четвъртък, 29 септември 2022 г.

Търсят се...за парламента четирима депутати от област Силистра

Какво видяхме на политическата сцена в област Силистра в рамките на приключващия предизборен процес?

Приключва още един предизборен цикъл в България за формиране на национален законодателен орган, считано от 1990 г., когато през м. юни бяха първите т.нар. демократични избори – тогава за Велико народно събрание, призвано да утвърди новата Конституция на Република България, заменила година по-късно Живковската от 1971 г. И така: вече 32 години българският политически елит призовава избирателя да изпълни законното си право – на 2 октомври 2022 г. за четиринадесети път, за да намери всеки пълнолетен българин, където и да се намира по света, трасето до избирателните секции, гласувайки за свои народни представители в парламента. Този път в условия на още по-големи проблеми на световно ниво, включително с подчертано военно съдържание, „виновно“ за разнообразен по ефекти рикошет в милата ни родина - политически, икономически и в социален план.

Известно е, че у нас от години е мащабен броят на партиите, участващи с различни цели в изборите. Едни, за да влязат в парламента, и евентуално да управляват, защото им е дошло времето. Други си знаят предварително, че ще бъдат в опозиция, но опитът показа, че и това не е толкова зле. Трети се борят за оня вездесъщ 1% подкрепа, осигуряващ субсидия. Четвърти се явяват като в спорта – в името на олимпизма (по Кубертен: „важно е участието, не победата“). Има и пета фракция, която не знаем защо точно я виждаме в борбата, но иска да бъде вписана в историята поне със своите кандидати (тях догодина можем да ги видим в други листи). Вероятно за създаване на някакъв тип колективно, а в определена степен и серия от индивудиални CV-та, защото в днешно време някои и с това се гордеят, а именно, че са влезли в конкретен „списък“, обърквайки сметките на други хора. И т.н.

След миналогодишните три последователни избора за Народно събрание, вместени в по-малко от време, необходимо за износване на бебе – през месеците април, юли и ноември, при това проведени в условия на пандемична среда, настоящите, макар и нежелани почти от никого, все пак предстоят. Както се казва, само за сведение са тиражираните социологически изследвания, защото не дават информация, на която може да се има огромно доверие. И все пак – те очертават тенденции в евентуални съотношения между коалициите и партиите, които ще влязат в парламента, за да коват закони (стига този път да има време за това) и да формират управляващия отбор. По традиция от 19-и век насам у нас мераклии за министри (слуги на народа по римския принцип от древността?) колкото искаш, а вече и за шефове на многобройните агенции, както и за ръководители на регионални управленски нива.

Ако не друго, на хоризонта ще потвърдят своята харизма и политическа пригодност лидери и техни адепти от по-старата школа, т.е. от управлявалите в различни формати през последните десетилетия. Защото, политическият преход може и да е свършил или поне е пред края си, но все пак не всички от досегашното статукво са за изхвърляне. Добрата новина е, че на фронта на политическото противопоставяне вече не отиват предимно „старците“, знаещи „две и двеста“, но и какъв е „номерът на китайката“. Друг е въпросът, че нищо не е това, което е било, и следователно с изтъркани фокуси точно те не могат да печелят битки.

Част от „играта“ са и доста млади хора, които може да са „зелени“ в управленските процеси, но не пречи, когато са във властта, да действат дори с цената да сгазят лука, съответно да си поемат последствията от това. Стига някой да им подири сметка, разбира се. А, както знаем, у нас това се случва рядко или е ако е ставало, за него имат спомен само някои историци (понякога и журналистите, стига да искат да припомнят това-онова от предишното време), защото свидетелите отдавна са в небитието.

Какво видяхме на политическата сцена в област Силистра в рамките на приключващия предизборен процес?

Съдейки по Фейсбук – много са кандидатите, но не видяхме повечето от тях – някои дори и социалните мрежи не използват, за да се покажат на света. Козирувайки пред билбордове, засичаме няколко формации: „ГЕРБ-СДС“, „БСП за България“, „ДБ-обединение“, „Възраждане“, „Български възход“, „Има такъв народ“, „Продължаваме промяната“…

С уговорката: подчертано впечатление от тях е личностното присъствие на водачи на листи и отделно на някой и друг кандидат от подножието, който няма шанс да бъде избран, но е намерил за необходимо да се покаже, за да даде рамо на партията си. Пък кой знае, може и това да му послужи за индулгенция за ръководен пост в бъдеще време. Намериха се първенци на листи, които залагат предимно на себе си, и дори не показват за масова консумация кои точно делят мегдан с тях по плакатите и ще фигурират като номера в интегралната бюлетина. Има поне три политически сили (ДПС, „Възраждане“, „Има такъв народ“, „Изправи се, БГ“), за които лидерът на национално ниво е подчертано много важен, поради което можем да го срещнем по стълбове и стобори в индивидуален план. Отнася се в някаква степен и за „Продължаваме промяната“, впрочем…

Сравнително малко тази година са плакатите, на които на един нос разстояние са водач на листа за съответен район – в случая Силистренския, и партийният лидер на национално ниво. Може би защото половината от амбицираните за успех политически играчи, т.е. планиращи да влязат в парламента, формално са в коалиционна обвивка („ГЕРБ-СДС“, „БСП за България“, „ДБ-обединение“, „Български възход“, „Продължаваме промяната“), макар да е спорно колко тежат някои от вписаните в тях партньори. Накрая се появи и „Справедлива България". Моля за извинение тези, които са останали незабелязани.

