сряда, 30 декември 2015 г.

Брашно, спагети, компот, леща и конфитюр на нуждаещите се

В Силистра бе проведена месечната пресконференция на териториалните звена на министерството на труда и социалната политика – дирекциите "Инспекция по труда”, Регионална дирекция „Социално подпомагане” и „Бюро по труда”.  По данни на Венета Бабанова, директор на инспекцията по труда, от 1 януари до 29 декември 2015 г. дирекцията е реализирала 1 183 проверки по спазване изискванията на трудовото законодателство. 

Бабанова обобщи още, че са проверени 31 предприятия, разследвани са 8 трудови злополуки, една от които е смъртна. Извършени са 457 проверки в малки и средни предприятия с цел противодействие и превенция на сивата икономика и осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.

В област Силистра 29 непълнолетни майки получиха ваучери за помощи в натура. Помощта в натура се предоставя под формата на стоки и услуги за детето, в съответствие с индивидуалните му потребности, които се оценяват от дирекция „Социално подпомагане”, каза Мая Димитрова, директор на Регионална дирекция „Социално подпомагане” Силистра. 

От 6 януари 2016г. стартира раздаването на храни за най-нуждаещите се лица по Оперативна програма за храни и основно материално подпомагане, чрез Български червен кръст, като първия пакет ще съдържа пет хранителни продукта, за чиято доставка има сключени договори – брашно, спагети, компот, леща и конфитюр.

„Индивидуални хранителни пакети имат право да получат лица и семейства, подпомагани с целеви помощи за отопление, през сезон 2014-2015 г., както и лица и семейства, бедствено пострадали, подпомогнати с еднократни помощи по реда за социалното подпомагане”, уточни Мая Мимитрова.

„През ноември постъпилите на работа регистрирани безработни от област Силистра са 279”, каза Славей Славов, директор на дирекция „Бюро по труда” и поясни, че  започналите работа безработни без квалификация са 93, с работническа професия - 95, а специалистите със средно специално и висше образование - 91. 

Към края на ноември в трите бюра по труда в област Силистра – Силистра, Тутракан и Дулово, регистрираните безработни са 7198. Равнището на безработица за област Силистра на база официално публикуваните данни от Агенцията по заетостта за страната, е 15,8%, при 15,1% през предходния месец. Същевременно, в сравнение с ноември 2014 г. равнището на безработица е по-ниско с 1,9 процентни пунктаЗа ноември 2015 г. равнището на безработица средно за страната е 9,9 на сто, допълни Славов.

Ирена Маркова, Радио "Силистра"



вторник, 29 декември 2015 г.

В Алфатар днес тържествено откриха нова приемна на МВР


След церемонията по откриването бе подписан Обществен договор за ред и сигурност


С тържествен водосвет, отслужен от архимандрит Емилиан, днес в Алфатар бе открита нова приемна на полицейските инспектори от МВР. Лентата прерязаха  кметът на общината г-жа Янка Господинова и зам.-директорът на ОДМВР-Силистра комисар Мартин Недялков. На събитието присъстваха още председателят на Общинския съвет г-жа Елис Талят, началникът на РУ-Силистра главен инспектор Траян Петров, ръководителите на местни институции, граждани.
Новата приемна се помещава в сградата на Общината и е изградена и оборудвана с изцяло общински средства. Разполага с две обособени работни места и кът за прием на граждани, като местоположението й позволява безпроблемно да се посещава и от хора с физически затруднения посредством съществуваща рампа. Още с встъпването си в длъжност новият общински кмет Янка Господинова лично е подела инициативата и в рамките на около месец и половина новата придобивка е вече факт.
Полицейските служители и гражданите на община Алфатар заслужават да разполагат с по-добри условия и ние като общинска администрация няма да пестим усилия в тази посока, каза в обръщението си Янка Господинова. Тя подчерта доброто партньорство между местната власт и полицията, изтъквайки заслугите на полицейските инспектори, които обслужват региона - Атанас Атанасов и Станислав Спасов, във всекидневните им усилия да са в помощ на хората.
От своя страна зам.-директорът на ОДМВР-Силистра комисар Мартин Недялков отправи поздравления и благодарност към кметския екип за новата придобивка, като подчерта, че това ни задължава да работим още по-отговорно и всеотдайно и в бъдеще.
След церемонията по откриването в кабинета на кмета бе подписан Обществен договор за ред и сигурност между Община Алфатар, РУ-Силистра, Общинския съвет, Дирекция „Социално подпомагане”, ОУ „Христо Ботев”, Кризисния център и местни фирми. Въз основа на договора е изготвен план с разписани конкретни дейности за следващата 2016 година, в чието изпълнение са ангажирани местните институции. За една от тях – реализирането на десетото издание на Детска полицейска академия, вече е осигурено финансиране, съобщи кметът, и то ще бъде факт през пролетта на идната година.


