четвъртък, 30 септември 2021 г.

Алфатарка родом чества личен празник на силистренска сцена с шуменска театрална трупа

29.09.2021 г. Салон на Драматичен театър Силистра. Поредна театрална изява. Зрители - колкото трябва, според противоепидемичните мерки. В годината, когато тукашната общност - най-вече театралната, но с помощта на различни институции, ще започне честването на 150-ата година на театралното дело в Силистра, на най-голямата в Крайдунавска Добруджа сцена се играе постановка със силистренско "участие". 

Трупата на Шуменския театър гостува с пиесата "Михал Мишкоед" - постановка на Съби Събев по драматургичен вариант на покойния актьор и писател Кольо Карагеоргиев (в Силистра е познат като Михайлов от 70-те до 90-те години, когато бе "звезда" на добруджанската трупа) - побългарена комедия от гръцки произход, за която се твърди, че е началото на българския театър преди 165 години. Дело е на Сава Хаджиилиев (Доброплодни), един от видните български просветни и културни дейци, оформяли началните прояви на Българското национално възраждане. 

Тъй като е бил и в Силистра в "онези години" като просветен деец, както и като стожер на театъра в града по онова време, заслужено в негова чест бе дадено името му на професионалния театър в града, носено достойно до 2020 г. За съжаление, в постановлението на МС през 2014 г. за въстановяване на ДКТ Силистра името му е пропуснато.

В една от главните роли навръх своя пореден рожден ден игра родената в Алфатар актриса Стефани Лечева, чиято актьорска кариера започва в Силистра, където е и завършила гимназия, за да намери своето успешно продължение и в най-големия град на Лудогорието. В тази пиеса, която е играна във всички български театри, тя си партнира освен със своите колеги от трупата в Шумен, и с комика Николай Стоянов.

На финала - заслужени аплодисменти за актрисата, която в началото на 90-те години беше в основата - тогава по синдикална линия и по свое вътрешно чувство, всъбирането на подписи за защита на театъра. Защото не е от вчера желанието във "върховете" силистренският театър да не е на картата на театралното дело у нас. Тогава властта в града и целият състав на театъра бяха заедно в защита на своя храм на Мелпомена. 

За да го има и днес, за съжаление, в намален вид, и изявяващ се в сградата на добрия стар театър, приютен в крило на архитектурната емблема на града - бивше Педагогическо училище и днешна Художествена галерия, горял точно преди 50 години по време на премиерата на пиесата "Разпаленият въглен" на Лозан Стрелков. 

Заслужено внимание по адрес на Лечева във вид на цветя от областния управител Ели Тодорова и от кмета на общината д-р Юлиян Найденов, както и от зрители, съученици и приятели. С надеждата да видим на местна сцена и други популярни в момента театрали - силистренци родом - например, актрисата, художничка и писател Диана Димитрова (възпитаник на Средно училище "Никола Вапцаров" и вече позната от сериала "Отткраднат живот"), която наскоро влезе в ролята на Ирина "Тютюн" по Димитър Димов - хитова пиеса на Варненския театър; Снежина Петрова- в момента е в ролята на Баба Илийца в мопоноспектакъл по разказа "Една българка" на Иван Вазов, и др.


На 2 октомври Силистра е на богомилска и розенкройцерска вълна


В днешно време темата за богомилите като уникално българско учение, разпространило се под различни имена по целия свят от 14 в. насам, е не само модерна, но и прелюбопитна. На нея й се радват както всички, посветили творчцеското си перо, за да я изследват и показват с нов прочит, така и всички останали, които не я долюбмат - включително църквата. Така или иначе, тази тема е част от дневния ни ред, защото ни връща към миналото, когато богомилите са били актуални в протипоставянето с мощна за времето си религия.

През последните години неведнъж в Силистра богомилската тема е била застъпена, благодарение на различни автори. На 11.09.2017 г. професор Дамян Попхристов, президент на основата от него Фондация Български Център Просветление Български Център Просветление изнесе в залата на ХГ Силистра лекция на тема "Българският дух в Европа през вековете" и представи и книгата си "За богомилите от уста на ухо" (2015 г.). Тя е посветена на историята на богомилите в България и на техните съвременници във Франция и Италия - албигойци и катари, които учат български език и песни, но са запазили и много от древните познания на богомилите.

На 26 октомври с.г. в зала „Диоген Вичев на Регионална библиотека Партений Павлович“ Силистра бе представянето на книгата Богомилите вечни и живи. Пратеници от древността“ на Йордан Николов Касабов, д-р по етнология от Силистра. То премина с участието на проф. дин Веселин Великов, д-р по философия от Варна, който предложи своя прочит на уникалната творба от 612 страници и 30 страници цветни приложения. Чрез колекцията от етноматериали на Калина Михайлова от силистренското село Шуменци беше показано народното богатство в сферата на шевиците и тъкачеството, в които се крият кодове към символи и познание на 25 века, характерно за българите. 