В определена степен пандемията от 2020 г. насам, вероятно и опразнените след няколко избора партийни каси, промениха стила на поведение в публичното пространство на кандидатите, а и на самите партийни централи. В смисъл, че единствено ДПС може да се похвали как провежда срещи с относително големи сборища от хора, пред които се представя в духа на „доброто старо време“ с кандидати и съответно със своята програма със задължителен „североизточен“ нюанс. Вероятно и защото в тази политическа среда хората едва ли не се знаят поименно кои са, какви претенции имат и какво очакват от своите избраници. Не бе случайно, че водачът на листата на партията се яви и взе думата на всички празници на общини през м. септември - Алфатар, Силистра, Тутракан.

Коалиция „ГЕРБ-СДС“ също тръгна по предишната инерция да провежда срещи с хора от различни социални среди, но в щадящи спрямо предишни избори размери на количество хора, участващи в тях. Същото с още по-голяма разлика се отнася за „БСП за България“ (противно на традициите на най-старата партия), „ДБ-обединение“, „Продължаваме промяната“, „Има такъв народ“, като последните три заложиха на отново изпитани форми – срещи с малки групи, но изключително на публични места. 

Хем се спазват противоепидемични мерки, хем контактът е „лице в лице“, с надежда за по-голяма ефективност в резултат на това. Иначе на тукашните кандидати на „ДБ-обединение“ им стигна една Мануела Малеева, долетяла от Швейцария покрай тенис турнир за ветерани, за да свърши малко работа в полза на своите приятели от Коалицията. Е, тръгна си и с добруджанска носия, дар от силистренска самодейка, за да начене с нея бъдещата си колекция от подобни шедьоври на старите БГ-майсторки не везмо.

В настоящата предизборна кампания изцяло отсъства „черешката на тортата“, т.е. концертното начало, може би по организационни и по финансови причини, но най-вероятно заради добре направена сметка, че музиката, песента и танца предизвикват интерес, ала не увеличават гласовете дори в минимална пропорция. А струват пари, понякога много пари...Жалко за изпълнителите ни от различните жанрове, защото имаха необходимост да са самокомпенсират с труда си предвид липсата на възможности да бъдат пред любимата си публика в условия на пандемия вече трета поредна година.

Редно е да коментираме и ИЗползването на медиите на регионално ниво, които не са това, което бяха в предишни години като количество и качество, но все пак съществуват, макар едва кретащи в условия на тотална липса на икономическа реклама. Накратко: скромно присъствие в малкото вестници (по 2 в Силистра и Тутракан) и също в толкова сайтове (на коментар не подлежат новосъздадени с цел ударен пробив в публичното пространство). Наблюдението: от медийността се възползваха предимно „ГЕРБ-СДС“ и „ДБ-обединение“, в по-малка степен „Има такъв народ“ и „Изправи се, БГ“ (изключвам социалните мрежи, защото в тях режимът е друг)

Както се е случвало да отбелязваме – положението е възможно най-скромно и никак НЕтържествено като отношение към журналистическата гилдия и на нейния продукт – бил той на хартиен носител или в електронното пространство на интернет. На всичко отгоре никоя регистрирана медия не може да си позволи да работи извън правилата на ЦИК, защото има строг мониторинг на нейните действия, съответно и следене на приходи от политическа реклама.

Разбира се, не липсваха и странни подходи, като покана за дебат (бел.-макар че правилното е да става дума за дебатИ) от един партиен кандидат към неговите опоненти по правила, създадени от автора на инициативата за провеждането му. Разбира се, не се състояХА, защото…не се правЯТ по тази формула, поне така казват помнещите практиките в това отношение, а именно: равноотдалечена организация да стои в основата на подобен форум. 

Този път има усещането, че все повече хора надникват в кандидатските листи и се заслушват в това, което предлагат на избирателя под формата на обещания. Но не бихме казали убедено, че повечето кандидати могат да артикулират ясно и разбираемо за какво става дума в главите им и в партийните програми. Да не говорим, че отдавна свърши хубавото време, когато т.нар. основни партии притежаваха свои обширни твърди ядра, на които да разчитат в сублимния момент, а именно: някога пред урните, а понастоящем пред бездушната машина с електронна бюлетина, гладна за…гласове.

И не на последно място: кои лидери на национално ниво или техни пратеници от ръководството биха път до „най-северния север“, за да подкрепят искрено и лично „своите“ в Крайдунавска Добруджа. Общо взето това са обичайните заподозрени, т.е. тези, които разчитат на  приличен резултат в 20-и МИР Силистра и в най-добрия случай да се сдобият с мандат (поне 1 от 4, спечелен напълно или с добавка): Бойко Борисов, Кирил Петков, Мустафа Карадайъ, Костадин Костадинов, Мая Манолова, Борислав Сандов, Тошко Йорданов...Ако е имало и други като тях, просто не сме разбрали, за което се извиняваме, макар че не е задължително.

