понеделник, 22 април 2019 г.

Гимназист от Силистра лауреат на национална олимпиада


В деня, в който отбелязваме годишнината от избухването на Априлското въстание – 20 април, недалеч от моста „Първа пушка“ в Копривщица, където е даден първият залп на въстанието, бе проведен първият етап на Дванадесетатата национална олимпиада по история и цивилизация

Сред общо 95 ученици от 7. и 12. клас от цялата страна силистренският абитуриент Димо Савов от ПМГ "Св. Климент Охридски" Силистра с оценки 6.00 на писмения и на устния кръгове стана един от лауреатите на олимпиадата. Това е неговото второ подобно постижение, след като бе първи и в националната олимпиада в Казанлък в 7. клас през 2014 г. 

Още в областния кръг на олимпиадата ПМГ „Св. Климент Охридски“, гр. Силистра се представи достойно със завоюваните първи места в 5., 7., 9., 10., 11. и 12. клас. За националния кръг бяха класирани Николай Георгиев от 7. клас с преподавател Стоянка Димитрова (класирал се за втория етап на националната олимпиада и получил крайна оценка 5.73) и Димо Савов от 12. клас, чийто учител е Маргарита Александрова. За сърдечната и човешка подкрепа екипите ученик - учител отправят специални благодарности на историците Тодор Николаев и Иван Занов!



Модерна певица от Силистра даде рамо на еко акция в Младежкия дом

Силистренката родом 
МОНА 
(Монислава Недева) 
участва в еко акция в полза на Младежки дом Силистра и в създаването на нов градски шедьовър по идея на СНЦ Дуросторум - Дръстър - Силистра. По нейните думи, Всеки път се вълнувам, когато дойда на това място. Тук започна всичко - любовта към музиката, страстта към изкуството и опознаването на мен като личност. Няма да ви разказвам с подробности колко много емоции, трепети и вълнение съм преживяла, защото те си остават завинаги тук и завинаги в моето сърце. ❤️.По-важното е, че 10 години по-късно заедно с Cif решихме да почистим и разкрасим Младежкия дом. Освен почистената фасада, блеснала благодарение на професионални препарати и специална техника, а вероятно и на уменията на майсторите, участници в проявата. И още резултати: уникални пейки във формите на писец, лира, ключ сол и палитра ще красят интериора - дано бъдат опазени. 

Архив ВЕРСИНАЖ: Сградата на Младежки дом Силистра е изградена в периода 1972-1978 г. в рамките на ДКМС с тогавашни първи секретари Атанас Киров и Георги Вълев. Архитект:  проф. д-р архитект Стефан Стефанов Попов, един от най-изтъкнатите български архитекти за всички времена, родом от село Садина, Лудогорието

Открита е в края на 1978 г. с пръв директор Лидия Димитрова и последващи Димитър Стойчев, Румен Маречков, Любомир Добрев, Валентин Стоянов, Снежана Костова, Йордан Георгиев, Веселин Ников, Митко Костадинов и др. 

В продължение на няколко години Домът носи името на младия поет и антифашист от Силистра Илия Ачков-Илюша, на който е кръстен в чест на десетата година от откриването му. Автор на проекта е арх. Стефан Попов от София, който тогава е част от екипа на силистренската „Проектантска организация“. Инвеститор е Комитетът за младежта и спорта, а изпълнител на проекта е Строително-монтажен комбинат Силистра. За място на Дома е направен избор от три предложения, за да бъде построен в крайна сметка на ул. „Симеон Велики“ (тогава „Георги Димитров“)

Общата стойност на сградата от 5 хил. кв м. застроена площ, е 1,2 млн. лева. За обзавеждане са отпуснати 120 хил. лева от ЦК на ДКМС (Димитровски комунистически младежки съюз). За изграждането на Младежкия дом са дадени над 70 хил. човекочаса доброволен труд от работници, студенти и ученици. В дискотеката на дома са посрещнати за пет години повече от 200 делегации от бившите социалистически страни. 

В продължение на години Младежки дом Силистра дели помещения с колективи от Народно читалище „Доростол“; с ансамблите „Добруджа“, „Силистра“ и „Добруджанче“, както и със Смесен хор „Седянка“. По-късно в него се помещават Центърът за работа с деца и Превантивно-информационният център. През 80-те години в сградата е била и най-посещавата дискотека в града, наречена Младост“, посрещала и множество гости от побратимените градове на Силистра от Русия, Украйна, Полша, ГДР и др. страни.

В продължение на 20 години в него бе и Къща „Ритуал“, в която се сключваха граждански бракове и се провеждаха различни тържества. Навремето е имало място за изложби на ТНТМ (Техническо и научно творчество на младежта) и на Бригадирски щаб Силистра. В подземието на сградата са стрелбището, където тренират стрелците от СК „Снайпер 92“,  съставите на Рок клуб „Силистар“ репетират в т.нар. бърлога, за която дори в ТВ-шоуто Като две капки вода“ става дума, благодарение на дру,га певица - силистренка родом - Христина Христова (ТИТА).

