вторник, 30 април 2013 г.

Две награди за Театрално студио „Питър Пан” от фестивал в Бургас

С наградите от Бургас


Театрално студио „Питър Пан” – Силистра се вписа за пръв път в 9-ото издание на „Бургаски изгреви  пролет 2013”, един фестивал за театрално изкуство в южния ни морски град. За него разказва ръководителят на студиото Христо Христов: „Бяхме одобрени след кандидатстване. Организатори са Министерството на младежта и спорта, посолството на Германия и  Арт-център „Компас” – Бургас. Участваха 30 театрални състава (училищни и извънучилищни) от 13 български града, които играха 35 представления в рамките на 4 дни на две фестивални сцени. За отбелязване – пред много публика и пред авторитетно жури.”
Какви пиеси са играли останалите училищни състави (Класика - Сливен, Маска” - Плевен): „Службогонци”, „Рейс” – Ст. Стратиев, „Комедия от грешки” – Шекспир, автори като Ст. Л. Костов, Бр. Нушич, Елин Пелин, т.е. голяма палитра от наши и чужди автори. Това, което забелязах, че вече има традиции при създаването на театрални училищни студии.  В някои градове се работи постоянно и затова има резултати. Имаме желание да разменим гостувания с някои от театрите, с които се запознахме, но в днешно време е трудно.
Сн. Архив
Силистренци се представят с пиесата „Час на класа” на Лора Лазар, която вече има 6 изигравания пред публика след премиерата през м. юни 2012 г. Последното бе пред участниците в национална ученическа конференция, проведена в Силистра. Две големи награди идват на „силистренски адрес”: наградата за актьорско майсторство на театралната трупа и наградата за актьорство майсторство, сценография и хореография на Христо Христов.
„Най-важното е, че спечелихме колективната награда, което означава, че всички са равни и правят едно цяло. С Театрално студио „Питър Пан” работя повече от една година, а самата пиеса бе създадена за 2-2,5 месеца. Неоценима бе помощта на директорката на гимназията Дочка Милушева, на проект „Успех” и на драматичния театър в Силистра”, признава Христов. Неговите възпитаници са ученици от 8 до 11 клас на ПГСУАУ „Атанас Буров”. Част от тях вече се замислят дали да не продължат да кандидатстват по специалността „актьорско майсторство” в някое от театралните училища в България.

В Силистра се създава клуб „Посланици на библиотеката”



На 13 май в Силистра започва Национална библиотечна седмица, която ще продължи 4 дни и включва най-различни изяви. В нея се вписва и една първа по рода си идея на Българската библиотечна информационна асоциация: създаване на клуб „Посланици на библиотеките”. „На 18 май от 10 часа е прощъпулникът й с дискусия на тема „Какви библиотеки са ни нужни?”, заяви Лидия Димитрова, и.д. директор на Регионална библиотека „Партений Павлович” – Силистра.
В клуба ще членуват местни творци и учени, изявени читатели и изследователи, ученици и студенти, т.е. личности с достатъчно авторитет в местните общности. Възможно е поканата да поемат представители на бизнеса и на властта от различните й нива, стига да преценят, че клубът е в орбитата на техния граждански интерес. Членовете на тази структура ще развиват читателското звено с представите си за визията на библиотеката на 21 в. В години, когато сде променя представата за библиотека като за място, където само се вземат и четат книги. Клубът ще работи при открити врати.
За осми път в България се провежда Националната библиотечна седмица. Тази година тя започва веднага след изборите, което означава, че в лицето на лидерите на различните партии библиотеката вероятно ще намери свои полезни партньори. В същото време ще е трудно общуването, защото след избуялите емоции е възможно известно дистанциране на обществото от проявите. В „седмицата” се включват Денят на отворените врати – 16 май, ден преди това е представянето на книгата „Ракурси”.
Сн. Арт Силистра
Предвидена е и инициативата „Библиотекар за един ден”. С надеждата да се намерят кандидати да учат в специализирания библиотечен университет в София. През последните 6 години нито един силистренец и жител на областта не учи в него.  А има нужда от кадри, защото програма „Глоб@лни библиотеки - България” дава възможност за щатни библиотекари в 35 библиотеки в областта. Предстои до 2-3 години и масово пенсиониране на настоящи опитни библиотекари, а на техните места трябва да има обучени млади специалисти, имащи предвид новата визия на библиотечното дело у нас и по света.
Сн. Арт Силистра
Тези дни в Силистра гостува поетесата Надежда Захариева, която заедно с певеца Александър Александров – Алекс представи спектакъла „Повярвай в себе си”. В него гостенката заяви: „В поезията трябва всеки да се спасява поединично, дори когато в едно семейство живеят поет и поетеса, както в моя случай – със съпруга ми Дамян Дамянов. Защото те живеят заедно като двама души, а не като двама поети.” Силистра е сред градовете, имащ привилегията да приеме спектакъла, при това безплатно за нашите съграждани. Подобно на много други почитатели на поезията на Захариева от Родопите през Балкана и Добруджа. 

