сряда, 30 май 2018 г.

Смесен хор "Седянка" на конкурс в Република БиХ сред 23 състава и 1 000 хористи от 7 страни

вторник, 29 май 2018 г.

Пореден открит урок по народно творчество в Силистра

Град Силистра в края на м. май. Ул. "Кеворк Арабаджиян". Домът на семейството на фолклористката Мария Христова - организатор на Клуб "Добруджа" при НЧ "Доростол" Силистра. За един академичен час дворът на къщата се превръща в аудитория за поредния "открит урок" по етнология за студентите от Филиал Силистра на Русенски университет "Ангел Кънчев" - представители на Учебно-научна лаборатория за културно-историческо наследство с ръководител доц. д-р Румяна Лебедова, създадена преди  5 години.
75-годишната алфатарка, живееща повече от 60 десетилетия в Силистра, показва съхранени съкровища от скрина на бабите ни, а д-р Йордан Касабов - етнолог с няколко книги, представя орнаменти и символи, характерни за българите и техните предци.
В средата на м. юни в град Русе предстои провеждане на поредното ЕКСПО, в което силистренци ще се представят по свой оригинален начин, за да покажат сътвореното през годините в областта на хуманитаристиката. 
"Наближава краят на поредния учебен срок. Време е за стария призив: "Хей, свърши и таз година, за раздяла дойде час...". После идва лятото с ваканционните преживявания - за всяко поколение - различни, обединяващото са младежките тежнения, игри, приятелства и спомени. А засега - в навечерието на финала - актуално е оформянето на бележките в дневника - за учениците, резултатите от матурите - при зрелостниците, заключителните изяви по проекта "Твоят час" - подрастващите, а студентите - ясно е - дойде ли юни - стягай се за сесия, освен ако не си се освободил от изпити през семестъра." (www.jordansilistra.blogspot.bg/2018/05/blog-post_47.html)

Музеят в Попово показва в Силистра детски играчки на 100 години

Регионален исторически музей Силистра представя изложбата „И ние бяхме деца” на Исторически музей Попово с играчки от първата половина на 20 век - от 9 до 17 часа в сградата на Етнографски музей Силистра.  Показани са самоделни творби от парцали, дърво и тел, картонени игри, предвестници на „Черен Петър“, „Крачун и Малчо“, детски тротинетки, колелета, саморъчно направени дървени пушки, свирки, палячовци, дървени кукли на ластик и други характерни сред селското и градско население. 

Сред атракциите в експозицията е бебешка количка от ракита от края на 19 век, внос от Виена, и тротинетка от 1940 година. Всичко това е показано на фона на 10 големи на вид постери със снимки на деца от епохата на играчките, които са в изложбата. Те ще Ви провокират да погледне в детството по един друг начин, с носталгия, с тъга, но и с усмивка.

Баби, дядовци, майки и бащи, предоставяме Ви възможност да бъдете музейни ексурзоводи на децата си, като разкажете за своето детство и покажете своите играчки. Подарете си незабравима и сплотяваща емоция за цялото семейство.

Двама от Силистра на световно първенство по ИТ в САЩ


Зрелостниците от ПМГ Св. Климент Охридски Силистра Валентин Ялъмов и Ирина Куртева участваха в националните финали на състезанието Microsoft Office Specialist World Championship 2018, проведено на 11 май в град София. В конкуренцията на повече от 4 000 ученици от цялата страна те са сред най-добрите 10 постижения в страната.

Ялъмов е №1 в класирането и с това си постижение отива в САЩ да се състезава на издръжка на Microsoft, а Ирина - също постигнала 1 000 точки (двамата заедно са и отборни първенци от името на своята гимназия), е подпомогната от община Силистра, за да се представи на първенството.

Ирина и Валентин ще са сред над 200 ученици от 130 държави в Орландо, Флорида (29.07. - 01.08.2018), където ще е първенството. Двамата досегашни гимназисти се подготвяха в групите за сертифициране по ИТ по проект „Твоят час“ с ръководители Светла Нейкова и Искра Николова.

От пет години ПМГ Силистра подготвя ученици за сертификати MOS, доказващи знания и умения за използване на пълните характеристики и функционалност на програмите от Майкрософт офис пакета. Проверката се организира и провежда от Сертификационния център към Стопанския факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски“. 