Зала №1 в сградата, както и разкошният й някога английски двор“ помнят още гласовете на други силистренци родом като Ели Раданова, Йордан Марков, Йълдъз Ибрахимова, на бардове начело с Маргарита Друмева - през 80-те години един от действащите експерти в Дома, и др. Както и на десетки родни звезди на естрадата, чиято кариера е градена в Крайдунавска Добруджа в някогашните т.нар. образователни концерти към дирекция „Музика“.

Ротарианска лепта за Център за специална образователна подкрепа в Силистра

Навръх Лазаровден и в навечерието на Цветница в ресторант Дръстър в Силистра ротарианци от местния Ротари клуб (президент 2018-2019Александър Сабанов, секретар 2018-2019 Йордан Георгиев, паст президенти Павлин Иванов и Николай Костов (той и асистент на дистрикт-управителя), церемониалмайстор Николай Папазов, елект-президент 2019-2020 Димитър Димитров и елект-секретар 2019-2020 Боян Боев) и техни гости от други градове – Добрич и Попово, проведоха пореден пролетен бал за събиране на средства. Този път в името на реализацията на нов проект на Ротари клуб Силистра.


Със съдействието на производители и търговци като изба на колела Пинк Пеликан, месопреработвателна фирма Актуал, фирма за млечни продукти Радони-КК, фирма Доби-ДАнадар Принт, снекбар БохемиЛактокомЕлика елеватор, книжарници Везни 55, цветарски магазини МагияМилицветЦветелина и др. Както и на Областна администрация Силистра. И със специалното участие на братя Скорчелиеви - Тодор и Пламен, и на солистите от Вокално студио ДО РЕ МИ с р-л Бонка Скорчелиева. 

С набраните средства с приоритет ще бъде закупено устройство Tobii РСЕуе за Център за специална образователна подкрепа в Силистра с директор Сийка Минчева (нейният екип изцяло участва в събитието, вкл. и с предоставени десетки художествени изделия, изработени от обучаващите се в Центъра под ръководството на колектива преподаватели и специалисти - психолози, логопеди и др., имащи занимания с 36 деца). 
То е предназначено за проследяване на погледа, позволяващо чрез него управление на таблет, лаптоп или настолен компютър на деца, които са със специални потребности (в Центъра са 36, но очакват и нови попълнения).

Подходящ софтуер ще помага на хора с комуникационни затруднения да получат по-високо ниво на независимост. Той включва занимания, развиващи умения за комуникация, вкл. чрез символи и текст. Устройството е жизнено необходимо на нямащите възможност да изразят усещания или от какво имат нужда поради невъзможност да комуникират по нормалния за хората начин.

Гран при за Ансамбъл „Добруджа“ в Украйна


Танцов ансамбъл „Добруджа“ при община Силистра завоюва най-голямата награда  „Гранд-при“ на Третия международен конкурс фестивал в Украйна, проведен в Миргород. Главен худ. р-л на ансамбъла Димитър Джамбазов: „Честито на всички за положения труд и Ви благодарим!“. Ансамбълът е основан през 1956 година. Творческият колектив на ансамбъл “Добруджа” има за задача да запази, съхрани и развие народното песенно и музикално-танцово богатство и да го направи достояние на широката публика в България и по света. Различните поколения на ансамбъла, вкл. в годините, когато когато начело е хореографът Симеон Симеонов, е обиколил над 30 страни в Европа, Азия и САЩ.


четвъртък, 18 април 2019 г.

МОНА (Монислава Недева) кани на еко акция в полза на Младежки дом Силистра

Силистренката родом 
МОНА 
(Монислава Недева) 
кани на еко акция в полза на Младежки дом Силистра, научаваме от Фейсбук: Очаквам ви на 20.04., събота, след 15 ч., за да създадем един нов градски шедьовър. (бел. - по идея на СНЦ "Дуросторум - Дръстър - Силистра"). Всеки път се вълнувам, когато дойда на това място. Тук започна всичко - любовта към музиката, страстта към изкуството и опознаването на мен като личност. Няма да ви разказвам с подробности колко много емоции, трепети и вълнение съм преживяла, защото те си остават завинаги тук и завинаги в моето сърце. ❤️.По-важното е, че 10 години по-късно заедно с Cif решихме да почистим и разкрасим Младежкия дом. 
---
Архив ВЕРСИНАЖ: Сградата на Младежки дом Силистра е изградена в периода 1972-1978 г. в рамките на ДКМС с тогавашни първи секретари Атанас Киров и Георги Вълев. Архитект:  проф. д-р архитект Стефан Стефанов Попов, един от най-изтъкнатите български архитекти за всички времена, родом от село Садина, Лудогорието

Открита е в края на 1978 г. с пръв директор Лидия Димитрова и последващи Димитър Стойчев, Румен Маречков, Любомир Добрев, Валентин Стоянов, Снежана Костова, Йордан Георгиев, Веселин Ников, Митко Костадинов и др. 

