четвъртък, 30 ноември 2017 г.

Отново баскетбол в Силистра

Неделя - 3 декември, зала "Дръстър" Силистра - 12-годишни момчета - турнир по баскетбол. От 9 ч. БК "Доростол" играе с БК от с Добрич и от 12 ч. с БК от Шумен. До 16.30 ч. ще има мачове с участие на няколко отбора.

Всеки четвърти български град в миналото е бил в Силистренски санджак (област)

Дългогодишният архивар Хаджи Оги Георгиев, който е специалист по източни древни езици във Фейсблук: Под опекунството на Силистра града са били цели 16 големи за времето си населени места. Като се има предвид, съгласно други публикувани документи, че по онова време в страната е имало около 63 по-големи селища, това прави точно 1/4 от територията на днешна България е била под силистренско административно управление. Доказателство:  Османо-турски документ.

Санджак означава буквално знаме. В миналото е основна административно-териториална единица в Османската империя, съставна част на еялета (например, към европейската част на Османската империя в ранно време са се числили шест области (еялета).

сряда, 29 ноември 2017 г.

Серия от културни прояви в Тутракан през празничния декември


Дъжд за начало на декември

 ПРОГНОЗА ЗА ВРЕМЕТО ПРЕЗ м. ДЕКЕМВРИ 2017 Г.

Астрономическа справка:

В началото на месеца Слънцето в София изгрява в 7 ч. и 37 мин. и залязва в 16 ч. и 54 мин. Продължителността на деня е 9 ч. и 17 мин. В края на месеца Слънцето изгрява в 7 ч. и 57 мин. и залязва в 17 ч. и 3 мин. Продължителността на деня е 9 ч. и 6 мин. Фазите на Луната през месеца са: 3.12 – пълнолуние, 10.12 – последна четвърт, 18.12 – новолуние, 26.12 – първа четвърт. Астрономическата зима започва на 21.ХII. в 18  часа и 28 минути.

Климатична справка:

В метеорологично отношение декември е първият зимен месец. Преобладава облачното и мъгливо време. Студените нахлувания от север на арктичен въздух зачестяват и вали сняг. Средният брой на дните със снежна покривка в Северна България е 10-15, в Южна – 4-5. При нахлувания на топъл въздух от югозапад температурите се повишават и се наблюдават т. нар. „поврати на топлина”. Валежите в сравнение с другите месеци са сравнително малко, особено в Дунавската равнина. Средният брой на мрачните дни е от 9 до 14, на ясните — от 2 до 4, а на мъгливите в равнинните райони — от 7 до 12.

ПРОГНОЗА:

Тази година през декември се очаква средната месечна температура да бъде около и под нормата, която в Северна България и високите полета е 0-1˚, в Горнотракийската низина – 2-3˚, по Черноморието и в най-южните райони – около 4˚, в планините — от минус 8 до минус 3°. Най-ниските температури през месеца ще бъдат между минус 15° и минус 10°, по Черноморието – около минус 7°, а най-високите – между 10° и 15°, в районите чувствителни на южен вятър до 18°. Месечната сума на валежите ще бъде над нормата, която в по-голямата част от страната е между 40 и 60 л/кв.м, в планините и най-южните райони – между 70 и 120 л/кв.м.

Декември ще започне с много динамично време. Под влияние на серия средиземноморски циклон, преминаващи през страната или близко до нея, ще се създават валежни обстановки. Има условия за значителни валежи. През първите дни от месеца ще духа умерен, в източните райони и северно от планините и временно силен юг-югозападен вятър и температурите ще бъдат високи. Валежите ще са от дъжд. Към 4-5-ти от север-северозапад ще нахлуе студен въздух. Температурите ще се понижат и дъждът ще премине в сняг. През последните дни от десетдневието темепературите относително ще се повишат, но ще останат по-ниски от обичайните. Отново ще има валежи, 

Динамично ще се задържи времето през второто десетдневие. През повечето дни температурите ще останат по-ниски от обичайните. Около 12-13ти и в края на десетдневието отново ще има валежи, в по-голямата част от страната, предимно от сняг. В началото, в средата и в края на третото десетдневие отново има  вероятност за валежи.

