четвъртък, 29 юни 2017 г.

Днес първа жътва в Шуменци, утре – в Гарван


Лятото на 2017 г. навлиза в разгара си както по отношение на жегите, на плановете за почивка на море и планина, така и във връзка със задължителния селскостопански труд на полето, оправдан от вечната максима „ден година храни“. В най-усилното си време е кампанията по обирането на нектара на Добруджа – кайсията, чествана единствено в Тутракан със своя специален ден (празник на 30 юни), след като вече черешите презряха и си минаха от реда.

На ход е и „първа жътва“, на която също народът посвещава ритуали, завещани от дедите ни. Един от тях вече е факт – в тутраканското село Шуменци. Една възможност заедно кметството, земеделските производители и структури, местното читалище, свещеникът на енорията и пенсионерският клуб да покажат на всички поколения, че традицията е жива.







И така: покрай комбайна, подготвен за поредните денонощни подвизи на полето с ечемик и жито, лъсва сърп, забравен от времето; прозвучава молитва и грейва икона над класовете с едро жито, чийто глутен тепърва ще бъде изчисляван, и зазвучава бавна добруджанска песен, упойваща със звън и слово, наследени от вековете.

Днес в Шуменци, утре – на 30 юни – в село Гарван (по традиция - заедно са кметство, енория, ЗК 16 декември, Клуб Надежда и НЧ Д. Ив. Полянов), където е и десетото издание на уникалния за нашия край Фестивал на хляба. И в други населени места в област Силистра: сещам се, че в село Срацимир дори показват по фестивали своята версия за първа жътва...

Не се съмнявам, че по-голямата част от кооперациите отличници от област Силистра ще имат своя момент на слава в името на поминъка си: ЗК „Нива“ и ЗК „Плодородие“ – с. Проф. Иширково, ЗК „Дунав“ – с. Малък Преславец, ЗК „Атила Зафиров“ – с. Зафирово, ЗК „Земя“ и ЗК „Сокол“ – с. Сокол, ЗК „Мотор“ – с. Бабук, ЗК „Христо Ботев“ – гр. Тутракан, ЗК „Царев дол“ – с. Търновци, ЗК „Съгласие“ – с. Срацимир, ЗКПУ „Детелина“ – гр. Дулово, ЗК „Айват“ – с. Звенимир, ЗК „Прогрес“ – с. Варненци, ЗК „Мир“ – с. Добротица“, ЗК „Светлина“ – с. Васил Левски, ЗК „Дунавец“ – с. Дунавец, ЗК „Изгрев“ – Белица“,

За да си спомнят старите, а младите да запомнят, че няма нищо по-високо от хляба, изпечен, за да бъде постамент за гордост и за уважение, за молба и за клетва за вярност пред идеали в името на непреходни каузи.

На добър час, комбайнери, механизатори, кооператори и самодейци! 

Трима митрополити и един епископ на празника на силистренската църква за Петровден


Трима митрополити и един епископ - Доростолският митрополит Амвросий, Русенският митрополит Наум, митрополит Василий от Кипър и епископ Тихон – патриаршески викарий в БПЦ, заедно с отци от няколко епархии, начело със ставрофорен иконом Добри Чаков – председател на  църковното настоятелство на храма, носещ имената на едни от най-знаковите апостоли на християнската религия, както и протосингел на епархията, проведоха празничните служби в катедралния храм „Св. св. Петър и Павел“ в Силистра- една от над 50-те в Доростолска епархия и неин катедрален дом, проведени по случай именния празник - Петровден. 
   