Одобриха проект "Зелена и достъпна градска среда - град Силистра"




 С решение № РД 02 – 36 – 359 от 29. 04. 2013 година е одобрен проект „Зелена и достъпна градска среда– град Силистра“ по ОП „Регионално развитие“, приоритетна ос 1 „Устойчиво и интегрирано градско развитие“. Общата стойност на проекта е в размер на 4 873 031,00 лева. Общата стойност на безвъзмездната финансова помощ към бенефициента /95 %/ е в размер на 4 629 379,45 лева. Общинска администрация ще поеме 5 % задължителен собствен принос в размер на 243 651,55 лева. Продължителността на проекта е 24 месеца, от дата на сключването на договора. В проекта са заложени реконструкция и рехабилитация на Дунавски парк, Централен градски площад и пешеходната зона, и градинка с паметник – Стефан Караджа. Целта на проекта е подобряване привлекателността на града и качеството на живот. Ще се създадат повече удобства и забавления за всички възрастови групи и ще се осигури свободен достъп за хора в неравностойно положение.

Кандидатите на БСП с над 100 срещи и с поредна благотворителна лепта


                 В рамките на няколко дни кандидатите на БСП и Коалиция за България проведоха различни благотворителни инициативи, свързани с различни структури на обществото. Едната част от тях са насочени към абитуриенти от социално слаби семейства, вкл. от Дома за деца “Димчо Дебелянов”. “Целта е с подпомагането на 6-ма от домуващите, както и на други трима техни връстници, от различни училища в Силистра, да се даде шанс на бедни деца да почувстват най-тържествения си ден навярно с другите”, заяви Вяра Емилова, председател на Областния съвет на БСП и кандидат за народен представител от Коалиция за България.
      В края на седмицата отново социалистите провокираха читалището в село Брадвари да проведе турнир по шахмат, който подпомогнаха. Включително и с участие на свой представител: Надежда Бобчева, кандидат за народен представител се включи в турнира с демонстрационна игра срещу ръководителя на шах клуба Нурай Тефик, завършил реми. «Шахматът е сред любимите спортове в Брадвари, макар 1-2 пъти в годината да се провеждат състезания за състезатели от 17 до над 80 години», заяви г-н Тефик. Още един жест се реализира в момента с участието на БСП отново на областно ниво. Дарител от средите на партията закупи 35 екземпляра от книгата “Ракурси” на журналиста Йордан Георгиев, за да ги раздаде на библиотеки в областта. Чрез нея читателите им ще се запознаят с десетки факти, събития и личности, оставили диря в историята на всяка една от общините в Крайдунавска Добруджа.
      След проведените над 100 срещи с избиратели от населени места, градски квартали и с представители на организации от най-различен тип, кандидатите на БСП продължават своя делови предизборен маратон. От предварителната програма на Областния щаб личи, че предстоят срещи в селата Старо село (30 април от 19 ч.) и в Межден (2 май от 18,30 ч.).
            Известно е също, че на 10 май в Силистра ще гостува за публична среща Пламен Орешарски, водач на листата на КБ във Варна, номиниран за министър-председател. Тя ще се проведе в хотел „Дръстър” от 11 до 14 часа.Преди това на 2 май от 10 часа на лятната естрада в Дунавския парк в Силистра е надпяването „Добруджа пее”, а на 5 май от 10,30 ч. на центъра на Силистра е проявата „Великденско надборване”. Закриване на кампанията ще има на 7 май от 18,30 ч. в Дулово, на 8 май по същото време в Тутракан и на 9 май е шествието концерт в Силистра, чието начало е от 19 ч. на пл. „Свобода”.