В началото на изборите посочихме, че някога добре познато старо правило бе за кандидати в избори да бъдат издигани хора, отговарящи на изискванията „местен, честен и известен“. И по възможност – свестен, за да се получи желаната подкрепа. Както знаем обаче българинът смята честните за луди; за местни вече трудно можем да говорим, защото малцина знаят своя произход и род, а по въпроса за известните – сред тях без конкуренция са т.нар. инфлуенсъри с безброй последователи в социалните мрежи, но те едва ли стават за тази „работа“ – да НИ представляват в органа, наричан Народно събрание.

В крайна сметка най-важното е човекът, за когото ще гласуваме да изглежда в нашите очи…свестен, т.е. да има разум и съзнание. И най-малкото – да продължава да познава избирателите си или поне тези, които имат заслуги за неговото придвижване към парламента, където все още като дамоклев меч виси надписът „Съединението прави силата“. Стара максима е, че пилците се броят наесен, както ще се случи и тази година във връзка с извънредните парламентарни избори, подобно на миналата по това време, всъщност месец по-късно. 

„На избори като на избори“ – с надежда, че ще гласуват достатъчно хора, за да узаконят вота на народа. Дано е и с вяра, че сега ще се спрем на по-надеждни народни представители, имащи коалиционна култура, за да потърсят подходящи партньори, с които да формират по-успешна и дълготрайна дружба в името на развитието на България. Ако не стане, продължението го знаем – председателят на парламента в актуалния му формат удря предсрочно за последен път камбаната и го разпуска, за да предаде за пореден път щафетата на президента, който като държавен глава чрез посочени от него хора да управлява отново за „малко“, организирайки нови избори.

вторник, 27 септември 2022 г.

Преди 65 години през лятото на 1957 г. поетът с ватенката Пеньо Пенев живее, работи и твори в днешното село Черногор, Силистренско

Преди 65 години, макар и само за едно лято, „поетът с ватенката“ Пеньо Пенев е работил като редактор, списвател и издател на многотиражката в. „Добруджанска дума" в някогашното Държавно земеделско стопанство „Янко Забунов“ (днес с. Черногор, община Главиница, област Силистра). Днес паметна плоча върху сградата на читалището, носещо името на ДЗС-то, напомня за неговата дейност в Добруджа в края на 50-те години на миналия век.

В единия от трите сайта на селото (www.chernogor2.alle.bg) дългогодишната читалищна деятелка в селото Марияна Нацова разказва: „След 1956 г. в живота на поета Пеньо Пенев настъпва драматичен поврат. Критикувайки култовската политика, той си навлича гнева на много хора и постепенно се превръща във „вреден за обществото човек”. Към проблемите на поета, причинени от доносници, се прибавят и личните му брачни тревоги.


Многолетните грижи и безперспективността го смазват и обезверяват, временните затруднения го карат да губи равновесие, почти постоянната меланхолия, породена от грубостта и незачитането, както и алкохоът го лишават от сила за противодействие. През 1957г. при поредното му влизане за лечение в психиатрията за алкохолизъм, неговият тъст прибира в Тополовград жена му Мария и детето им (освен, че е непригоден за живота, поетът е и безпаричен).

За този период от краткия му живот специално внимание заслужава добруджанската му „пътека” защото в Тутракан Пеньо за първи път разполага със свободата да прави нещата така, както желае. Той тръгва за Добруджа с двама свои приятели – Ганчо Христов Керечев и Валери Копралев Иванов, за да списва, редактира, издава и разпространява многотиражката „Добруджанска дума”, орган на партийното, стопанското, профсъюзното и комсомолското ръководство на Държавно земеделско стопанство „Янко Забунов” – днешното село Черногор.

Многотиражката излиза вече трета година поред, но сега под заглавието и ще бъде обозначено „Редактира бригада от Съюза на българските писатели – София“. По това време – годината е 1957 г., атмосферата около името на поета налага той да се отдалечи от София, за да смени, както се казва, климата. Командирован е като щатен сътрудник на вестник "Литературен фронт" с месечно възнаграждение от 800 лева.

Към задачата си като дописник Пеньо се е отнесъл твърде сериозно и отговорно. В съдържанието на бележника „Опорни точки на мисълта“, на една от последните страници, малко преди да тръгне за ДЗС „Янко Забунов“, той си е направил извадки от сведения за състоянието на животновъдството у нас по онова време.

Именно тогава, през една късна, дъждовна вечер, по време на жътва в ДЗС-то пристига Пеньо Пенев. Пресреща го Тодор Лефтеров, кани го  да пренощува в дома си и споделя оскъдната си вечеря – лещена чорба. Пеньо остава възхитен  от  гостоприемството на този обикновен човек, който намира и за него място в своя скромен дом. Милостив и добродушен, виждайки мизерията и потресен от бедността на многолюдното 11-членно семейство на своя домакин, той ги подпомага с първата си заплата като журналист  в ДЗС–то, занасяйки на семейството одеяла, завивки и чаршафи.