Първият в годините на българското Възраждане православен храм в Силистра е граден от майстор от Дряново заедно със строители от района и е готов в навечерието на Никулден през 1862 година. Навръх празника на св. Николай Чудотворец на 6 декември с.г. в новата църква поп Христо Аврамов извършва богослужение на български език (борбата за построяването на тази християнска обител е неразделна част от борбата на силистренци с гръцкото духовно влияние в региона).
В края на 2014 година в предверието на църквата отвори врати нов параклис, изографисан по всички църковни канони, като основният стенопис е посветен на Събора на доростолските светци.
Да припомним, че Доростолска света митрополия е от около 390 г. и е сред първите древно просияли епархии по днешните български земи. От древния Доростол произхождат 21 известни светци, понесли мъченическа смърт през ІV в. сл. Хр. и почитани в периода на Първата българска държава.
Областният управител на област Силистра
Ивелин Статев
единствен от държавната
и от местните власти заедно
с много миряни от България и Румъния
 участва в службите, посветени на празника.
С решение на Светия синод на Българска православна църква от 10 юли 2016 г. в град Силистра бе проведен първият Събор в памет на доростолските мъченици, който се чества всяка година в третата неделя след Петдесетница като почит към св. Дасий Доростолски, чиито мощи папа Йоан Павел II дари на България и част от тях са в Силистра; и още към светците Емилиан, Квинтилиан, Дадас, Пасикрат, Виталиан, Валентиниан, Юлий, Никандър, Марциан, Максим, Исихий, Калиник, Кирил  и др. 
На 25 юни т.г. Доростолския митрополит Амвросий отслужи за втора поредна година съборна служба и молебен за почитане на паметта на доростолските мъченици на Христовата вяра от нашите земи, на които са посветени специална служба и сборна икона.

сряда, 28 юни 2017 г.

Добруджанска песен огласи къща за гости в Ситовско


Днес на прекрасния терен на "къща за гости" на председателя на НЧ "Христо Смирненски" село Ситово - Никола Георгиев (Слатински), ще се снима клип на песента "Добруджански роден край", текст и музика на Красимира Орлоева, изпълнена от ЖВГ "Ситовски снахи" с ръководител Севдалин Стоянов. Заедно с песента ще се танцува данец, изпълнен от ФК "Ситовци" с ръководител Стефан Станчев". Това е наградата на всички самодейци, които се трудиха през целия творчески сезон. За напред си пожелаваме по-големи успехи и изяви! Когато сме сплотени и задружни, резултатите са налице! Наградите напоследък - също!


Поредна група добруджанци в Двора на кирилицата в Плиска

Представители на ПГСС Ситово стана поредната група от Крайдунавска Добруджа, намерила пътя до уникалната експозиция - Двор на Кирилицата в древната ни българска столица Плиска. Както е известно, това са букви гиганти, изработени от глина в Армения, а инициаторът е етнически арменец - Карен Алексанян, който живее и работи в България повече от четвърт век.

Театрална провокация от Силистра до Казанлък срещу инвазията на гостуващия кич под чадъра на Мелпомена

Снимката е условно изображение към материала и
 е от публикацията
Икебаната избухна с нов музикален кич в www.dnes.bg

По неофициална информация от началото на годината на сцената на община Силистра (зала до Дунавски парк) и в салона на Драматичен театър са играни 15 постановки (цени на билети от 8 до 12 лева – до два и половина пъти по-скъпи от тези за постановките на силистренския театър), вкл. музикални представления и концерти – на трупи от София, Русе, Сливен, Бургас, Търговище и др. градове.

През м. март 2012 г. в комплекс „Данубе” в Силистра бе междурегионалната среща с представители на представители на театралните гилдии в Силистра и Добрич по идея на народния представител и бивш министър на културата Стефан Данаилов. 

Тогава професорът в НАТФИЗ заяви: „Високо художествената сценична изява бе заменена с комерсия за масовата публика, целяща бърз касов успех; няма бонуси за качеството. В борбата за повече зрители страната се обикаляла от „мечки” с постановки в „смешен план”, т.е. театрални „звезди” се ползват за по-лесна продажба на билети“.

Наблюденията показват, че местните администрации и фирми са петимни да откупуват билети за стотици левове точно на гостуващите спектакли Много рядко, най-често единствено на приятелски начала, подават ръка на местни творци – театрали, художници, писатели, поети и др. (вкл. медии – писмени и електронни – във вид на икономическа или на имиджова реклама – подобно животно не съществува в т.нар. „най-северен север“!), което предизвиква вечния извод: тукашните възможности изтичат в чужди, и без това богати, джобове.

Пет години по-късно театралите в Силистра се обявиха срещу гастролите на столичани (и др. като тях), високите цени и не доброто качество, което предлагат на публиката в малкия град, научаваме от Фейсбук и от публикация във в. „24 часа“ (www.24chasa.bg). През следващия месец те ще оставят зрителите сами да оценят тяхната работа цена по желание, така директорът на Драматично­-куклен театър Силистра Златина Станева, обявила новата инициатива на културната институция, която ще стартира от 1 юли.