Компютърна програма ориентира учениците при избора им на професия


 Възможност за насърчаване на ефективен подход в избора на бъдеща професия дава педагогическият инструмент – резултат от работата по проект „Създаване на помощен инструмент за професионално ориентиране” по Европейската програма "Учене през целия живот. Леонардо да Винчи. Трансфер на иновации".  В него участват седем  партньори от четири страни - Франция, Люксембург, Австрия и България. От българска страна това са представителки на сдружението с нестопанска цел „Жени от Дунавския Регион” – Силистра.
Работата по проекта е в заключителен етап – тестване и анализ на педагогическия инструмент. Във връзка с това участниците в проекта проведоха редица срещи с представители на средни училища от Силистренска област и с екипа на Центъра за кариерно ориентиране към РИО-Силистра. Сертифицираните кариерни консултанти изразиха задоволство от софтуера, който дава възможност за разширяване обхвата на услугите и засилва полезността на дейностите по професионалното ориентиране на младите хора. Отчетена беше значимостта на иновативния подход, който предлага игрови метод за определяне на професионалните предпочитания. На 10 -те слайда, всеки един с по 12 снимки, представящи различни професии, тестваният избира и подрежда според личните си предпочитания в определена йерархия снимковия материал.  Отработването на теста има препоръчителен характер и е в известна степен психологическа диагностика, тъй като въз основа на резултата от избора накрая се предоставя индивидуален профил, който подпомага  самоопределянето и самопознанието, насочва към интересите, заложбите и предпочитанията на младите хора и задължително трябва да бъде обсъден със специалист по професионално ориентиране.
След приключване на проекта, компютърната програма zoom2choose, ще може да бъде безплатно изтегляна от интернет и използвана  най-вече от ученици от VII-VIII клас с оглед на предстоящия им избор за бъдеща професионална ориентация, при което има възможност за съпоставяне на субективните представи и реалните факти, свързани с различни професии.
Добрият професионален избор е гаранция за пълноценен живот и добра личностна реализация – това прави особено важно професионалното ориентиране на младите хора. То предполага създаването на дългосрочен проект, реализацията на който протича твърде динамично, понякога непредсказуемо, предвид интензивните процеси на ценностна и икономическа промяна в съвременното общество. Обикновено личният професионален проект се основава на субективни представи, които трябва да бъдат поставени на изпитание от реалността.



Проект „Преодоляване на различията – Интегрирана бизнес инфраструктура и услуги в района Силистра – Кълъраш“


                        
Title:"Bridging the gaps: Integrated cross-border business infrastructure and services in Silistra District -Calarasi County"