Първата му работа след пристигането си е била да уреди редакцията на вестника и да я обзаведе. В бележника си той подробно е записал какво ще е необходимо: „1. Две маси и бюро, пет стола, рафт или етажерка; 2. Мастилници, хартия, писалки, моливи, попивателна хартия, две-три папки, кламери. За печатар на вестника е назначен бай Любо от гр. Тутракан.

В бр.19 и 20 от 1957 г. на в. „Добруджанска дума” са отпечатани стиховете на Пеньо Пенев в цикъла „Всеки своя пътека си има...”, съдържащ 12 стихотворения. Като редактор Пеньо Пенев се проявява като публицист, блестящ хуморист и сатирик, публикувайки в многотиражката едни от най-ярките си творби. Около редакцията Пеньо Пенев организира широк актив от дописници, които да му съобщават всекидневно за хода на кампанията в района. Става дума за работници от различни специалности от ДЗС-то, като се започне от обикновени труженици и се стигне до агрономи, техници, трактористи и милиционери.

Макар Пеньо Пенев да е прекарал само едно лято в ДЗС "Янко Забунов", той оставя незаличими следи в съзнанието на хората. В тъй наречения маншет на  последният бр .20 на в. „Добруджанска дума“ (на най-видно място – горе, вдясно, до заглавието) той помества своето стихотворно прощаване с тях, обградено отгоре и отдолу с по три петолъчки: „Довиждане, прекрасни, мили хора! Довиждане герои на труда!  Без сън и без почивка, без умора
вий често си проливахте потта. Ний подвига ви няма да забравиме! След всичко преживяно досега, в часа, когато вече се прощаваме -приятелски ви стискаме ръка! С вас обич ще ни свързва като мост! Довиждане...и все така   – на пост!“.

В материала си Нацова представя разказите на хора, които са работили с Пенев по време на престоя му в Добруджа. На сградата на читалището в село Черногор през 1980 г. на рождената дата на поета  - 7 май, е поставена възпоменателна паметна плоча, а в негова чест по това време се провежда Празникът на селото, полагат се венци и се рецитират незабравите му стихове.

неделя, 25 септември 2022 г.

С добруджанска носия си тръгна от Силистра тенисистката Мануела Малеева


Олимпийската медалистка по тенис на корт Мануела Малеева е поредният адресат на самодейката Мария Христова (организатор на Група "Добруджа" при НЧ "Доростол" Силистра), след като получи по нейна поръчка добруджанска народна носия.

Тя бе връчена на шампионката от Атанас Христов - сам тенесист, син на носителката на награда за граждански принос към община Силистра, присъдена от ОбС Силистра. Носията си Малеева получи на тържество в ресторант "Дръстър". В допълнение - заедно с друг силистренски фолклорист - танцьора Димитър Богданов, известната тенисистка майка на три деца редовно участва в български прояви в Швейцария, където от години живее. Във Фейсбук Малеева заяви, че е впечатлена как за пръв път в живота си е била посрещната с добруджанска пита - в Силистра по време на закриването на турнира по тенис (инициатива на Кольо Гугов). Предвид ценността на подарената й носия смятала да сложи с нея начало на своя колекция от подобни старини.

По подобен начин с подарък - носия от колекцията на г-жа Христова, която е родом от Алфатар, но от 60 години живее в Силистра, е изразявано уважение и към други официални гости на града - общо към 20, дошли по различни поводи от Япония, Русия, Полша, Румъния, Украйна (специално за българската общност в село Олшанка, Кировоградска област, където живеят потомци на добруджанци и в частност на някогашните алфатарци), както и от други страни. Отделно - внимание със същия жест към организатори на големи фестивали и други културни събиитя в България (София, Несебър, Варна), в които представителите на най-старото в Силистра читалище участват с песни, танци и обичаи.

Обект на подобно внимание е бил проф. д-р Любомир Пенев от София - родом добруджанец, меценат в сферата на културата, Галя Асенова - водеща в ТВ СКАТ, Калоян Николов - директор на Еврофолк България, продуцентска къща "Сънрайз Маринов" - Варна, НЧ "Доростол" и Регионална библиотека, "Балева къща" - Трявна. Разбира се, комплекти от стари български народни носии са отредени за внуци от двамата й синове.

Блог ВЕРСИНАЖ, Йордан Георгиев

петък, 23 септември 2022 г.

Силистренско сдружение работи по проект към Министерство на правосъдието

Силистренското Женско сдружение „Екатерина Каравелова“ с председател инж. Христина Георгиева започна работа по проект „Център за консултиране и превенция от домашно насилие“ по линия на финансиране от Министерство на правосъдието, който трябва да бъде реализиран в периода 15 август – 14 декември 2022 г. Той е в изпълнение на познатата и от предишни години дългосрочна цел за превенция на домашното насилие в област Силистра чрез ефективно прилагане на Закон за защита от домашно насилие чрез Закон за защита от домашно насилие. Заложени са и краткотрайни цели, насочени към успешна работа в помощ на пострадали от домашно насилие, както и с извършителите, включително в резултат на обучения с тях.