ДКТ кани силистренци на театър и едва след представлението да закупят билет на стойност, каквато решат, оценявайки качеството на постановката и работата на актьорите. 

С тази си акция театърът в Силистра подкрепя колегите си в Казанлък и призива на директора им Димитър Кабаков: големите театри да спрат да гастролират с елементарни постановки и обвинението, че са го обърнали на печалбарство.

Гостуващите постановки принизяват провинциалната публика и предлагат продукт, който я разочарова, а тази неудовлетвореност след това рефлектира върху местните творци. Мнението споделя и Милена Мавродинова, която е гост ­режисьор в Силистра. Тя не отрича, че има спектакли, които се играят в София и заслужават да бъдат видени от зрителите в цялата страна, но не и да се създават постановки, които са само за гастроли, без да са качествени, но печелят публика заради участието на лица, познати от ТВ-­екрана.

За силистренските театрали инициативата ще бъде тест до каква степен са спечелили любовта на публиката и дали това, което те предлагат е достатъчно добро. Повече от година е в действие и атрактивното предложение на театъра в крайдунавския град да се гледат три представления на цената на едно.

В дните преди и след т.нар. Горещници – най-върлата жега в календара, в Силистра гостуват два музикални спектакъла: на 11 юли – Държавна опера Бургас („Прилепът“ – Щраус с участието на Еделина Кънева, Марчо Николов и Пеньо Пирозов – гости).

На 25 юли, отново в ДТ Силистра е концерт спектакълът „Музикални копнежи“ по мотиви на най-известни и обичани оперетни разкази и популярни арии и дуети, дело на Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“.

В Силистра "Третото око" пада от сцена, наред са "Прилепът" и "Музикални копнежи"


В дните преди и след т.нар. Горещници – най-върлата жега в календара, 
в Силистра гостуват два музикални спектакъла: 
на 11 юли Държавна опера Бургас („Прилепът“ – Щраус 
с участието на Еделина Кънева, Марчо Николов и Пеньо Пирозов – гости) .
На 25 юли, отново в ДТ Силистра, е концерт спектакълът 
„Музикални копнежи“ по мотиви на най-известни 
и обичани оперетни разкази и популярни арии 
и дуети, дело на Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ град Веалико Търново.
Междувременно стана ясно, че от афиша пада спектакълът „Третото око“.

вторник, 27 юни 2017 г.

Силистренски номера в конкурс за елегантност на стари коли в Синая

Наградата за Най-автентичен автомобил” („Peugeot 404”, 1971 г.) е с адрес: България. Автомобилът е на реални 60 000 км. и е пътувал на собствен ход до Синая. Само акумулаторът е оригинален и няма никакви интервенции.
На снимката - вляво е Кристиян Желев, а вдясно - Теодор Желев.

Церемонията по награждаването в шест категории бе в казиното на курорта, отличаващо се с необичаен архитектурен цел за Синая. Конкурсът събра над 30 модела от четири държави: Румъния, Унгария, България и Великобритания (сред тях и забележителният Еgо 4/14, произведен през 1924 г. Cadillac Series 90, Citroen DS 21, Chapron Cabriolet, Jaguar E Type Porsche 356 Cabriolet и др.).
На 24 юни бе конкурсът за елегантност за автомобили, едно събитие разгърнато на територията на замъка Пелеш в кукорта Синая в Румъния, при това с българско и силистренско участие – Кристиян Желев, който живее в София и е организатор на парада на ретро автомобили в Силистра, чийто прощъпулник бе миналата есен за Празника на града – 14 септември, брат му Теодор Желев от Силистра и др. Събитието бе под патронажа на Крал Михай I.




Спортен клуб „Българска  автомобилна слава” и Български автомобилен клуб „Ретро” организират на 9 септември т.г. под егидата на почетния консул на република Румъния инж. Стефан Райчев и на кмета на община Силистра д-р Юлиан Найденов конкурс за елегантност „Дръстър” за исторически превозни средства по регламента на FIVA с организационен комитет, председателстван от Тодор Стаматов.

В Гарван стягат "първа жътва" и фестивал на хляба

Последен ден на м. юни. Село Гарван.
В очакване на поредния голям празник.