      От началото на 2013 г. СНЦ „АРГИ – Силистра“ стартира реализирането на проект „Преодоляване на различията – Интегрирана бизнес инфраструктура и услуги в района Силистра – Кълъраш“ съвместно с партньорите: Окръжен Съвет и Агенция по заетостта, Кълъраш от румънска страна, както и Силистренската Търговско-промишлената палата. Общата цел на проектните дейности е  да укрепят условията за бизнес сътрудничество и да насърчат предприемачеството в района Силистра – Кълъраш чрез изграждане и интегриране на трансгранична бизнес инфраструктура и услуги. В рамките на 18 месеца партьорите трябва да изградят  Логистичен център за развитие на предприемачеството в Силистра, който да партнира и допълва работата на Бизнес центъра в Кълъраш. Освен това те ще разработят интегрирана  румъно-българска електронна система за информация и бизнес услуги, така че да се увеличат възможностите за предприемачество, търсене и наемане на работна ръка и инвестиции. В рамките на съвместната си дейност, четирите организации ще допълнят и обогатят професионалната си работа за предоставянето на професионални бизнес услуги регионалните икономически и социални партньори от страна на екипите на двата центъра. Проектът е на стойност малко над 1 милион евро и ще приключи в края на месец юни 2014.

Диана Бебенова-Николова, Координатор на СНЦ „АРГИ – Силистра“, тел. 820 772


                         

понеделник, 29 април 2013 г.

Меглена Кунева очаква силистренци „На кафе” веднага след Великден


  
        В избирателния район на област Силистра в интензивен график  продължават срещите на кандидатите на ПП „Движение България на гражданите”, начело с водача на листата Ива Йорданова. Поредната серия от тях в началото на тази седмица бяха в общините Тутракан, Ситово и Дулово. Междувременно през Силистра премина и известният вече брандиран БУС на „Движение България на гражданите“, от който доброволци раздаваха рекламни материали и флайери, отразяващи основните акценти в политическата програма на партията. 
         Избирателите от 20-и МИР – Силистра изпитват едновременно очарование и респект от младостта на Ива Йорданова, водач на листата на партията с лидер Меглена Кунева. Йорданова е едно от новите лица в българския политически живот и част от поколението, което заслужено търси доверието на избирателите. В една от инициативите си тя кани симпатизанти „На кафе с Меглена Кунева“. Неформалната среща ще се проведе на откритата тераса на комплекс „Данубе” на 7 май (вторник) от 15.00 часа.

         Своите впечатления от кампанията на този етап Ива Йорданова определя така: „Не е нормално предизборните обещания на политическите партии да са същите като преди 4 години. Не е почтено към жителите на Силистра, защото те заслужават много повече от това. Аз съм удивена, че в почти всички населени места, които посетих от началото на предизборната ни обиколка, хората не знаят имената на досегашните си петима народни представители. България е малка страна и не би трябвало за нито един политик да е проблем да намира достатъчно време да си върши работата хем в парламента, хем в избирателния си район. Изискват се единствено желание, воля и истински интерес към проблемите и перспективите на областта. Явно на досегашните народни представители подобни качества им липсват. От тази гледна точка, според мен, е обидно към избирателите на Силистра, че някои от вече бившите депутати се борят за още един мандат.“ 
        Йорданова сподели, че в брошурите на партията, които се раздават на гражданите, тя е посочила дори личния си телефон, защото иска да даде възможност на избирателите да я търсят при решаване на обществени проблеми. В края на миналата седмица Ива Йорданова участва като гост в благотворителен бал в Силистра и бе единственият политически представител, който прие поканата за събитието. 

ДЕМОГРАФСКИ ПРОЦЕСИ В ОБЛАСТ СИЛИСТРА ПРЕЗ 2012 ГОДИНА - НАМАЛЯВАЩА ДЕТСКА И ПРЕЖДЕВРЕМЕННАСМЪРТ



Брой и структури на населението

Текущата демографска ситуация в област Силистра се характеризира с продължаващо намаляване и застаряване на населението, намаляваща раждаемост и задържащо се високо равнище на общата смъртност. Като положителни тенденции през 2012 г. могат да се отчетат намаляващата детска и преждевременна смъртност.

Към 31 декември 2012 г. населението на област Силистра е 117 196 души, което представлява 1.6% от населението на страната и нарежда областта на 27-мо място по брой на населението – след област Търговище (118 769 души) и преди област Видин (97 536 души). В сравнение с 2011 г. населението на областта намалява с 1 237 души, или с 1.0%.
Мъжете в областта са 58 049 (49.5%), а жените – 59 147 (50.5%), или на 1 000 мъже се падат 1 019 жени. Броят на мъжете преобладава във възрастите до 53 години. С нарастване на възрастта се увеличава броят и относителният дял на жените от общото население на областта.

