четвъртък, 30 март 2017 г.

Концерт празник на Дамски клуб ОСЕЗАНИЕ Силистра


С много поезия, музика и танци Дамски клуб „Осезание” Силистра отбеляза своя първи рожден ден. В зала 101 на Младежки дом чаровните дами споделиха своите впечатления от първите си съвместни пътувания до забележителни места, от своите срещи с поети и музиканти. С първата си книга „Ние можем” и с първия си диск. 

И с песен своя, специална композиция на Иван Неделчев, прозвучала гордо и отривисто в залата. И още: с изложба и с фотографии.

Лилия Велчева - ръководител на клуба, сподели своята радост и очарование от изминалата година. И благодари за празника, споделен от поета Ивайло Терзийски, пристигнал за случая от Лондон, където живее и работи, и неговият колега Димитър Петров от Разград; от танцьорите от ДГ „Радост”,от Танцов център „Импресия” и Балет „Б-2”. 

В музикалните поздрави се включиха Доротея Момчева - флейта, Стоян Колев и Светлозар Христов - китара, и Валентин Сарафов - акордеон, заедно със солистка от НЧ "Пробуда" Калипетрово. Имаше и поздрав от съседен Остров, Румъния чрез Викторица, за чието представяне съдейства приятелят на клуба Георги Вълев.

По пост на Николинка Николова - Фейсбук 

сряда, 29 март 2017 г.

В Трансилвания зиме вълците пеят магични песни

Групата от Силистра,
участвала в тура 

Приказна Трансилвания
В днешно време Трансилвания е сред най-популярните туристически дестинации на Балканския полуостров, най-вече заради дългата си интер етническа история, тъй като е населявана в далечното минало от тракийското племе даки, после заедно с колонистите римляни, а по-късно вече от унгарци, австро-унгарци, българи, сега от румънци и унгарци, и от др. общности и етнически групи.   

За тези времена свидетелстват забележителни градове със запазена характерна архитектура и широко спектърно богатство от храмове на няколко християнски религии (ортодоксално православие, евангелисти, реформатори, римо-католици, униати, евреи), някои от които са още от 12 в., но в повечето случаи са действащи и понастоящем.

В първата част от пътеписа „Силистренски тур в сърцето на Трансилвания“, част от разходката „Приказна Трансилвания“, посветена на три интересни места – Сибиу, Турда и Сигишоара, и осъществена от представителите за Крайдунавска Добруджа на организаторите от Агенция „Сейв Бургас“, Ви разказахме за най-интересното за първия от трите знакови града.

Пътят до Турда преминава край град Алба Юлия (намира се на брега на р. Муреш и е административен център на окръг). Има място и в историята на северната ни съседка, защото присъединяването на Трансилвания към Румъния е прокламирано с декларация на 1.12.1918 г. (от 1990 г. насам денят е национален празник на страната) в този град, чието име през унг. и лат. езици означава „Бялата крепост на Гюла“. Четири години по-късно крал Фердинанд I и кралица Мария, на която името е свързано със замъка в Балчик, са короновани в тукашната православна катедрала, построена специално за случая.

Поглед към новия град Сигишоара
Междинната крайна точка е град Турда, някога, преди 12-13 века (801-1218 г.), в рамките на българското царство, източник на приходи в тогавашната ни хазна, предвид използването на мина за изкопаване на сол в години, когато подправката е била по-скъпа от златото. Днес тя е една от четирите в Румъния, вече изчерпана, но превърната в СПА-санаториум за респираторни, ставни, кожни и други характерни заболявания, както и в туристическа дестинация. При това по европейски проект са изградени асансьори с височина на 13-етажна сграда, както и дървени стълбища, по стените на които са издълбани годините на прокопаване на мината.

Домът на Мирчо II,
бащата на Влад Цепеш
Огромното пространство във форма на паралелепипед разполага с езеро за разходка с лодки; с виенско колело, движещо се бавно; с детски площадки; с кът за игра на тенис на маса; с анфитеатър и др. възможности за прекарване на времето под земята. При това на постоянна температура от 11-12 градуса, постоянна влажност (78-82%), както и на безветрие (0,02 м/сек), но все пак не бива да влиза човек по тениска и по къси гащи, ако иска да излезе здрав. С уговорката – не влизай, ако страдаш от туберкулоза и от клаустрофобия.