понеделник, 26 юни 2017 г.

На финала на сезона ситовските самодейци снимат клипове на песни и танци

На 28 юни т.г. на прекрасния терен на "къща за гости" на председателя на НЧ "Христо Смирненски" село Ситово - Никола Георгиев (Слатински), ще се снима клип на песента "Добруджански роден край", текст и музика на Красимира Орлоева, изпълнена от ЖВГ "Ситовски снахи" с ръководител Севдалин Стоянов. Заедно с песента ще се танцува данец, изпълнен от ФК "Ситовци" с ръководител Стефан Станчев". Това е наградата на всички самодейци, които се трудиха през целия творчески сезон. За напред си пожелаваме по-големи успехи и изяви! Когато сме сплотени и задружни, резултатите са налице! Наградите напоследък - също!

На Еньовден в Ситово

Село Ситово, област Силистра. НЧ "Христо Смирненски": "На Еньовден ходихме за билки с активистите от клуб "Родинолюбие" с ръководител Атанаска Ченева. Деца, девойки и баби брахме билки, като бабите разказаха за някои от билките, а децата сложиха менче под розов храст, заедно с по една билка. След това момиченце от група изваждаше билките една след друга, питайки на кого е и предсказва кое момиче за какъв ерген ще се омъжи; накрая пуснахме венчета в коритото на Хаджиева чешма, която е на близо 200 години, каквато е традицията за здраве."




Мюсюлманите честват Рамазан байрам – месец на благодат и спасение


11111
 www.librev.com
2015 03 Ramazan
Наред с Курбан Байрам в мюсюлманския сунитски календар съществува още един славен празник – Рамазан Байрам или Кючюк Байрам (Малък празник), наричан в народния фолклор още и Шекер Байрам. Месец Рамазан (или Рамадан) е деветия от лунния мюсюлмански календар (хиджра). Много древни народи от Близкия изток, между които и арабите, използвали лунния календар още от времето преди приемането на исляма като официална религия през VII в. Според този календар, в годината има 354 дни, а всяка трета година е високосна и има 355 дни. Месеците са 12, както при слънчевия календар, като нечетните месеци са с 30 дни, а четните – с 29 дни. Ислямският календар не е свързан със сезоните. Спрямо слънчевия календар всеки ден в него и всяка година се изместват с 10 дена назад.

Автор на статията: ИБРАХИМ КАРАХАСАН-ЧЪНАР
Ибрахим Карахасан-Чънар
Ибрахим Карахасан-Чънар е учредител на „Турски културен център XXI век“ и „Обществен съвет на етническите малцинства в България“. Член на редколегията на списанията „Етнодиалог“, „Кайнак“, „Планета“ и „Българе“. Автор на книгите „Турция“, „Етническите малцинства в България“, „Светът на исляма“ и „Етническа и религиозна мозайка на България“. Думата Рамазан по смисъл означава горене
През този месец мюсюлманите спазват поста оруч (говеене), който е отреден от Всевишния (Аллаху Теаля). Чрез оруч, допълнителния ибадет(служене) и садака (милостиня), месец Рамазан е месец на благодат и спасение. Според някои Рамазан е едно от имената на Аллах, който чрез опрощение изгаря греховете. Независимо какво е значението и мъдростта за името на месеца, той е особено значим и свършва с прекрасен празник (Байрам) за всички мюсюлмански братя и сестри.
Постът оруч (араб. саум) е третият основен „стълб“ в исляма. Той е установен от самия Пророк (Хазрети) Мохамед през 624 г., но е унаследен от предшестващите религии (юдаизма и християнството). Задължителният пост се съблюдава именно по време на деветия месец от мюсюлманския календар – Рамазан. 
Тогава от мюсюлманите се изисква пълно въздържане от храна, вода, цигари, благовония и сексуално общуване с другия пол от изгрев до залез слънце. След падането на нощта забраните се снемат, но същевременно на вярващите се препоръчва да не се отдават на излишества, а да прекарват времето си в размисли за бога, да извършват добри дела, да раздават милостиня.
Четвъртият „стълб“, който има отношение към празничния месец е задължителната милостиня (араб. закат). Това е своеобразен налог в размер на 1/40 част от доходите и собствеността в полза на нуждаещите се членове на общността (уммата). Закатът е различен от доброволната милостиня (садака-и-фитре) и е получил тълкуванието на пречистване, без което придобитото богатство не може да се ползва благочестиво. За сведение, другите „стълбове“ на исляма (от общо пет) са: „засвидетелстването на вярата“, молитвата (араб. салат, перс. намаз) и поклонничеството (хадж) на светите места в Мека.
Празничната еуфория се усеща още в навечерието на празника („Арифе“), когато се правят и разнасят на съседите (най-малко на 7 семейства по святата традиция), топли и приятно ухаещи мекици. Своите радостни изживявания от този съкровен момент изразява по затрогващ начин, писателят-журналист Мухаррем Тахсин (1929-2012) – родом от с. Синя вода, Разградско:
И аз като един от белокосите възрастни хора нося със същата топлина в сърцето си празничните спомени от детството ми. Например между тях важно място заемат вълненията ми от „Арифе“. Не знам защо, но се чувствах особено приповдигнато. За мен Арифе беше един вид празник пред празника, предварително изживяване на празника. Защото чувствах с цялата си душа как същия ден навсякъде наоколо преобладава последно, подготвително настроение. Връшника на огнището, палачинката на връшника, питката във фурната, мекиците в тигана, благоуханието на препърженото масло и халва И после раздаване на питка, било с халва, било без халва. Всичко това дълбоко ме трогваше.“
Имаше и един друг съществен момент, който ми оказваше дълбоко въздействие – продължава разказа си писателят. – Това беше чакането за целуването на ръце. Тази обноска – целуване на ръце, която е общ признак на уважение и обич, слагане край на обидите и сръдните, възприемахме с цялата си детска чувствителност и откровеност и се стараехме да я изпълним както трябва.. Това беше щастливо чакане за нас, децата. 