Фиг. 1. Население в област Силистра към 31.12. на съответната година

Както в страната, така и в областта продължава процесът на остаряване на населението, който се изразява в увеличаване на дела на населението на 65 и повече навършени години.
В края на 2012 г. лицата на 65 и повече навършени години в област Силистра са 24 346, или 20.8% от населението на областта. В сравнение с 2011 г. делът на населението в тази възрастова група нараства с 0.4 процентни пункта, а спрямо 2005 г. увеличението е с 4.6 процентни пункта.
Процесът на остаряване е по-силно изразен сред жените, отколкото сред мъжете. Относителният дял на жените на възраст над 65 години в областта е 23.6%, а на мъжете – 17.9%. Тази разлика се дължи на по-високата смъртност сред мъжете.
Към 31.12.2012 г. децата до 15 години са 15 625, или 13.3% от общия брой на населението. Спрямо 2011 г. този дял се увеличава с 0.1 процентен пункт.
В края на 2012 г. общият коефициент на възрастова зависимост[1] е 51.8%, или на всяко лице в зависимите възрасти (под 15 и над 65 години) се падат около две лица в активна възраст. През 2005 и 2011 г. този коефициент е бил съответно 43.7 и 50.4%.
Остаряването на населението води до повишаване на неговата средна възраст, която в края на 2012 г. е 44.0 години. В градовете на областта средната възраст е 44.6 години, а в селата тя е 43.5 години.
Тенденцията на остаряване на населението води до промени в неговата основна възрастова структура – под, в и над трудоспособна възраст. Влияние върху съвкупностите на населението във и над трудоспособна възраст оказват, както остаряването на населението, така и законодателните промени[2] в определянето на възрастовите граници на населението при пенсиониране. За 2012 г. тези граници са до навършване на 60 години и 4 месеца за жените и 63 години и 4 месеца за мъжете.
Населението в трудоспособна възраст към 31.12.2012 г. в областта е 70 216 души, или 59.9% от населението. Въпреки увеличаващата се възрастова граница за пенсиониране, трудоспособното население в област Силистра е намаляло с 710 души, или с 1.0% спрямо предходната година.
В края на 2012 г. в над трудоспособна възраст са 30 391 души, или 25.9%, а под трудоспособна възраст – 16 589 души, или 14.2% от населението на областта.






1. Население под, във и над трудоспособна възраст към 31.12.

(Проценти)
Година
Трудоспособна възраст
под
във
над
1995
20.1
57.7
22.2
2001
17.3
58.8
23.9
2005
15.5
61.5
23.0
2006
15.1
61.9
23.0
2007
14.8
62.1
23.1
2008
14.5
62.1
23.4
2009
14.5
62.0
23.5
2010
14.4
61.6
24.0
2011
14.1
59.9
26.0
2012
14.2
59.9
25.9

Възпроизводството на трудоспособното население се характеризира чрез коефициента на демографско заместване, който показва съотношението между броя на влизащите в трудоспособна възраст (15 – 19 г.) и броя на излизащите от трудоспособна възраст (60 – 64 г.). Към 31.12.2012 г. това съотношение за страната е 64, а за областта 61. За сравнение през 2001 г. в областта всеки 100 лица, излизащи от трудоспособна възраст, са били замествани от 109 млади хора.