29.12.2015 г.                                             Пресцентър на ОДМВР-Силистра 

Факти, които изненадват, замислят, усмихват...

Подбрахме някои любопитни факти и заключения от различни психологически проучвания. 
Факти, които изненадват, замислят, усмихват... 

Вижте: 
1. Хората са по-щастливи, когато са заети. Това поддържа позитивна нагласа.
2. Дори илюзията за прогрес мотивира. 
3. Хората са по-честни, когато са уморени. 
4. 20-секундна прегръдка освобождава хормони в тялото, които ни помагат да се доверим на човека, когото прегръщаме. 
5. Загубата на телефона предизвиква паника, близка до тази свързана със смърт.
6. Ние сме много по-логични, когато мислим на друг език.
7. Сляп човек не може да развие шизофрения. 
8. Мозъкът усеща отхвърлянето като болка.
9. Мозъкът ни блуждае в 30% от времето. 
10. Нашите най-ярки спомени са най-вероятно грешни.
11. Ефектът от консумацията на шоколад освобождава същите хормони в тялото като любовта. 
12. Зависимостта от Интернет може да бъде добавена в списъка с умствени разстройства. 
13. Не можем да вършим няколко задачи едновременно.
14. Не можем да бъдем близки с повече от около 150
души.
15. Когато си спомняме за минал момент, ние си спомняме за последния път, когато сме си го спомнили. 
16. Паметта се изкривява с течение на времето и всеки човек има поне една част грешна памет.
17. Хората с ниско самочувствие по-често са обект на тормоз. 
18. 80% от разговорите са оплаквания. 
19. Хората, които вършат доброволческа дейност, са по-удовлетворени от живота си. 
20. Мозъкът ни е по-креативен, когато е уморен. 
21. Взаимоотношенията са по-важни за здравето ни, отколкото упражненията. 
22. Ако споделим една цел с приятели и близки, то мотивацията ни да я постигнем намалява.
23. Когато някой е щедър към нас, ние се чувстваме длъжни да върнем акта на щедрост.
24. Единственото постоянно нещо в човешкия живот е промяната. 
25. Затлъстяването е заразно. Ако най-добрият ви приятел напълнее, шансът ви да качите килограми се увеличава.
26. Ако харчим пари не за себе си, а за някой друг, се чувстваме по-щастливи. 
27. Ако си „купуваме“ изживявания, „получаваме повече щастие“ срещу парите си. 
28. Човек не може да направи мускули, като просто си повтаря, че е много силен. 
29. Когато човек се чувства щастлив, вероятността да мисли по-креативно и дава нови идеи е много по-голяма.
30. Три активности, заимствани от детството, могат да ни избавят от стреса и да ни вдъхновят да творим. И това са оцветяването, писането на ръка и физическата игра. 

Назаем от www.economy.bg

----------------------------------------------------------------------------------------


Допълнение от ВЕРСИНАЖ: 


Аможе би е вярно и това:

Някои се броят на пръсти,
други я карат през пръсти,
трети не си мърдат за нищо пръста,
но винаги са готови да те посочват с пръст, 
показвайки Ви...средния,
за да те оставят с пръст в устата!

Семеен календар за 2016 г.