Да припомним, че миналата година България бе представена от петима ученици в град Анахайм, близо до Лос Анджелис, и Ирина Куртева бе сред тях. Зад океана г-ца Куртева се представи успешно, заемайки пето място в категорията Microsoft Office Specialist Word 2013
Координатор на проекта „Microsoft Youth Spark” е доц. д-р Николай Нетов. Като партньор на ПМГ, факултетът е спомогнал за сертифицирането на 68 негови ученици, подобно на 1 млн. млади хора от 140 страни от целия свят.



Проектът „Microsoft Youth Spark - Кариера в ИТ“ е насочен към 20 000 ученици в средните училища, които са получили най-добрата външна национална годишна оценка и които са от региони в страната, в които младежката безработица е най-голяма. На тези активни млади хора се предоставят достъп до обучение по ИКТ, обучение по предприемачество, курсове за кариерно развитие и консултации, както и възможността да се възползват от настоящите ресурси и да придобият опит в областта чрез менторство.



Холандци ще пеят български песни пред силистренска публика



На 5-ти юни /вторник/ 2018 г. от 18 часа талантите от "Чубрица" ще гостуват в Силистра, по покана на д-р Юлиян Найденов – кмет на Община Силистра. Концертът ще бъде в зала 13 на Художествена галерия – Силистра. Може би мнозина са чували и виждали този прекрасен ансамбъл, с име на подправка и членове от холандски произход, на които не може да се отрече майсторството при изпълнение на български народни песни.„Смесеният хор „Чубрица” е комплектован от холандски граждани преди повече от 20 години. 

В репертоара му изцяло преобладават песни, създадени от български композитори и изпълнявани на български език. Инициатори за неговото създаване са известната народна певица Галина Дурмушлийска и инженерът Якоб ван Белен”, разказва Петър Крумов – композитор и изследовател на добруджанския фолклор. Съставът работи в Амстердам и изпълнява български фолклор.

Запленени от магията на българската песен, в него участват 25 изпълнители. Репертоарът им представлява един своеобразен нов прочит на българската песен. Хор “Чубрица” подготвя програмата “Години, години!” (по заглавието на едноименната добруджанска песен) и я представя като спектакъл. Песните от програмата проследяват българските празници и обичаи през четирите годишни времена.

За осъществяване на проекта неговите ръководители са получили и съдействието на българското посолство в Хага. Характерното и оригинално българско име идва и като PR идея – вместо билетчета на входа – при концертите си ти дават от хубавата ароматна подправка (особено дефицитна извън България). Всички от групата пeят с невероятен патос български народни песни и изнасят спектакли в Холандия и при гостуванията си у нас.

Ансамбъл "Чубрица" става особено популярен у нас със серията си концерти в Амстердам и други холандски градове в подкрепа на нашите медицински сестри в Либия. Няколко пъти хор „Чубрица” е посещавал България – два пъти е участвал в ежегодните прегледи „Нова българска музика”, организирани от Съюза на българските композитори, в Международния фолклорен фестивал в Бургас, изнесъл е няколко самостоятелни концерти.

В началото на месец юни „Чубрица” отново ще пее в България – с участие в Международния хоров конкурс в град Балчик, в Добрич и в нашия град Силистра – привлекателен с дългогодишните си музикални традиции. 

На 23 април 2018 г. ръководители на хор „Чубрица” Том Койман и Доминик, заедно с композитора Петър Крумов, посетиха Силистра, във връзка с подготовката на концерта на 5 юни 2018. Те разгледаха Художествена галерия – Силистра. Впечатлени от експозицията, написаха своите впечатления в Почетната книга на културния институт.

На 5 юни от 18 часа е концертът в зала 13 на Художествена галерия – Силистра. Преди концерта хористите от „Чубрица” ще се запознаят с културното наследство на Силистра. Ще разгледат Дунавския парк, ще посетят експозицията на Археологическия музей и Художествена галерия – Силистра.

Силистренски рокаджии в концерта "Цвете за Гошо" в София

За пореден път силистренски рокаджии ще участват в концерта "Цвете за Гошо" в София (9-10 юни 2018 г.), личи от специалния афиш за проявата в столицата, посветена на певеца Георги Минчев.