На 18 януари 2020 г. в Конферентна зала на хотел „Виена“ бе реализирано първото издание на Научна конференция на
тема „Съвременната българска историческа наука и българските извори за българската история“, 
на регистрирания през 2019 г. Институт за изучаване на богомилството и българската история „Линъс Брокит“. Описание на мисията в сайта на Института: независимо от политически идеологии – обективно изследване на богомилството и на българската история изобщо с фокусиране върху българските исторически и фолклорни извори.

На 2.10.2021 г. в гр. Силистра - сцената до втория фонтан в Дунавския парк, ще се проведе открит семинар в две части със специалното участие на известния траколог академик Цветан Гайд, както и на Неделчо Цветков от СК "Багаин".Първа част: "Познанието на древните траки, орфическите практики и тяхното приложение днес" (11-12,30 ч.), вкл. време за въпроси и дискусия. Втора част: "Богомили, алхимици и розенкройцери - учения и практики. Актуалното им приложение днес" (12.30-14.30 ч.), вкл. време за въпроси и и дискусия.

вторник, 28 септември 2021 г.

Заместник-ректор и макроикономист откри академичната учебна година в Силистра със стихове на поета Недялко Йорданов

Откриването на учебната година във Филиал Силистра на РУ "Ангел Кънчев" бе осъществено от екипа на доц. д-р Румяна Лебедова – директор на филиала. В приветствието си неговата ръководителка пожела на завършилите образованието си личностна и професионална реализация, а на новите студенти – да станат съратници в духовното пространство на учебното заведение и в научно-изследователската му дейност. И не на последно място, преподаватели и обучаеми да съзряват емоционално и интелектуално заедно, запазвайки свободата на своя дух.

Ръководството на най-голямото висше учебно заведение в Северна България бе представено на тържеството от проф. д-р Диана Антонова – заместник на ректора по научно-изследователската дейност, заедно със заместници на декани на различни факултети, които връчиха дипломите на над 30 абсолвенти. Проф. Антонова сподели пред аудиторията, че се работи във време на предизвикателства, когато имаме спомена за миналото, но живеем в настоящето с вяра в бъдещето. Тя напомни на всички, че слънцето е символ на Русенския университет, означаващ едновременно светлина и енергия, но и знание, което човек, ако се стреми към него, непременно ще го получи. 

На финала на своето изказване пред студентитети гостите на тържеството, част от което бе и областният управител Ели Тодорова, специалистката по макроикономика завърши със забележителния стих на поета Недялко Йорданов, който е своебразен хит вече много години, а именно "Ние, хората".

С тънката философия на думите представителката на русенската академична общност разчупи атмосферата и се опита чрез стиховете на един от най-социалните ни автори да внуши общочовешки ценности на бъдещите строители на съвременна България, които в момента се борят за подходящ образователен ценз. 

И така: 

"Ние се раждаме... Ние живеем... Мразим и плачем... Любим и пеем...Бързо стареем и бавно умираме...И удивително не се разбираме...Още сме тука... Още сме живи! Злобни. Жестоки. Добри. Милостиви. Нежни. И груби. Страшно себични. 

И благородни...Еднакви...Различни...Хора...Човеци...Бог е създал абсурдната смес от Слънце и Кал.

Необуздано времето тича. Времето никак не ни обича. Времето – ах, непослушното конче - пасе телата ни клонче по клонче...Все пак не бива да се предаваме! 

Да не ни пука, че остаряваме! Ето ни – вижте! Както изглежда можем все още! Има надежда! И да открием, че Бог ни е дал повече Слънце, по-малко кал...".

С 99 първокурсници в 5 специалности започна новата академична година във Филиал Силистра на Русенския университет

Областният управител на област Силистра Ели Тодорова участва в откриването на академичната учебна година във Филиал Силистра на Русенски университет „Ангел Кънчев“. Като представител на държавната власт тя приветства абсолвентите и първокурсниците, както и всички присъстващи, сред които и роднини на студентите.

В словото й бе подчертано значението на академичното звено за област като Силистра, както и възможността в родния край да се обучават млади хора в педагогическо и в техническо направления на науката. В тяхно лице Крайдунавска Добруджа има представители в свой важен център на науката, даващ възможност на бъдещи учители и инженери да получат необходимия и желан образователен ценз.

Откриването на учебната година бе осъществено от екипа на доц. д-р Румяна Лебедова – директор на филиала. В приветствието си неговата ръководителка пожела на завършилите образованието си личностна и професионална реализация, а на новите студенти – да станат съратници в духовното пространство на учебното заведение и в научно-изследователската му дейност. И не на последно място, преподаватели и обучаеми да съзряват емоционално и интелектуално заедно, запазвайки свободата на своя дух.