Красимир Стоев – синоптик в НИМХ-БАН





Представители на властта, на различни социални групи и самодейци в представянето в област Силистра на БГ-председателството на Съвета на ЕС

В рамките на почти два месеца в област Силистра бяха проведени 7 събития – 4 от тях в народни читалища (в Тутракан, Главиница, Алфатар и село Искра), за представяне на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз (1.01-30.06.2018), като задачата, поставена от Комуникационната стратегия на Република България, бе изпълнена от Областна администрация Силистра.

Областният управител Ивелин Статев като представител за региона на държавната власт участва в основните събития – в град Дулово, в община Кайнарджа и в село Сребърна, а неговият заместник Стоян Бонев се включи в град Главиница. Във всички събития администрацията бе представена от своя главен секретар Елена Томова, а специалната презентация бе поверена на Йордан Георгиев – експерт „Връзки с обществеността“.

В различните общини местното самоуправление се включи чрез кметове - на общини и на кметства, зам.-кметове или чрез експерти в съответните администрации. В някои от тях стана дума и за местни проекти: в община Дулово - кметът д-р Юксел Ахмед, в община Кайнарджа – главният експерт инж. Бонка Йорданова, в община Тутракан – зам.-кметът Петя Василева, в община Ситово – кметът на село Искра Вилдан Мемиш специално за населеното място, в Главиница – зам.-кметът Сюзан Хасан  и др.

За ефектите в област Силистра от 10-годишното членство на България в ЕС, веднага след което е и първото Българско председателство, говориха на всичките 7 срещи от Ани Караджова и Елена Стоянова от името на Областен информационен център. В две от срещите – в Тутракан и в Алфатар, Васил Тончев от Регионална библиотека „Партений Павлович“ предложи информация за уникален за страната проект – линк на сайта www.libsilistra.bg, където има пълна информация за медицинските и за транспортните услуги на три от общините – Силистра, Дулово и Тутракан, като в разработка е община Кайнарджа, с тенденция да бъде обхванат целият регион.

В повечето от събитията бяха вписани други интересни и важни мероприятия. В Главиница бе представена книгата „Съхранена памет. Спомени на съвременници“, посветена на Крайовската спогодба за нейната 77-а годишнина, както и поетичен рецитал от учители, посветен на България, като тържеството завърши с поднасяне цветя пред паметника на Васил Левски, патрон на училището в града, по повод Деня на народните будители – 1 ноември.

В Кайнарджа областният управител Ивелин Статев и кметът на общината Любен Сивев откриха възпоменателна плоча за 125-ата година от изграждането на чешма на мястото на подписването на Кючук-кайнарджанския мирен договор между Руската и Османската империи през 1774 г., на който в Туристическия посетителски център – домакин на събитието, бе посветена специална експозиция. Договорът е повод преди 2 години Кайнарджа да стане част от Европейска мрежа „Места на мира“, в която членуват населени места, където също са били сключвани съглашения за прекратяване на военни действия между различни народи.

В деня, в който в София на международен форум бе връчването на сертификата на ЮНЕСКО, определящ досегашния резерват „Сребърна“ за Биосферен парк „Сребърна“ – един от 4-те в България, в едноименния Природо-научен музей бе проведено третото от основните събития в област Силистра за представяне на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз. По този повод директорът на музея Елена Илиева сподели специална презентация.

Почерпката, осигурена от организаторите, бе изпълнена от ученици в специализираните паралелки на Професионална гимназия по стопанско управление и административни услуги „Атанас Буров“ Силистра, което се вписва в практиката им да стажуват чрез ефективни извънкласни форми. За провеждането на събитието организационна помощ оказаха Община Силистра, Спортно училище „Дръстър“ Силистра, както и ОДК Силистра.

В Алфатар деца от местната Детска градина „Щастливо детство“ показаха уменията си в пресъздаването на песни и танци сред най-малките добруджанци, живеещи в ЕС, при това в компанията на изложба от ОИЦ Силистра с рисунки на деца, връстници на членството на България в ЕС.  Свой поздрав предложиха и самодейци от местното читалище със секретар Ганка Пенчева.

Срещата в ситовското село Искра, където завършиха седемте събития, бе предимно с ученици от местното Основно училище - най-голямото в една от най-малките общини в региона, както и от ПГ по Селско стопанство в село Ситово, и завърши с кратка музикална програма, осигурена от домакините: в нея се представиха с народни песни Тезгюл Юмер – служител в социалната и в образователната сфери, и със съвременни поп изпълнения –тийнейджърката Есра Ерол, ученичка от последния клас на училището, както и четвъртокласници с драматизирана поучителна притча за приятелството.