Сигишоара -
уникалната кула с часовник
Първото използване на мината започва през 50-а година пр. Хр. Тогава в тракийските времена Турдава,      както е оригиналното име на селището, е била открита солница с 10-15 м. дълбочина. И така в продължение на 20 века, до 1932 г., когато излиза от употреба, а 60 години по-късно оживява в ново „качество“. През 2009 г. с голям европейски проект придобива настоящия си забележителен вид. А началото на новия й живот започва реално през 1870 г., когато тук се правят първите бунгала за приютяване на желаещи да изпробват целебните свойства на солта.

След българите в Средновековието, унгарците и австрийците в продължение на 4 века копаят надълбоко и достигат до 125 метра, за да я има днес тази уникална пещера, пълна с натриеви йони и абсолютно празна откъм алергени. Истинска лечебност обаче се постига при престой по 2-3 часа на ден в продължение на 10-14 дни.

Сигишоара е друг румънски град, получил световна известност включително и защото от 1999 г. е под закрилата на ЮНЕСКО при ООН. Най-укрепената част на стария град се намира на височина, на която има уникална стара часовникова кула, превърната в музей на няколко етажа. Укрепителната стена от по 4 м. е от 14 в. и разполага с 14 бойни и отбранителни кули бастиони, някога собственост на отделните гилдии, превърнали съоръжението в доста сериозна фортификация. Градът е имал и „малък затвор“, с уговорката, че в най-укрепената част са живеели до 160 семейства.

Градът е известен като родно място на Влад Цепеш Дракула, дори се посочва къщата, в която е уж роден, но няма доказателства за това. Този факт не е попречил тя да бъде използвана за кръчма. Баща му Мирчо II, син на Мирчо Стари, е бил част от Ордена на дракона, създаден от Сигизмунд Люксембургски.
Според Уикипедия: Мирчо Стари е поставен за воевода на Влашко в 1386 г. от българският цар Иван Шишман, недоволен от неговия предшественик Дан I, поради което вдига войските си и го убива. Оттогава двамата имат общи интереси и стават най-последователните противници на османското нашествие на Балканите. 

Причастен към съдбата на отсамдунавските български земи, Мирчо прогонва за кратко турците от Силистра и Добруджа, заявявайки го в грамотите си, които по обичай са написани на старобългарски език. Към 1406 г. Мирчо е „владелец“ на Силистра, но не и на цяла Добруджа, както разбираме от титулатурата му в някои негови Влахо-български грамоти. Властта му в Добpуджа е кратка, до 1411 г. С прехвърлянето си от един турски господар към друг запазва някакво влияние южно от Дунав до 1417 г. B 1407-1408 г. Мирчо разбива турците при Дръстър и ангажира срещу себе си акънджийските отряди, докато царят заедно с Фружин вече действа в западните български предели. В 1411 г. e прогонен от Добруджа от войските на Сюлейман Челеби. Мирчо става съюзник на опасния Муса Кеседжи и го подпомага в завоюването на Балканите през същата година“.
В солницата Турда
Средновековната кула е с механизъм от 17-18 в. и с 15 атрактивни фигурки – барабанчици, палач, ангели и др. Някога часовникът е служел и като своеобразно информационно бюро: ангелите изобразяват деня и нощта, барабанчиците показват в кой момент се изпълняват смъртни присъди, а появата на палача „казвала“ своевременно на народа извън стария град, че смъртната казн вече е факт. Останалите фигурки показвали дните от седмицата чрез представяне на божествата – техни патрони. В града има два пасажа (покрити пътеки) за предпазване от дъжд –  на учениците, дълъг над 300 метра и водещ до някогашното училище, което е построено на още по-високо място, както...на старите жени

Град Сигишоара е под румънски флаг от 1918 г. и освен историческата си „стойност“, на практика успешно експлоатира и легендите за Влад Цепеш, особено след комерсиализацията на „образа“ му през миналия век. Макар че реално се губи значението му на проевропейски настроен водач и борец за православната вяра, който реално в 45-годишното житие битие е бил три пъти владетел в продължение сумарно на 10 години. За да остане в историята, макар и с противоречива слава, независимо че действията му са се вписвали в тогавашните традиции в Европа.