Назаем от http://www.nejna.com/

понеделник, 28 декември 2015 г.

1.01.1889 г. - 41 български града с население над 5 000 души





От профила на Андрея Илиев във Фейсбук: 
НАСЕЛЕНИЕТО НА БЪЛГАРСКИТЕ ГРАДОВЕ КЪМ 1 ЯНУАРИ 1889 ГОДИНА.

Коментар на ВЕРСИНАЖ:

Какво виждаме на първо четене - Пловдив е №1 в класацията по брой жители, а Русе (от 27 194 - сега около 160 000) - очаквано - най-големият град на река Дунав - е №3. Силистра е №15 (от 11 414 - сега около 35 000), а Тутракан (от 7 926 - сега 9 500)- в тридесетицата. И още няколко дунавски града са в предни позиции - Видин (от 14 772 - на седмо място- сега около 50 000), Свищов (от 12 482 - сега около 30 000 ), Лом (от 8 564 - сега около 24 000).

На пръв поглед Търново (от 11 314 - сега над 70 000) и Габрово (от 8 216 - сега около 60 000), и особено Бургас (от 5 749 - сега над 200 000), изглежда, че са били по-голяма провинция, отколкото в днешно време. За сметка на това Разград (от 12 974 - сега около 33 000), Асеновград (от 12 191 - сега 50-52 000), най-вече Чирпан (от 11 024 - сега около 23 000), и др., явно са имали по-голям стандарт и значение за младата тогава нова българска държава.

Любопитното е, че извън тази класация са настоящи областни градове като Смолян (днес около 30 00) и Монтана (днес около 45 000
), а в нея е село от Турция - Каваклий, който някога е бил колкото Тутракан, а днес е два пъти по-малко населено място.

Друга интересна подробност е, че тези 41 български града сумарно са имали около 500 000 души население в края на 80-те години на 19-ия век.
В момента в градовете живеят 5 324 900 души, или 72.7%, а в селата - 2 002 324, или 27.3% от населението на страната.

Населените места в България са 5 302, от които 257 са градове и 5 045 - села. В 183 населени места няма население. В 1 127 пък живеят от 1 до 50 души.

Най-големите области в страната са София и Пловдив. В тях живее повече от 1/4 от населението на страната. Трета е област Варна, следвана от Бургас, Стара Загора и Благоевград.

Силистренска и световна помощ за училище в регион Волта в Гана


Какво се случва, когато „и само една мечта стига“

В Гана е създадено училище, благодарение на учениците от ЕГ - Силистра
Доскоро началното училище Adaklu Torda в Гана беше под открито небе - деца от три випуска учеха в сянката на дърветата - защото нямаха училищна сграда. Без стени, на които да се поставят черните дъски, в час учениците с усилия пишеха на клатещите се дъски, прикрепени по стволовете на дърветата. Шумът от съседния клас лесно се носеше от вятъра и се подемаше и от другите класове. Той разсейваше малките ученици, които и без друго трудно задържат вниманието си. Колкото и романтично да звучи фразата „училище под открито небе”, природните стихии също не бяха съюзник. 

Често се налагаше учителите да отменят учебни часове заради проливен дъжд, жега или други капризи на времето. Тази обстановка далеч не беше благоприятна, за да получат учениците най-доброто от образованието, което можеше да им се даде. Гана до скоро бе една от най-бедните страни в света. Въпреки безпрецедентния си растеж през последните години, близо една трета от учениците от началните класове ще отпаднат от училище, поради различни социо-икономически причини, комбинирани с липса на адекватна училищна база.

Но за 78 деца нещата не стоят вече така! Това са деца от Adaklu Torda, региона Волта в югоизточна Гана. През април и май 2015 год. 11а клас /тогава 10а клас/ от Езикова гимназия „Пейо Яворов”- гр. Силистра, запалени от идея на Майкъл Пелехач, американския учител-доброволец по програмата Фулбрайт, мобилизираха усилията си за събирането на средства за построяване на училище. Една изключителна мечта, която звучеше прекалено амбициозно, за да се осъществи.

