петък, 29 март 2019 г.

РУ „А. Кънчев“ създава Образователен алианс в Силистра


След Русе и Видин Силистра ще е третият град в Северна България, където Русенски университет „Ангел Кънчев“ ще създаде т.нар. Образователен алианс, чието начало е преди 2 години в най-големия български дунавски град. Декларацията за университетско-училищно партньорство е първа по рода си в страната и е без аналог. 

За намерението и в Силистра да има подобна инициатива стана ясно от разговор на доц. д-р Валентин Стоянов – директор на Филиал Силистра, с главния секретар на Областна администрация Елена Томова. Наскоро свой договор за взаимодействие с РУ подписа най-голямото училище в област Силистра – СУ „Васил Левски“ в град Дулово.

В Силистра това ще се случи в Ден на отворени врати във Филиал Силистра на 18 април т.г., с подкрепата на РУО на МОН Силистра и на други институции. Ще бъдат поканени и представители на бизнеса, за да проверят на място възможностите за повишение на квалификацията на своите работници и служители. В същия ден ще бъдат отчетени и конкурси, обявени наскоро от Университета – най-големият ВУЗ в 9—те области по поречието на река Дунав у нас.

Според публикации в интернет, „Русенският образователен Алианс за университетско-училищно партньорство се създава на основата на постигнатото в реализираните досега добри практики, развивани между университета и средните училища в региона.

Целта е да се консолидират образователните структури в областта за развитие на човешкия й потенциал, което ще доведе до нейния икономически, социален и културен просперитет. Ще се провеждат съвместни дейности в областта на образованието, науката и иновациите и в международното сътрудничество с фокус върху българо-румънския трансграничен регион и Дунавския макро регион.

Учениците ще бъдат насърчавани да развиват потенциала си и да са по-активно ангажирани в обучението си. Така чрез взаимодействието си с университетските преподаватели и студентите, те ще могат да научат повече за ролята на изследователите и приноса на научните изследвания за обществото, включително за водещи разработки в съвременните технологии и открития“.

четвъртък, 28 март 2019 г.

Актьор от Добрич, играл в Силистра, с роман, писан в Лондон


www.book.store.bg: Скъпи читатели, предстои ви да потънете в мащабен исторически епос, който разказва за съдбата на китно българско село (а и на цял един народ) във време трагично и време героично. Десетки смели сърца населяват този роман, изпълнен с бурни събития, жителски радости, но и с много кръв и страдания. В тази завладяваща панорама от лица и тайнствено-драматични събития се оглежда съдбата на нашия смел народ, който има всички основания да се гордее с предците си и който открива смелостта в гените си. А там, на митичния Скардаг, все още обикаля един бял вълк, който пази спомена за всеотдайната любов между Вълю и Зана. "Скардаг" се нарежда до най-силните ни исторически романи, станали вече класика. Приятно четене. Авторът е актьор, родом от Добрич, играл доста години на сцената на Драматичен театър "Сава Доброплодни" в Силистра. През последните години работи в Лондон. 

Лондончанинът Ивайло Терзийски представи в Силистра своята шеста поетична книга


По БТА с допълнения от ВЕРСИНАЖ: Новата стихосбирка на поета Ивайло Терзийски Сърце в ремонт бе представена в зала 13 на Художествена галерия Силистра. Силистра. Проявата се осъществява със съдействието на Община Силистра. Ивайло Терзийски e роден в град Плевен, от 1974 до 2008 г. живее и работи в Силистра, вкл. и в отдел Култура на общината. Ръководител е ученически литературен кръжок „Мастилен чадър“.

Авторът има издадени няколко книги с поезия. Като шестата - настоящата, е първа от 11 години насам, т.е. от времето, откакто живее и работи в Лондон. Носител е на повече от 30 национални литературни награди. Книгата представи доц. д-р Румяна Лебедова - преподавател по български език и литература във филиала в Силистра на Русенски университет Ангел Кънчев, който авторът е завършил със специалност Български и руски езици. В представянето участваха още актрисите Нели Тодорова и Стефани Алдимирона; бард изпълнителката Мария Йорданова; дует от познатото трио Елмина, китарен дует Дуросторум и др.


АРТ Силистра, Фейсбук, по профила на Общинско кабелно радио Силистра: При корените си в Силистра Ивайло Терзийски разплака „ремонтираната“ си душа. 