В продължение на няколко години Домът носи името на младия поет и антифашист от Силистра Илия Ачков-Илюша, на който е кръстен в чест на десетата година от откриването му. Автор на проекта е арх. Стефан Попов от София, който тогава е част от екипа на силистренската „Проектантска организация“. Инвеститор е Комитетът за младежта и спорта, а изпълнител на проекта е Строително-монтажен комбинат Силистра. За място на Дома е направен избор от три предложения, за да бъде построен в крайна сметка на ул. „Симеон Велики“ (тогава „Георги Димитров“)

Общата стойност на сградата от 5 хил. кв м. застроена площ, е 1,2 млн. лева. За обзавеждане са отпуснати 120 хил. лева от ЦК на ДКМС (Димитровски комунистически младежки съюз). За изграждането на Младежкия дом са дадени над 70 хил. човекочаса доброволен труд от работници, студенти и ученици. В дискотеката на дома са посрещнати за пет години повече от 200 делегации от бившите социалистически страни. 

В продължение на години Младежки дом Силистра дели помещения с колективи от Народно читалище „Доростол“; с ансамблите „Добруджа“, „Силистра“ и „Добруджанче“, както и със Смесен хор „Седянка“. По-късно в него се помещават Центърът за работа с деца и Превантивно-информационният център. През 80-те години в сградата е била и най-посещавата дискотека в града, наречена Младост“, посрещала и множество гости от побратимените градове на Силистра от Русия, Украйна, Полша, ГДР и др. страни.

В продължение на 20 години в него бе и Къща „Ритуал“, в която се сключваха граждански бракове и се провеждаха различни тържества. Навремето е имало място за изложби на ТНТМ (Техническо и научно творчество на младежта) и на Бригадирски щаб Силистра. В подземието на сградата са стрелбището, където тренират стрелците от СК „Снайпер 92“,  съставите на Рок клуб „Силистар“ репетират в т.нар. бърлога, за която дори в ТВ-шоуто 
Като две капки вода“ става дума, благодарение на дру,га певица - силистренка родом - Христина Христова (ТИТА).

Зала №1 в сградата, както и разкошният й някога английски двор“ помнят още гласовете на други силистренци родом като Ели Раданова, Йордан Марков, Йълдъз Ибрахимова, на бардове начело с Маргарита Друмева - през 80-те години един от действащите експерти в Дома, и др. Както и на десетки родни звезди на естрадата, чиято кариера е градена в Крайдунавска Добруджа в някогашните т.нар. образователни концерти към дирекция „Музика“.

50 младежи от страната идват в Силистра на национална среща


От 19.04 до 21.04.2019 г.  гр. Силистра ще бъде домакин на Национална младежка среща на тема: “#БОС - Бъди, опази, съхрани...себе си“. Събитието се организира от Ученически парламент Силистра с подкрепата на Община Силистра, Местна комисия за борба срещу противообществени прояви на малолетни и непълнолетни, Превантивно-информационен център по зависимости и Център за кариерно ориентиране. Очакваме участието на над 50 младежи от Силистра и страната.

Проявата е насочена към повишаване активността на младите хора,  въвличането им в реална инициатива и участиe в обществения и икономически живот. За дискусия са планирани теми, свързани с личностното развитие на младите хора, предизвикателствата пред тях в 21-ви век, възможностите за изява и съхранение на постигнатото. Основната идея на срещата е да бъде дадена поредна възможност младите хора да изразят свободно мнението си по теми, които ги вълнуват и касаят тяхното развитие, да бъдат креативни и активни.

60 години отбелязва ПГС "П. Пенев" Силистра


Своя 60-годишен юбилей чества тази година Професионална гимназия по строителство, носеща името на поета Пеньо Пенев. На него е посветена специална програма на училището с директор инж. Георги Аврамов. Тя включва разнообразни прояви. Училищен конкурс за рисунка, есе, разказ или стихотворение на тема „Как си представям моя дом след 20 години?“ за популяризиране на училището през м. февруари.   Кръгла маса на тема: „Бъдещето наше ли е?“ с  ученици и представители на местния бизнес (строителния бранш, рекламни агенции), както и с бивши възпитаници на гимназията,  които днес са управители на строителни фирми и  др., предвидена за  8 май. Традиционен  футболен турнир на малки вратички с ученици от основните училища  през м. април.

Дни на отворени врати под надслов „Вашето бъдеще е в моето училище“ с презентация, вкл. архивен снимков материал – в периода 13 май – 21 юни.  Изложба „Училището преди и сега“  (снимки из училищния живот преди и сега и рисунки на учениците)  в деня на честването – 7 май, когато ще стане факт  Юбилеен училищен вестник „Интериор“. В програмата за патронния празник на 7 май – поднасяне на венец след кратко слово пред бюст паметника на Пеньо Пенев в двора на училището, засаждане на дърво в двора и в градския парк.