Териториално разпределение на населението

Към 31.12.2012 г. в петте града на областта живеят 52 826 души, или 45.1%, а в селата - 64 370, или 54.9% от населението на областта. Най-голям е град Силистра с 34 718 души следван от град Тутракан с 8 466 души. Останалите градове са с население:  Алфатар – 1 595 души,  Главиница – 1 536 и  Дулово – 6 511 души.
Разпределението на населението по населени места в края на годината е резултат от неговото естествено и механично движение. Към края на 2012 г. населените места в областта са 118, от които 5 са градове и 113 – села. В област Силистра няма населени места без население. В 10 села живеят от 1 до 49 души. Преобладаващият брой населени места в областта са с население от 100 до 999 души – 73, или 61.9% от всички неселени места.
В съответствие с административно-териториалното устройство на страната област Силистра е разделена на 7 общини.
Близо половината от населението на областта  живее в община Силистра (50 106).Най-малка по брой на население е община Алфатар, в която живеят 2 951 души, или 2.5% от населението на областта. Населението в останалите общини е: Главиница – 10 641, Дулово – 28 219, Кайнарджа – 5 081, Ситово 5 278 и   Тутракан – 14 920 души.
В сравнение с 2011 г. незначително увеличение на населението има само в община Кайнарджа – с 22 души. При всички останали общини има намаление на населението, като най-голямо е то в община Алфатар – 2.3%. ммм

Фиг. 2. Относителен дял на населението по общини към 31.12.2012 година

Основните фактори, които влияят върху измененията в броя и структурите на населението са демографските процеси – раждаемост, смъртност и миграция.

Раждаемост

През 2012 г. в област Силистра са регистрирани 1 033 родени деца, като от тях 1 024 (99.1%) са живородени. В сравнение с предходната година броят на живородените деца е намалял с 19, а спрямо 2010 г. – със 103 деца.
Броят на живородените момчета (522) е с 10 повече от този на живородените момичета (502), или през 2012 г. на 1 000 живородени момчета в областта се падат 962 живородени момичета.


Фиг. 3. Живородени през периода 1955 – 2012 г.

Коефициентът на обща раждаемост[3] в област Силистра през 2012 г. е 8.7, а през предходните 2010 и 2011 г. той е бил съответно 8.9 и 8.8. С най-висок коефициент на раждаемост са общините: Кайнарджа (15.8‰) и Дулово (11.7‰), съответно с най-нисък Алфатар (5.0‰) и Силистра (6.8‰).
В областта коефициентът на раждаемост в селата (9.5) продължава да е по-висок от този в градовете (7.7). В градовете на областта живородени са 409 (39.9%) деца, а в селата 615 (60.1%).
Броят на жените във фертилна възраст (15 – 49 навършени години), или размерът на родилните контингенти и тяхната плодовитост оказват съществено влияние върху равнището на раждаемостта и определят характера на възпроизводството на населението.
Броят на жените във фертилна възраст към 31.12.2012 г. в област Силистра е 23 971 като спрямо предходната година той намалява с 560, а спрямо 2001 г. – с 8 494 жени.
Съществено значение за намалението на раждаемостта в областта оказват и измененията във възрастовата структура на родилните контингенти. Трябва да се има предвид, че близо 90% от ражданията се осъществяват от жените на възраст до 34 години. Броят на жените в тази възрастова група намалява основно поради по-малкия брой момичета, които влизат във фертилна възраст, и емиграционните процеси.
Относителният дял на децата, родени от майки под 20 години през последните четири години се задържа около 15.0% от общия брой на живородените. През 2012 г. децата родени от майки под 20 години са 161, докато през 2005 г. те са били 210.
Въпреки намаляването в абсолютният брой на ражданията и коефициента на раждаемост, тоталният коефициент на плодовитост[4] се запазва. През 2012 г. средният брой живородени деца от една жена в областта е 1.65. За сравнение, през 2005 г. средният брой живородени деца от една жена е бил 1.32, а през 2011 г. е 1.64.
През 2012 г. в областта средната възраст на жените при раждане на първо дете е 23.9 години, като спрямо 2011 г. намалява с два месеца.

Смъртност

И през 2012 г. се задържа високо нивото на общата смъртност. Броят на умрелите лица в област Силистра е 1 984 души, а коефициентът на обща смъртност[5] – 16.8‰. Спрямо предходната година броят на умрелите се увеличава с 16 души, или с 0.8%.