вторник, 28 ноември 2017 г.

В Бабук ще цъфти вишна - символ на дружбата между българи от България и от Украйна

В област Силистра на посещение тази седмица бе делегация от потомци на изселени в Украйна българи от Олшански район в Кировоградска област. Кметът на село Добра, в което живеят близо 800 души "нашенци", Леонид Галицкий води малката делегация, посетила град Алфатар, както и селата Кайнарджа и Бабук, където е имала срещи с представители на местните власти и общности.

В Бабук гостите бяха посрещнати от кмета на селото в присъствието на негови колеги от други населени места. Той им показа местната църква, както и земеделската кооперация. След обиколката на селото гостите изгледаха концертната програма на съставите към читалището и на клуб на инвалида и пенсионера.




Всички гости и посрещналите ги местни първенци засадиха заедно вишнево дърво като символ да сътрудничество и приятелството между бабукчани и техните приятели, родом българи. В състава на делегацията на гостите от Украйна бяха председателят за българо-украинско приятелство в местния парламент Владимир Опря, фермерът от с. Малая Олшанка Александър Сарданов, бизнесменэт от гр. Първомайск и Александър Дмитрюков и пенсионерът Василий Опря.

Областният управител на област Силистра Ивелин Статев се срещна с част от представителите на Кировоградска област. Той подари екземпляр на „Енциклопедия на област Силистра" на жителите на село Добра чрез неговия кмет, който изрази задоволство от посещението в родината на прадедите си. 

На практика гостите връщат визитата на българска група, водена от кмета на община Кайнарджа Любен Сивев, включваща и няколко кметове от различни общини на региона, пътувала до Украйна преди няколко месеца със съдействието на Фондация „Бъдеще 2008“ с председател Ивайло Ангелов.

Хуманитарни организации от Силистра и Тутракан провеждат предколедни прояви

Ротари клуб Силистра инициира събиране на средства с цел "Повече светещи знаци по улиците в крайдунавския град - по-малко ПТП с деца". Подобни прояви клубът провежда неизменно от 2005 г. насам.

Новата инициатива на клуба с тазгодишен президент Павлин Иванов е за изработка и монтаж на светещи пътни знаци Д17 със соларно захранване пред 3 учебни заведения в Силистра, подобни на този, който вече е монтиран пред ОУ "Иван Вазов" в крайдунавския град. 

Средства ще се събират по време на Зимния бал на Ротари клуба на 8 декември от 19 ч. в ресторант Дръстър в Силистра, както и чрез банкова сметка: BG32BUIN70691065 0435 25 "Алианц банк България". Други две хуманитарни организации - Ротари клуб Тутракан - на 1 декември в хан Дълбока, и Лайънс клуб Силистра - на 2 декември от 19 ч. в р-т Дръстър Силистра, също са обявили свои прояви с благотворителна цел.

Културна програма в община Силистра през м. декември

ОБЩИНА СИЛИСТРА

ДИРЕКЦИЯ  „ХУМАНИТАРНИ ДЕЙНОСТИ”                                               
 ПРОГРАМА ЗА М. ДЕКЕМВРИ

1.12., 17.30 ч.,  Площад „Свобода”    
Около елхата” – ритуал  по  запалване на  коледно-новогодишните   светлини на елхата 

2.12., 19 ч., р-т Дръстър - Коледен бал на Лайънс клуб Силистра

4-22. 12. 2017, РБ „П. Павлович” – ІІ-ри етаж
Поезията на пейзажната живопис - изложба на библиотечни материали от фонда на библиотеката

 4.12., 14.30 ч., Зала на  Общински съвет
Кръгла маса „Приобщаването започва от нас“ на  Регионален център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование под патронажа на Александър Сабанов - народен представител
   
5. 12., 17 ч., РБ „П. Павлович” – Зала  „Диоген Вичев”
Отчитане на областния  конкурс Бяло Рождество за детска рисунка, есе или стихотворение, организиран от фондация „Приягели на България” със съдействието на Регионална библиотека „Партений Павлович”
             
5-22. 12., РБ „П. Павлович” – І-ви етаж
Рождество Христово – изложба на наградени детски рисунки от конкурса, организиран от Фондация „Приятели на България” със съдействие на Регионална библиотека „Партений Павлович”