В рамките на проекта са предвидени няколко дейности: „Предоставяне на подкрепа на пострадали от домашно насилие“, а това става при заявка на лица, които се заявяват или са насочени от ДСП, РПУ на МВР и др. институции; „Работа по специализирана програма с извършители на домашно насилие“; „Изработка и разпространение на Ръководство за специалисти, работещи с пострадали от домашно насилие“; „Провеждане на обучения за специалисти в помощ на лица, пострадали от домашно насилие“; „Информираност и публичност“ (вкл. рекламни календари за 2023, разпространени сред институции, училища, кметства и др.).

Проектът е свързан с опазването на основни човешки права, с икономическа и социална интеграция на жертви на домашно насилие; превенция на дискриминацията и равенство на половете и пр. В крайна сметка се разчита да се допринесе за подобряване на качеството на човешкия капитал чрез социална реинтеграция и реализация на пострадалите лица. Не на последно място проектът има значение за повишаване на информираността на местните общности за националните и на европейските политики, свързани с противодействие на насилието.

За българите от от Испания до Китай

По източници от интернет, вкл. чрез Фейсбук бихме могли да опишем над 200 народностни групи, свързани с българите от Испания до Китай: Волжки – казански, бесермени, караки, чуваши, башкортостанци и др.; Кавказки - кумики, карачаевци, балкари; Кипчаци - ногайци, карагаши; Себер – сибири; Чатър – кримци; Иджам – караими; Кара – гагаузи; Мардан – каратаи; Дунавски – България; Тохар – Афганистан; Кимер - Южна Турция; Сирия, Ливан; Калаш – Пакистан; Бахли – Индия; Каспи – Азербайджан; държава с име Сила в Корея, от която произлизат японските императори; и в др. в страни от Западна Европа.

Топоними с българско съдържание: Булгарска гора в Южна Франция (и Урал е нарича Булгарска планина, Булгар планина е имало и в Украйна); градове Булгар в Италия, Волжка България, Унгария, Полша, Чехия, Гърция, Сърбия, Иран, Афганистан, Таджикистан, Узбекистан, Индия, Китай, Турция (в южната ни съседка – също три планини и шест реки); старото име на р. Иртиш е Булгарска река; Булгарско море е старото име на три морета:Черно, Азовско и Каспийско; най-голямата в Европа река Волга е била Булгар – Идел – Итил, а в Средното Поволжие има над 100 града, села, реки, гори и планини носили, а някои и все още носят, името Булгар; имаме също река Булгарчай в Азербайджан, както и две реки Булгар в Украйна. 

Манифестът за Независимостта на България се пази в кутии, изработени в Силистра



В кутии, изработени с умелите ръце на майстори от силистренската фирма
Анадар Принт, се съдържа оригиналът на "Манифестът..", с който преди 114 години във Велико Търново е обявена Независимостта на България, която чествахме за 114-и път на 22 сетпември т.г. И така - вече 10 години. Да припомним интересния факт, че истинският манифест е бил написан "на коляно" от тогавашния министър-председател Александър Малинов по време на пътуване в царския влак от Русе към Велико Търното. На гарата в сегашния русенски град Две Могили е разписан от Фердинанд I и от министрите в правителството. Година по-късно по поръчка е изработен манифест на пергамент със сребърен обков, поставен в дървено съндъче.

През м. септември преди 137 години вестникарската преса стартира в град Силистра, а две години по-късно и в град Тутракан

Сайт СБЖ - м. септември 2022 г.

В Силистренския край, днешна Крайдунавска Добруджа, вестникарското дело е с начало през есента на 1885 г. (в Силистра), но понастоящем в административната област със същата територия единствено в град Тутракан излизат регулярно местни вестници, за които има абонамент и продажби в РП. Става дума за два седмичника, единият от които е наскоро навършилият 60 години в. „Тутракански глас“ с главен редактор Калина Грънчарова, получил поздрав за юбилея си от председателя на СБЖ Снежана Тодорова, а преди 10 години и наградата "Плакет".





Негов събрат е в. „Напредък“ с главен редактор Тамара Спасова, стартирал през 1909 г., но после преустановил за дълго време своята дейност, за да бъде възроден в началото на сегашния век. За отбелязване е, че и двете главни редакторки са дългогодишни членове на Дружество Силистра на СБЖ и в личен план са носители в различни години на наградата на СБЖ „Златно перо“.

Любопитна подробност е, че пресата в Тутракан – в далечното и в по-близкото минало, започва все в м. септември, при това на дати, останали в историята със свои знаци. Първият брой на първия тутракански вестник с име „Бряг” излиза на 6 септември 1887 г. под редакторството на Тодор Кескинев. Дори и за днешното време впечатляващо звучи, че в края на 19 и началото на 20 век в малкия крайдунавски град е имало три действащи печатници – тук е издавано посветеното на българския литературен модернизъм списание „Мисъл”, дело на едноименния „кръг” на д-р Кръстьо Кръстев и Пейо Яворов. Така до 1915 г. в Тутракан са станали факт общо 11 печатни издания, а 60 са издадените и подвързани книги.