Ръководството на най-голямото висше учебно заведение в Северна България бе представено на тържеството от проф. д-р Диана Антонова – заместник на ректора по научно-изследователската дейност, както и заместници на декани на различни факултети, които връчиха дипломите на над 30 абсолвенти. Проф. Антонова сподели пред аудиторията, че се работи във време на предизвикателства, когато имаме спомена за миналото, но живеем в настоящето с вяра в бъдещето.

Тя помни на всички, че слънцето е символ на Русенския университет, означаващ едновременно светлина и енергия, но и знание, което човек, ако се стреми към него, непременно ще го получи. Традиционно за подобни тържества, свои мисли споделиха абсолвент и две студентки – първокурснички, изразявайки публично и с вълнение думи на благодарност и надежда, че знанията и дипломите ще им бъдат необходими в търсене на професионална реализация.

Според доц. д-р Румяна Лебедова в изразено пред Общинско кабелно радио Силистра мнение, филиалът на Русенския университет в Силистра е готов да приеме предизвикателствата при прилагането на двата метода на обучение е готов. Тази година в силистренския филиал са приети до този момент 99 студенти в специалностите „Педагогика на обучението по български и чужд език“, „Педагогика на обучението по математика и информатика“ (за първи път), „Педагогика на обучението по физика и информатика“, „Автомобилно инженерство“, „Електроинженерство“.

Общо не по-малко от 270 студенти ще се обучават в учебната 2021-2022 г. във Филиал Силистра. На разположение и Център за продължаващо обучение с ръководител доц. д-р Диана Железова. Актуален с дейността си е и Научен център „Дасий Доростолски“ с ръководител доц. дфн Тодорка Георгиева.

Университетът, респективно филиалът са готови за комбиниране на начина на обучение, за което има достатъчно технически ресурс и добра материална база. Преподавателят вече е с нова роля – на ментор, на човек, който направлява учебния процес, а не изземва функциите единствено и само на лектор.

Целта е насърчаваме на иновативните методи, както още студентите да работят в екип, да се включват по-активно в научно-изследователската дейност чрез екипи за работа по фонд „Научни изследвания“. Продължава работата и на създадената преди няколко години Научно-изследователска лаборатория по културно-историческо наследство за студенти от специалност „Педагогика на обучението по български и чужд език“.

понеделник, 27 септември 2021 г.

Силистренските ротарианци с принос за лепта в полза на децата на Русе


Снимка на участниците в ротарианската проява в Русе със силистренско участие (сайт akcent.bg)

Президентът на РК Силистра Боян Боев - в средата, взема наградата за успешното представяне в проявата. По подобен начин миналата седмица силистренци участваха и в ротариански пикник на Ротари клуб Тутракан за изграждане на т.нар. Солна стая в местна детска градина, за която са събрани и по други начини общо 10 000 лева.

Близо 4 000 лева бяха събрани за подкрепа на децата на Русе на деветото международно Дунавско барбекю в събота, организирано от Ротари клуб „Русе Дунав“ с участието и на ротарианци от РК "Силистра", които също имат принос към благотворителната лепта, съобщи сайтът utroruse.


На снимката: Николай Костов - паст президент на РК Силистра и паст асистент на дистриктния управител на ротарианската общност на България за Зона 13 (Русе, Силистра, Тутракан), заедно с настоящия асистент Нина Крушева от Русе

Отделно: сред участници от осем отбора от Силистра, Русе и Свищов, първо място в категория "Пикантна скара" на силистренския мастершефски тандем "Боян Боев - Николай Костов", представители на Ротари клуб Силистра в 9-ото Международно дунавско състезание за приготвяне на ястие в сферата на BBQ, инициатива на Ротари клуб Русе Дунав с актуален президент д-р Виктор Маргаритов от МБАЛ Бяла, преминало с благотворителна кауза под мотото "Подкрепи децата на Русе".

В допълнение от сайта Akcent.bg, Русе: "Вкусотии, мезелъци и всякакви местни деликатеси по уникални рецепти се вихреха на барбекюто. Беленската дружинка покори присъстващите с две войнишки баки със зрял боб. Атрактивно приготвеният дунавски шаран не успя да стигне до гостите на Пламен Цветков, тъй като бе откупен, а парите отидоха за благородната кауза. Вместо класиране на приготвените плата и блюда - най-обилно бе на вищовлии, и кошница с мезета онт месокомбината в Бяла се разиграха на търг". 

Да припомним, че последният засега проект на Ротари клуб Силистра, проведен по същество през м. август т.г., завърши наскоро с предаване на Регионална библиотека Силистра на 4 противовирусни апарата за най-големите помещения в най-голямото в областта библиотечно звено.


Век и половина православен храм в тутраканското село Варненци


Назаем със снимки от профил Дестинация Тутракан във Фейсбук, в чийто пост са публикувани и голям брой снимки от тържеството за век и половина храм в село Варненци: "С Архиерейска света литургия бе отбелязана 150-годишнината от освещаването на храм "Св. Харалампий" в тутраканското село Варненци. Негово Високопреосвещенство Русенският митрополит Наум поздрави присъстващите, пожелавайки им здраве и Божие упование в тежките времена на изпитания".