8.12., 19 ч. - р-т Дръстър Зимен бал на Ротари клуб Силистра

13.12., 18 ч.,  Зала  Община Силистра
„Коледна усмивка“ - благотворителен концерт на Ученически парламент

14.12., 13 ч.,  Зала  Община Силистра
Косе Босе”  - спектакъл на Драматично-куклен театър „Дора Габе” – Добрич
  
14.12., 16.00 ч.,  Художествена галерия - І-ви етаж, дясно крило
Коледно-новогодишна изложба на Дружество на художниците – Силистра

14.12., 18.00 ч.,  Зала  Община Силистра
Аз обичам театъра” – спектакъл на Театрално студио „Артистик” при Обединен детски комплекс          

15.12., 18 ч.,  Зала  Община Силистра 
„Методът „Грьонхолм” - спектакъл на  „Бонини ООД”
  
16.12., 10 ч.,  Зала  Община Силистра 
 "Стани нине, господине" - ХХІII –и Фестивал на uоледарските групи и кулинарна изложба с добруджански ястия, посветена на Бъдни вечер
  
18.12., 14 ч.,  Залите на  Общински съвет  Силистра 
Работилничка за деца  „ Вълшебни сурвачки и коледарски венци” - с участието на Обединен детски комплекс, Народно читалище „Дочо Михайлов-1905” – с. Бабук, СУ „Н. Й. Вапцаров” и ОУ „Св. св. Кирил и Методий” Силистра, както и на Вокална школа „Мегатон”
  
18.12., 17 ч., Художествена галерия – Зала 13
Награждаване на десетте най-добри спортисти за 2017 г. на Спортно училище „Дръстър“ - Силистра

18.12., 18 ч.,  Зала  Община Силистра 
„Коледа е!” – концерт спектакъл на Музикална студия ДО РЕ МИ и Б2 Балет

19.12., 17.30 ч., Художествена галерия - І-ви етаж, концертна зала
Коледен концерт на Клуб „Амадеус”

19.12., 18 ч.,  Зала  Община Силистра
Коледен концерт на  Балетна щкола  „Аксел” при Обединен детски комплекс

  20.12., 16 ч., Художествена галерия – Клуб на художника
Изложба – рисунки на Дружеството на художниците – Силистра

 24.12., 20 ч., и  25.12., 8. ч. 
Ой, Коледо, мой Коледо“ – пресъздаване на традиционния български  обичай  Коледуване” с  посещения на мъжки коледарски  групи по домовете с наричане за здраве, берекет и  благополучие– битува в селата   Калипетрово, Смилец,  Бабук,  Сребърна, Айдемир и Срацимир
   
1.01. 2018 г.,  00.45 ч., Площад „Свобода  
Новогодишна наздравица - тържествено посрещане на Новата  2018 година! Празнична заря и веселие!



Ученици от Тулча върнаха визита на гимназисти от Силистра

Ученици от Тулча посетиха Силистра по съвместен проект за партньорство между българско и румънско училище, по който се работи в ПМГ „Св. Климент Охридски“ в Силистра. Той се нарича „Моят европейски ъгъл до Дунава“  и по него се осъществяват съвместни дейности с румънското училище „Григорий Моисил“ в един от най-големите крайдунавски градове в северната ни съседка, в който някога са живеели много българи, повечето то които преселени през 1940 г. в майката родина България.

Целите на проекта са свързани със създаване на партньорски взаимоотношения между различните общности от крайдунавските градове, запознаване с училищния живот, дейности и ритуали в двете партньорски училища, опознаване на забележителностите на крайдунавските градове.


Между 7 и 10 юни екип от силистренски учители и ученици посети румънското училище, с което започна и работата по  проекта. От 26 до 28 ноември румънски екип от седем ученици и трима учители върна визитата в Силистра. Гостуването им съвпада с патронния празник на гимназията - 25 ноември, проведен с авторски спектакъл в салона на ДТ Силистра. 

С голям интерес са посетени забележителностите на града и района - Художествена галерия, Археологически музей, НАО „Галилео Галилей“, Биосферен парк „Сребърна“, в който се провеждат и международни ученически екоконкурси.