Доц. д-р Румяна Лебедова: „Майката и любимата са опора и упование, но те могат да разлюлеят света, макар дори в отсъствието си да светят. Това е поезия, която изразява най пълния духовен живот на човека, защото човек вече има своята история за себе си, а начина, по който помним и разказваме живота си, е израз на най-съкровеното у всеки от нас. Стихосбирката „Сърце в ремонт разкрива святото отношение към живота и любовта...Живот,  пределно изпълнен с женски образи. Някои мимолетни като сянка от птиче крило, други - устойчиви, вкоренени в душата и в светоусещането на поета. Майката и любимата, на които всъщност Ивайло Терзийски посвещава тази стихосбирка. И чрез които се ражда прозрението, че „щастлив е всеки от жена роден, в сълзите на жена да се опари“.Ивайло Терзийски: „ Благодаря на всички мои приятели и бивши учители, и на хората, които не очаквах днес да дойдат тук днес“.

сряда, 27 март 2019 г.

Тутраканка представи родова книга в Букурещ

Общественичката от град Тутракан Анастасия Якова, която е автор на множество краеведчески статии и на родови книги, представи една от тях  - "Тайните на Дунава, сред българската общност в град Букурещ по покана на доайена й проф. Лука Велчов-Деде, който също е автор на книги, сред които и уникалната "Букурещ отблизо" (в съавторство с Лулу Керчова-Пъцан).

Книгата на добруджанката родом, но с корени от Тулча и от Таврия (по майчина линия, на която също е посветила книга), включва 30 истории на българи, преживели преселението след Крайовския договор от 1940 г. Нейното гостуване в румънската столица има исторически, литературни и човешки измерения.

Благодарение на инициативността на домакините, Якова е имала възможност да види български светини и места, свързани с възрожденското ни минало. Подарила е комплект от книги от името на проф. д-р Иван Гаврилов - лекар от София, приятел на Крайдунавска Добруджа, патриот и дарител.


Два повода в едно тържество в ХГ Силистра

 На 26 март 2019 г. в зала 13 на Художествена галерия Силистра бе открита изложбата „140 години от провеждането на Учредителното Народно събрание на България и от приемането на Търновската конституция“. Чествана бе и 20-ата година на институцията „Областен управител на област Силистра“.
 
В седалището на институцията на ул. „Добруджа“ №27 – също емблематична архитектурна сграда, през изминалото време с 8 правителства са работили 12 областни управители като представители на 6 политически сили. За тяхната дейност разказа мултимедийна презентация с над 300 снимки и копия на публикации в местни издания.
 
Институцията „Областен управител на област Силистра“ е в действие от 1999 г. и е една от 28-те в страната. Създадена е с Указ №1 от 5 януари с.г. на Министерски съвет на Република България и е обнародвана три дни по-късно в бр. 2 на Държавен вестник. Указът утвърждава границите на областта – 7 общини от Крайдунавска Добруджа със 119 населени места, идентични с просъществувалия от 1959 до 1987 г. едноименен Силистренски окръг.
 
Областният управител Ивелин Статев  поздрави гостите, подчертавайки ролята на институцията като представител на държавната власт в крайдунавските добруджански общини за развитие на Област Силистра. В тържеството участва настоящият управленски екип, заедно със заместник-областните управители Стоян Бонев и Илиян Великов,  както и на главния секретар на Областна администрация Елена Томова.
 
В събитието, започнало с изпълнение на талантливите певици – сестри Тодорови  (Трио „Елмина”) с ръководител Лилия Пейчева-Тодорова, бе сложено емоционално начало на тържеството.
 
В него се включиха предишни областни управители и техни заместници, главни секретари, както и служители на Областна администрация. Празника уважиха председателят на Общинския съвет Силистра д-р Мария Димитрова, кметовете на Община Силистра д-р Юлиян Найденов и неговият екип, и на Община Дулово д-р Юксел Ахмед; ръководители на институции и граждани.
 
Поканата за участие приеха предходни областни управители – инж. Цанка Атанасова (2001), Пепа Добрева (и.д. 2001), Светлана Великова (2005-2009), д-р Владимир Янков (2009-2011), Стоян Бонев (2014-2017).
 
От 1999 г. насам областни управители са били също д-р Петко Енчев (1999 г.), Димитър Маринов (и.д. 1999-2000), Петко Добрев (на два пъти – 2001-2005 и 2017), Николай Димов (2011-2013), Алтимир Адамов (и.д. 2013), Насуф Насуф (2013-2014). Пред аудиторията поздрави представиха лично д-р Мария Димитрова от името на Общински съвет Силистра и д-р Юлиян Найденов от Община Силистра.
 
Своята съпричастност към своеобразния празник изрази с присъствие от името на управляващата коалиция на регионално ниво д-р Тодор Тодоров – областен координатор на ПП ГЕРБ Силистра.
 
Юлия Кюшелиева – началник на отдела в Силистра ДА „Архиви“, представи народните представители от Силистра, участвали в Учредителното Народно събрание и в приемането на демократичната Търновска конституция, свидетелство за които са   40 постера в изложбата, които ще бъдат в ХГ Силистра - зали 12 и 13, до следващия понеделник – 25 март. Изложбата е осъществена по инициатива на 44-ото Народно събрание на Република България, със съдействието на Държавна агенция „Архиви”.
 