На 9 юни от 21 часа е изявата на рок група "Интензивен сектор" Силистра при НЧ "Доростол" - Клуб "Силистар" (...на бой отиват само старците...).

Възпоменателната проява, която е за 18-и път, се провежда в Южен парк в столицата, и ще бъде излъчен на живо чрез сайта www.artlive.bg.

Географиада в ОУ "Иван Вазов" Силистра


Наближава краят на поредната учебна година. Време е за стария призив: "Хей, свърши и таз година, за раздяла дойде час...". После идва лятото с ваканционните преживявания - за всяко поколение - различни, обединяващото са младежките тежнения, игри, приятелства и спомени. А засега - в навечерието на финала - актуално е оформянето на бележките в дневника - за учениците, резултатите от матурите - при зрелостниците, заключителните изяви по проекта "Твоят час" - подрастващите, а студентите - ясно е  - дойде ли юни - стягай се за сесия, освен ако не си се освободил от изпити през семестъра.


После идва лятото с ваканционните преживявания - за всяко поколение - различни, обединяващото са младежките тежнения, игри, приятелства и спомени. А засега - в навечерието на финала - актуално е оформянето на бележките в дневника, резултатите от матурите, а и заключителните изяви по проекта "Твоят час".

И така: "Географиада по..."вазовски" в ОУ "Иван Вазов" Силистра. Възпитаниците на Иванка Стойчева от шести клас, разделени на два отбора с капитани Кристианна и Ирем, провеждат своето необикновено състезание в света на науката (секция "Занимателна география"), която е едновременно приложение, пътешествие и приключение. Проявата е посветена на 15-ата годишнина на академик Анастас Иширков - виден географ, чието име носи голямо село в община Силистра, както и на юбилея на географското дружество в България.

Състезанието бе в 4 кръга, част от които събиране на пъзел от знания, решаване на кръстословица, препитване "Минута е много" и др. форми на проверка на наученото, оценено от жури от представители лауреати на състезания по география от различни възрастови групи - начело със седмокласник.

По този начин - чрез словесни препитвания в игра изплуват знания за 4 от континентите, които всеки е добре да знае, за да се чувства подготвен за пред аудитория, петимна да разбере нещо повече за тях. Защото, кой знае, може на човек да му се случи да ги посети по определен повод - екскурзия, командировка, научна експедиция и прочие възможности за обиколка на света.
   







Силистренското спортно училище влиза в кампания за ученици в 10 спорта


Спортно училище „Дръстър“ е единствено по рода си в област Силистра и е старт за спортна слава на подрастващите. Благодарение на едни от най-добрите треньори в страната, които са и квалифицирани преподаватели. За целта се предлага професионално обучение след завършено основно образование по професия „Помощник-треньор“ и специалност „Спорт“. 

Придобилите трета степен на професионална квалификация по професията могат да продължат обучението си за придобиване на четвърта степен на професионална квалификация по професиите от направление „Спорт” – „Инструктор по фитнес“, „Организатор на спортни прояви и първенства“, „Треньор по вид спорт“.

Поредният прием на ученици - настоящата кампания е за учебната 2018-2019 г. е за V и VI клас по утвърден държавен план прием по спортовете: борба (свободен стил), лека атлетика, плуване, джудо, самбо, спортна стрелба, футбол (за тях е предвиден прием за попълване и на свободни места) - те са досегашна номенклатура в учебната програма, както и по три нови спорта – тенис, карате и баскетбол. За контакти: 7500, Силистра, ул.”Черно море” 10. Тел: 086/ 82 24 60, 086/ 82 34 15 и мобилни: 0887801834, 0894419587, 0879406065.


Отличен математик и учителката му от Силистра с наградата "Д-р Венцислав Стоев"


Наградите връчи сестрата на благодетеля
Д-р Венцислав Стоев, Силистра, уролог, благодетел: За пета поредна година връчих награда за 24 май на изявени силистренци 
от ПМГ "Св. Климент Охридски" Силистра - ученик и негов учител, показали изключителни постижения и спечелили най-престижните отличия в своята област. Тази година носителите на наградата са Божидар Данчев Димитров от VII клас и  учителката му Анна Георгиева, които с много труд и упоритост спечелиха изключителни национални и международни награди в конкурси и олимпиади по математика. Вярвам в техния талант и съм респектиран от труда им. Наистина считам, че хора като тях възраждат България!