И още: инициатива „Засади дърво, остави следа!“ с. Искра,  проведена на 29 март са Седмица гората. Тържествен концерт на 10.05.2019 г.  Драматичен театър (17 ч).  В същия ден – празнична вечеря „Среща на годините“ с бивши, настоящи учители и приятели на училището в зала „Версай“  (19.30 ч.).

Участие има в Национални състезания по професиите – вътрешно училищно – ПГС „П. Пенев“, в регионално  (Варна) и на национално ниво във Велико Търново . В чест на юбилея – подобряване на материално-техническата база на сградата на училището – строително-ремонтни работи (освежаване на фасадата на училището и подновяване на  покривните конструкции);  оборудване с нова материална база.

В хуманитарната сфера: литературна вечер на тема: „Антигона през нашите очи“ с ученици от VІІІ и ІХ клас от ПГС „П. Пенев“ и защита на учебни проекти по литература – представяне на автори и произведения от западноевропейски  и възрожденски автори  с ученици от Х клас от ПГС „П.Пенев“ (презентации и рисунки) през м. юни  в Регионална библиотека „П. Павлович“. Открит урок по английски език на тема „Как английската граматика може да ни бъде интересна и забавна?“ с ученици от VІІІ клас от ПГС „П. Пенев“ през м. май. Преди това – дигитален урок по английски език на тема „Планетата Земя“  с ученици от ІХ клас. 

Защита на учебен проект „Професии на бъдещето“  по английски език на тема „Изкуството да правиш холивудски филми“ през м. април т.г. в Художествена галерия. Отбелязване на Деня на самоуправлението и Деня на Европа  с ученици от VІІІ, ІХ и Х клас на 9.05.2019 г. 

Инициатива „Засади дърво, остави следа“



На 29.03.2019 бъдещите  млади строителни техници засадиха 33 борови и дъбови дръвчета по случай 60-годишнината от създаването на Професионална гимназия по строителство „П. Пенев“ в землището на с. Искра. Под ръководството на преподавателите Н. Тодоров и Д. Димитров и с любезното съдействие на Велико Петков от Държавно горско стопанство – Силистра 20-ина ученици оставиха своята трайна следа, засаждайки младите дръвчета. Залесяването съвпадна със Седмицата на гората, началото на месец март 2019 г. Събитието беше прието с голям ентусиазъм и отговорност от страна на ръководството на училището  и на  учениците.



Отново победители в Националните състезания по професии

За пореден път нашите млади възпитаници извоюваха челните места в ежегодните състезания „Най-добър млад строител“. Състезанието се провежда в три кръга – училищен, регионален и национален. На регионалния кръг, който се проведе в гр. Варна  от 21 – 23.03. 2019 г.,  Дванадесетокласничката Христина Христова се класира на ІІ-ро място в дисциплината „Мазилки и бояджийски работи“. Учениците Петър Русев и Йордан Михайлов – Х клас грабнаха втора награда в дисциплината „Сухо строителство“, а Дарина Христова  - ІХ клас се класира на ІІІ то място в дисциплината „Облицовки и настилки“. Техните преподаватели г-жа Латинка Биволарова и Доню Димитров подготвят отлично за поредна година ученици, повечето от които след завършване на гимназията, успешно се реализират на пазара на труда. Състезанието се провежда всяка година, като домакините на мероприятието са Професионални гимназии по строителство от цялата страна. На 23.04.2019 г.  предстои последният Национален кръг във Велико Търново, където отново се надяваме, че ще победим в оспорваната надпревара.  

Традиционен футбулен турнир

За 21-ва поредна година ПГС П. Пенев“ организира традиционния  турнир по футбол на малки вратички с основните  училища от гр. Силистра и областта. На 17.04. 2019 г. нашето училище беше отново домакин на турнира, в който взеха участие отборите на ОУ“Иван Вазов“, ОУ „Св.Св. Кирил и Методий“, ОУ „Отец Паисий“ – гр. Силистра и ОУ „Цанко Церковски“ – с. Средище. Малките футболисти и техните учители по физическо възпитание приеха с ентусиазъм нашата покана и показаха завидни резултати. Първа награда бе присъдена на отбор на  ОУ „Отец Паисий“ , а голмайсторите Илиан Върбанов и Владислав Хърватев отбелязаха чудесни голове. Това е част от инициативата, посветена на юбиления празник на училището. Състезанията се провеждат за  популяризиране на предлаганите специалности за учебната 2019/2020 г. – „Строителство и архитектура“, проф. „Строителен техник“, спец. „Вътрешен интериор“, проф. „Дизайн“ и новото, което мислим, че ще привлече бъдещите гимназисти, е дуалната форма на обучение със специалност „Изолация в строителството“, проф. „Строител-монтажник“ и спец. „Дограма и стъклопоставяне“, проф. „Строител-монтажник“.