Назаем от в. "Напредък" с главен редактор Тамара Спасова, по разказ на Калина Михайлова, презвитера и по публишкация в интернет: "Храмът е граден в период на пандемия от чума, заради която хората се изтеглят да живеият в горната част на землището. Предвид ситуацията решават на посторят храм на името на св. Харалампий - "господар на всички болести", патронния му празник е на 10 февруари, когато е един от последните зимни празници от календара на българите. Великомъченикът на вярата е живял през втори век от новата ера в Мала Азия.

Отец Михаил и презвитера Калина Михайлови

Според публикациая в сайта hera.bg, "
Почти 100-годишен е бил, когато жестокият римски император Септимий Север не го пожалил заради възрастта му и го измъчвал близо 13 години, само и само да се откаже от Христа. Твърд и непоколебим оставал той, а вярата му лекувала всичките му рани и всяка сутрин той осъмвал непокътнат - издъхнал е на 113 години. Вероятно заради чудодейното му излекуване, народът почита св. Харалампий, отреждайки му роля на целител и пазител на здравето".

Дар от някогашните жители на селото Коля и Станка е дворното място, на чиято територия е граден храмът наъ два пъти, край който са искали да бъдат погребани двамата съпрузи, за което свидетелстват два надгробни камъка. Каменният материал е извозван с волски коли от село Красен, Русенско. Подобно на други храмове в областта - в днешните Русенска и Доростолска епархии, стенописите са от зографи от Троянската школа. Местният даскал Никола отива да вземе разрешение (ферманс) за изграждането на църквата от Митхат паша.


Митрополит Наум - духовен водач на Русенска епархия

В допълнение за проведения празник:
специална урна с частици от мощи на няколко светци са били донесени специално от епархийския център в Русе, за да имат възможност да се докоснат до тях миряните от енорията. За съжаление, по информация от селото малцина от тях са участвали в юбилейната служба, вероятно по различни причини, включително субективни, но най-вече заради мерките, свързани с короновируса.
Община Тутракан бе представена на тържеството от Дарина Иванова - заместник на кмета, поздравила местната християнска общност с юбилея на храма, както и с рождения ден отец Михаил, служещ в него. Поздравителен адрес по повод празника на църквата изпрати г-жа Ели Тодорова - областен управител на област Силистра.
В свой пост в профила си презвитера Калина Михайлова представи своето послание до своя съпруг свещеник: "Честит рожден ден на отец Михаил от с. Шуменци! Пожелаваме му да бъде все така добър духовен наставник, който е винаги до хората".

петък, 24 септември 2021 г.

Фолклорна група „Добруджа" Силистра с концерт за 30-ата година от своето създаване

23 септември 2021 г. Салон на Драматично-куклен театър Силистра. Свой юбилеен концерт за 30-ата година от създаването си проведе Фолклорна група Добруджа", която от 1997 г. насам е част от Народно читалище Доростол Силистра, научи ВЕРСИНАЖ. 

Поздравления и цветя от НЧ Доростол чрез председателя на настоятелството Маргарита Любомирова, от Ели Тодорова - областен управител на област Силистра (отделно ваучер за награда), д-р Юлиян Найденов - кмет на община Силистра, д-р Мария Димитрова - председател на ОбС Силистра от името на законодателния орган, както и от общинските съветници от ПП АБВ

Поздравления също от РЕКИЦ Читалища Силистра, представляван от ст. експерт Мария Неделчева, от НЧ Н. Вапцаров - град Тутракан, НЧ Пробуда - село Калипетрово, НЧ Възраждане - село Сребърна, от ДФФ Добруджанче при АНПТ Силистра, от Смесен хор Седянка, от Клуб По първи петли и др. Специален поздрав с изпълнение на народния оркестър и на танцовия състав на АНПТ Силистра с главен худ. р-л Тихомир Лефтеров.

Представителите на Фолклорна група „Добруджа“ са сред примерите за съхранение на фолклорната съкровищница на нас, българите, и в частност на добруджанци, на завещаното от дедите ни безценно като съдържание народно творчество. Както е известно, то е събирателно понятие за литературни и музикални произведения с неизвестен автор или с творец, чието име, за съжаление, не е останало за поколенията. Както казват учените, фолклорът обединява в единен разказвателен „пакет“ религиозни и митични елементи, практичното и езотеричното от живота на живелите преди нас, и всичко това най-често е обвързано със светските традиции от всекидневието на българина християнин.