Ново челно място на Илия Добрев - Ана Месец в категория „Стандарт” в „Русе опън”

Ново челно място на българо-словенската двойка по стортни танци - Илия Добрев (Силистра) - Ана Месец (Любляна), този път финал в категория Стандарт” на състезанието Русе опън, което е част от календара  на световната федерация  WDSF
(Резултати на www.worlddancesport.org/Event/Competition/Open-Ruse-21416/Youth-Latin-51708/Ranking).
След миналогодишната си победа при по-младите състезатели в същото състезание, талантливите младежи, които за първа годна са сред възрастните, постигнаха пето място след двойки от Италия, Русия (2) и Румъния. Любопитното е, че изцяло българските двойка заемат местата от 18 до 24. В края на октомври Илия и Ана играха финал на турнира в Холандия, а през август бяха сред най-добрите и на световна купа в Малайзия. Силистренецът и неговата партньорка от Словения  за първи път преминаха по червения килим при представяне на световно първенство по спортни танци - категория СТАНДАРТ, проведено от Световната федерация в китайския град Ченгду през м. септември 2017. Репетиращите в Любляна танцьори още при прощъпулника си на толкова висок състезателен форум при възрастните влязоха в челната 50-ица.

понеделник, 27 ноември 2017 г.

Силистренската енциклопедия тръгна към своя читател



В зала 13 на Художествена галерия Силистра бе проведено дългоочаквано събитие за представяне на изданието „Енциклопедия на област Силистра“, което по мащабите си е първо в Крайдунавска Добруджа. В средата на м. март 2015 г. в Областна администрация Силистра бе встъпителната работна среща, с която започна дейността по съставяне на тази полезна и много българска книга.

Тогава в срещата участваха евродепутатът Емил Радев, председателят на УС на СНЦ „Енциклопедия Силистренска област“ Тодор Тодоров, професорите Димитър Игнатовски, Ивайло Петров и Георги Атанасов, доцентите Милен Куманов и Румен Липчев; представители на различни видове власти в областта, както на читалища и на регионални културни институции.
 
Две и половина години по-късно те бяха гости на финалното тържество, на което бе направен обзор на стореното от организаторите, редакторите, 47-те автори на статии в книга от 1 060 страници в тираж от 300 бр., както и издателят – РИТТ Силистра.

Проф. дин Димитър Игнатовски като зам.-шеф на сдружението и главен редактор на изданието направи кратък преглед на всичко случило се при подготовката и в реализацията на уникалната книга – една от малкото по рода си с регионално съдържание.

Енциклопедията е по примера на други области като Шумен и Пазарджик в един том със статии и цветни илюстрации. Тя е справочник, покриващ очевидна потребност и особена празнота, досега запълвана от енциклопедията на журналиста Енчо Енчев (2004 г., допълнено издание - 2008 г.). Книгата обхваща с имена и факти хилядолетия от развитието на Силистра и областта. Припомнено бе, че енциклопедията представя хора и събития, история и успехи, обичаи и традиции, бит и нрави. Предвидено е да получи дигитализиран вид за интернет, за да бъде ползвана от всички краища на света.

От своя страна инициаторът на изданието Тодор Тодоров благодари на всички („Книгата отразява не просто историята на Крайдунавска Добруджа, а и духа на времето”), имащи отношение към книгата – представители на властови институции, творци и др., за положения труд, връчвайки им поздравителни адреси. 
Сред тях са и представлявалите област Силистра през последните години – настоящият областен управител Ивелин Статев и неговият предшественик на поста Стоян Бонев, настоящ заместник-областен управител.

Евродепутатът Емил Радев, който е патрон на „Енциклопедия на Силистра област“, също изрази благодарност на участниците в реализацията на тази своеобразна история на историите. Специалният гост на тържеството академик Константин Косев в своето послание заяви, че не може да се култивира родолюбие без книги като силистренската енциклопедия, защото това става със силата на познанието и просветата.

„Резултатът от издадената енциклопедия „България в Първата световна война 1914-1918“ ни амбицира да предприемем това родолюбиво начинание, защото имаме всички основания да се гордеем със забележителното културно-историческо наследство на България“, коментира Радев. 

Според кмета на община Силистра д-р Юлиян Найденов, тази книга трябваше да се случи и за нейната поява благодарност заслужават всички жители на областта. В този дух бе и изказването на неговия колега – кмета на община Дулово д-р Юксел Ахмед, според когото, „книгата е доказателство, че писаното остава“.