„Изкуството да правиш холивудски филм“

На 17.04.2019 г. Художествена галерия – гр. Силистра бе домакин на провеждането на конкурс за учител на годината по чужд език. Организатор на събитието беше старши експертът по чужди езици към  РУО  г-жа Фатме Османова. В конкурса участваха учители, одобрени за финалния кръг. Младите учители трябваше да изготвят план на проведен урок, базиран на проектна работа с ученици по зададената тема „Професии на бъдещето“. Колегата ни Александър Енев участва с проекта „Изкуството да правиш холивудски филм“. Представянето му беше придружено с постер, видеоклип и презентация, която логически проследява стъпките и дейността на работата по урока. Всеки участник трябваше да отговаря на определени въпроси от регламента на конкурса. Амбициозният, талантлив и атрактивен  наш колега изненада участниците  и с изпълнение на китара. Той се класира на ІІ-ро място, но това е само началото на неговия път към учителската професия!

Хобито да бъдеш фотограф!


По повод 180-годишнината от създаването на фотографското изкуство РУ „Ангел Кънчев“ – филиал Силистра организира конкурс за най-добра авторска  фотографска снимка на тема „Пробуждане“. В конкурса участваха и наши ученици, които взеха отлична и много добра награда за най-добра снимка, придружена с подходящо заглавие. Дванадесетокласниците Христина Христова участва с три фотографии, озаглавени „Забравена нежност“, „Стихии“ и „Път към безкрая“, а нейният съученик Митко Валентинов с авторската си снимка „Залез над реката“.    С творбите на всички млади таланти беше подредена изложба във фоайето на РУ „А. Кънчев“ -  Филиал Силистра, а наградените участници бяха поздравени лично от организатора доц. Р. Лебедова в Деня на отворените врати на Русенския университет на 18.04.2019 г. 

Творческа вечер, посветена на изстраданата съдба на Добруджа

В единия от пенсионерските клубове в село Калипетрово, чието седалище е стара сграда почти в центъра на населеното място, бе проведено представяне на второто издание на силно патриотичната книгата „С Добруджа в сърцето“ с автор Милка Трендафилова, жител на селото. Книгата е своеобразно продължение на предшестващата я, наречена „Сълзите на Добруджа“. К консултант и редактор Йордан Касабов от град Силистра – д-р по етнология, автор на книги за алиани, богомили и шиковци.  Авторката бе поздравена със специално послание от областния управител Ивелин Статев, както и от ръководството на местното читалище. Участниците в събитието заедно поднесоха цветя пред паметната плоча в чест на загиналите за свободата на България калипетровци.

Двете книги, от общо шестте, сътворени на Трендафилова, която по професия е медицинско лице, са част от излезлите пред последните години книги, съдържащи темата за съдбата на добруджанци от първата половина на 20 в.. Това са сборникът „Съхранена памет. Спомени на наследници“  със съставители Йордан Георгиев, доц. д-р Румяна Лебедова, Цветана Цанова; трилогията „Прокудени“ на Момка Чумпилева; монографията „Пресеченият път на свободата. Силистра 1940-1947“ на Наталия Симеонова, д-р по история, уредник в Регионален исторически музей – Силистра, както и две книги, посветени на родова история на Анастасия Якова от град Тутракан; Три добруджански рода“ в съавторство на проф. Любомир Пенев и на Господин  Великов.

Някои от тях също имаха издания, уредени със средства, предоставени от проф. д-р Гаврилов, почетен гражданин на Тутракан, и носител на наградата „Будител на съвремието“ на община Силистра. Повторното издание на „С Добруджа в сърцето“, включващо близо 30 разказа както на авторката, така и на местни хора, преживели т.нар. румънски период (1918-1940), е сред тях.

Проявата, уважена от над 50 души от различни възрасти, е дело на библиотеката при НЧ „Пробуда"“ с водеща Ирена Владимирова, според която всеки месец в читалището се провежда поне по една литературна вечер и настоящата е част от тях. Песен за „Молдовата“ по тест на авторката на книгата представи народната певица Митанка Петрова. Д-р Касабов представи творбата, правейки и исторически препратки към времето, към което се отнася.

За да стане ясно на аудиторията откъде тръгва „добруджанският въпрос“, свързан с решения на Великите сили относно преразпределение на остатъците от Османската империя след освободителната за България Руско-турска освободителна война през 1878-1879 г. Той свърза темата и с книгата си „Шиковското население в Добруджа“, представена в навечерието на Коледа в Калипетрово, с предстоящо представяне и в Силистра на 17 май т.г., имайки предвид, че голяма част от живеещите в Калипетрово са преки наследници на тази малка подетнографска група.

Включително и заради историческия факт, че Добруджа е била винаги арена на боеве между руснаци и османци в проведените между тях над 10 войни в рамките на 3-4 века. Всичко това е довело до движение на население от различни краища на страната, с което е бил обогатяван местният демографски фонд, но в същото време са се подчертавали традициите на местното население. За да са живи и днес, включително и в отношението си към миналото, което трябва да се знае.

Особено след преживяното през 1916-1918 г. На 21 август 2016 г. в калипетровския храм св. великомъченик Димитрий“ – 100 години по-късно след трагичните събития при завладяването на Южна Добруджа от Румъния, е проведена панихида в знак на уважение към паметта на загиналите по време на принудителното изселване (отвличане) на 25 000 добруджанци в Молдовата в първите за Европа трудови лагери. За да бъдат  в продължение на няколко години „граждански пленници“, стотици от които не се връщат по родните места.