Приключва добруджанският тур в Трансилвания или в поне малка част от нея, където се преминава през населени места с укрепени евангелски църкви, запазени и до днес, а някога служещи и за крепости. Дори британският принц Чарлз е бил изкушен да закупи в този район 300-годишна къща, превръщайки я в имение с туристическо предназначение.

        Защото и днес тук горите нашепват забравени легенди за наказания по примери от разнообразна еничарска палитра от форми за отмъщения, а зиме вълците пеят магически песни, припомняйки стари времена, когато борбата за тези земи е била кървава и непрестанна като за всяка непреходна човешка ценност.

Йордан Георгиев,

Силистра – Сибиу – Сигишоара – Силистра 

Майстори занаятчии от Силистра на панаира в Пловдив

Денислав и Виктория Деневи
на панаира в Пловдив.
За поредна път Български соколарски съюз е част от „Международен Панаир Пловдив“ (23-о издание на изложбата е от 29 март до 2 април т.г.)Както и предишни години в града на тепетата е осигурен и щанд на древното изкуство "соколарството, грабливите птици и необходимото оборудване за всеки соколар". На място членовете на БСС  представят различни видове птици и обясняват защо ловът със соколи е най-екологичният метод за лов.
Международната изложба  „ПРИРОДА, ЛОВ РИБОЛОВ“ е най-мащабният в България форум за опазването на природните богатства  и тяхното пълноценно използване. Той събира фирми, институции и сдружения, свързани с горското стопанство, рибарството, дивечовъдната дейност, съхраняването и облагородяването на природата, ловния и риболовния туризъм. 

Признание за силистренската организация на Общобългарския комитет „Васил Левски“

Наскоро в Централния военен клуб в София бе редовното отчетно-изборно събрание на Общобългарския комитет „Васил Левски“, на което бе избрано ръководство на организацията и бе чествана 25-ата година от нейното основаване през 1992 г. За председател единодушно бе преизбран Васил Василев, като негов заместник стана доцент Георги Вълчев, който е заместник-ректор на Софийски университет „Св. Климент Охридски“.
Избран бе и състав на Управителен съвет от близо 30 души, сред които е и Цветана Цанова от Силистра, председател на Общински комитет „Васил Левски“, редом до имена като Боян Ботйов, проф. Пламен Митев, д-р Емил Кабаиванов, доц. Кирчо Атанасов, доц. Тодор Чобанов, д-р Галина Цветкова, доц. Огняна Маждракова и др. радетели на българщината.
В словото си за четвъртвековния юбилей на Комитета председателят му Васил Василев почете приноса на  основателите и направи обзор на дейността през последните години. Най-дългогодишните и заслужили дейци бяха удостоени с най-високото отличие на Комитета, а всички, проявили особена инициативност, ентусиазъм и последователност в работата си в общинските комитети „Васил Левски“, сред които и г-жа Цанова от Силистра, получиха грамоти и екземпляр на „Време разделно“ с личен автограф на неговия автор акад. Антон Дончев.
Навръх Гергьовден т.г. предстои третата среща на може би най-голямата гордост на Комитета – мрежата от над 200 клубове „Млади възрожденци“, в които членуват над 3 000 млади патриоти. Участниците в срещата, сред които и 10 членове от петте клуба в Крайдунавска Добруджа (4 в Силистра и 1 в Тутракан), заедно със своите председатели (учители), ще бъдат гости на военния парад в София.
Предстои Клубът при СУ „Н. Й. Вапцаров“ с председател Лиляна Николова да участва в най-новата инициатива – почетен караул на паметника на Васил Левски в столицата по повод 180-ата година от рождението на Апостола на Свободата. През лятото или в ранната есен ще бъдат юбилейните прояви в Силистра, а през годината е възможно знакови представители на Общобългарския комитет да бъдат гости на крайдунавския град, тъй като тукашната общинска структура е сред най-активните в страната.