Функциите и отговорностите на Областния управител като териториален орган на изпълнителната власт в областта с обща компетентност са регламентирани освен в Конституцията на Република България, още в 4 кодекса, 58 закона и 49 подзаконови нормативни акта (правилници и наредби).

Според Конституцията, цялата държавна власт произтича от народа и се осъществява от него непосредствено и чрез органите, предвидени в основния държавен ръководен документ. Територията на Република България са дели на общини и на области, като Областта е административно-териториална единица за провеждане на регионална политика, за осъществяване на държавно управление по места и за осигуряване на съответствие между националните и местните интереси. Управлението в областта се осъществява от назначаем от Министерския съвет областен управител, подпомаган от областна администрация. 
 
Той осигурява провеждането на държавна политика, отговаря за защитата на националните интереси, на законността и на обществения ред и осъществява административен контрол.
 
Съгласно Чл. 29. (1) от Закона за администрацията, областният управител е едноличен орган на изпълнителната власт в областта, който осъществява държавното управление по места и осигурява съответствие между националните и местните интереси при провеждане на регионалната политика.
 
Според Чл. 31. (1), областният управител: провежда държавната политика в областта, координира работата на органите на изпълнителната власт и на техните администрации на територията на областта и взаимодействието им с местната власт; осигурява съответствие между националните и местните интереси, организира разработване и изпълнение на областни стратегии и програми за регионално развитие; осъществява взаимодействие с органите на местно самоуправление и местна администрация; отговаря за опазване и защита на държавната собственост на територията на областта; осигурява спазване на законността на територията на областта и осъществява административен контрол по изпълнение на административните актове; упражнява контрол по законосъобразността на актовете и действията на органите на местно самоуправление и местна администрация; осъществява връзка с териториалните звена на централната администрация на изпълнителната власт на територията на областта и контролира изпълнението на актовете и действията на ръководителите им.
 
И още: координира и контролира дейността на териториалните звена на министерства и на други административни структури, осъществяващи административно обслужване на територията на областта, независимо от тяхната йерархическа подчиненост; координира и контролира изпълнението на актовете и действията на ръководителите на териториалните звена на централната администрация на изпълнителната власт на територията на областта; организира и ръководи дейностите по защитата на населението, културните и материалните ценности, околната среда при бедствия; председателства съвета по сигурност; осъществява международните контакти на областта на регионално ниво.
 

понеделник, 25 март 2019 г.

Проект "Памет и бъдеще. Разкази за Дунавската цивилизация"

Първата от поредицата от пет форум сесии за обсъждане на местни стратегии за рибарските общности в трансграничния регион Румъния – България, създадени по проект „Мемофиш. Памет и бъдеще. Истории за дунавската цивилизация“, бе проведена в Тутракан, съобщиха организаторите на събитието от СНЦ „Паралел-Силистра“, представен на форума от д-р инж. Диана Бебенова-Николова и от Моазес Мехмед.

15 представители на нестопански организации (вкл. ТД "Дочо Михайлов") и на публичната администрация (сред тях Областна администрация Силистра, Общински съвет Силистра), експерти по регионално развитие, университетски преподаватели от Филиал Силистра на РУ "А. Кънчев" и специалисти по устройство на територията (вкл. членове на Камарата на архитектите и на инженерите) обсъдиха проект за Местна стратегия за развитие на рибарската общност в региона Силистра – Кълъраш. Участниците дискутираха възможностите за конкретни промени в законодателството и регионални практики, които да улеснят опазването и експонирането на културното наследство на рибарските общности в региона.

Те се запознаха и с атрактивни туристически обекти на материалното и нематериално наследство на рибарската общност в Тутракан (уникалния Музей на лодкостроенето, създаден в началото на 70-те години на миналия век, и комплекса "Рибарска махала" - също единствена по рода си по поречието на река Дунав, от която са запазени части, някои от които реставрирани и превърнати в работилници за производства на лодка "Тутраканка" и на мрежи за риболов; рибна борса; Дунавски парк; пристанище).

Представени са предложения за развитие на туризма и в Силистра на базата на наличната база, както и на създадени до днес традиции. Включително със забравени, но заслужаващи да бъдат възстановени в нов вид празници, свързани с реката, водните спортове и туризма. Подчертана бе необходимостта от повече партньорство между институции - областна и общинска администрации, специализирани СНЦ като туристическо дружество, "Дунавски клуб", сдружения на рибарите, Рибарски клуб и др.

Проектните идеи са за рекламиране на региона Силистра – Кълъраш като част от Дунавския културен маршрут, създаване на нови регламентирани места за настаняване и хранене по поречието на Дунав около двата града, които да са в близост до реката и природата, възраждане на съвместните спортни и културни инициативи, посветени на реката. Разгледани бяха клипове, създадени специално по проекта, представящи живота в реката и дейността на рибарите.