Директорката на Регионална библиотека „Партений Павлович“ Даниела Недялкова също участва със свое изявление, от което присъстващите научиха, че преди 120 години става факт първата българска енциклопедия, наречена „Енциклопедически речник“, излязла от печат в периода 1899-1907 г. Нейният автор Лука Касъров е първият български енциклопедист, лексикограф, просветен деец и библиограф, работил 30 години върху тритомното издание.


ПРЕДСТАВЯНЕ НА БЪЛГАРСКОТО ПРЕДСЕДАТЕЛСТВО НА СЪВЕТА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ В ОБЛАСТ СИЛИСТРА




СРЕЩИ ЗА ПРЕДСТАВЯНЕ НА БЪЛГАРСКОТО ПРЕДСЕДАТЕЛСТВО НА СЪВЕТА НА ЕВРОПА (1.01.-30.06.2018 Г.)

СТАРТЪТ БЕ В ЧИТАЛИЩЕТО В ГРАД ГЛАВИНИЦА В ДЕНЯ НА НАРОДНИТЕ БУДИТЕЛИ
1 ноември 2017

В Деня на будителите стартира първото от седемте събития, организирани от Областна администрация Силистра по повод предстоящото българско председателство на Съвета на Европа. Домакин на представянето бе Народно читалище Христо Ботев“ град Главиница и в него участваха Стоян Бонев – заместник-областен управител, който откри проявата, Елена Томова – главен секретар, която поздрави участниците в срещата за желанието им да се запознаят с факти и данни, свързани с ЕК и СЕ, както и на Сюзан Хасан – заместник-кмет на общината.

На финала домакините от читалището предложиха на аудиторията рецитал със стихове за България, изпълнени от ученици и от учители от местното средно училище. Поднесени бяха венци и цветя пред паметника на Васил Левски, патрон на училището в града.


БЪЛГАРСКОТО ПРЕДСЕДАТЕЛСТВО БЕ ПРЕДСТАВЕНО В 
ОБЩИНА КАЙНАРДЖА
15 ноември 2017

Село Кайнарджа – център на едноименната силистренска община. Туристически посетителски център. Провеждане на събитие за представяне на Българското председателство на Съвета на ЕС в област. Събитието откри кметът на общината Любен Сивев. Областният управител Ивелин Статев приветства участниците, представители на различни местни общности, както и от Силистра, Алфатар и др. общини.

Йордан Георгиев – експерт за връзки с обществеността в Областна администрация Силистра, чийто главен секретар Елена Томова също участва в събитието, представи презентация на министерството на Българското председателство. Направена бе и викторина за познанията на кайнарджанци за ЕС и за страните от Европа.

Ани Караджова от Областен информационен център Силистра представи проектите, реализирани с европейски средства в общините в област Силистра, както и от други субекти – икономически структури, неправителствени и прочие организации.

От тяхно име, както и от името на организаторите от Областна администрация бяха раздадени рекламни материали на присъстващите. Представени са и възможностите за проекти в настоящия програмен период.

Инж. Бонка Йорданова от Общинска администрация Кайнарджа представи проектите, реализирани също с европейски средства в общината, в местни училища и читалища.

Вокална група „Перуника“ поздрави с традиционни местни песни участниците, а Дафинка Станева, която е ръководител на Туристическия център, бе поздравена за своята кръгла годишнина както от областния управител, от кмета на общината, така и от останалите гости.

На финала на събитието бе откриването на възпоменателна плоча за 125-ата година от изграждането на чешма на мястото на подписването на Кючук-кайнарджанския мирен договор между Руската и Османската империи през 1774 г., на който в Туристическия посетителски център е посветена специална експозиция. Договорът е повод преди 2 години Кайнарджа да стане част от Европейска мрежа „Места на мира“, в която членуват населени места, където също са били сключвани съглашения за прекратяване на военни действия между различни народи.


ОБЩИНА ДУЛОВО БЕ ДОМАКИН НА ПРЕДСТАВЯНЕТО НА БЪЛГАРСКОТО ПРЕДСЕДАТЕЛСТВО НА СЪВЕТА НА ЕС
16 ноември 2017

В залата на община Дулово бе поредното събитие, проведено от Областна администрация Силистра, за представяне на Българското председателство на Съвета на ЕС (1.01-30.06.2018) в изпълнение на Комуникационната стратегия на България (www.eu2018bg.bg).