Чакахме с нетърпение, прилягащо на годините ни и без да мигаме, гледахме да се отвори вратата на джамията. И след като се отвори вратата и мъжете излизаха от намаза, малките започваха да целуват ръцете на по-големите. Това беше началото на взаимното честитене на празника. И децата получаваха очакваното. Шепите, джобовете и пазвите им се пълнеха с бонбони, леблебии и други лакомства. Въпреки, че бях малък, много се вълнувах на това тържество.“
За да се отдаде на пост (оруч), мюсюлманинът трябва по собствено желание и убеждение да приеме продължителните лишения. Според кораническото слово Аллах е казал, че ще съди хората не според делата им, а според замислите им. Всеки мюсюлманин (между пубертета и старостта) се лишава доброволно в продължение на 30 дена от изгрев до залез слънце от ежедневните си нужди и удоволствия. 
Според религиозните предписания, освободени от това задължение са болните, пределно възрастните, бременните и кърмачките. Ако е пропуснат ден от поста, той трябва да се изпълни в друго време; ако това е невъзможно, мюсюлманинът трябва да нахрани със собствени средства на обед и на вечеря 60 бедни.
В оруча (говеенето) са заложени редица религиозни, нравствени, икономически, социални и възпитателни мъдрости: той е покоряване на Аллах и ибадет; зекята (данъка) на тялото; източник на здраве; и още - възпитава страстите на човека и го облогородява, спомага за придобиването на търпение и издръжливост, развива милосърдието и състраданието,  води към щастие и в земния, и в Отвъдния живот.
Кулминацията на празника е Денят на разговяването – Рамазан Байрам. Празнува се в първите два дни на десетия месец Шеввал (араб. Шауал). Той е неразривно свързан с предхождащия го едномесечен пост в месец Рамазан, дал названието на самия празник. 
Според Корана този месец е важен, защото в една от неговите нощи Мохамед е получил първото откровение, изпратено му от Аллах. В една от свещените сури пише така:
Месец Рамазан е месецът, през който Коранът беше спуснат на хората (нощта Кадир – б.а.) като пътеводител верен на хората, като неоспоримо доказателство за Истината и наставление за това, как да се отличава правдата от кривдата. А който от вас през този месец съзре новолуние, то нека пости да захване. Който пък тогава болен и вече на път е, то нека да пости през други дни. Според броя на дните, през които е постил, Аллах ви желае не затруднение, а облекчение.“
Същинският празник – Рамазан Байрам, е приеман за изключително важен в Исляма, нарича се още Кючюк (Малък) Байрам и се празнува официално в продължение на три дни. Правоверните се събират на обща трапеза, разменят си подаръци, раздава се милостиня и се посещават гробищата, за да се отдаде почит на умрелите роднини. Когато се срещат в този ден близки, познати или съседи, те се поздравяват с „Чок байрам олсун“ („Да има много празници“), както е например в гр. Никопол, Плевенска област.
На празничната трапеза е прието да има задължително мед, но не липсват и традиционни лакомства: бонбони, баклави, локум, халва, бисквити и т.н. Оттам идва и другото название на празника – Шекер Байрам. 