сряда, 17 април 2019 г.

ПЗГ „Добруджа“ Силистра бележи 110 г. от създаването си


С поредица инициативи през м. юни т.г. Професионална земеделска гимназия „Добруджа“ в Силистра отбелязва 110-ата си годишнина.  Ще бъдат проведени проведат инициативи като професионални състезания, хепанинги, спортни игри, конкурси и дебати. През м. юли е планирано организиране на среща на поколенията, както и тържествен концерт, съпътстван от благотворителна вечер. 

В гимназията, стартирала като земеделско училище и преминала през техникум практическото обучение се извършва в реални условия на производствения участък на гимназията, като и на територията на земеделските кооперации, с които училището поддържа професионални взаимоотношения. Според плана на ръководството за учебната 2019/2020 г. гимназията, ръководена от директора Пламен Славов, ще извърши прием след 7-ми клас по специалностите „Механизация на селското стопанство“ и „Растителна защита и агрохимия“. Предстои и връщане в обновената сграда между Силистра и кв. Деленки.

вторник, 16 април 2019 г.

Млади театрали от брега на Дунав при Силистра с награди от "Сините камъни" край Сливен

Поредни награди за Театрално студио „Артистик” Силистра, което е към ОДК, от Националния детско-юношески театрален фестивал „Сцена под Сините камъни” в град Сливен. Тридневният театрален маратон от 12 до 14 април 2019 г. се проведе под патронажа на Общински съвет Сливен, а организатор е Народно читалище „Зора 1860”. Участваха 160 деца и младежи от 14 театрални трупи, определени след прецизен подбор.
Силистренските театрали се представи със спектакъла „Рибарски свади” от Карло Голдони. Режисьор на постановката е Христо Христов, който е и ръководител на студиото. Жури с председател Златко Гулеков присъди трета награда на младите театрали от Силистра, плакет и грамота, награда за поддържаща роля на Иво Стойчев и награда за най-хумористична интерпретация. 


Първо място на танцовата двойка Добрев - Месец в Одинцово (Москва)


Първо и шесто места зае танцовата двойка Илия Добрев – Ана Месец, представящи Словения,  в Международния открит турнир (International open), проведен в Одинцово край Москва. Това стана възможно, след като талантливата българо-словенска двойка бе финалист както в категория „латина“, така и в категория „стандарт“. 

За отбелязване е, че, откакто се състезават в най-старшата възрастова група, силистренецът и партньорката му от Любляна са за първи път финалисти в „латина“ в международно състезание от такъв мащаб.

С постигнатия резултат двойката е под №51 в световната ранг листа на „стандарт“, при това само на 6 точки от топ 50. Танцовите двойки играят в различни видове турнири по сложна система на точкуване и премиране. Откритите турнири са 4 вида – open, internationak open, world open, Grand Slam, като в тях се дават от 100 до 600 т. В зависимост от броя участници и съдии и броя държави, които представляват, точките се увеличават с определен коефициент.

Има световни и европейски (континентални) първенства, както и световни и европейски (континентални) купи, където има квоти за всяка държава – по две или една двойки. Останалите първенства са международни открити – в тях двойките се включват свободно и по своя преценка. Разликата е в броя точки, които може да се вземат.


Серия от награди от национални конкурси за Трио "Елмина" Силистра


На 13.04. се проведе VI-ото издание на Национален конкурс за вокални формации "Хармония" в гр. Стара Загора. В него тази година са взели участие над 320 деца и младежи, разпределени в 40 вокални формации от цяла България. Трио Елмина (Милица, Елица и Марина Тодорови) се състезава във 2-ра възрастова група, като завоюва 2-ра награда (за отбелязване - при неприсъдена първа награда), както и награда на Младежкото жури. Председател на журито бе доц. Алис Боварян. На 23.03. трио Елминс взе участие в Гала концерта на Детска мелодия на годината в зала 1 на НДК, а малко преди това триото стана лауреат на първа награда, раздел вокални формации във 2-ра възрастова група, в проведения в град Шумен Национален конкурс "Децата на България пеят, танцуват, рисуват" с председател на журито естрадната певица Маргарита Хранова, в който взеха участие около 600 участници от цялата страна.

Солисти на ВС "ДО РЕ МИ" Силистра с награди в Пазарджик


Преди ден завърши Международния конкурс за млади поп изпълнители "Пазарджик пее", събрал повече от 200 участника между 5 и 20 години. Блестящо представяне на Рада Златева в 4-а
група! "Гран при" при дуетите за невероятното изпълнение на прекрасните Емили Джамбазова и Михаил Добрев!

И...наградата е дадена при пълното единодушие и безапелационност от страна на журито! Абсолютния победител сред всички участници и категории, носител на ГРАН ПРИ на конкурса "Пазарджик пее" стана изключително талантливата и харизматична 13-годишна Емили Джамбазова!
Нека си пожелаем още много такива успехи и звездни мигове на голямата сцена!