Представяне на "При земята на Добруджа" - поредна народолюбива книга на Иван Колев




Художествена галерия Силистра. Представяне на книга на Иван Колев - "При земята на Добруджа", член на ЛС "Реката и приятели", с участието на д-р Анатолий Кънев - председател на КПД "Родно Лудогорие", издател на книгата. Водеща - Керанка Ангелова. Музикални поздрави - народен оркестър при АНПТ "Силистра" - НЧ "Доростол".

Сборникът с 13 разказа в общо 150 страници е посветен на юриста и краеведа Борис Илиев (наречен от Колев „мой духовен учител“), който е работил в Силистренския край и е основател на въпросния народолюбив поход, подкрепян през последните години и от МОН.

Почти 1/3 от книгата е посветена на „Преданието“, свързано с Дръстър/Силистра в края на 14 в. – за Кера Светкавицата, съпруга й Стоил, близнаците им Горан и Богдан…и за още свещени завети. Останалите за една страхотна българо-руска съдбовна история, започнала в Коми, за да има своето продължение в България; за скръбна мелодия от добруджански кавал; „Слабоснажният“, „Клиентът“; „Слабият грижовник“, „Глухото“, „Делиивановите“ и др.

Книгата е третата от 2007 г. в творческата биография на силистренеца, който е построил и две чешми в землището на община Силистра. На задната корица на новата книга четем: „Разказите са посветени на човешката доброта, на преобразяващата сила на човешката обич, на вярата в сплотеността на поколенията, на красотата в отношенията между хората“.

Иван Колев има награда от първия национален литературен конкурс „Голямата книга на малкия град, организиран от Съюза на свободните писатели в България и е член на УС на Конфедерацията на българските писатели. От 30 години насам почти неизменно играе ролята на Гено Гроша - в сражение без дубли той е първият „убит“ във възстановката на второто сражение край село Светлен на четата на Таньо войвода в рамките на едноименния поход.

Нов поглед към Силистра за периода 1913-1940 г.


Назаем от Фейсбук-профила на Иван Занов - учител по история, краевед: На 22 май 2018 г. издателство „Ковачев Силистра отпечата поредната монография на доц. д-р Румен Липчев „Силистра 1913 – 1940: от Букурещ през Ньой до Крайова“. Още нестандартното оформление на корицата заинтригува – използваната метафора за уникалната сграда, подсказва каква е целта на автора, а именно: изследването на обществено-политическия и икономическия живот на Силистра и Южна Добруджа през годините на румънската окупация.

Книгата се състои от предговор, четири глави и заключение, в които авторът разработва въпроси - дълги години пренебрегвани. Целта е да се експонира истината за събитията, развили се през този исторически отрязък от време. Стремежът в търсене на истината е в основата на историческото познание и доц. Липчев остава верен и последователен на тази максима, защото „тя ни най-малко не страда от това, че някой не бил я признал“ (Ф. Шилер). Книгата е снабдена с приложения, които допълват тезите на автора. Представените фотографии на 32 страници много точно и вярно обогатяват изложението. Ценен принос на изданието е и включването на Указател на старите и новите имена на селищата, споменати в текста.

С вещина авторът разработва въпросите за етнодемографската характеристика и румънската колонизация на Южна Добруджа, румънската аграрна политика и положението на българското селско население, кооперативните дружества на българите. Считам, че основен принос на монографията е разработването на основните насоки в развитието на градската икономика.

Той убедително доказва, че ВДРО е единственият защитник на местното население. Не е подценена и ролята на четническото движение и на българите в политическия живот на Румъния. Читателят ще открие интересни данни, свързани със съхраняването и развитието на българския облик на просветата и културата.

Целите на автора са съобразени с досега постигнатото от българската историческа наука, не се притеснява да извежда неопровержими факти, умишлено укривани от комунистическата пропаганда. Например, пишейки за шпионската дейност на Й. Лефтеров, на с. 173 цитира думи на самия предател, след като му е отказана среща с Н. Мушанов: „като се прибере в Силистр,а да са хвърли в Дунава“. И това е цитат от архив (ЦДА, ф. 1449, оп. 1, а. е. 1180, л. 30), а не свободни и изкривени волеизлияния на пишещите за прослава. По същата причина в изследването читателят няма да намери мемоари или кратки бележки на комунистически функционери. Причината за това е тяхната очевидна несъстоятелност или интерпретация с пристрастие.