Днес училището е вече факт. На 11 ноември 2015 тържествено са осветени трите му секции, т.е. класни стаи. В него се обучават 78 деца от три випуска, включващи начални класове и предучилищна група. Тези ученици са поверени на грижите на 10 учители. На паметната плоча на училището е включен наслов от учениците от Езикова гимназия, Силистра: „Посвещава се на обикновените хора, които могат да доведат до необикновена промяна”.

Как беше осъществено всичко това, което доведе до успешния край? 


Предварителната мотивационна работа започна постепенно – в 4 урока в часовете по английски Майкъл Пелехач, заедно с класния ръководител на класа и техен учител по английски език Кремена Радоева, си поставиха за цел да подготвят младежите за големи мечти. Темите бяха: Неграмотността в света, Краудсорсинг, Разказване на история, Лидерството – потенциал за промяна и активност в общността . Чак след приключване на тази поредица от уроци, Майкъл представи свое видео, с което сподели идеята си за благотворчеството. Тийнейджърите са запленени и с огромно желание приемат начинанието. Започва сериозната работа. 


Поставят си сравнително кратки срокове за набирането на средствата – 25 хиляди долара за 25 учебни дни. Звучи прекалено оптимистично и амбициозно , но те са решени да успеят. Чрез Майкъл учениците се свързват с фондацията „Pensils of Promise” със седалище в Ню Йорк . Тя е създадена именно с тази цел – чрез инициативата на отделни хора по света и чрез организираните от тях фондонабирателни кампании, фондацията да подпомогне изграждането на училища за деца, чието основно човешко право на образование не е защитено. От създаването си до сега фондацията е построила над 300 училища в Гана, Гватемала и Лаос. 
Стратегията…

Фондонабирателната си кампания учениците наричат „Build them a School. Build them a future” - „Да им построим училище. Да им изградим бъдеще”http://bit.ly/1CPBpTd. Обособяват се 4 екипа, според индивидуалните интереси на учениците: Маркетинг, Продуценти, Мотиватори и Фондонабиратели. Начертава се стратегия на действие, изработва се лого на проекта, започва снимачната работа на учениците по промоционалното видео. Видеото се изработва на английски и се превежда на български, субтитрите се синхронизират и поставят. Много от дейностите се извършват в часовете по английски, но основната комуникация и част от работата се случват чрез онлайн общуване в социалните медии – Фейсбук, Инстаграм, Туитър. 

И дейностите. Стартът на самата кампания е на 31 март, но първата инициатива изпреварва официалната дата за начало: на 27 март се провежда Благотворителен кулинарен базар. На него учениците от 10а клас продават на съучениците и учителите си приготвените от тях изкушения. За един ден те успяват да съберат 287 лв, които веднага са внесени във фондонабирателната сметка. Излиза статия за Майкъл и начинанието в Американския печат –NorthWest Observer. Редакторският екип дарява първата сума – 150 щ.д. Тя е последвана от множество други дарения от САЩ, някои от тях от приятели, роднини, познати на Майкъл, както и наши сънародници, живеещи в България или чужбина. 

Рекламната кампания, организирана от екипите е много успешна - следват още няколко медийни отразявания в телевизии , вестници и онлайн издания в България и САЩ, както и статуси в социалните мрежи от български актьори и певци, промотиращи начинанието. Излиза любителското видео на рап-песен на ученик от класа, посветена на каузата.С цел промотирането на предстоящия благотворителен бал е организирана и пресконференция, на която са поканени медиите от региона, някои от които имат и национално представителство. Следва и голямото събитие, благотворителен концерт „10а и приятели” на 21 април, което учениците подготвят за по-малко от седмица. На сцената с пъстротата на талантите си се включват известни танцови и певчески формации и индивидуални изпълнители от града. Подкрепа идва от всякъде: класният ръководител, ръководството на училището, приятелите, талантите и техните ръководители от града, вкл. кметът на общината, медиите, фото- и видео-оператори, озвучители, режисьори, осветители , родителите, родителското настоятелство в ЕГ, общината, съгражданите. 