В лицето на група имаме хора, представящи песни и обреди през годините пред разнолика публика, пред жури на не един и два конкурса. Групата е създадена като клубна формация през 1991 г. от 5 жени: Рада Максимова, която е пръв ръководител на самодейките, Йорданка Бацинова, Иванка Моканова, Мария Лазарова и Митанка Пейчева. Шест години по-късно е вече формация към най-старото читалище в град Силистра, когато начело на групата е Цоньо Цонев. Най-дългогодишни участници в групата са  Радка Вълчанова, Петранка Добрева, Димитричка Костова, Калинка Борисова, Ненка Драгоева и др.

Сред тях е и Мария Христова, която от 2000 г. насам е неуморим и всеотдаен организатор на групата, и чиято обществена дейност бе възнаградена преди няколко години с решение на Общински съвет Силистра с „Награда за граждански принос“, а е отличавана неведнъж и със специална статуетка за представяне на автентични носииТя предостави на читалището в чест на празника на групата женска жътварска носия като начало за оформяне на малък етно музей. Това е 16-а носия, която алфатарката родом е дарила на различни адресати, някои от които са от Япония, Русия, Полша, Украйна и други страни - става дума за официални гости на община Силистра, към чието посрещане самодейката е станала съпричастна по този уникален начин.

Музикални ръководители на групата в миналото сабили хора като акордеониста Минчо Панев, който като музикант е достигал неведнъж до медали с различна стойност, и който наскоро отново е поел самодейките за репетиционния процес и за концертните изяви. Както още колегите му Георги Недков и Пламен Калчев, който на конкурсна проява има присъдено звание „Маестро“.

Под тяхно ръководство самодейките имат успехи в много местни, регионални и национални фестивали, както и в народни събори. Спомен за творчески изяви са останали и от международни фестивали в съседна Румъния. Резултатът от тази извънредно голяма активност са 50 медала, 15 плакета, 10 статуетки,  5 купи, приз „Златен Орфей“ и безброй грамоти и дипломи.

Солисти на групата през последните  години са Руси Стефанов –  носител на повече от 10 медала, Руска Боева – завоювала 7 медала и все златни, Пенка Василева - също с медали, но и с признание за обичай, Марийка Лозева, Живка Розинова, Димитричка Симова – 6 отличия. Благодарение на тях и на групата като цяло са постигнати отлични резултати, възнаградени с грамоти, дипломи, плакети и много медали.

В репертоара и в биографията на Фолклорна група „Добруджа“ са многобройни образци на добруджански песни и танци. Както и на обичаи, почерпени от непресъхващия извор на българското народно творчество. Групата има над 10 телевизионни записа, в т.ч. на стари добруджански песни, осъществени през последната година - всеки от юбилярите получи диск с тези изпълнения, както и специални поздравителни адреси от читалищното настоятелство. Обичаи като „Лазаруване“, „Жътва“, „Гергьовден“, „Бабинден“ са пресъздадени в повечето случаи с народни носии, някои от които са по на сто години. Групата участва в различни местни прояви: „Празник на хляба“ и „Празник на Еньовден“ – Силистра, „Гозбите на Добруджа“ – Сребърна, „Празник на динения маджун“ – Смилец, и др.

В празничния си концерт ФГ „Добруджа“ изпълни песните „Иван на Рада думаше”; „Събрали ми се събрали”; ; „Де се е чуло и видяло”; „Я излез, моме Стано”; „Иван из двори ходеше“; „Донка за вода отива“; „Добро льо, добруджанке ле“; „Гайда сред селото“; „Славей ми пее“. Солистът Руси Стефанов представи песента „Събрали ми се, Дойно ле”; солистките Пенка Василева и Живка Розинова, съответно песните „Тръгнала Златка лозе да копае“ и „Тантело моме”дуетът Божанка Николова – Димитрина Симова се изяви с песента „Рада на мама думаше”.






сряда, 22 септември 2021 г.

Електронен афиш кани запалянковците на мач на ФК "Доростол"

Фейсбук-профил на Фенклуба на ФК "Доростол": "В Деня на Независимостта продължаваме да действаме независимо от всичко. И въпреки всичко! С упование в миналото, символите и традициите. Едно от първите места, на които се събирахме преди мач бе паметникът на 31-ви полк. Вероятно завинаги ще си остане и най-емблематичното за нас място. Радостни сме, че след повече от 10 години се връщаме в непосредствена близост, макар и по нов начин. До края на сезона със съдействието на ТОП Дизайн ще ви информираме за всяко предстоящо домакинство на "Доростол" (първата електронна покана е за 25 септември от 17 ч. сна ст. "Луи Айер" за двубой с гостувашия тим на град Попово). Ще го правим, като озаряваме едно от най-възловите кръстовища в града ни - това на Старата автогара. Там няколко дни преди мача ще можете да научите на коя дата, от колко часа и срещу кого ще излезе отборът на Силистра".

Честит Ден на Независимостта на България!

вторник, 21 септември 2021 г.