В края на седмицата - навръх Лазаровден срещу Цветница солистите на "ДО РЕ МИ" са поканени от Ротари клуб Силистра, за да участват в благотворителния пролетен предвеликденски бал. С набраните средства с приоритет ще бъде закупено устройство Tobii РСЕуе, предназначено за проследяване на погледа, позволяващо чрез него управление на таблет, лаптоп или настолен компютър. Подходящ софтуер помага на хора с комуникационни затруднения да получат по-високо ниво на независимост. Той включва занимания, развиващи умения за комуникация, вкл. чрез символи и текст. Устройството е жизнено необходимо на хора. нямащи възможност да изразят усещания или от какво имат нужда поради невъзможност да комуникират по нормалния за хората начин.

Оригиналът на Търновската конституция се съхранява в кутия, изработена в Силистра

РБ "П. Павлович" Силистра: Днес се навършват 140 години от приемането на Търновската конституция, с който акт се полагат основите на независимото Княжество България. За отбелязване на тази светла дата от българския исторически календар, във всички български училища ще се проведе Урок по Конституция - една инициатива на НС на Република България, осъществявана със съдействието на МОН. Датата на приемането на Търновската конституция - 16 април - определена за Ден на конституцията и професионален празник на българските юристи (по инициатива на Съюза на юристите в България) с Решение № 56 на Министерския съвет от 1991.

Търновската конституция е приета на 16 април 1879 г. от Учредителното народно събрание в Търново. Първата българска конституция дава пълноценен израз на най-демократичните въжделения на българската нация в стремежът й да заеме достойно място в Европа. Тя е една от най-демократичните за времето си, отличава се с либерален характер, определяна е дори като "прогресивна". За модел е ползвана белгийската конституция. 

Систематизираната съвкупност от правни норми, имащи най-висок ранг, които са определени в конституцията на Княжеството, закрепват социално-икономическите и политическите изменения, които излизат на преден план в месеците след Освобождението. Търновската конституция провъзгласява широки граждански права в нашата млада държава, премахвайки робството. Също така осигурява задължително и безплатно начално образование, свобода на печата и словото, право на гражданите да се сдружават, да създават обществени и политически организации, обявява неприкосновеността на частната собственост и създава условия за стопански и социален напредък, за да заеме България своето място в Европа.


Приетата в Търново конституция установява наследствена конституционна монархия с народно представителство, представено от еднокамарно Народно събрание. Предвижда демократична избирателна система с отсъствие на пряк имуществен ценз и участие в изборите на всички мъже, навършили 21-годишна възраст. Провежда принципа за разделение на властите на законодателна, изпълнителна и съдебна, като създава приоритет на монархическата (в случая) изпълнителната власт. 

Наскоро в зали 12 и 13 на ХГ Силистра бе представена изложба с 40 платна, посветена на конституцията - дело на НС и на ДА "Архиви" със съдействието на Областна администрация, чиято 20-ата годишнина бе чествана с тържество заедно с откриване на изложбата.  

По този повод Христо Христов от "Анадар принт" имаше повод да заяви в профила на фирмата във Фейсбук: "Присъствахме на събитието с голям личен и професионален интерес. Малко известен факт и голяма гордост за фирмата ни, е, че оригиналът на Търновската конституция се съхранява в кутия изработена от нас. Това е така от 2012 година, когато екипът на Анадар Принт начело с Ангел Стоянов изработва луксозни архивни кутии за оригиналите на Търновската и Сребърната конституции, както и Манифестът за обявяване на независимостта, съхранявани в ДА "Архиви" в гр. София".

Участници в Учредителното Народно събрание от Силистра: Г. Николов, Гено Чолаков, Димитър Енчев, Никола Балкански, Петър Бенев, Петър Манолов, поп Христо Вълчев и Тодор Радев!

понеделник, 15 април 2019 г.

Ротари клуб пред бал за средства за нов проект

Навръх Лазаровден и в навечерието на Цветница в ресторант "Дръстър" в Силистра ротарианци от местния клуб и техни гости от други градове, както и от Румъния ще посветят една тържествена вечер на пореден бал за събиране на средства. Този път в името на реализацията на нов проект на Ротари клуб Силистра. Междувременно продължава подготовката на втория етап от проекта "Чиста вода" с монтаж на еко чешми в три силистренски гимназии - ПМГ и ПГСУАУ, където в момента прозрачни урни са поставени за известно време, за да се съберат още средства, за да има и за трите училища. 

По този начин се изпълнява поръката - адресатът на благотворителността да стане съпричастен, за да оцени най-добре това, което му се случва по нечия идея. По подобен способ стана реализацията на първия ротариански еко проект в СУ "Н. Вапцаров", където едновременно с монтажа на чешмата стана и реализацията на проект за промяна на облика на коридорите и на стаите в училището - в него участваха учители и ученици. В ОУ "Иван Вазов", където чешмата също е факт, са поели ангажимент със свои средства да бъде продължен проектът. ОУ "Отец Паисий" е третото училище с подобна инициатива.