Събрани са почти хиляда лева, които са внесени във фондонабирателната сметка. Сумата от 25 хил. щ. д не само е събрана в срок, но е дори надвишена. Събрани са $28,780 като остатъкът над запланираната сума е решено да бъде предназначена за обучение на учители и стипендия на ученици от училището в Гана. Провежда се и скайпвидео-конферентен урок с представители на фондацията „Pencils of Promise”. Учениците получават не само похвала, но и отговори на възникнали в процеса на работа въпроси. Впоследствие, класът получава благодарствено видео от създателя на фондацията и авторът на бестселъра „A promise of a Pencil” Адам Браун http://bit.ly/22006HT.

Една смела мечта стана кауза. която свърза в диалог, чрез труд, усилия и средства три култури – българската, американската и тази на Гана. Местната общност в Гана чрез остойностения си доброволен труд осигурява 20% от цялата сума, необходима за градежа. С благодарност от общността и от „Pencils of Promise” (PoP) към учениците от ЕГ е изпълнен и докладът за въздействието на проекта, който се получи преди ден-два http://bit.ly/1SVWEb2.

В него се казва: „Като директен резултат от подкрепата ви, PoP общността на Адаклу Торда успяха да построят ново училище с три класни стаи. ... Учители, лидери в общността и нейни членове се включиха в целия строителен процес и работиха заедно, за да осигурят 20% от необходимите за строежа материали и труд. Adaklu Torda служи вече като формална образователна среда, която ще осигури на всеки ученик възможност да достигне своя потенциал – едно невероятно силно дело, което не би могло да бъде осъществено без вашия клас. Учениците в Adaklu Torda имат вече достъп до формална училищна среда, улесняваща ученето и подсигуряваща по-високо качество на образование, което ще продължава да им служи години напред.

Цялото PoP семейство и общността на Adaklu Torda оценяват високо вашата подкрепа!”

Кремена Радоева – преподавател по английски език в ЕГ "П. Яворов" - 

Силистра, класен ръководител на XIа клас

За рок музиката, произвеждана в Силистра, и за културната полотика

Назаем от Фейсбук-профила на Димитър Пецов

В навечерието на Коледа в Младежкия дом на Силистра се проведе концерт на младежките групи от рок клуб „Силистарс”. Събитие с благотворителна насоченост, което отбеляза една година от съществуването на една от бандите - „Blood sugar”. Това е вече традиционен концерт на групите водени от Иван Неделчев, е събиращ ежегодно в зрителната зала на дома младежи и по-възрастни фенове на рока. 

Какво бе характерното този път? 

Въпреки по-високата цена на концерта – с 1 лев повече от миналата година – публиката и феновете, по мое наблюдение, бяха повече и бяха по-екзалтирани отвсякога.Това се дължи на точно тази една година работа и изяви на младите рокаджии, които изглежда са успели да запалят искрата в определени хора (млади), които да ги подкрепят. 


Концертът приличаше на един мини рок фестивал. Без значение на възрастта, опита и известността, атмосферата на събитието не отстъпваше, а дори надминаваше тази на други рок събития, на които съм присъствал в България. Нищо, че една от миналогодишните групи „Ирис” вече не свири, на нейно място излязоха на сцената най-младите музиканти от „Шафран”, а „Вход свободен” бяха изненадата с първото си авторско парче в изпълнение на Теодора. 

Изпълненията на китарите им бяха впечатляващи – върнаха ни в силните години на рока, когато рокът беше музиката. Накрая групата хедлайнер, както се казва сега - „Blood sugar” - завърши събитието, така както се прави и по фестивалите другаде. Но какво показва всичко това? В последните години се наложи така наречения модел „Каварна”, при който се канят в определен град, определени външни изпълнители. 

Градът осигурява сцена, място и финансиране на събитието. Обикновено има една световна звезда на рока, която става емблемата на събитието. И обикновено тази емблема, от финансова гледна точка, излиза доста скъпо за съответната община – за гражданите... Да, това е добър пиар за града, но дългосрочно какво се развива? Променят ли се гражданите на града и средата? Има ли развитие? 