Началото бе сложено със слово от областния управител Ивелин Статев. Кметът на общината д-р Юксел Ахмед поздрави присъстващите и накратко ги информира за проведените проекти в предишни години, както и за тези, които са актуални в момент – ремонтите на две дуловски институции: НЧ „Н. Й. Вапцаров“ и на СУ „Васил Левски“ – най-голямото в област Силистра. Третият проект е нов и по него предстои сключване договор за 1,9 млн. лв, предвидени за подобряване на улици в общинския център.

Йордан Георгиев – експерт за връзки с обществеността, представи презентацията, посветена на 10-ата година от членството на България в ЕС, както и предстоящото председателство.

Своя презентация на аудиторията предложи и Ани Караджова от името на Областен информационен център Силистра, включително и за сключени договори в новия програмен период.

Домакините от община Дулово осигуриха и малка концертна програма, изпълнена от певицата Светлана Великова, от гайдаря Георги Неделчев и от Вокална група с р-л Стоян Тотев.


В МУЗЕЯ НА БИОСФЕРЕН ПАРК „СРЕБЪРНА“ В ОБЩИНА СИЛИСТРА БЕ ПРЕДСТАВЕНО БЪЛГАРСКОТО ПРЕДСЕДАТЕЛСТВО НА СЪВЕТА НА ЕС
17 ноември 2017

На 17 ноември – деня, в който в София на международен форум бе връчването на сертификата на ЮНЕСКО, определящ досегашния резерват „Сребърна“ за Биосферен парк „Сребърна“ – един от 4-те в България, в едноименния Природо-научен музей бе проведено третото от основните събития в област Силистра за представяне на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз.

С участието на областния управител на област Силистра Ивелин Статев, който приветства присъстващите – предимно средношколци, представители на Ученически парламент, екоклубове и на други формални и неформални младежки групи, бе изпълнена мисията на Комуникационната стратегия на Република България във връзка с ротационното председателство.

В събитието участваха още главният секретар на Областна администрация Силистра Елена Томова, представители на Областен информационен център Силистра, както и на домакините от музея, единствен по рода си в страната.

На присъстващите им чрез презентацията, представена от Йордан Георгиев – експерт за връзки с обществеността, станаха основните моменти от работата на Съвета на ЕС, както и на другите институции. Включена бе темата „10 години членство на България в ЕС и резултатите от него; Българското председателство като роля и съдържание, възможности и отговорности“.

ОИЦ Силистра представи ефектите от членството в ЕС конкретно за област Силистра. Елена Илиева – директор на Природо-научен музей „Сребърна“, също участва със своя разработка, представяща музея и биосферния парк, който е уникален и е един от най-посещаваните природни и туристически обекти в област Силистра.

С участниците в срещата бе проведена дискусия, в рамките на която бе и специална викторина, проверила познанията на подрастващите по засегнатите в събитието теми. За финал към всички тях бе поздравът на Ансамбъл „Ритъм“ Силистра с главен художествен ръководител Росен Атанасов, включващ характерни за района народни танци.

Почерпката, осигурена от организаторите, бе изпълнена от ученици в специализираните паралелки на Професионална гимназия по стопанско управление и административни услуги „Атанас Буров“, което се вписва в практиката им да стажуват чрез ефективни извънкласни форми. За провеждането на събитието организационна помощ оказаха Община Силистра и Спортно училище „Дръстър“ Силистра, както и ОДК Силистра.


БЪЛГАРСКОТО ПРЕДСЕДАТЕЛСТВО НА СЪВЕТА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ БЕ ПРЕДСТАВЕНО В ЧИТАЛИЩЕТО В ГРАД АЛФАТАР
21 ноември 2017

В лекционната зала на Народно читалище „Йордан Йовков“ в град Алфатар бе поредното представяне на Българското председателство на Съвета на ЕС, организирано от Областна администрация Силистра в изпълнение на Комуникационната стратегия на Република България. В него участваха представители на различни социални и възрастови групи.

Главният секретар на ОА Силистра Елена Томова приветства местните хора, приели поканата да станат част от събитията в област Силистра във връзка с ролята, която е отредена на България в периода 1 януари-30 юни 2018 г. 

В презентация, представена от Йордан Георгиев – експерт „ВО“ в ОблА Силистра, на аудиторията бяха предложени факти и данни за ротационното председателство, за възможностите на България в икономически, туристически, социален и политически план при реализацията на близо 2 000 събития в София, в други български градове, както и в Брюксел.

Както е известно, в първите шест месеца на следващата година у нас ще гостуват около 30  000 души от различни страни, които ще опознаят България и ще допринесат за нейния имидж на Стария континент.