Преди десет години точно в музея бе представена изложба за миналото на вестникарската преса в Тутракан, от която стана ясно какво може да се научи от тутраканската преса за всичките тези години, което остава за историята със своята нееднозначност. Примерно, преди 100 и повече години вестниците са коментирали как трябва да се сменят 50 от светлинните фенери в града и защо е била нужна канализация с дължина 130 м.

И още: как в далечната 1905 г. 3 000 румънци само за една седмица преминали река Дунав, само за да опитат тутраканско вино и да се повеселят, благодарение на него, защото нямали подобно в Олтеница – отсрещен дунавски град, както и в околностите му. Колко трудно е било за рибарите пак тогава, защото останали без поминък за цял месец, когато реката е била заледена.

Вестниците в онези времена стигнали дори до заплахата да публикуват на страниците си имената на всички женени мъже, посещаващи редовно местния шантан, привлечени от „опасни певачки“. Медиите са се вълнували от моралния облик на младежта толкова много, щом са настоявали да се дърпат с възпитателна цел ушите на учениците, пушещи публично. През 60-те години пък на страниците на „Тутракански глас” се ширят карикатури, също целящи да превъзпитават народа чрез възможностите на сатирата. Важно било също да се тръби, че еди кой си гледач на птици се стреми да се отчете с 200 снесени от една кокошка яйца, вместо с декларираните 149.

На изследователите от музея в Тутракан им направило впечатление, че през 70-80-те години на миналия век вестникът става все „по-разчупен”, полемичен и приобщаващ младите хора. В сегашно време в малък град издаването на вестник е едновременно предизвикателство, авантюра и голямо изпитание, но си струва заради признанието на хората. За отбелязване – тутраканци са сред първите в страната, издали и свой общински вестник, макар народът да е смятал за неоправдан паричния разход за списването му. Повече от сто години по-късно решенията на Общински съвет Тутракан също се отпечатват, но във вече споменатите на практика частни издания.

През последните 20 години бе развита практиката всяка община в област Силистра да има свое издание за публикуване на решенията на местния законодателен орган. За съжаление тя все още е актуална само за малките общини Главиница и Ситово, но по подобен начин това ставаше до 2011 г. в община Силистра, до 2015 г. в община Алфатар, сравнително доскоро и в община Кайнарджа. Единствено община Дулово в нито един момент не е имала отношение към тази форма за общуване с гражданите в изпълнение на законодателни изисквания (ЗМСМА и др.). 

В началото на м. септември т.г. стари вестници от Силистра влязоха в мини изложба в Регионална библиотека Силистра по повод 137 години от началото на вестникарството в сегашния областен град, защото според публикация в блог ВЕРСИНАЖ пресата в древното селище има за начало 1885 г. (б.а.- твърдението е на краеведа Вълчо Радев). Да отбележим, че през 2010 г. бе първата и единствена изложба на 70-80 първи страници на някогашни силистренски вестници. Сред тях бе и заглавната страница на в. "Време", първият в Крайдунавска Добруджа "за новини, книжовност и литература", излязъл на 24 септември 1885 г. 

Вестникът се е самоопределил като ежедневник, но се е изявил само в 10 броя. В момента се съхранява в Народната библиотека в София. Две седмици по-късно, на 7 октомври, до читателя достига и първият брой на в. "Телеграф", предназначен "за новини и защита на народните интереси". Издателят му Никола Живков успява да изкара на пазара едва 6 броя. Любопитното е, че създателят на първия силистренски вестник Димитър Бъчваров става отговорник на новото вестникарско издание. Интересно е също, че Живков преди това в Русе е издавал също в. "Телеграф". Малко е известно в Силистра, че той е авторът на текста на бъдещия национален химн "Шуми Марица" и е бил съредактор на поета революционер Христо Ботев.



Силистренка представи в Казахстан свой научен проект



Наскоро учителката от Силистра инж. Румяна Гълчавова, възпитаник на Технически университет София (специалност „Биомедицинска кибернетика“ и с педагогически профил), участва със своя презентация в град Нур-Султан в Казахстан в международна проява в сферата на образованието. Преди това в продължение на четири  поредни години тя бе част от конкурса „Търси се Супер STEM“.

В подобни случаи при подготовката тя се е обръщала за съдействие към д-р Милена Крумов - специалист по икономика и автоматизация в области от нематериалната сфера, основател и управител на  EduTechFlag организация за подпомагане и ефективното използване на интелигентни и модерни практики в областта на образованието.