Фиг. 4. Умрели през периода 1955 – 2012 г.

Смъртността сред мъжете (18.4) продължава да е по-висока отколкото при жените (15.3). През 2012 г. на 1 000 жени умират 1 187 мъже. Продължават и различията в смъртността сред градското и селското население. Коефициентът на смъртност е по-висок в селата (18.4) отколкото в градовете (15.0). Спрямо 2011 г. коефициентът на смъртност в градовете се запазва, а този в селата се увеличава.
С най-висока смъртност в областта се отличават общините Алфатар (24.8), Главиница (19.4) и Тутракан (19.1). Най-нисък е този показател за общините Дулово – 14.1‰ и Кайнарджа – 14.4‰.
През 2012 г. показателят за преждевременна смъртност[6] намалява спрямо предходната година и е 23.0%. Намаляващата преждевременна смъртност показва, че задържащото се високо ниво на общата смъртност се дължи предимно на умиранията в по-високите възрастови групи. В стойностите на показателя за преждевременна смъртност има съществени разлики при мъжете и жените. Докато в областта преждевременната смърност сред жените на възраст до 64 години вкл. са 14.2% от всички умрели жени, то сред мъжете този относителен дял е почти два пъти по-голям – 30.5%.
През 2012 г. в областта са починали 8 деца на възраст под една година. Спрямо 2011 г. коефициентът на детска смъртност[7] намалява и е 7.8‰.

Бракове и бракоразводи

През 2012 г. броят на регистрираните бракове е 394 и са с 28 повече от предходната година. От всички регистрирани бракове 57.4% (226) са сред населението в селата, докато в градовете на областта са сключени 168 брака. Намалението на броя на сключените бракове води и до намаление на коефициента на брачност[8], който през 2001 г. е 3.8‰, а през 2012 г. – 3.3.
Броят на бракоразводите през 2012 г. е 173 и е с 16 повече спрямо предходната година. От всички прекратени бракове 53.2% се отнасят за населението в градовете.
Най-голям е делът на браковете, прекратени по причина „несходство в характерите“ (58.4%), следват разводите прекратени по „взаимно съгласие“ (29.5%) и по причина „фактическа раздяла (9.8%).

Вътрешна и външна миграция на населението

През 2012 г. в преселванията между населените места в страната са участвали 1 240 лица от област Силистра. Вътре в областта са променили обичайното си местоживеене 678 лица.
Най-голямо териториално движение има по направлението „град - село“ (33.5%). По-малки по брой и относителен дял са миграционните потоци по обратното направление „село - град“ (20.2%). Относителният дял на преселилите се от град в град (21.3%) е по-малък отколкото от село в село (25.0%).

Фиг. 5. Направления на вътрешната миграция през 2012 г.


От преселващите се от областта за свое ново местоживеене най-голям брой лица са избрали област Варна (175), област Русе (168) и  София (столица) (147). Най-голям е броят на преселилите се в областта от същите области – Варна (117) и  Русе (69).
През 2012 г. 219 души са заявили промяна на своя настоящ адрес от област Силистра в чужбина. Лицата, които са сменили местоживеенето си от чужбина в България, или потокът на имигрантите, включва български граждани, завърнали се в страната, както и граждани на други държави, получили разрешение за постоянно пребиваване в страната. През 2012 г. 208 лица са заявили промяна на своето обичайно местоживеене от чужбина в област Силистра.