Чрез презентацията на Областен информационен център, представена от експерта Елена Стоянова, участващите успяха да получат информация за проектите, вече станали факт през първия програмен период.

Деца от ДГ Алфатар показаха уменията си в пресъздаването на песни и танци сред най-малките добруджанци, живеещи в ЕС. Свой поздрав предложиха и самодейци от местното читалище със секретар Ганка Пенчева.


ПРЕДСТАВЯНЕ НА БЪЛГАРСКОТО ПРЕДСЕДАТЕЛСТВО НА СЪВЕТА НА ЕС В ТУТРАКАН
 22 ноември 2017

В Народно читалище „Н. Й. Вапцаров“ в град Тутракан бе представяно Българското председателство на Съвета на ЕС с участието на областния управител на област Силистра Ивелин Статев, който приветства участниците в срещата; Елена Томова – главен секретар на Областна администрация Силистра, и Петя Василева – зам.-кмет на община Тутракан, която откри форума от името на Общинска администрация в присъствието на представители на кметства и на народни читалища, както и на граждани.

Йордан Георгиев – експерт за връзки с обществеността в Областна администрация Силистра, представи презентацията, посветена на 10-ата година от членството на България в ЕС, както и на предстоящото председателство. Поздрав поднесе талантливата певица Елица Камбурова, участничка в „X фактор“.

Свои съпътстващи събитието презентации имаха Областен информационен център Силистра чрез своя управител Ани Караджова – за проектите в предходния и в настоящия програмни периоди, както и Васил Тончев от Регионална библиотека „Партений Павлович“ – за уникален проект, представящ на сайта си www.libsilistra.com медицински и транспортни услуги в 4 общини в област Силистра.
В ЧИТАЛИЩЕТО В СЕЛО ИСКРА В ОБЛАСТ СИЛИСТРА ПРИКЛЮЧИ ПРЕДСТАВЯНЕТО НА БГ-ПРЕДСЕДАТЕЛСТВОТО НА СЪВЕТА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

 24 ноември 2017


В една от залите на Народно читалище „Бачо Киро”, село Искра, община Ситово, бе седмото и последно в област Силистра събитие (по едно във всяка община) представяне на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз, организирано от Областна администрация Силистра в изпълнение на Комуникационната стратегия на Република България в навечерието на уникалната й роля от 1 януари до 30 юни 2018 г.

Искренската духовна обител е четвъртата по рода си (другите три са НЧ „Христо Ботев” – Главиница, НЧ „Н. Вапцаров” – Тутракан и НЧ „Йордан Йовков” - Алфатар), дала възможност на десетки добруджанци да научат повече за ЕС, както и за 10-те години на страната ни като част от най-голямата на Стария континент организация на страните членки.

Секретар библиотекарят Нериман Мустафа представи участниците в проявата, а кметът на селото Вилдан Мемиш припомни пред аудиторията – представители на различни възрастови и социални групи, вкл. от съседни села като Ситово, Поляна и др., свършеното по проекти с европейски средства в селото.

Главният секретар на Областна администрация Елена Томова въведе присъстващите в темата, а Йордан Георгиев – експерт за връзки с обществеността в Областна администрация Силистра, предложи на участниците информация по най-актуалните и важни въпроси, свързани с българското председателство на Съвета на ЕС – роля, възможности, при5оритети и др.

Както и на други места в областта, Областен информационен център Силистра чрез своя ръководител Ани Караджова също имаше своя презентация, допълваща с конкретни цифри и факти ползите на област Силистра през последните 10 години от европейските проекти в програмен период 2007-2013 г., както и намеренията до този момент в сегашния програмен период – 2014-2020 г.

Васил Тончев от Регионална библиотека „Партений Павлович” Силистра представи уникален проект, в който има информация за медицински и транспортни услуги в област Силистра, от който може да се черпи и информация от линк в сайта на библиотеката - www.libsilistra.com.

Срещата, в която се включиха ученици от местното ОУ и от ПГ по СС в село Ситово, завърши с кратка музикална програма, осигурена от домакините: в нея се представиха с народни песни Тезгюл Юмер – служител в социалната и в образователната сфери, и със съвременни поп изпълнения – тийнейджърката Есра Ерол, ученичка от последния клас на училището, както и четвъртокласници с драматизирана поучителна притча за приятелството.