Или като се смени администрацията и дойде друга, с други приоритети, всичко замира. Мисля, че като силистренци трябва да се събудим за това, с което разполагаме. Не да гледаме какво правят другите, а да видим това което правим ние самите, нашите собствени деца на града. Защото, мисля, че те ни изпреварват. И мисля, че те ни отварят очите – пробуждат ни по някакъв начин. И това пробуждане може да се случи в областта на рока, но оттам искрата да се прехвърли и в други области. Какво е конкурентното предимство на града ни в това отношение? 

Няма нужда да сме като Каварна или други градове напоследък. Няма нужда да сме място за някого, при условие че разполагаме със собствени хора и можем да се превърнем в място за самите тях. Просто трябва да насърчаваме тези, които се занимават с тези неща тука. В Силистра вече има достатъчен брой групи и хора, които се занимават с рок – от най-твърдия стил, до най-лекия. Да не говорим за изпълнителите, които са извън града и биха се върнали да подкрепят едно смислено събитие. По-важна е атмосферата, която се създава вътре в града, традициите които се утвърждават от собствените му хора у собствените му хора. 

Публиката се възпитава, феновете се отглеждат. Хората са по-важни, а не мястото, не пиара. Това, което има дългосрочен ефект, а не временното. Напоследък много се използва изразът „столица на рока”. Какво значи столица на рока? Не може да си столица на каквото и да било един път в годината. Трябва да си център на нещо постоянно, и от тебе да излиза нещо, което да отива при другите, да създаваш модели които да се възприемат, а не обратното. И мисля, че няма нужда да каним световните величия на всяка цена, при условие, че на много по-малка цена ние можем да си създадем собствени, на които да се възхищаваме. 

Нужно е само малко разбиране и подкрепа, и съгласие на гражданите за приоритетите. Трябва ли парите да отиват за ялови и неефективни проекти, за иновативни, но посредствени културни събития или могат целенасочено да бъдат отделени за събития и хора, които да променят средата реално в града ни? Няма нужда да каним Джон Лоутън или Кен Хенсли. Много по-евтино би излязло, ако подкрепим тукашните Джон Лоутън и Кен Хенсли, не мислите ли? Това, което искам да кажа е, че просто трябва да създадем силна подкрепяща среда за тези, които творят или създават творци, а творческата сила на хората сама ще свърши останалото. Да осъзнаем кои са предимствата ни и да ги насърчим. За това безразличието не върши работа, а активната и осмислена подкрепа . 

Това е поуката, която си извлякох от рок концерта, а и от изминалата година като цяло. Мисля, че не случайно една от групите ни бе поканена от Васко Кръпката да участва в неговото предаване „Карай да върви, това е блус” на Коледа и на въпроса ми защо, той отговори по този начин: "Първо да кажа, че Силистра има специално място вече в моето предаване, защото Иван Неделчев без който Силистра щеше да е различен, и без който града нямаше да е това, което е, той е човекът който подготвя млади групи и ги нахъсва, ентусиазира ги, мотивира ги да свирят рок, да измислят песни и много често много добри банди има в Силистра. Ето сега има поне 5-6 групи в Силистра. И това означава едно събуждане. Това означава, че хората лека-полека започват да се сещат, че работа можеш да си осигуриш и сам, да вземеш да свършиш нещо със живота си...." 

Мисля, че това е рецептата за успеха дадена ни от Васко – да се нахъсаме, да се ентусиазираме, да се мотивираме един друг, да се сетим че можем да свършим и нещо сами …и това означава едно събуждане.




събота, 26 декември 2015 г.

Коледна изложба на НЧ "Бачо Киро"- Искра в село Ситово



Коледна изложба на НЧ "Бачо Киров" в село Ситово


От Фейсбук-профил на НЧ „Бачо Киро“ в село Искра научаваме за две коледни инициативи заедно с кметството и училището: белобрадият старец изненада малките палавници, също пристигайки с конски впряг. Благодарение на партньорството на своя собственик – земеделски производител, отглеждащ състезателни коне, както и на родители,  зарадвани над 40 деца, сред тях и от социално слаби семейства, за които се погрижиха организаторите. За първи път тази година на центъра на селото в празничната програма ще има и тържествена част със слова на местния кмет г-жа Виждан Мемиш и на общинския кмет Сезгин Алиибрям.