Обсъдените идеи и проектни предложения ще станат част от Местната стратегия за развитие на рибарската общност Силистра – Кълъраш. Обсъждането бе първото от поредицата от пет форума, посветени на стратегиите за съвместно развитие в 10 рибарски общности на трансграничния регион Румъния – България. Те са създадени по проект „Мемофиш. Памет и бъдеще. Истории за дунавската цивилизация“, който се изпълнява от Българо-румънската търговско-промишлена палата в партньорство със Сдружение „Паралел – Силистра“, Регионален исторически музей – Русе, Асоциация „Акчес“ – Кълъраш и Местната инициативна рибарска група „Дунаря Кълърашеана“ с финансовата подкрепа на програма Интеррег V-A Румъния – България.

По Паралел44 Силистра, с допълнения ВЕРСИНАЖ

Китарни трели от руснак и британец в град Силистра

На 26 март от 19 часа в Зала 13 на Художествената галерия в град Силистра е китарният концерт на Александър Южанин (Русия) и Майкъл Бътън (Великобритания). Проявата е част от национално турне още в София, Варна, Пловдив, Бургас, Шумен и Плевен.

Александър Южанин  (р. 2005 г., Москвае един от най-успешните и талантливи млади руски китаристи. Само на 14 години той вече има повече от 20 международни отличия, от които 14 първи награди. Печели международни конкурси в Сърбия, България (Плевен), Русия, Швейцария  Гърция. Възпитаник е на Дмитрий Иларионов в „Първо училище по изкуствата“ в град Москва. Руснакът има активна концертна дейност като солов изпълнител, вкл. в оркестър, както и като гост в кaмерни състави и ансамбли.

Майкъл Бътън учи в младежката катедра на Кралска музикална академия, Лондон, където е двукратен носител на наградата „Нисък щрайх”. Продължава обучението си в академията в класа на Майкъл Люин. Печелил е наградите на Джулиан Брийм и Дейвид Ръсел, както още „Нерви/Бодрато“ и „Айвър Майрантс”; в Бъркшир, Уиндзър;  полуфиналист е на конкурса в Алесандрия. Пръв носител е на наградата първият  на „Клуб  на Кралската музикална академия“. Изнася солови рецитали в Германия, Италия, Холандия и Белгия. Подготвя издаване на солов албум, посветен на музиката на Джон Даулънд.

Междувременно талантливи възпитаници на Китарен клуб „Акустик“ Силистра с преподавател Виктория Цветкова се представиха достойно в 32-то издание на Дни на класическата китара в град Варна: Михаил Илиев в Първа и Александър Събев в Трета възрастова група.  Китарен дует „Дуросторум“ – Александър Събев и Иван Русев, също бяха отличени и обраха аплодисментите на публиката на Гала концерта.


Следващите изяви на възпитаниците на Виктория Цветкова са в 23-то издание на китарния конкурс „Акад. Марин Големинов“ в град  Кюстендил на 3-6 април и във Фестивал на китарата „Дунавски струни“ в град Силистра ( 21-24 юни).

четвъртък, 21 март 2019 г.

Академичен исторически понеделник в Силистра


Лекция на гл. ас. д-р Калин Стоев на тема: „Римският флот по Долен Дунав и Черно море“.
Кой е нашият гост в Академичния понеделник?
Гл. ас. д-р Калин Стоев, завършва специалност история в СУ „Св. Климент Охридски“. Защитава дисертация на тема: „Романизация на Горна и Долна Мизия по данни на антропонимията“. Специализира стара история и латинска епиграфика в университета „ Лудвиг – Максимилиан“ в Мюнхен, Германия при проф. д-р Йенс-Уве Краузе. През 2017 г. взема участие в международен колоквиум по римска епиграфика в Париж, Франция. В момента преподава стара история на специалност „Културно-историческо наследство“ в УниБИТ. Главен асистент е и в Институт за балканистика с Център по тракология към БАН.

събота, 16 март 2019 г.

Софийски ансамбъл със силистренски ръководител създаде добруджанска сюита

Добруджанецът родом Владимир Недев, възпитаник на Ансамбъл "Добруджа" Силистра, в момента главен художествен ръководител на Ансамбъл "Българани" София, и израслият в Силистра композитор Марек Дяков, учил в СУ "Никола Вапцаров", създадоха "Добруджанска саита", изиграни от "балгаран"-те, за да бъдат сред най-добрите на проведения миналата година Пети световен шампионат по фолклор в Бургас.

