за картини, създадена от разноцветни плочки. Казват, в случая саксиите спомагали кореновата система да не се развива по плочника, а само отдолу, но това могат да го кажат само специалистите.

понеделник, 25 септември 2017 г.

Силистра и БП "Сребърна" представени на световно туристическо изложение в Сиена, Италия


По време на изложението WORLD TOURISM UNESCO EXPO в град Сиена, Италия от 22 до 24 септември т.г. бяха представени българските обекти под егидата на ЮНЕСКО. Участието във форума на силистренската група начело с кмета д-р Юлиян Найденов, бе организирано от ОП Туризъм“ – София с ръководител Иво Маринов на работната ни група в състав: Денка Михайлова, зам.-кмет „Хуманитарни дейности“, Цветана Игнатова - директор на дирекция „Хуманитарни дейности“, кметът на с. Сребърна Георги Иванов. Кметът на Община Силистра говори на форума в Сиена за Силистра, за Биосферния парк „Сребърна“ и за културно-историческото наследство на ААР „Дорусторум - Дръстър – Силистра“. 

Форумът е на най-високо ниво и има за цел да популяризира материалното и не материалното наследство на ЮНЕСКО. За пръв път тази година участва и България с щанд, на който с мултимедийна презентация бяха представени 4 парка - Биосферен парк „Сребърна“, „Централен Балкан“, „Червена стена“, „Узунбуджак“, Боянска църква, а в нематериалното наследство - обичаят „Сурва“ Перник. Парковете в съответствие със Севилската стратегия, приета на 30.08.2016 г., са на територията на България, и са в списъка за световно културно и туристическото наследство. 

Н. Пр. Марин Райков, посланик на Република България в Италия, откри пресконференцията, като подчерта нарастващия интерес на италиански туристи към България, както и красотата на българските обекти, силата на традициите, възможностите и необходимостта те да бъдат широко представяни за туристическия пазар в цял свят. Той уточни, че потокът към България в последните 10 години е нараснал в пъти, но това би трябвало да ни амбицира още повече в желанието да популяризираме индивидуалността и красотата на страната ни. 


„Интензивен сектор“: 30 лета по-късно в Силистра

www.tvn.bg

След повече от 30-годишна пауза „Интензивен сектор“ събра рокаджии от Силистра и те отново свирят любимата си музика. „Всички сме за интензивното отделение и не знаем на следващата репетиция, дали ще бъдем в същия състав – в кръга на шегата – затова сме интензивен сектор“, казва Иван Неделчев.
Историите на всеки един от тях си прилича. Започват с ученически групи, минават през казармата и след това забравят за свиренето. В групата „Интензивен сектор“ се събират преди година. „Много труд ни отне – бяхме забравили да свирим, да пеем, пък и сме хора на възраст“, споделя д-р Валери Чобански
Преди 30 години обаче е имало забрана да свирят западна музика. Днес забрани няма. Напротив, музиката дори им действа благотворно, като здравословна терапия. Казват, че и физически им е повлияла добре, с нея забравят тревоги и проблеми.
Горещ фен на групата е Майк от Ливърпул. Силистра го познава, защото повече от десет години той живее в близкото село Сребърна. Не пропуска изявите на местните рокбанди.  Вече дори е част от състава на групата и работи заедно с тях върху репертоара. След среща с „Интензивен сектор“ всеки остава с увереността, че рокендролът в крайдунавския  град ще остане вечно млад.

Силистренски туристи с пътешествие до Троянски Балкан

20-членна група от Туристическо дружество Силистра започна своето пътуване от Силистра до х. Хайдушка песен“  във Велико Търново във все още неоткритата за посетители експозиция на открито МИНИ БЪЛГАРИЯ. Фалстарт за организаторите, които неуспяли за Деня на Независимостта на България да открият уникалния обект. За сметка на това добруджанци неофициално бяха сред първите, докоснали с ръка светини като катедралите в София и Варна, хълма Царевец, пристанища и мостове от цялата страна, както и други паметници на културата - казват над 40 ще са експонатите, разположени в комплекс под историческия хълм в старата ни столица.

След преживяването във Велико Търново пътят на туристите от крайдунавския град продължи до Троянския Балкан и обикновено минава през вечната духовна обител - Троянския манастир, който изненадва с второ скривалище на Васил Левски, както и с реставрирани стенописи, греещи в старовремско зографство.

Финалът на първия ден е м. Чифлика - една предпочитана дестинация за пеши преходи в лоното на Хемус, както и за СПА-процедури, вкл. и в басейни с гореща вода на открито, които три от дамите туристки ще ползват задължително. И така: бавно и полека автопреходът завършва до х. Хайдушка песен, южно от която е лобното място на революционера Тодор Каблешков и негови съратници от Априлското въстание. През 1960 г. в близост до хижата в тяхна чест е изграден паметник, пред който силистренци поднесоха цветя, при това в знаков празник, посветен на 109-ата година на независимостта на България.

Вечеря в романтичен хижарски хол, кратък разказ за празника, веселба и мощно добруджанско НАЗДРаааВее!, каквато е традицията. И, както е известно, сутрин чаят от n- на брой билки е най-вкусен и...полезен. Включително и за изпроводяк на тези, които тръгват по чукарите (да кажем за 6-ма - колкото - толкова, повече участници в изпитанието - друг път). А вр. Козя стена е някъде там - почти на 1 000 м по-нагоре. Други ще предпочетат туристическите маршрути - ей го там наблизо е новоизграденият параклис, посветен на първоапостолите Петър и Павел.

Връщането е предвидено през няколко мини преходи - Ловеч (покритият мост, възстановената стара баня с мултимедийно съдържание, посветено на водата, разходка и кафепитие по чаршията), Крушунския водопад и Деветашката пещера (примерно, за среща с 10 000 прилепа). И, естествено, за истински финал - Антимово ханче край Тутракан - за последна раздумка в края на поредната проява на Туристическо дружество Дочо Михайлов Силистра.