Дезидерата (Желаното) от 1692 г.

Дезидерата 

* Мини спокойно през шума и забързаните тълпи и си спомни какъв покой носи тишината. 
* Поддържай добри отношения с хората, но без да прекланяш глава. 
* Отстоявай своята истина спокойно и ясно, но се вслушай и в думите на другите, дори да са глупави и невежи, защото те също има какво да кажат. 
* Избягвай гръмогласните и агресивните, защото те дразнят духа. 
* Ако се сравняваш с другите, можеш да станеш суетен или безмилостен, защото винаги ще се намерят по-големи и по-малки от теб. 
* Радвай се на постиженията и на плановете си. 
* Интересувай се от кариерата си, колкото и скромна да е тя, това е истинско богатство, като се имат предвид превратностите на съдбата. 
* Бъди предпазлив в работата си, защото светът е пълен с измамници. 
* Но нека това не затваря очите ти за добродетелта, много са хората, които се борят в името на по-висши идеали и затова в живота си непрекъснато срещаме герои. 
* Бъди верен на себе си и преди всичко не показвай престорена любов. Не бъди циничен по отношение на любовта, защото сред цялата пустош и разочарование тя е вечна като тревата. 
* Попитай мъдростта на годините и без болка се прости с младостта. 
* Подхранвай силата на духа си, за да те пази при внезапно нещастие. 
* Но не унивай от въображаеми трудности. Много от страховете ни се раждат от умора и самота. 
* Спазвай благоразумна дисциплина и бъди снизходителен към себе си. 
* Ти си дете на Вселената, както дърветата и звездите и имаш право да бъдеш тук.
* И независимо дали го разбираш, знай, че Вселената следва своя правилен път.
* Ето защо бъди в хармония с Бога, независимо как изглежда той в представите ти.
* Въпреки всички усилия и стремежи, родени в шумния водовъртеж на живота, бъди в мир с душата си. 
* С цялата си суета, с всичките си трудности и разбити мечти, светът е все пак чудесен. 
* Бъди внимателен. Опитай се да бъдеш щастлив.


Древен текст с магическа сила вдъхва енергия и успокоява

Този текст се нарича „Дезидерата" – от латински – желано, необходимо. Мнозина смятат, че датира от 1692 година и е намерен в старата църква "Свети Пол" в Балтимор, Мериленд и авторът на тази прекрасна ода за хармония, щастие и любов е неизвестен. Всъщност автор е американският поет Макс Ерман през 1927 г., но текстът на поемата носи красива древна мистика. "Дезидерата" дава задълбочени отговори на много духовни въпроси, но предизвиква и нови. В трийсетина реда е обяснен най-простичко смисълът на живота. Текстът се използва в някои терапевтични общности, тъй като е зареден с оптимизъм и мъдрост, успокоява и вдъхва енергия за развитие и справяне с проблемите. Създава желание да живеем балансирано. И да сме щастливи. 

"Като звездите" в...Алфатар

На 23.12.2015г. в навечерието на Коледа в гр. Алфатар се проведе музикално-развлекателното шоу "Като звездите". Снежанка, джуджетата, Дядо Коледа създадоха неповторима атмосфера за децата от община Алфатар. Музиката, танците, забавните игри и весело настроение завладяха всички присъстващи. Кметът на общината Янка Господинова поздрави присъстващите и пожела здраве, щастие и благоденствие на жителите на общината.

петък, 25 декември 2015 г.

Коледарски напеви насред Рождество в парка на Силистра

Назаем от профила на Мариана Стоянова във Фейсбук


 
Току-що споделих снимки от коледно събитие, което ме накара сериозно да се позамисля. Свикнали сме на Коледа да очакваме чудеса. Но дали сме подготвени за това? Днес се убедих, че българинът е с предубеждение към онова, което му се поднася съвсем неочаквано и добронамерено. 