Резултатът: златен медал в категория "Фолклорни танци" и номинация "Златен Орфей" на шампионата преди 4 години. Ансамбъл за народни танци „БЪЛГАРАНИ” - гр. София (за контакти: 088 7 822 548, www.bulgarani.com) е сформиран през 2011 година с цел издирване, съхранение и популяризиране на фолклорното богатство на България. Репертоарът включва народни песни и танци от всички фолклорни области на България – Тракийска, Пиринска, Шопска, Родопска, Северняшка и Добруджанска.

петък, 15 март 2019 г.

Учителка в Главиница със сертификат от Научен център "Карнеги" в САЩ

Близо 100 ученици и 40 учители от 24 български града участваха с удивителни проекти и иновативните практики в националния конкурс Super Stem България 2018. От област Силистра в категорията за учители Stem Ambassador свои проекти представиха учителките от СУ "Васил Левски" от град Главиница Румянка Гълчавова (Силистра), Веска Нейкова и Юлия Георгиева.

Категорията се отнася за учител, насърчаващ учениците да се интересуват и любопитстват в областта на науката, технологиите, екологията и математикатаНефие Раим, директор училището: "Super Stem Учител​​​​​ за област Силистра е от моя преподавателски състав – инж. Румянка Гълчавова, старши учител в прогимназиален етап в ЦОУД. Като ​​победител на областно ниво, тя получи сертификат от Научен център "Карнеги", САЩ заради проект "Природна Аптека",  с който продължава да ни вдъхновява".

четвъртък, 14 март 2019 г.

12 групи от 7 области от България с гост от Румъния в 14-ия Фестивал на кукерите в Калипетрово

Проява от националния, областния и общинския културни календари, началото на която е от преди повече от 30 години.

Бъдеща юристка от София представя в Силистра фантастична историческа повест


Представяне на повестта "Откритие" в град Силистра с автор Таня Мир (Таня Юлиянова Мирчева) е родена на 5 септември 1995 г. в гр. София. Завършва 105 СОУ “Атанас Далчев” и 9. Френска гимназия “Алфонс дьо Ламартин”. През 2014 г. съвместно с Лили Вълчева създава сайта “Родна литература”, посветен на българската литература и личностите, оставили трайна следа в нея. 


В момента Таня Мирчева изучава право в Софийския университет “Св. Климент Охридски”. Литературата е нейното хоби и призвание. Пише и поезия, и проза. Дебютната й книга е “Рисуваме вятъра” (в съавторство с Лили Вълчева, поезия, 2017). Следва фантастичната повест “Откритие” (2018 г.), удостоена с наградата “Еквалибриум” на издателство “Либра Скорп”. 


Някои ще кажат, че правото е доста далеч от литературата. Според древните римляни обаче то също било изкуство – при това изкуство за доброто и справедливото. За мен писането е повече от начин да изразиш себе си, защото именно то е отражение на най-финото ми възприятие за света – онова, което не може да се каже толкова точно и искрено по никой друг начин” – коментира съчетанието между “сухата” наука и изящното изкуство Таня Мир.


www.meridian27.com

Наградата “Еквалибриум” за 2017 г. на издателство “Либра Скорп” се присъжда на младата авторка от София Таня Мир за фантастичната й повест “Откритие” [1]. Навръх Коледа книгата вече е факт, а официалната й премиераще бъде на 11 януари 2018 г. в централната сграда на Столична библиотека (на площад “Петко Р. Славейков” №4).
22-годишната Таня Мирчева (с псевдоним Таня Мир) е родена и живее в София. Възпитаник на 105 СОУ “Атанас Далчев” и 9. Френска гимназия “Алфонс дьо Ламартин”, в момента изучава “Право” в СУ “Св. Климент Охридски”. Литературата е нейното хоби и призвание. Пише и поезия, и проза. През 2014 г. съвместно с Лили Вълчева създава сайта “Родна литература”, посветен на българската литература и личностите, оставили трайна следа в нея. През 2017 г. отново заедно с Лили Вълчева излиза от печат поетичната им книга “Рисуваме вятъра”.
На въпроса как съчетава “сухата” наука и изящното изкуство, Таня философски отговаря:
“Някои ще кажат, че правото е доста далеч от литературата. Според древните римляни обаче то също било изкуство – при това изкуство за доброто и справедливото. За мен писането е повече от начин да изразиш себе си, защото именно то е отражение на най-финото ми възприятие за света – онова, което не може да се каже толкова точно и искрено по никой друг начин.”