Историкът Георги Атанасов припомни годишнината от кончината на Флавий Аеций

 На 21 септември т.г. в своя профил във Фейсбук силистренският историк и археолог Георги Атанасов, доктор на историческите науки, написа: „Навършват се 1 567 години от кончината на знаменития римски пълководец Флавий Аеций, убит от император Валентиниан ІІІ в императорския дворец в Равена през 454 г. (бел.-останал в историята с прозвищата „последният истински римлянин“ и „победителят над Атила“).

Роден е в Дуросторум – днешна Силистра, през 391 г., т.е. преди 1630 г. в семейството на Флавий Гауденций, офицер с готско потекло в ХІ-и Клавдиев легион и на знатна римска матрона от италийски произход. Баща му прави шеметна воинска кариера, ставайки генерал, командващ римската конница, и се озовава със семейството си в Рим.

Като младеж Аеции е заложник при готите/в двора на крал Аларих, а след това и при хуните в двора на крал Ругила, където е в контакт с престолонаследниците Атила и Бледа. В Рим прави бърза воинска и гражданска кариера, три пъти е консул (за отбелязване e, ме само Цезар е бил колкото него консул), патриций, главнокомандващ римските армии и, предвид невръстната възраст на император Валентиниан ІІІ и вдовицата Гала Плацидия, на практика е бил премиер-министър на Западната римска империя.

Изброих 18 негови победи над вест и ост готи, франки, норики, ютунги, бургуни, вандали и пр. Знаменателна за Рим, Европа и целия християнски свят е победата му на Каталаунските поля до Орлеан на 20-22 юни 451 г. над Атила и над хунската армия. Това е една от най-забележителните битки с най-големи последици за Европа – 300 000 хуни и техни съюзници, сред които и прабългари, и 200 000 римляни и техни съюзници.

Прочие, има нещо симптоматично в това, че няколко години по-рано хуните на Атила са опустошили родния му Дуросторум?! През следващата година Аеций блокира похода на Атила към Рим и Равена, както твърди Е. Гибън (бел.-един от най-известните английски историци, изявен парламентарист,  автор на „Залез и упадък на Римската империя“ (забележителен труд от 1776-1787 г.).

В знак на „благодарност“ полупобърканият император Валентиниан ІІІ собственоръчно го убива на 21 септември 454 г. при ауденция в Равена. Така, както пишат хронистите и специално Сидоний Аполинарий „с лявата си ръка отсякъл дясната“ (Валентиниан бил левак в прекия и в…преносния смисъл. Така си отишъл от този свят „последният истински римлянин“, както единодушно го определят древните автори и съвременните историци.

Със смъртта му, според видния британски писател, критик, изкуствовед, преподавател и музеен директор музей  Кенет Кларк, „Римската цивилизация рухнала, понеже се е изчерпила напълно“. Приятелите на Аеций, Оптила и Траустила, посичат Валентиниан III на 16 март 455 г. Повечето от стоящите наблизо войници са верни последователи на Аеций и никой не вдигна ръка, за да спаси императора. Епилогът е трагичен! Една година след кончината на Аеций вандалите на Гейнзерих превземат и опустошават Рим – липсва Флавий Аеций да го спаси.

В Силистра няма нито улица, нито площад, нито знак, че тук се е родил един от най-бележитите мъже в световната история, но по този въпрос се мисли и даже работи. Преди няколко години идентифицирах с голяма сигурност образа на Флавий Аеции върху консулски диптих от слонова кост, съхраняван в катедралата ва гр. Монца, с който face à face се запознах на голямата изложба, посветена на Константин Велики в Трир. Върху щита са скулптирани защитаваните от него империтрица Плацидия и малолетният Валентиниан ІІІ. Сигурен репер е и хунският меч на бедрото на пълководеца!

Архив "ВЕРСИНАЖ": Роденият в Дуросторум славен пълководец Флавий Аеций (FLAVIUS AETIUS) вече има съвременен портрет (акрил, височина 1,8 м, дължина 1,5 м), изработен от художничката Елена Маркарян от Силистра. Картината е частна собственост. Вече е тиражирана в публичното пространство и идеята на Инициативенкомитет начело с бизнесмена и политик Тодор Тодоров, за изграждане на негов паметник в родния град на пълководеца - първоначално намерението бе във връзка с навършените през 2020 година 1 630 години от рождението на един от най-известните римляни. 

В момента на входа на Търговски комплекс  Централ парк” в Силистра има кът, посветен на победителя над Атила - вожда на варварите. Засега товае е жестът към победилия амбицията на последният и най-могъщия владетел на европейските хуни, управлявал от 434 до смъртта си през 453 г. най-голямата европейска държава по това време Атила (Бич Божий”), а именно: да завладее Запада безкомпромисно, една идея, прекършена от таланта на Аеций. 

неделя, 19 септември 2021 г.