Обезпокоително въздействие върху обществото днес има фактът, че въпреки демократизацията (!), все още се намират хора, които приемат метаморфозите в историята на Добруджанското националноосвободително движение за истини. Когато се разгледат бележките под линия, веднага се констатира, че изследването на д-р Липчев е изградено върху основата на редица документални източници от Държавните архиви на Силистра и Русе, Централен държавен архив и от фонда на Исторически музей – Силистра.

Използвани са и документи, публикувани в различни издания, но повечето от тях са в „Извори за историята на Добруджа“. Проучени са и вестници, които се издават през разглеждания период в Силистра, като заглавията на повечето от тях вероятно силистренския читател ще прочете за първи път: „Пробуда“, „Наш глас“, „Нов глас“, „Архив“, „Дума“. Използвани са и дописки от в. „Русенска поща“, чиито кореспонденти, въпреки трудностите, намират начин да ги изпратят от Силистра. Интерес предизвикват и издирените сведения от членовете на Анкетната комисия, която ги събира непосредствено след отстъплението на румънските армейски части през 1916 г.

Новата монография на Румен Липчев не претендира за изчерпателност, но постига целта си – разкрива върху възможно солидна документална основа цялата сложност и противоречива динамика на обществено-политическите и социално-икономически процеси, които се развиват в силистренското общество през периода на румънските окупационни режими.

Разглежданият период е време, в което, въпреки грабителската и денационализаторска политика на румънското правителство, българите в Южна Добруджа и в частност в Силистра съхраняват българщината и надеждата за възвръщането на този изконен български край към Майка България.

ВЕРСИНАЖ: Темите в най-новото издание с историческо съдържание, отнасящо се до Силистра за един премълчаван период от развитието на града и региона, са разработвани и от други автори, но в различен контекст, през последните десетина-петнайсет години това са: - книгата на доц. д-р Румяна Лебедова „Златна Добруджа в българското етнокултурно пространство”; - трилогията „Отвлечени - Прокудени - Преселени” на Момка Чумпилева за периода 1916-1940 г. (съдбите на няколко добруджански семейства); - сборникът с разкази „Съхранена памет. Спомени на съвременници”; - „С Добруджа в сърцето” на Милка Трендафилова; - „Наказания без престъпления“ на Анастасия Якова (Тутракан); - „Из лабиринтите на моята памет” на Татяна Тихчева; - сборници „Добруджа”; - „Три добруджански рода” на Господин Великов и проф. Любомир Пенев; „Историята на село Добротица” на Михаил Жеков и Пламен Петров; - няколко краеведски издания на Господин Великов от село Проф. Иширково и др.

понеделник, 28 май 2018 г.

За джипизираната система, клиничните пътеки, лимитирания живот и още нещо...в България



В периода 25-27 май 2018 г. в КК „Албена“ Фондация МОСТ (Медии, Общество, Семейство, Традиции) на журналистката Юлия Пискулийска проведе 17-ата национална среща на лекари и журналисти, посветена на теми от здравеопазването. В началото и в края на проявата бяха уникалните сказки на акад. Венко Александров – два мандата народен представител, достоен наследник на дедите си – селски стопани и занаятчии.

Първата бе за неговата фамилия Шаренволови от „царското село“ Пордим, а в заключителната бе направена връзка между класическата музика и…реанимацията на базата на размислите на анестезиолога с 50-годишна кариера.

Срещата е под патронажа на президента Румен Радев, а по традиция актрисата Татяна Лолова бе специалният гост, поздравил по оригинален и запомнящ се начин участниците. Модератор на първия панел бе д-р Нигяр Джафер – зам.-председател на Народното събрание. Заедно с нея в компанията на петима национални консултанти, началници на клиники и видни лекари, както и учени, бяха представителите на законодателния орган - колегите й д-р Валентина Найденова, проф. Георги Михайлов и Антон Кутев.