Повестта “Откритие” е типично фентъзи, с елементи на трилър, екшън, крими – обединени в домогване на извечния непостижим блян на човечеството – безсмъртието. Шеметно действие, изпълнено с неочаквани внезапни обрати. За разлика от модната напоследък фентъзи вълна, с вече поизтърканите персонажи на вампири, върколаци и пр. дяволски изчадия, присъстващи в сродния жанр романи – хорър, тук авторката обръща поглед към дълбокото минало, към историята на нашите древни предци – траките. Кои са били те, какви са били, какви са техните схващания за живота преди и след смъртта, имали ли са писменост или не, имали ли са своя собствена култура или са заимствали от египетските и гръцките писмени източници? Книгата грабва още от първата страница и се чете “на един дъх”. изложението е увлекателно, синтезирано, на читателя се поднасят изненади в действието буквално с всеки следващ ред.
По мнение на редактора на книгата, повестта “Откритие” е явление в родния фентъзи жанр.
Тепърва ще се говори за тази книга, а и, вероятно напълно основателно, ще повлече след себе си нова поредица от фантастични повести, новели, романи, обърнати към нашата, родна история. Бъдещето е следствие на настоящето, но не осъзнаем ли нашето минало, трудно можем да се надяваме да изградим желаното бъдеще. Таня Мир скромно ни подтиква от страниците на своята книга да се опитаме да станем малко по-добри, да оставим недостижимите стремежи, а да обърнем поглед към самите себе си – към философските измерения на безсмъртието, извън материалните домогвания, водещи до алчност, завист и поквара” – пише той в своето ревю за “Откритие”. 

Да пожелаем на новата книга “попътен вятър”, а на младата и талантлива авторка все повече дръзновение, въображение и... нови книги, с които да завладява сърцата на читателите!

вторник, 12 март 2019 г.

Кукерската традиция бе спазена в десетина места в Крайдунавска Добруджа

През 2019 г. навръх Сирни Заговезни кукерската традиция бе спазена в десетина места в Крайдунавска Добруджа. Най-голям по брой участници и зрители бе 44-тият Празник на кукерите и маските, който е част от Областен културен календари е организиран по иницатива на НЧ "Родолюбие 2006", със съдействието на кметство Сребърна и община Силистра, както и на трима спонсори. 

В него се включиха 7 групи - освен от селото домакин, още от Кайнарджа, Алфатар, Варненци и Сребърна, както и десетина индивидуални с кукерски и други маски. Наградата за най-малък участник, дадена от областния управител Ивелин Статев, тази година е за 2-годишния Калоян Йорданов. Денят, известен още като "Прошка" завърши с улелия край една от най-големите чешми в селото. 

Празникът бе уважен и от представителите на властта в лицето на д-р Мария Димитрова - председател на ОбС, от инж. Тихомир Борачев - зам.-кмет,  и от Стоян Орманджиев - председател на читалището организатор. Както и от кмета на селото инж. Денчо Георгиев, който бе жури заедно ссъс Сава Савов - учител, художник и бивш кмет, и Тихомир Лефтеров - главен худ. р-л на АНПТ "Силистра" при НЧ "Доростол".

Свои локални празници, някои от които преминаха и с гости от други населени места, имаше още в селата Кайнарджа, Проф. Иширково и Алеково (на 16 март от 10 ч. край стопанския двор тук предстои поредна Тодорвденска кушия).

Както и в град Алфатар, чиято Кукерска група "Каракуши" ("Черна птица") бе тазгодишният гост - заедно с други две групи от Южна България, в поредното издание на "Куковден" в румънското село Бранещ край Букурещ, в което живеят деди на калипетровци, които най-вероятно са сложили началото на традицията. Неслучайно по покана на общинския съветник Велику Рустика, който сам е потомък на българи, в продължение на няколко години своето великолепие показваше кукерската група от село Калипетрово. Тази година с алфатарци в програмата бяха и румънски групи от Домнещ, Вълчещ, Пъунещ, Яш, Гълда де Жос, Алба, Кавник и Вранча, както и стотици деца и подрастващи от местните детска градина, лицеи и училища.

Спасителят на щъркели от Крайдунавска Добруджа сред най-достойните българи на в. 24 часа

Седемстотин станаха отличените в класацията „Достойни българи“ след 17-ата церемония, която тези дни организира в. „24 часа“ с главен редактор Борислав Зюмбюлев, който е родом от Силистра. Тази година сред наградените за похвални постъпки е и Сафет Халид от Крайдунавска Добруджа, който миналата година по това се прочу като „спасител на щъркели“ и тогава за постъпката си бе отличен от МОСВ и от Областна администрация Силистра. Жителят от село Царица не спа цяла нощ на 18 март 2018 година, за да спасява премръзнали щъркели. Добрината му зарази хората от Дуловско, Проф. Иширково и др. населени места, и те масово тръгнаха да спасяват още бедстващи птици. „Благодаря на организаторите, нека всяка година има повече достойни българи“, каза от сцената Сафет Халид, който не пропусна да сподели в профила си във Фейсбук снимки с известни българи, вкл. телевизионни журналисти. „Тази история е пример за много естествена човещина. Няма хвърляне в морето, няма милионни дарения, но показва как човек може да бъде добър и това да му идва отвътре без да е нещо много специално или героично“, каза от сцената пък Борислав Зюмбюлев. Той ще влезе в бъдеща „Виртуална карта на доброто“, която вестникът ще публикува в сайта си. С него редом са известна гимнастичка, телевизионерка, деветокласник, актьор, певец, 92-годишен българин от Германия, 83-годишен дарител на храм, полицаи, пожарникар и други представители на различни професии, наградени за свои постъпки, неостанали незабелязани от медиите и от обществото.