КОНКУРС ЗА ДЕТСКА РИСУНКА В СИЛИСТРА на тема: „10 години България в Европейския съюз“

Областен информационен център – Силистра

обявява

КОНКУРС ЗА ДЕТСКА РИСУНКА

на тема: „10 години България в Европейския съюз“


Конкурсът се провежда в рамките на национална инициатива на Мрежата от Областни информационни центрове в България под надслов „ЗАЕДНО за ЕВРОПА“

РЕГЛАМЕНТ
ЦЕЛ НА КОНКУРСА:
Да се провокира творческата активност и фантазия на децата – връстници на пълноправното членство на България в ЕС, да покажат през призмата на своите творби как виждат мястото на страната ни като част от голямото европейско семейство.
УЧАСТНИЦИ В КОНКУРСА И ИЗИСКВАНИЯ:
*     Допустими за участие в конкурса са деца, връстници на пълноправното членство на България в ЕС – родени през 2007 г. и към момента ученици в трети клас от всички основни училища в област Силистра;
*  Изключение 1: ако в 3-ти клас е редовен ученик и дете, родено през друга година, то същото е допустим участник;
*  Изключение 2: ако дете, родено през 2007 г. е редовен ученик в друг клас или различна форма на обучение, то същото е допустим участник.
*    

Задължителни елементи: във всяка рисунка задължително трябва да присъстват българското и европейското знамена; Техника на рисуване: няма специални изисквания и ограничения*          Формат на творбите – не по-голям от А3.
*          Всяко дете може да участва само с една творба.
НАЧИН НА ПРОВЕЖДАНЕ И СРОКОВЕ:
*          Старт на конкурса: 10 март 2017 г.
*          Начин на оформяне и предаване на творбите:
*  На гърба на всяка рисунка се изписва следната информация за участника: трите имена, клас и класен ръководител, училище и населено място.
*  За община Силистра: Рисунките се събират по училища и до 7 април 2017 г. се предават в Областен информационен център – Силистра;
*  За общините Алфатар, Главиница, Дулово, Кайнарджа, Ситово и Тутракан: Рисунките се събират по училища и до 5 април 2017 г. се предават в общинската администрация по местоживеене, отдел „Образование“. Експертите от отдела обединяват и изпращат всички творби до Областен информационен център – Силистра в срок до 7 април 2017 г.
*    Оценка:
*  До 13 април 2017 г. творбите ще бъдат оценени от компетентно жури, съставено от изтъкнати местни художници, експерти и журналисти;
*  Журито ще разгледа творбите на участниците и ще направи отделно класиране за всяка община.
*    Награден фонд и награждаване:
*  За всяка община ще бъдат отличени по 10 участника, които ще получат атрактивни предметни награди:
І-во място; ІІ-ро място; ІІІ-то място;
Поощрителни награди – 7 броя;
*Всички участници ще получат грамоти.
*  Награждаването на победителите ще бъде проведено по общини в периода 18-28 април 2017 г. (за община Силистра – на 8/9 май) в рамките на специално организирано събитие, в присъствието на участниците, гости и медии. Информация за подготвените събития ще бъде предоставена на директорите на училища.



За допълнителна информация:
Мария Недялкова, експерт „Комуникация, информация и логистика“
Областен информационен център – Силистра
гр. Силистра, ул. „Симеон Велики” № 49,
(сграда на Художествената галерия, вход към Куклен театър)
Тел. 086 822 012
e-mail: oic_silistra@abv.bg



Силистренската ПМГ в проект с Международното училище във Виена

Най-новият успех на ПМГ „Св. Климент Охридски“ Силистра е включването й в проект към Международното училище във Виена, където се изучават 93 езика, и в която работи възпитаничката на ПМГ Магдалена Цавкова. През последните 1-2 години написахме 8 проекта, от които два са финансирани по ТГС и предстои реализацията им. С проектите покриваме дефицита на образователна мобилност“, заяви пред медиите Анелия Невска, директор на най-старото средно училище в област Силистра. Тя уточни, че пътуването до Виена е станало възможно със съдействието на училището, както и на родителите на гимназистите

По австрийска покана наскоро петима ученици с доказани резултати по английски език, водени от учителите си Снежа Славчева и Валентин Евтимов, гостуваха в училището в австрийската столица, което е към ООН, за да участват в проведения там международен форум.