По различни медицински теми, включително с новини от съвременната наука в България и по света, се представиха проф. Ивайло Търнев (модератор на втория панел) – лекар на годината през 2017 г., професорите Иво Кременски, Тодор Кантарджиев, Иван Недков, Радка Аргирова, Юлиан Райнов, Радка Кънева, Николай Габровски; доц. Валерия Калева; лекарите  Мари Паникян, Асен Хаджиянев, Александър Симидчиев, Ива Станкова, Пламен Масларски, Тодор Тасков и др.

От техните презентации станаха ясни факти и тенденции, за които обществото е добре да знае. Над 7 500 са т.нар. редки болести, но от тях едва 5% са лечими, т.е. има утвърдени лекарства. В момента е модерно да се работи с методите на „прецизната медицина“, за каквато се говори за пръв път в САЩ през 2015 г.

За прилагането им обаче са необходими ДНК-банка, генетичен регистър, национална банка данни, здравно електронно досие. Прогнозата е, че в обозримо бъдеще разчитането на човешкия геном ще падне до 100 щатски долара, благодарение на развитието на науката и техниката. Разчетени са 16 000 гена, но големият проблем е описването на големия масив от данни.

Отново зад Океана преди две години в 100 сайта в интернет стартира информационна кампания относно прецизната медицина. От тази година България е сред 13 европейски държави с декларация да се включи в тази „инициатива“, параметрите на която ще станат ясни до края на 2018 г.

В България имаме 16 консултанти по генетика, което дава възможност за провеждане на процеси по телегенетика, но досега тя не се осъществява. Тревожно било, че имаме 105 регистъра, но нито един от тях…не е важен.

Разгледана бе и темата за биотероризма и биоръжието (сред тях антракс, бруцелоза, туларемия и др.), за борбата с които има план за действие с 3 ангажимента на МЗ – в практиката му акцент е лечението, за профилактиката не остава ресурс, а за реакцията при кризи не се мисли. Макар че действат две национални лаборатории на фона на четвъртвековния спомен за 28 лаборатории на териториите на РЗИ в страната. В сегашните структури обаче работели ниско платени специалисти спрямо възнагражденията в министерствата.




В дискусиите бе предложена и темата за познатата с 6 генотипа и 67 субгенотипа болест хепатит С (в България болните са 3 хил. души– една болест на 80% протичаща с асимптоматика, като бе заявено, че с антивирусна терапия има потенциал за справяне с болестта в рамките на 12-24 седмици – вкл. с персонализирано лечение (струва 30 хил. лева на месец). С уговорката, че вирусът изчезва от организма на болния, но болестта „остава“, поради което науката ще търси пастгенотипни терапии.

На форума на МОСТ в КК „Албена“ за пръв път бе отделено достатъчно внимание на малко позната специалност и наука, известна като хематология (област от медицината, която се занимава в кръвните клетки, органите и тъканите, които ги произвеждат). Тя ще става все по-актуална, тъй като през 2080 г., но и преди това, ще има тревожни резултати в световен мащаб по отношение на развитието на човешката популация, т.е. застаряването ще продължи, а оттам ще се увеличат и заболяванията.

Според статистиката, за 100 години ръстът на злокачествените заболявания е от 6 на 38% . Всяко четвърто лекарство, изпитвано по света в момента, е в сферата на онкологията, като за утвърждаването му са необходими 14 г. На практика скъпата цена идва от дългия иновационен път за получаване на всяка „нова молекула“ (безопасна и ефективна). Защото, например, има 30 типа левкемии и 50 типа лимфони, като всеки от тях е с отделна терапия, което прави персонализираната медицина много модерна. 



Първата костно-мозъчна трансплантация по света е направена през 1957 г. и 60 години по-късно се правят по 50 хил. годишно. И ако през 1997 след подобна процедура прогнозата е била за удължаване на живота на пациента с 3 години, то сега е актуален въпросът „Кога да спра лечението?“.

Проблемът в България идва от това, че процедурата струва 10-12 хил. лева, от които НЗОК поема под 1 000, защото толкова е заделено на клиничната пътека. Отделна е важната тема за необходимостта от раков регистър, какъвто сме имали от 1993 до 2012 г.