понеделник, 11 март 2019 г.

Силистренка стана мис "Мойнещянка" в Румъния


Танцовата двойка Петя Петрова - Калоян Йорданов от Ансамбъл за народни песни и танци "Силистра" с главен художествен ръководител Тихомир Лефтеров, който е към НЧ "Доростол", водена от хореографа Симеон Симеонов, участва в културна проява в община Мойнещ в Република Румъния. Тя бе посветена и на Деня на жената, като част от нея бе международният конкурс Мис "Мойнещянка", в който първа е силистренката Петя Петрова. Мойнещ е населено място в окръг Бакъу с население от над 20 хил. души.

В Силистра бе представен историческият парк край Варна

Исторически парк е проект за над 50 милиона евро, изграждан върху площ от над 500 декара до село Неофит Рилски, област Варна, който наскоро бе представен пред петдесетина силистренци в зала 13 на Художествена галерия. Неговата цел е да пресъздаде българската история, впечатлявайки с мащаба си на най-големия исторически атракцион в света. Повече за проeкта и за възможността за сдобиване със специална карта за вход: www.ipark.bg

От презентаторите, вкл. Ивелин Людмилов Михайлов, присъстващите научиха отговори на въпроси като:
- Защо най-голямата инвестиция от този тип в Европа се случва в България?

- Какво е бъдещето на културно-историческия туризъм по света и как ние, българите, можем да спечелим от него? 
- Как можете да участвате и да спечелите от това вълшебно приключение във времето?



събота, 9 март 2019 г.

Силистренските главанци се побратимяват с адаши от Украйна

Председателят на фондация "Бъдеще 2008" Ивайло Ангелов се завърна с кмета на силистренското село Главан Ивелин Иванов и с актива на местното читалище от Украйна. Осъществен е исторически първи контакт между кметовете на двете села за първи път в тяхната история. Подписан е договор за побратимяване между двете села, имащи общ корен и произход от старозагорското село Главан.

Организаторът и координатор на събитието: "Историческата първа среща и подписването на договора станаха на празника 8 март (тамошен кмет е Татяна Капова). По повод празника в дома на културата в село Главан, Украйна , беше организиран концерт с участие на местни творчески колективи за български фолклор, естрада и др. В програмата участие взе и състав на читалището от село Главан, Силистренско, който изнесе програма с автентични добруджански и местни народни песни. По време на втория ден от престоя беше организирано посещение по българските места в град Болград - посетихме Болгардската гимназия "Георги С. Раковски" и Съборния храм "Свето Преображение" в града".
 

Провадийка най-добра шофьорка сред 20 участнички в силистренското дамско рали



Пламена Раева от Провадия стана първа сред 20 участнички във второто издание на Дамско рали 2019 на Общински съвет Силистра. Втора е Светла Тодорова от Силистра - известна в миналото футболистка. Трета е Ажда Ахмед от Дулово, която участва и миналата година. Общ награден фонд - 300 лева. Наградите връчи д-р Мария Димитрова - председател на местния политически законодателен орган.

Сред участниците в ревюто бяха представителки на различни възрастни, служби и институции. За пореден път се включиха заместник-председателят на ОбС Иванка Ташева заедно със служители в Съвета, зам.-кметът на община Силистра Денка Михайлова, пиарът на Областен информационен център Мария Недялкова, журналистката Галина Георгиева .- радио "Мелодия", екскурзоводката Яна Райнова от Природо-научен музей при Биосферен парк "Сребърна"

http://www.tvplus.bg. Ралито бе проведено под егидата на Съюз на българските автомобилисти. Дамите демонстрираха майсторско управление на автомобила и прецизно паркиране. С това те показаха , че не отстъпват в шофирането на силния пол. Състезателките проявиха бързина, ловкост и маневреност, доказвайки, че и те могат да шофират елегантно, безопасно и майсторски.
Д-р Мария Димитрова, председател на ОбС - Силистра (организатор на събитието): "Идеята беше да покажем, че жените наистина сме много добри шофьори. Мъжете казват, че те са по добри, но дисциплината, която виждам у жените е по добра. Мъжете са по-самонадеяни."