Децата естествено очакват с нетърпение този момент: те се събират рано сутринта на групи от по три-четири и започват да обикалят домовете и махалите. Децата поздравяват стопаните с настъпването на празника, а те от своя страна им дават бонбон, локум или някой друг сладкиш.
Рамазан Байрам, както и останалите празници на мюсюлманите в България, е не само интересен, изпълнен с характерна атмосфера и наситен с човеколюбие и мъдрост празник. Преди всичко той е богат и ценен извор, събрал и препредавал на идващите поколения най-хубавото и стойностното от житейските и моралните постижения на мюсюлманската култура. 
Чрез него и другите празници ние извличаме поуки от радостни и печални събития, които ни напомнят не само принадлежността ни към един или друг етнос и религия, но и към човешката общност като цяло, към най-доброто, което тя трябва да възпитава у хората – хармония и толерантност към различията. 
Областният управител на област Силистра отправи поздрав за празника чрез сайта на Областна администрация, както и чрез областния мюфтия Мюддесир Мехмед, в който се казва: 
"Честит Рамазан Байрам на всички мюсюлмани от област Силистра! 
Пожелавам Ви, спазвайки традициите, свързани с празника, да изразите по най-възвишен начин благодарността си към Всевишния, чувствайки силата на установените практики – обща трапеза, размяна на подаръци, раздаване на милостиня и отдаване на почит на всички роднини, които по волята на Съдбата вече не са между нас. Нека всички, с които българските мюсюлмани съжителстват в родината ни, да усетят характерната атмосфера на празника, призван да разпространява човеколюбие. Защото, подобно на най-големите празници в световните религии, и Рамазан байрам е ценен извор, събрал през годините  мъдростта на човечеството. За да я предава чрез ритуалите си на идващите поколения с най-хубавото от житейските и моралните постижения на мюсюлманската култура, неизменна част от съвременната цивилизация."

Конференция „Бъдещо развитие на региона на Долен Дунав - от Железни врата до вливането в Черно море“

Лардж Инфрастръкчър Проджектс ООД провежда съвместно честване на деня на река Дунав от специалисти, представители на централните и местни власти, на бизнеса и граждани от България и Румъния на 29 юни 2017 г. от 11 до 17:30 часа в голямата зала на центъра „Канев“ в Русенския университет „Ангел Кънчев“( https://www.uni-ruse.bg/kaneff ) и ще бъде във формат на доклади, съобщения и дискусия по актуални теми, като основната линия е „Бъдещо развитие на региона на Долен Дунав - в участъка от Железни врата вливането в Черно море“. 

Темите ще бъдат в следните направления: изменения в климата и последствия за Долен Дунав; наводнения и суши - управление на водите на реката; опазване на околната среда и биоразнообразието - иновации в пречистването на отпадъчните води и третиране на утайки от ПСОВ; вътрешно-континентален воден транспорт и мултимодалност; свързаност на двата бряга на реката; туризъм; икономика на региона на Долен Дунав и перспективи. 

Хората от зодия Козирог са специални: обичате ги или се правите, че не ги познавате