И този път, ползвайки нейни съвети, учителката от крайдунавския град, която в 16-годишната си преподавателска кариера е преподавала в училища  в общините Силистра, Главиница, Ситово и Кайнарджа, се озовава на 10 септември в далечната азиатска република, където в Двореца на учениците е проведен уникален семеен научно-популярен фестивал. На огромната площ в съоръжението са организирани състезания по роботика, оформени са били кътове с разнообразни образователни и забавни игри, в действие са влезли работилници и сесии.

Всичко това е било подчинено на общата цел за представяне от говорители, учители и популяризатори на постижения на науката до момента, както и тенденциите за качествено образование. Специално за фестивала своите разработки са подготвили участници от страната домакин, също от Франция, Чехия, Тайланд и Русия, както и в лицето на силистренката – и от България. Част от програмата е бил и голям концерт от местни изпълнители.

Инж. Гълчавова – учител с III ПКС: „Чрез мен в образователната изложба имаше и български щанд за представяне на моя пореден проект, този път озаглавен „Увеличителното стъкло – приложение в ежедневието“, за което бях удостоена с ,,Highly recommended“, което е важен и заслужен сертификат“.

сряда, 21 септември 2022 г.

Модерно списание представи върнал се от САЩ млад архитект, силистренец родом

В своя профил във Фейсбук почетният гражданин на Силистра Стоян Дечев - музикант и ръководител на самодейни състави, "издаде", че неговият внук Едуард Радев, който е млад архитект, завършил в САЩ, където дълги години живя с родителите си, е бил представен на страниците на модерното "Списание 8". Майка му Елеонора е също дизайнер, завършила в САЩ и практикувала там професията си, която продължава и в България. От визитната му картичка в списанието става ясно, че е учил при авторитетни специалисти в бранша в Ню Йорк, като за отбелязване е, че бил приет с пълна стипендия по време на обучението си. 

Любопитна подробност е, че вече има опит от работа за подготовка на продукция за игрални и телевизионни филми на най-големи компании в камеството си на артдиретктор и дизайнер. Бил е част от екипи и в други проекти през последните няколко години, особено след завършване на образованието си през 2019 г. 

Архивът на блог ВЕРСИНАЖ припомня, че Едуард, който подобно на дядо си има и музикални заложби - примерно да свири на цигулка и акордеон, през 2013 г. е шампион по фехтовка на националния олимпийски шампионат за младежи на САЩ при при 17-21-годишните тогавашни надежди на Страната на неограничените възможности, както наричат най-голямата държава "зад океана".

Ротарианците от Силистра и Тутракан проведоха традиционната си годишна среща с управителя на ротарианска общност "България"

 В заседателната зала на Клуб „Приятели“ в град Тутракан бе проведена традиционната годишна среща на членовете на ротарианските клубове от Силистра и Тутракан съответно с президенти Николай Костов и Красимир Петров с управителя на ротарианска общност „България“ (Дистрикт 2482) за ротарианската 2022-2023 г. г-жа Виолина Костова. В срещата участва и асистентът на дистрикт-гуверньора (АДГ) г-жа Нина Крушева, която отговаря за „Зона 13“, включваща клубове от Русе – два, от Силистра и Тутракан.

На форума, преминал по церемониалните правила и сценарий, препоръчан от Ротари интернешинъл, и в който участваха представители на младежката структура на РК Тутракан – Интеракт клуб Тутракан, гостенката на двата клуба от Крайдунавска Добруджа представи последните тенденции в ротарианското движение. Както и планираните направления на работа в 90-те клуба в България за текущата ротарианска година, която завършва на 1 юли 2023 г., както и в петгодишен период.



В края на деловата част на форума Виолина Костова подчерта, че в 117-годишната история на Ротари за пръв път жена в лицето на Дженифър Джоунс е президент на световно ниво. Тя връчи значките с актуалните за годината изображения на двамата президенти на клубове, на двамата секретари – Димитър Тодоров (Силистра) и Кенан Рахим (Тутракан). Както и на новоприетия член в клуба на тутраканци – г-н Иван Ангелов, който се присъединява към дългогодишните членове. Повечето от тях са съратници от 2005 г. насам, когато клубът стана факт с посредничеството на приятелите им от Силистра, които пък през м. април т.г. честваха своята 20-а годишнина. 

По време на своя престой в Тутракан Виолина Костова имаше среща с кмета на община Тутракан д-р Димитър Стефанов, който е ротарианец, а също така бе и сред специалните гости при откриване на етнографската изложба „От корените към бъдещето“, представена от педагожката Калина Михайлова от с. Шуменци в Галерия „Жельо Тачев“ в партньорство с Историческия музей и с общината. По този начин подобно на всички присъстващи тя се потопи в омаята на спектакъла, разказал визуално, музикално-танцово и по артистичен начин неповторимата красота на севернодобруджанските носии, както и на българското вездесъщо везмо. Както винаги стана ясно, че те са пребогати на типична нашенска, съхранена от векове „геометрия“, впечатляват с уникални цветови попадения в палитра от взаимнодопълващи се багри, както и примамват с удивляващия си изискан стил.