Във Фейсбук тяхната изява г-жа Цавкова, която ръководител на катедра „Природни науки“ във Vienna International School, коментира така: „Прекрасни деца и колеги! Удоволствие е да се работи с такава група, представила чудесно ПМГ и Силистра – учениците смело се справиха в една среда от над 90 националности и изказванията, които направиха на перфектен английски показаха английското мислене за нещата, които са ги впечатлили и които биха искали да променят в България“.

В близко време участвалите във виенската среща ще покажат презентация пред колектива на училището в името на т.нар. вътрешна квалификация, вкл. и за гостуването си във френски лицей във Виена, тъй като партньорствата на международно ниво ще продължат.

Софийски хирург дари икона и книги на ПМГ Силистра

В кабинета на Анелия Невска, директор на ПМГ „Св. Климент Охридски“ в присъствието на представители на Клуб „Млади възрожденци“ с председател учителката по история Маргарита Александрова бе проведен ритуал по връчване на поредното дарение по волята на проф. д-р Иван Гаврилов – хирург от София.

От негово име Светлана Великова – заместник областен управител, връчи специалния му подарък – изящна икона на „Свети седмочисленици“, сред които е св. Климент – патрон на най-старото средно училище в област Силистра, както и книги с патриотично съдържание.

В ритуала участваха 12-токласниците Росина Георгиева и Деян Белев, адресати на стипендиите със средства, осигурени също от професора дарител, връчени на ръководството на гимназията в края на миналата година. Тогава наведнъж по подобен начин за три учебни години напред са премирани по двама ученици – отличници, общественици и патриоти, от две силистренски средни училища (другото е ЕГ „П. Яворов“, наскоро също получило дар икона – на св. св. Кирил и Методий) и на двете средни училища в град Тутракан.

Проф. Иван Гаврилов е на 62 г. и е родом от област Монтана. Ломско. Завършва гимназия в гр. Монтана. От 35 г. работи в Торакална клиника в Национален център по онкология в София. Има три специалности – обща, гръдна онкологична хирургия (I над 450 операции годишно), във връзка с които е на сътворил над 360 дисертация публикации и рационализации.

Пред представителя на държавната власт в област Силистра г-жа Невска заяви най-новия успех на ръководеното от нея училище – включването в проект към Международното училище във Виена, където се изучават 93 езика, и в което ръководител на катедра „Природни науки“ е силистренката родом и възпитаник на ПМГ Магдалена Цавкова.

По нейна покана наскоро петима ученици с доказани резултати по английски език, водени от учителите си Снежа Славчева и Валентин Евтимов, гостуваха в училището в австрийската столица, което е към ООН, за да участват в проведения там международен форум.


Най-старото силистренско читалище си преизбра настоятелството

В зала 101 на Младежки дом Силистра бе проведено отчетно-изборно събрание на Народно читалище „Доростол 1870“, на което председателят на настоятелството Маргарита Любомирова представи дейността през последните три години за рамките на изтеклия мандат. 

Мултимедийна презентация разказа на участващите 103 членове на общото събрание и 32 пълномощници (общият състав на читалището е от 185 души).

Събранието преизбра читалищното настоятелство, вкл. и своя досегашен председател, като в него влизат бизнесменът Атанас Токушев, учителят Иван Занов, самодеецът Георги Иванов (кмет на село Сребърна) и Велико Боев. Избран бе нов състав на проверителната комисия: Николинка Николова – председател (досегашен председател бе д-р Румяна Манева), Й. Георгиев и Н. Калинова – членове.

През изминалото време са проведени няколко достойни чествания на формации към читалището: 50 г. на Ансамбъл за народни песни и танци „Силистра“ с главен худ. р-л Тихомир Лефтеров, 60 г. на сцена на Никола Касабов – музикант и р-л на вокални групи, 25 г. на Фолклорна група „Добруджа“, 15 г. на Вокална група „Ретро“ и 15 г. на Фолклорна група „Златен клас“. Предстои да бъде отбелязана кръгла годишнина на ДФГ „Добруджанче“, в ход е подготовката и за 150-а година от основаването на читалището (2020 г.).