Не е тайна, че хората от зодия Козирог са специални. Или ги обичате или се правите, че не ги познавате. Няма средно положение, когато става въпрос за тяхната директна натура, която за голото око повечето пъти изглежда плашеща. Може би вече се досещате какво ще ви кажа; Козирозите са невероятни, ако ги опознаете.
Те са известни с техния инат и поведение, но точно това ги прави най-силния зодиакален знак. Те ще са до вас в най-трудните моменти и това е тяхната красота – никога няма да ви изоставят. Не защото са ви роднини или искат нещо в замяна, а защото ги е грижа. Честни, обичливи и лоялни са само няколко от качествата им. Точно като всички други нас, те са далеч от перфектни, но повярвайте като ви казвам, че няма начин да замените Козирог.
Ето и петте причини, поради които Козирозите са незаменими
1. Те са отговорни - винаги ще се притекат на помощ, никога не закъсняват и винаги плащат сметките си навреме. Козирозите са най-отговорните същества, които ще срещнете.
2. Те са честни - в днешно време всички са опиянени от социалните медии и е трудно да надникнем зад маската на даден човек. Винаги се чудим дали мислят това, което казват или казват това, което мислят – мисля, че схващате какво искам да кажа. За щастие обаче, няма нужда да се чудите за Козирозите. Те са искрени и не търпят глупости. Получавате това, което виждате и никога няма да ви се налага да се чудите какво си мислят.
3. Те са добри слушатели - в случай, че имате нужда от човек, който ще ви изслушва, то Козирогът ще е повече от необходим в живота ви. С тяхното умение да остават неутрални и да не ви съдят (или поне незабележимо), те също така могат да ви дават и много добри съвети.
4. Те са отдадени - рядко ще срещнете Козирог, който ще каже „Обичам те!“ само няколко седмици след като се започнали да излизате. Козирозите мислят логично, но пък и много премислят. Те ще премислят всичко по няколко пъти преди да направят решение. Така че, когато кажат тези три магически думи, ще знаете, че наистина ги мислят.
5. Имат невероятни инстинкти - козирозите са известни с невероятните си инстинкти относно хората и способността им да „четат“ хората понякога изглежда свръхестествена. Те могат да разкрият истинските намерения на даден човек моменти след като са го срещнали и в повечето случаи са прави.
В края на краищата се изисква време и търпение докато опознаете човек от зодия Козирог. Може би ще им отнеме малко време за да свикнат с вас, но усилията си заслужават.
Източник: beu.bg

Славянско дружество Шумен гостува в Силистра, Сребърна и Кайнарджа

Навръх Еньовден  областният управител на Силистра Ивелин Статев бе сред гостите на събитието, посветено на големия народен празник с прояви в Дунавския парк, за да поздрави участвалите в него самодейци от различни читалища, както и гражданите, уважили поканата на община Силистра начело с кмета д-р Юлиян Найденов.
 
В същия ден гости на Силистра бяха представители на Сдружение „Славянско дружество Васил Друмев“ Шумен с председател проф. д-р Кина Вачкова, водени от проф. Ивайло Петров от Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“, един от редакторите на дадената за печат „Енциклопедия на област Силистра“.
Представителят на държавната власт в област Силистра приветства гостите и ги поздрави с десетата година от основаването на сдружението, в което  в момента членуват около 90 души – приятели на културата на славянските народи, представители на две секции – университетска и градска.
Гостите споделиха, че през 2016 г. четирима от членовете им са получили медали от словашки университет, а един – от Карловия университет в Прага, за принос в развитието на връзките между България и Словакия, съответно и Чехия.
Славянското дружество в най-големия град на Лудогорието развива културна, просветна, научна и родолюбива дейност за запознаване на обществеността с историята, с културното наследство и със съвремието на България, както и на останалите славянски народи в унисон с протичащите в Европа процеси на обединение.

През година предстои представяне на сборника „Граници на славянството” с ред. доц. д-р Мл. Енчев, отбелязване 140-годишнината от излизането на в. „Дунавска зора” на Д. Войников с лектор доц. д-р Ю. Проданов,  и много други. Държа да отбележа, че успешно си сътрудничим с институции като НЧ „Д. Войников 1856”, ШУ „Епископ Константин Преславски”, Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров”, Славянското дружество в България – София, с Полския културен институт – София, с Чешкия културен център – София, с други сродни сдружения в града и в страната.
След кратка беседа, в която гостите бяха запознати с историята и културата на Силистра, те уважиха с букет цветя паметника на Лев Толстой (по случай годишнина от рождението му), посетиха и биосферния резерват в Сребърна. В края на програмата си в Крайдунавска Добруджа бяха и в Посетителски център Кайнарджа, в който за историята на Кючуккайнарджанския мирен договор разказа неговият ръководител Дафинка Станева – възпитаник на Шуменския университет от годините му със статут на Висш педагогически  институт.