Точно такъв бе жестът към силистренци на управителите на "Централ парк", "Зърнени храни", гр. Силистра и "Симит груп". Поднесоха коледна топлота чрез песните на коледари (Коледарска група при НЧ "Родолюбие" - село Айдемир - №1 в класирането на фестивала "Стани, нине, господишне" - Силистра 2015"), чаша истинско червено вино (налични 600 литра!) и топло кебапче от скарата. 

Жестът не е в количеството, а в онова искрено желание да се почувства празникът, да се сбере народът, за да усети, че е част от една вековна традиция. Но народът (колкото мина) поглеждаше в началото съвсем подозрително. Няма избори - защо има кебапчета? 

Явно този въпрос не му даваше мира и той отминаваше... В самото начало хората, пожелали да станат част от една добра кауза, се брояха на пръсти. Техните снимки не ги публикувах, защото всеки от нас ги среща всеки ден в града, те са емблематични физиономии, лице на времето в преход...

Но когато коледарските песни огласиха Дунавската градина, броят на смелчаците се увеличи... Едно добро дело по Коледа! И едно недоверие към началото на това добро дело...Нека следващата Коледа желаещите да станат част от цялото са много повече...Без подозрителност и недоверие...

Защото на Коледа наистина се случват чудеса...Нужно е само да ги открием...И да ги осмислим...

125 години алфатарска Коледа в старата къща на Бимбелови - Събчеолар - Караорманлийски - Гагови в Алфатар

Георги Атанасов и Атанаска Атанасова

От профила във Фейсбук на проф. Георги Атанасов от РИМ Силистра: 125 години алфатарска Коледа в старата къща на Бимбелови - Събчеолар - Караорманлийски - Гагови в Алфатар.

В Сокол Дядо Коледа на файтон с конски впряг



Назаем от Фейсбук-профила на Дончо Дончев 

Дядо Коледа от вчера е тръгнал по света, за да раздава подаръци на послушните деца. Дългото му пътуване започва от далечни територии в Тихия океан. А в село Сокол той трябваше да пристигне точно в 10:00 часа. За да посети всички деца, впрягът на Дядо Коледа трябваше да се движи с близо 1 000 километра в секунда, което е около 3000 пъти повече от скоростта на звука. 


И тази година той не закъсня, точно в уреченият час той пристигна в село Сокол и започна гостуването му при децата, които предварително го бяха поканили. Понеже в с. Сокол на Коледа и тази година нямаше сняг, Дядо Коледа смени шейната си теглена от елените с файтон с конски впряг. 

Дядо Коледа достави радост не само на децата от селото, но и на техните близки, които с голямо желание и вълнение искаха да се снимат с Дядо Коледа. Между многобройните подаръци децата получиха чрез Дядо Коледа и скромен пакет от лакомства с Коледни и Новогодишни пожелания, подсигурени от местното и общинско ръководства.

Файтонът на Сокол служи от десетилетия на местното кметство и на населението, дори и при посрещане на висши държавници. Той е едновременно необходимост и атракция.

четвъртък, 24 декември 2015 г.

Рождено парти за 5 години "Порталът на Силистра"


В Силистра се проведе тържеството "5 години "Портал Силистра" - рождено парти на "Дръстър медия груп" с управител инж. Георги Марков. Равносметката: - 14 000 последователи във FACEBOOK; - 3 500 посетители дневно; - над 7 000 публикации за 5 години; - 3 039 154 посетители за период от 5 години; - 607 830 посетители годишно; - 126 087 289 импресии за период от 5 години; - 25 217 457 импресии годишно; - 59 партита с над 110 000 снимки; - 44 анкетни проучвания; - повече от 100 доволни рекламодатели.  


В тържеството участваха учредителите на сайта, семейството на Марков, приятели, журналисти и представители на бизнеса. Певецът Йордан Марков и негови приятели музиканти изпълниха специална програма.