Естествен и механичен прираст на населението

Броят и структурите на населението се определят от размерите и интензивността на неговото естествено и механично (миграционно) движение.
Разликата между ражданията и умиранията представлява естественият прираст на населението. От началото на деветдесетте години на миналия век демографското развитие на областта се характеризира с отрицателен естествен прираст на населението. През 2012 г., в резултат на отрицателният естествен прираст, населението на областта е намаляло с 960 души, или с 35 души повече в сравнение с 2011 г..
Намалението на населението в област Силистра, измерено чрез коефициента на естествения прираст[9], е минус 8.1. Коефициентът на естествен прираст в градовете е минус 7.3‰, а в селата – минус 8.9‰, или намалението на населението в областта в резултат на естествения прираст се дължи на негативните демографски тенденции и в градовете и в селата на областта.
През 2012 г. шест от общините в областта имат отрицателен естествен прираст. Община Кайнарджа е с положителен естествен прираст (1.4‰).
С най-малък по стойност коефициент на отрицателен естествен прираст е община Дулово (-2.5). С най-голямо намаление на населението вследствие на високия отрицателен естествен прираст са общините Алфатар (-19.8) и Тутракан (-11.3). Останалите три общини са с отрицателен естествен прираст от около минус 10.
Съществено влияние върху броя и структурите на населението оказва и механичния прираст, който също е отрицателен – минус 277 души. Той се формира като разлика между броя на заселилите се и изселилите се от областта.
През 2012 г. две общини в областта имат положителен механичен прираст: община Кайнарда (3.0‰) и община Дулово (1.1‰).
С най-голямо намаление на населението в резултат на отрицателен механичен прираст са обищините Тутракан (-6.0‰) и Главиница (-4.1‰).


Методологични бележки

Броят и структурите на населението в края на всяка година се изчисляват на базата на данните от предходната година и данните за естественото и механичното движение на населението през текущата година.
Източник на данните за броя и структурите на населението е Информационна система „Демография“ в Националния статистически институт
Източник на данните за естественото и механичното движение на населението (раждания, умирания, бракове, разводи, миграция) е Единната система за гражданска регистрация и административно обслужване на населението. Те се регистрират чрез документите образци ЕСГРАОН – ТДС: съобщение за раждане, съобщение за сключен граждански брак, съобщение за прекратен граждански брак, съобщение за смърт и адресна карта за промяна на настоящ адрес.
Данните за броя на населението и за настъпилите демографски събития в териториален разрез са представени според административно-териториалното деление на страната към 31.12. на съответната година (населени места, общини, области и статистически райони) по настоящ адрес. Това е адресът, който отговаря на документално заявеното местоживеене на лицето.
Възрастта на населението в края на годината е изчислена към 31.12. в навършени години.
Възрастта на лицата при настъпване на демографски събитие се изчислява в навършени години въз основа на датата на раждане и датата на съответното събитие, т.е. възрастта, която лицата са достигнали при настъпване на събитието.
При изчисляване на демографските показатели се използва съвкупността на средногодишното население. Средногодишният брой на населението е средна аритметична величина от изчисленото население към края на предходната и края на отчетната година.


[1] Коефициентът на възрастова зависимост показва броя на лицата от населението в „зависимите“ възрасти (населението под 15 и на 65 и повече навършени години) на 100 лица от населението в „независимите“ възрасти (от 15 до 64 години). Изчислява се в проценти.
[2] Възрастовите граници за разпределение на населението по категориите под, във и над трудоспособна възраст са определени съгласно Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж, приета с Постановление №30 на МС (ДВ, бр. 21/17.03.2000 г.). Според последните изменения в тази наредба горната граница за населението в трудоспособна възраст се увеличава с 4 месеца всяка година до навършване на 65 години за мъжете и 63 години за жените.
[3] Брой живородени деца на 1 000 души от средногодишния брой на населението през годината.
[4] Среден брой живородени деца, които би родила една жена през целия си фертилен период съобразно повъзрастовата плодовитост през отчетната година.
[5] Брой умрели лица на 1 000 души от средногодишния брой на населението.
[6] Относителен дял на умрелите лица под 65-годишна възраст от общия брой на умиранията.
[7] Брой умрели даца на възраст под 1 година на 1 000 живородени.
[8] Брой сключени бракове на 1 000 души от населението.
[9] Разликата между броя на живородените и броя на умрелите на 1 000 души от средногодишния брой на населението.