Силистренско сдружение отчита дарения на лаптопи на деца от семейства с финансови трудности

 Новата учебна година започна присъствено, но все така актуална е задачата на училищата при влизане в режим на дистанционно преподаване всички ученици са имат достъп до електронни устройства и до интернет. Преди няколко месеца започна кампанията „Подари компютър на дете” на СНЦ „Женско сдружение „Екатерина Каравелова” Силистра. През м. април 2021 г. по сметката на Сдружението са постъпили нови  1000 лв. от частен дарител.

В отчетен порядък оттам съобщават, че с тях са закупени още три компютъра и периферни устройства, за да бъдат предоставени на деца от град Силистра. Дарение в регистъра е влязло и от Национална мрежа за децата –става дума за три лаптопа и за един проектор (мултимедия) – всичко е втора употреба, но в отлично за ползване от потребителите състояние.




От лаптопите организацията ще ползва и в Кризисния център, където обикновено с майките си са настанени и деца на различни възрасти, а проекторът и вторият лаптоп се ползват за целите на Център за обществена подкрепа. Третият лаптоп е дарен на дете от многодетно семейство.

събота, 18 септември 2021 г.

20-а юбилейна Медико-медийна конференция на Фондация МОСТ в курорта „Албена”

В един от комплексите на КК „Албена” започна тридневната 20-а по ред и единствена по рода си Медико-медийна среща, прераснала в годините в семинар, а вече ив национална конференция, организирана от Фондация „Медии, Общество, Семейство, Традиции” на журналистката Юлия Пискулийска и на нейни партньори от различни медицински структури. От миналата година насам тя се провежда през м. септември вместо през м. май, предвид проблемите с коронавируса. За първи път във връзка с пандемията сред предварителното изискване за участие бе и необходимостта от ваксинация, гарантираща според организаторите сигурност за всички, отзовали се на поканата, за да дискутират по темата с актуалното, но провокативно удивление „Ковид-19? А другите болести - в ъгъла!?”.

Според пост във Фейсбук на Калина Грънчарова – главен редактор на в-к „Тутракански глас” и кор. на Радио Шумен, „…участват популярни имена от академичната и медицинска общности, както и журналисти”. Традиционно представители на медиите освен колежката от Тутракан е имало в предишнии години и от Силистра в лицето на доайена в момента на гилдията Енчо Енчев, Цветана Игнатова, Йордан Георгиев и др. Благодарение на тях проблеми по разнообразните теми – между които генетика и редки болести, както и др., са били представяни като отзвук от форума във вестници като „Силистренска трибуна”, „Нова силистренска трибуна”, „Събеседник”, „Силистра плюс”, „Спектър”, „Дръстър”, „Успех”, „Силистра прес”; в местните радиостанции, а в по-късни времена и в сайтовете със силистренски произход, включително и в Блог „Версинаж”.

На практика това е силистренският пряк принос към уникалната конференция. Отделно през годините до участниците са стигали добруджански еликсири от най-различно остество (за доказателство виж публикацията от 2012 г. „Винари, колбасари и млекари от Силистра и Тутракан подкрепиха медико-медийния семинар в КК „Албена” – на адрес в интернет: http://jordansilistra.blogspot.com/2012/05/blog-post_20.html). И още, пак от последните години: http://jordansilistra.blogspot.com/2016/05/2016_22.html (2016), http://jordansilistra.blogspot.com/2017/06/16_1.html (2017), http://jordansilistra.blogspot.com/2018/05/blog-post_74.html (2018) и др.

И тази година, в която за първи път участва и топ лекар от Силистра – д-р Даниела Костадинова – нефролог, дългогодишен доскоро директор на МБАЛ Силистра, срещата бе открита от главния организатор – журналистката Юлия Пискулийска. Заслужено с ръкопляскания участниците в юбилейния семинар почетоха паметта на голямата актриса Татяна Лолова, която в продължение на години бе негова емблема със своя чар, чувство за хумор, достолепие и човечност. Както свидетелства Грънчарова, в юбилеен стил в залата е подредена и фотоизложба, проследяваща медико-медийните срещи от началото в първите години на нови век и до днес.


Ретро от преди няколко години,
 когато Татяна Лолова бе атракцията и символ на човеколюбието на форума без аналог в България


Представителите наа медиите винаги са били добре дошли на конференцията, за да я отразят: горе - спомен от преди 3-4 години с колеги от София и Велико Търново; долу - колаж  подарък за Юлия Пискулийска, произведен в Силистра специално за събитието, проведено през 2012 година

петък, 17 септември 2021 г.

Народната певица Ивелина Димова ще съчетава в Силистра диригентство и школа

Народната певица с 19-годишен стаж в Държавен ансамбъл "Филип Кутев" София Ивелина Димова, която е родом от Силистра и в момента е сред най-разпознаваемите добруджански гласове в народната ни музика в началото на третото десетилетие на 21 век, е отскоро диригент на народния хор към Ансамбъл за народни песни и танци „Силистра“ при  НЧ „Доростол 1870“. В началото на м. септември тя бе представена на новата си длъжност при завръщането си в Силистра вече с опит от наши и световни сцени, който може да превърне във възможност да предаде в своя школа в града, за да подпомогне възраждането на интереса към школуваното народно пеене.