За първи път от 2008 г. заедно с община Силистра и Смесен хор „Седянка“, благодарение и на сериозно спонсорство на земеделски кооперации и фирми бе проведен 12-ият Събор на хоровете от крайдунавските страни, на който специален гост бе кавалджията на планетата Теодосий Спасов.

Похвално е, че читалището работи все повече с млади хора в лицето на балерините от „ЛИДЕНС“ с р-л Лидия Маркарян, чиято прима Никол Радева е носител на десетки медали от родни и чужди фестивали и конкурси. През периода 6 са създадените и развитите рок-състави, които продължават славата на музикална Силистра. Проведена е дарителска акция за възстановяване на читалищната библиотека.

Възстановена е традицията чрез благотворителни концерти (Смесен хор „Седянка“) да се събират средства, защото държавната субсидия привлечените пари не са достатъчни за дейността на над 20-те състава. Има нужда и от обновяване на фонда от костюми в дрешника на АНТП „Силистра“, на хор „Седянка“, а и на останалите самодейни групи.

През настоящата година НЧ „Доростол“ ще разполага с бюджет от  127 750 лева, което е само с близо 1 000 лева повече от далечната вече 2008 г., а разходите са се увеличили, вкл. и за работни заплати (17,5 са щатните бройки в читалището).


В рамките на събранието настоятелството благодари на свои активисти за тяхната дейност през отчетния период, подарявайки им специални благодарствени адреси и сертификати, както и цветя. Направени бяха и незначителни промени в устава на НЧ „Доростол“, като не бе прието предложението да бъде върнато старата практика в ръководството да влизат и ръководители на състави, които са в трудово-правни отношения с читалището като институция.

Алфатарец бере английска коприва, била "учтива" - жилела по-малко

Назаем от профила във Фейсбук на Niki Kolev: "Коприва днеска си набрах малко аз...английска коприва...ти да видиш коприва - учтива, възпитана. Посягаш да откъснеш, пък тя ти каже Скюз ми...малко жиля аз....И ти си викаш - Ок, нали е добре за кръвообръщението...отговаряш ОК, нежно само...И откъсваш 3-4 стръка, пък тя ти вика Сори, не беше нарочно, така си жиля..., а, бе, коприва учтива, не като българската...английска е !"@!🌿

вторник, 28 март 2017 г.

Дамският клуб „Осезание” в Силистра стана на една година

Дамският клуб „Осезание” в Силистра стана на една година. По този повод той организира тържество, насрочвайки го за 29 март от 17,00 ч. в Зрителната зала на Младежкия дом. Ще участват местният поет Ивайло Терзийски и събратята му по перо Донка Василева и Димитър Петров от Разград, които ще прочетат свои стихове.

Българи и румънци обменят педагогически практики


На 24 март 2017г. екипът на проект „Проучване на съвременни образователни модели в Трансграничен рeгион Силистра – Остров –Баняса – Делени” с ръководители доц. Диана Железова-Миндизова и доц. Галина Лечева, финансиран по ФНИ на Русенски университет „Ангел Кънчев“, беше на работно посещение в Общообразователен лицей в румънската сeлище Баняса, където екипът взе участие във Фестивал на франкофонията и наблюдава уроци по френски език и по физика. А в Технологичен лицей „Николае Истрацою“ в Делени обмени опит в използването на съвременни образователни техники при преподаването на роден език, френски език и химия.

Всеки от участниците получи порт фолио, съдържащо План-конспекти на уроците, съпроводени с копия на дидактическите материали. Всички дейности бяха дигитализирани, с цел изготвяне на учебно-документален филм и дигитален наръчник от споделени добри педагогически практики в трансграничния регион.

Назаем от профила във Фейсбук на Николинка Николова

Кърджали и Силистра спорят в мач в Бургас за място във волейболната БГ суперлига

На 1 април (събота) от 15  ч. зала „Младост" Бургас е  домакин на плейаутния мач за оставане/влизане в Суперлигата при мъжете за следващия сезон 2017-2018, съобщи bgvolleyball.com. 

Двубоят противопоставя предпоследния през този сезон в първенството на първата ни група - Арда (Кърджали), и завършилия на второ място във Висшата лига - Доростол (Силистра). 