Йордан Георгиев, до преди няколко години дългогодишен секретар на Ротари клуб Силистра

 

 

 

Заслужени признания за в. Тутракански глас по повод неговата 60-а годишнина



В деня, отреден за празник на град Тутракан - 21 септември, областният управител на област Силистра инж. Николай Неделчев връчи поздравителен адрес на Калина Грънчарова - главен редактор на в. "Тутракански глас", който излиза неизменно от 1962 г. насам. Сегашното издание, дело на сдружение с нестопанска цел и на малък екип, е наследник на своите предшественици, в миналото подкрепяни от държавни институции.

Днес негови читатели могат да бъдат по целия свят, предвид възможностите, които дава интернет. Негови абонати има в различни градове на България. В момента вестникът отразява събитията и в съседни общини като Главиница и Ситово, но публикува материали и от регионални структури, като Областна администрация, МВР и др.

За 60-ата си годишнина вестникът бе почетен с поздравителен адрес от председателя на СБЖ Светлана Тодорова, което е продължение на предишен жест на управата на най-голямата журналистическа организация у нас: за 50-ия рожден ден на в. "Тутракански глас" той бе удстоен с наградата "Плакет", а преди две години г-жа Гранчарова получи в личен план и наградата "Златно перо".


вторник, 20 септември 2022 г.

Книга за образователното дело в Силистра

От печат излезе книга за образованието в Силистра от края на 19 век до днес в докуменги и снимки, наречена "Искрици във времето". Тя е създадена от екип начело с доц. д-р Румяна Лебедова - директор във Филиал Силистра на Русенския университет. Посветена е на 130 години на педагогическото образование в Силистра, на половинвековното обучение в полувисшия учителски институт и на четвъртвековието на Филиала на русенската Алма-Матер.

Книгата е предшествана от две изложби с многобройни постери, съдържащи информация и фото материали (едната от тях е подготвена с европейски средства, другата - с общински), ко
ито са актуални и в момента във фоайето на Филиал Силистра. Заедно с трета изложба, наречена „Човекът и природата“ те бяха част от интериора на тържеството по откриване на академичната 2022-2023 година.
"Предтечите" (просветителството - основна задача в изграждане на "новото" битие на българите след 1878 г.), "Приемственост" (Педагогическо училище в Силистра,, Полувисш учителски институт, Филиал на русенския университет), "Настоящето" (област Силистра - академична зона) - това са трите раздела в книгата с обем от 2015 стр., изпъстрени с богато архивно допълнение.
Отделено е внимание на сегашни моменти, като работата на Учебно-изследователската лаборатореия "Културно-историческо наследсткво", на Научен център "Свети Дазий Доростолски", на Център за продължаващо обучение, на участието в европейска програма "Еразъм", на Център за продължаващо обучение, както и на международното сътрудничество.

сряда, 14 септември 2022 г.

Доростолска епархия предлага за светец патриарх Дамян, чието седалище е била крепостта "Дръстър", днес с наследник град Силистра

Митрополит Яков в словото си на тържественото заседание на Общински съвет Силистра по повод празника на града, проведено на 14 септември (Кръстовден) 2022 г.: патриарх Дамян заслужава да бъде канонизиран за светец, за което ще направим предложение, защото той е първият български патриарх, в Силистра - център на първата патриаршия в крепостта Дръстър, тук са гробът и мощи на покровителя и подбудител на българите.

По Уикипедия: "Архиерейството на патриарх Дамян обхваща значителен период от няколко десетилетия - най-общо в средата и втората половина на Х век. Известните факти около личността му са нищожно малко. Съществуват многобройни хипотези, свързани както с личността на този висш духовник - с времето, мястото и обхвата на неговото светителство. Според Дюканжовия списък седалището му е в днешна Силистра и по онова време българската църква е почетена за автокефална. Предполага се, че патриарх Дамян се оттегля във все още свободната западна част на България и се установява в Средец. Следователно той е последният патриарх на Преславското и първият на Самуиловото царство".
В публикация в сайта на в. Труд от преди 3 години, дело на археолога проф. Николай Овчаров, четем: "По план, замисъл и начин на градеж архитектурният ансамбъл в Силистра изключително напомня за огромната базилика и комплекса около нея във втората столица, разкрит от Димитър Овчаров, Живко Аладжов и от мен през 80-те години. В историческата наука е напълно прието, че тя е била център на пренесената през 893 г. от Плиска българска архиепископия. Но съгласно каноничното правило, че „цар без патриарх не може“, явно след 913 г. в храма вече са служили българските патриарси.
Ако наистина през 927 г. средището е преместено в Дръстър, то откритата базилика и комплексът около нея са били тяхната нова резиденция. Изборът не е случаен, защото още от времето на хан Омуртаг и цар Симеон градът изпълнява ролята на втора владетелска столица. Пръв и единствен патриарх там е Дамян, управлявал в Дръстър до 971 г., когато крепостта е превзета от ромеите. Малко по-късно цар Самуил ще възстанови патриаршията, но вече в далечния Охрид".

В материала се трвърди обаче, че има и противни становища по хипотезат, имзвказани включително от проф. дин Георги Атанасов от Регионален исторически музей Силистра.
Няма налично описание на снимката.