В дневния ред на срещата влезе и представянето на възможността медицината да бъде и семеен бизнес по примера на три поколения лекари офталмолози – Таскови, родоначалието на които е от Търговище, но вече имат клиника в Пловдив. По темата за семействеността няколко интересни факта: в страни от ЕС това е актуално в повече от 60% от случаите, а в САЩ – в 40%. В 1/3-а от тях има предаване на второ поколение, но само в 11% - на третото.

По отношение на хирургичното лечение на болести на очите – половината от работата вече се извършва без намесата на човешка ръка. Благодарение на иновациите се работи с 3D очила, т.е. без микроскоп. Чрез един флакон се въвеждат няколко лекарства, разполага се с един софтуер за диагностика. И по този повод – в гръбначната хирургия имаме и 3D-нововъведения – изработка на принт на индивидуални импланти, което е висш пилотаж в хирургията.

Сред акцентите в националната медико-журналистическа среща бе и темата за сърдечно-съдовите заболявания (исхемична болест на сърцето, мозъчно-съдови и др. гръдни), защото са особено характерни за България, вкл. и за леталните ефекти от тях. Хипертонията – първа причина за смърт в света, с няколко информационни момента: половината от пациентите знаят за проблема си, половината от тях провеждат лечение и само половината им постигат контрол, т.е. едва 12,5% от всички.

Представител на БАН предложи на аудиторията темата за фините прахови частици („свят на неведимото, който е опасен за хората“), вкл. и за възможността за изследването им с апаратура за  лидарен мониторинг на базата на телескоп с лазер, който „вижда“ на разстояние от 25 км (в момента по този начин обект на наблюдение е бул. „Цариградско шосе“ в София)На 30 май предстои експертен форум за медицинските експерти за чистия въздух („Въздухът не е наследство от дедите ни, а заем от децата ни“), а „оръжие“ е информацията в ръцете на мнозина в името на…новата младост. 

В рамките на програмата на форума бе разгледана отново темата за здравните медиатори, като тази година бе представен опитът на медиатор от град Девня. През 2017 г. се навършиха 10 години от създадената Мрежа на здравните медиатори в България, но година по-късно след „юбилея“ се наблюдават тревожни моменти – политизация, подмяна на досегашни обучени медиатори, работещи в маргинализирани социални групи в помощ на личните лекари, което прави практиката неустойчива.

В края на срещата бяха направени някои песимистични и тревожни констатации по повод състоянието на българското здравеопазване като организация, не толкова като финансиране. С уговорката, че в днешно време е нормално средната възраст да е над 70 г. (с възможност до 120 г.!), макар че България е на 80-о м. в света по най-къс живот (за сравнение при съседите – Румъния е на 67-о, Турция на 58-о, Гърция е на 24-о (?), Сърбия – 60-о и др.

Сред тревогите: липса на профилактика и липса на нагласа у хората да се профилактират, вкл. и ползвайки уж задължителните годишни медицински прегледи; монополът на НЗОК генерира дефицит – резултатът е, че по здравни индикатори България на последно място в ЕС; липсва визия за приоритети, както и готовност за подкрепа; не се наблюдава приемственост, а лекарите и медицинските сестри все повече са с висока средна възраст и не достигат; сатанизирането на българския лекар – в медиите най-вече, а и в обществото – е най-лошото, което се случва от 20 години и има дългосрочни последици.

В афористичен вид неоптимистичната констатация звучи така: „джипизирахме си системата и лимитирахме живота си“. Резултатът: неефективни клинични пътеки, тъй като те не лекуват хората, и в същото благодарение на тях има разпределение на „бонуси“ в медицинското съсловие за няколко милиарда лева всяка година.

С извода: на България й трябва реформатор в бяла престилка, който да направи така, щото да отпаднат „пътеките“, НЗОК да се демонополизира, да спре „играта“ с медицинските сестри, да се даде възможност на младите лекари да специализират възможно най-скоро. 

И разбира се, по възможност темите за здравеопазването да влязат в медиите, пак с уговорката, че това трудно ще стане, защото по статистика – 1/3 от рекламите в тях идват от сферата на фармацевтиката, т.е. интересите с търговията на лекарства както в световен мащаб, така и у нас, „диктуват“ процеси, от развитието на които страдат народите на цели държави. И особено в страна като България, в която е крайно належащо да се прекрати бюрократизирането на здравеопазването и да се въведе контрол на изразходваните средства за неговото осъществяване.