Волейболистите от Силистра участваха във финалния плейоф на втора дивизия, но останаха със сребърните медали, след като отстъпиха на Хебър (Пазарджик) с 1:2 успеха в трите мача. Победителят в плейаута на 1-и април ще играе в Суперлигата през следващия сезон.

Китарист от Силистра с уникална награда

От 24 до 26 март в град Варна бе юбилейното 30-то издание на фестивала Дни на класическата китара. От Силистра се изявиха отлично Михаил Илиев, Николай Кинджаков, Анна Павлова и Иван Русев - победител на своята възрастова група и из между всички победители от всички възрастови групи отличен с най-голямата награда на фестивала – класическа китара ръчно, изработена от лютиера Яни Узунов

Всички те са ученици на китаристката и преподавател Виктория Цветкова. Иван Русев и неговият съученик Александър Събев предстои да участват на международния конкурс по класическа китара „Академик Марин Големинов“ в град Кюстендил, който е в началото на април.

понеделник, 27 март 2017 г.

Поредно отлично представяне на самодейците ученици от Средище


Първо място "Златна лира на Орфей" от НМФК "Орфееви таланти" гр Пловдив 25.03.2017 г. за ГАФ "Гордостта на Средище" от ПГМСС "Н. Й. Вапцаров" с.Средище.
Ръководители Стоян Дечев и Александър Ковачев






С няколко състава от село Средище, община Кайнарджа, водени от музиканта Стоян Дечев, и с р-л Александър Ковачев – учител в ПГСС, участваха добруджанци в конкурса „Орфееви таланти“ в град Пловдив, предвиден само за млади изпълнители на песни
(деца, юноши и девойки, както и за младежи до 20 г.)
В проявата се включиха над 500 изпълнители от цялата страна, включително от специализирани училища по изкуствата, както и над 100 колектива, сред които и любители.

Вокална момчешка група „Средищка огърлица“ стана първа с песен на квартет „Славей“, Вокална момичешка група „Иглика“ с песен на Ненка Тодорова и Състав за ромски песни заеха трети места в своите категории, а двама участници, представили се със словесен фолклор, достигнаха до второ място. 

Благодарение на чудесното си представяне, средищките таланти са били поканени да участват в ефира на Радио „Пловдив“, където в продължение на 90 минути говорят и пеят за слушателите от Южна България пред водещия Николай Чапански в предаването „От дума на дума“.

Предстоят нови участия на средищенци – в Панагюрище, където ще пеят патриотични български песни, както и фестивал в град Варна под егидата на „Сънрайз Маринов“, партньор на почетния гражданин на Силистра акордеониста Стоян Дечев, водещ групи в няколко общини извън областния град.


Млада пианистка от Силистра в концерт в Карнеги хол в Ню Йорк


Наскоро младата силистренска пианистка Мила Николова участва в концерт в световно известния „Карнеги хол“ в Ню Йорк, САЩ, представяйки представи прелюд за пиано от Клод Дебюси. Тя бе единствената българка, поканена, за да покаже майсторството си при пресъздаване на световна класика чрез черно-белите клавиши на един от най-трудните музикални инструменти.

До „града на ябълката“ ученичката от Езикова гимназия „Пейо Яворов“ (профил „немски и френски езици“, но владее е и английски език) стигна, благодарение на три награди от международен конкурс за инструменталисти Golden Classical Music Awards, провеждан в няколко степени в различни европейски градове (Виена, Лондон, Залцбург, Букурещ). Силистренката има над 30 награди от национални и международни конкурси по пиано. Възпитаник е на Грета Дачева от Клуб Амадеус“, за която също е пратен знак за уважение.

Мила участва в различни музикални прояви както самостоятелно, така и чрез клуба, в който свири. Работи и в група „Нютон“ към ЦМИ „Мегатон“ под ръководството на Илия Илиев, и само преди няколко дни навръх Благовещение в Кафе клуб „Роял“ бе техният пореден забележителен концерт с нова програма.

Директорът на ЦМИ Миглена Илиева: „Проектът стартира преди две години, като в него вземат участие най-изявените на съответните музикални инструменти наши възпитаници, общо  12 участници в състава, повечето от които вече са  студенти. Музикантите да работят в стилове като прогресив рок, фънк, латин джаз, рап, готик метъл.