Елена Молишева, участничка: "Не бива да ни подценяват мъжете. Има по-добри шофьори жени от мъжете. Аз например не бих се дала никога на един мъж във всяко едно отношение относно автомобила."
Светла Тодорова, второ място, миналогодишна победителка: "Жената е много по-внимателна, много по-стриктна, много по-акуратна. Самият живот е наложил тя да бъде по-организирана."
Завидни умения зад волана демонстрира и Ана Тодорова, която е шофьор с над 40-годишен стаж:: "Жените можем да бъдем равностойни, винаги ми е било лесно, не е трудно и сега. Имам доста години опит и това ми е създало рутина."
Според организаторите на пътя трябва да да мислим на не само за своята безопасност, а и за живота на другите хора.

Силистренските туристи с ново ръководство



В рамките на една година СНЦ „Туристическо дружество „Дочо Михайлов” Силистра” направи на два пъти промени в своето ръководство. 

По бюрократични причини миналогодишният избор на УС и председател не бе признат в законодателен план, което наложи на редовното отчетно-изборно събрание, проведено на 9 март да има нов избор. Преди него бяха направени отчети за дейността и за организационно-финансовото състояние като действителна картина преди началото на нов управленски мандат.



В направения избор за председател бе избрана Виолета Атанасова – известен икономист с опит на ръководни позиции в различни институции, която през 2008 г. също е заставала начело на организацията, за да я представлява в рамките на един мандат, а после е била в продължение на няколко години председател на Контролен съвет. Атанасова ще бъде и делегат на поредния конгрес на туристите в София.

Новият Управителен съвет е от 7 души и от неговия състав участвалите в събранието 40 туристи избраха изпълнителен секретар в лицето на Надежда Бобчева. За отбелязване е, че длъжността бе възстановена в структурата след няколко години, в които оперативните дейности на дружеството се управляваха от председателя и от счетоводителя на неправителствената организация. Данчи Кирякова бе избрана начело на тричленен Контролен съвет.


На предстоящото първо заседание на новия УС, чиято регистрация заедно с председателя му предстои да влезе в процедура на регистрация в Агенция по вписванията, ще обсъди и план за работа през настоящата година. На събранието, където бе отчетено, че през миналата година силинстренските туристи са участвали в няколко прояви на други дружества, предимно в Североизточна България, стана ясно още, че занапред има и още по-големи амбиции в разнообразяване на живота на дружеството. Сред препоръките бе възстановяването на дейността на клубовете по   пешеходен и воден туризъм, както и възвръщането към членство във Федерация по туризъм, вкл. и с идеята ТД Силистра да бъде сред съорганизаторите на посрещането на ТИД във Ветрен, каквато традиция има в предишни времена.

Ще се работи също за възстановяване на дейността на лятната база в село Ветрен, както и за привличане на повече хора за нощувки в  х. „Ален мак” в парка „Орехова гора” край Силистра. На 22 и 23 март туристите са сред поканените да участват в трансграничен проект, предвиждащ провеждане на събитие в град Тутракан.

Публикация от Порталът на Силистра ни припомня различни факти от историята на туризма в Силистренския край. Туризмът в Крайдунавска Добруджа се оглежда в книгата Еделвайси в равнината, написана от Петър Йорданов, секретар на ТД Дочо Михайлов в периода 1951-1977 г. От нея става ясно, че почетният гражданин на Силистра Пирин Бояджиев е сред основателите през 1942 г. на туристически клон Караджата към ТД Алеко София. 

После туризмът става секция към СД Доростол. През 1945 г. е факт първата голяма екскурзия с кораб и влак на добруджанци от Силистра през Русе и Габрово до Казанлък. През 1957 г. се образува Градско-околийско дружество Дочо Михайлов, по-късно ТД със същото име. През 1960 г. в Юндола добруджанци за пръв път участват в национален туристически събор. Реално там и тогава нашенци участват в първи голям пеши преход. 

В периода 1960-1970 г. става изграждането на туристически хижи в парка Орехова гора" край Силистра. Туристическа спалня Еделвайс влиза в действие през 1975 г. През 1983 г. влизат в експлоатация бунгалата на базата край брега на река Дунав село Ветрен. Към 2000 г. ТД  Силистра стопанисва близо 10 обекта. През 1956 г. е първата пещерна експедиция в селата Ситово, Сърпово и Добротица. 

Пет години по-късно е първото показно скално катерене, когато е учреден и клуб по алпинизъм и пещерно дело. Педи 40 години обаче дейността му е закрита. Същата година - 1961 г., Добри Томов е първият силистренец участник в международната гребна регата по река Дунав - ТИД, която по традиция завършва в Силистра. Пак тогава са първите градски състезания по ориентиране. Първото палатъчно летуване на млади хора от региона край морето е през 1958 г. на Златни пясъци. Първата масова пешеходна проява е през 1960 г. на  крепостта Меджиди табия. Първият зимен празник е през 1962 г. в парка Орехова гора