Димова, която е майка на две деца, а нейната майка е дългогодишна самодейка в групи за стари градски песни, даде интервю за единственото в Силистра радио - Общинско кабелно радио. От него по публикация във Фейсбук научаваме: „Интересна промяна, така казват всички, неочаквана. Промените носят едно ново начало, нова надежда. Нещата, вярвам, че ще се случат по най-добрият начин, тук в Силистра. Започнахме новия сезон с ансамбъла преди две седмици. На 1 октомври стартира школа за народно пеене „Глас от Добруджа“ към ЦПРЛ - Обединен детски комплекс - извънучилищна дейност при община Силистра.

Обновяваме състава с нови певици и се надявам нещата да тръгнат в наистина добра посока. На 23 септември имаме участие (юбилеен концерт на Фолклорна група "Добруджа" - 30 години от основаването й), следват записи, което само по селбе си е доста силно начало. Надявам се и така да върви и занапред. Благодаря на директора Гинка Вандева за поканата да стана част от екипа: каня всички дечица от Силистра, които имат желание да опитат да се занимават с народно пеене, да продължат при мен. Успехът се постига с постоянство, упоритост и вяра в собствените възможности.

От училище (бел. ред. - става дума за Средно училище "Никола Вапцаров"Силистра - някога ЕСПУ, а после и СОУ, когато имаше и специализирани музикални паралелки) спомените са ми много хубави. Истински приятелства, които продължават и до ден днешен. Пея, откакто се помня. Непрекъснато в нашето семейство винаги се е пяло на празници. Исках да ставам гъдулар, танцьор. 

В работата на школата тя залага децата да се учат на автентичен фолклор, но, разбира се, трябва да се обръщаме и към съвременните тенденции, защото е хубаво да запазим традициите по интересен начин. Да се учим на любов към народното. Да имаме любов към нашия фолклор. В училище има застъпен сериозно български фолклор в учебниците. Особено от до 4 клас (семестриално завърших начална педагогика), имам поглед и в тази насока какво се изучава.

"Нека бъдем здрави и да се опазим в тези трудни времена. Да бъдем живи и здрави! Да бъдем добри хора, да бъдем толерантни, съпричастни! Животът с музика е по-приятен, по-лесен и по-розов“, каза в заключение Ивелина Димова. 

В допълнение чрез Фейсбук от Галина Дурмушлийска - знакова певица от Добруджа: "Браво, Ивелина! Добър избор! Аз също бях 15 години в държавен ансамбъл. Бях четвъртата от ляво на дясно в хора и пеех соло, когато ми дойдеше ред. А той все не идваше, докато не решиха, че съм "визуално неотговаряща и недопринасяща за развитието на ансамбъла" и ме освободиха. Добре е, че ти сама си си тръгнала. Тесни са ансамблите за душата на Твореца. Иска се кураж, хъс и много талант, за да поемеш сам юздите на кариерата си в свои ръце. Ти имаш всичко: красива си, умна си, пееш хубаво и стилно. Добруджа има нужда от теб. Пожелавам успех! Ако не ти помагат, поне да не пречат. Защото всеки район ражда таланти, но не всеки успява да ги задържи. Прегръщам те, успех!!!!!".

4 пречистватели на въздуха е ротарианското дарение за библиотеката в Силистра


Ротари клуб Силистра връчи дарение на Регионална библиотека Силистра - 4 пречистватели на въздух с интелигентно управление (за детския отдел, заемната за възрастни, справочно-информационния отдел и за филиала на ул. "Ал. Сатмоблийски").

То бе осъществено в делови план на 16 септември т.г. с последваща демонстрация на възможностите на уреда, който е със сменяем филтър и с лазерен сензор, с опция за управление от дистанция от таблет или телефон.
От името на ротарианците дарението бе предадено от инж. Димитър Велчев - доайен на 20-годишната структура на българската ротарианска общност. Дарението е стартова проява в юбилейната програма на клуба, който е първият по рода си в Крайдунавска Добруджа - пет години след него е клубът в Тутракан.
Преди години по повод други партньорство с библиотеките в областта Ротари клуб Силистра бе награден с грамота от неправителствената организация Българска библиотечно-информационна асоциация (ББИА).

"В период на отпуски и на други условности от здравен характер тръгналият към своята 20-а година Ротари клуб Силистра проведе в късния следобед на 13 август 2021 г. в центъра на града поредния си проект (Rotary АРТ работилница“), този път отново в полза на Регионална библиотека „Партений Павлович“. В предишни години, благодарение на подобни съвместни предишни изяви клубът бе удостоен с награда от Българска библиотечно-информационна асоциация."

Назаем от jordansilistra.blogspot.com/2021/08/blog-post_16.html.