С набраните средства на 20 април с приоритет ще бъде закупено устройство Tobii РСЕуе, предназначено за проследяване на погледа, позволяващо чрез него управление на таблет, лаптоп или настолен компютър. Подходящ софтуер помага на хора с комуникационни затруднения да получат по-високо ниво на независимост. Той включва занимания, развиващи умения за комуникация, вкл. чрез символи и текст. Устройството е жизнено необходимо на хора. нямащи възможност да изразят усещания или от какво имат нужда поради невъзможност да комуникират по нормалния за хората начин.

След гостуване в Шумен, ТД „Д. Михайлов“ с покани за нови прояви


Близо 30 души от Туристическо дружество Дочо Михайлов“ Силистра, начело със своя председател Виолета Атанасова , участваха в националния пешеходен поход „Оттук започва България”. Част от него е преминаване на исторически, културни и природни забележителности в Шуменския регион. Целта е да се популяризира пешеходния туризъм и да се утвърдят навиците за активен отдих сред природата и здравословен начин на живот. Тази година походът се посвещава на 1 338 г. от създаването на Българската държава, 38-ата годишнина на паметника „Създатели на българската държава” и 117 г. на ТД  „Мадарски конник” Шумен, домакин и организатор на проявата – една от най-големите в Североизточна България туристически прояви.

След предвидената в програмата среща в с. Веселиново – родом оттук е президентът Жельо Желев, бе проведен поход от чешмата до водопади Голям и Малък Скок, пещерата, скалния феномен „Софрата“, поляната с масички и барбею, до реката.След обяда и кратката почивка в сложна метеообстановка – дъжд и мъгла, туристите се върнаха в първоначалната си „спирка“, преодолявайки  денивелация от +170 м. 

Вечерта в механата на хотел „Шумен“ бе познатата дружеска туристическа вечер, а на другия ден – отново за желаещите –  поход до скален феномен „Момата“ и до Кочовски скални манастири. Други от туристите предпочетоха  да разгледат забележителностите на Шумен – най-големия град в Лудогорието –  РИМ, къщите музеи на революционера Панайот Волов, на композитора Панчо Владигеров, на унгареца Лайош Кошут, на възрожденеца Добри Войников, и още – Шуменска крепост, Плиска, Мадара, Преслав.

За пръв път силистренските туристи имаха възможност да надникнат в потайностите на Пещера „Бисерна“ на Шуменско плато, в която влажността е 100%, а температурата на въздуха е 11 градуса. Намира се на 404 м надморска височина. Открита е преди 81 години е от френски географ. Особеното е, че през половината от тези години пещерата, позната още с позната още с името си „Зандана“, и била затворена, но отскоро отново е достъпна през два месеца от годината (1 април – 20 май; 15 август – 30 октомври), предвид колонията от прилепи които са нейни обитатели, вече е достъпна за туристи. 
Пещерата се нарича „бисерна“, защото капките вода върху образуванията в нея блестят като бисери, подчертани с новото художествено осветление. Така се виждат по-добре сталактитите, сталакмитите и сталактоните, някои от които са с форма на завеса, кораб, ботаническа градина и др. изображения. За образуването на 1 см от тях са необходими цял век капки в карста. 

Според публикация на БНТ, пещерата е на 3,5 млн. години и е дълга 2,7 хил. м, от които около 800 м са проходими за посетители. Цялата е на две нива – на две нива – в долното е реката, а в горната галерия са причудливите природни форми. 

В офиса на туристическото дружество вече са постъпили покани за нови походи и екскурзии. На 11 май е националният поход „По пътя на четата на поп Харитон и Бачо Киро“, посветен на Априлското въстание, част от който е възстановка на събитията от сражения на четниците, както и общо тържество в х. „Бачо Киро“ в района на Дряновски манастир. 

На 1-2 юни е е походът „Добруджа и морето“ – един от най-атрактивните в Северна България. Началото е в с. Оброчище, а разходката е от „Текето“ до КК „Албена“ с плаж, после за желаещите – посещение на „Двореца“ в Балчик. Подобни разходки в района има и на другия ден, вкл. и в Добрич. 

Морско съдържание има и поканата от Туристическо дружество „Черноморски простори“ за участие в 21-ия национален туристически поход „Черноморски бряг“, чийто маршрут за туристи от 6 до 65 години е изцяло по брега на Черно море от град Бяла до Варна, през с. Шкорпиловци, резерват „Лонгоза“ и КК „Камчия“ (13-17 юли). Спането е на палатки и оборудване, което се осигурява от туристите, но се извозва от организаторите срещу заплащане. 

Междувременно на 21-22 юни е силистренската туристическа проява „Нашият Дунав“, предвиждаща в първия ден пътуване до румънския град Констанца, тържествена вечер и на другия ден – за гостите от други дружества – посещения на Крепостта, Биосферен парк „Сребърна“ и др. забележителности в района.