Над 3 000 души посещават всяка година комплекса в село Кайнарджа, част от Мрежа на мира”, на територията на който са паметниците на Екатерина Велика - единствен по рода си в България, получила правото да се нарича падишах след договора от 1774 г. между двете империи - Руската и Османската, и на граф Пьотър Румянцев - главнокомандващ и дипломат.

От разказа на Станева стана ясно, че по време на 6-годишната първа екатеринина война” се сменят седем велики везири при османците, а след договора Русия придобива правото да защитава пред Високата порта всички християни на Балканите, както и да построи православен храм в Истанбул.

Да припомним, че в района, където някога е имало извор, край който е бил дървеният павилион, където е подписан Кючуккайнарджанският договор, днешната чешма е построена през 1892 г. и обновена през 1942 г.  по времето на кмет, родом от Русе, когато е поставена и паметна плоча за събитието. На всеки пет години в Кайнарджа се провежда научна конференция, посветена на договора.

Г-жа Станева се спря и на някои етнически особености в района: населеинето е в основата си гребенско, каквато има в Калипетрово, Попина, Ветрен и Алфатар, но има и преселници от Балкана - Сливен, Троян и от Харманлийско (главанци). Едва след 1940 г. обаче започва да се регистрира кой откъде е дошъл, с каква челяд и в кои имоти и живял, благодарение на местните свещеници, на които им е било разпоредено да вършат и тази държавна работа.

И още една подробност, свързана с природната забележителност - Сухоречието (на пътя Дуросторум - Девня още в римския и в следващите периоди): проучвания са правени първо в годините на румънската окупация, но по-голямата експедиция за последно е от 1968 г. (край с. Войново е имало някога пътна станция). 

В общината се намира и крепостта при село Голеш, която е била важна в периода 3-4 в. сл. Хр. Проф. дин Георги Атанасов от РИМ Силистра има заслуга за някои научни разработки, свързани с историческото наследство в Кайнарджанско от тези далечни времена.

Смесен хор „Седянка“ гостува в Кълъраш на международна хорова среща


Смесен хор „Седянка“ при НЧ „Доростол“ Силистра (диригент е Лидия Кулева) е пред нова международна изява – този път като участник в културния  проект „Хорова среща“ в румънския град Кълъраш, предвидена за 30 юни – 1 юли.

Тя е с участие на 6 хора и е предизвикана от домакините – Център за култура в сътрудничество с местни православни дейци, тъй като концертите са както за светски, така и за църковни песни в две различни прояви.

Целта на срещата е да се популяризира изкуство като хоровата музика, която има и в Силистра почва освен на фолклорна, така и на класическа основа, особено след 1894 г. насам.

Според организаторите, хоровата музика способства за културното развитие на общностите, основа е за обмяна на опит, на много музикални и естетически ценности, обогатяващи ежедневието ни съществуване.

Първият ден на хоровото среща ще се проведе в залата на Центъра за култура на окръг Кълъраш  с по 20- минутни програми на участниците, включващи творби от румънски и автори от цял свят – в силистренския случай и от кориферии на хоровата музика от България като Добри Христов и Теодосий Спасов.

На следващия ден е концертът в храма „Свети Йоан Предтеча“, в който добруджанските певци ще предложат църковни православни песнопения от български и от руски автори.

Хоровата среща в Кълъраш е с участие на певци от различни страни и ще завърши с концерт на оркестър „Вивартия“ с диригент Тибериу Опря и със солисти – сопран и баритон.

През настоящия художествено-творчески сезон Смесен хор „Седянка“ вече има една международна изява – на фестивал в Стара Загора с участието на български и холандски състави, а миналата година бе сред участниците в международните прояви – хоров конкурс в Добрич, където спечели наградата „Лауреат трета степен“, на фестивал в Чернавода, Румъния, и като домакин на поредния Събор на хоровете от крайдунавските градове.


За наесен седенкари са поканени и ще участват на международен конкурс и фестивал в Кишинев, Молдова, която хорова изява не е уважавана от български хоров състав от поне пет години насам, показва справката. Есенният гастрол най-вероятно ще бъде предшестван от специален концерт „Смесен хор „Седянка“ и приятели“. Планира се и турне в различни населени места в област Силистра.