петък, 30 октомври 2015 г.

Честит Ден на будителите с...Хелоуин?

Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан излезе със специално изявление по повод отбелязването на Хелоуин. В него той призовава Хелоуин да не бъде "част от българската душа" и нашите деца, ученици и млади хора да "пребъдат в чистата и свята православна вяра". 
„Обични в Господа братя и сестри, п последно време думата Хелоуин предизвиква интерес сред младите ни ученици и сред нашето младо поколение. Тази дума създава вихър от емоции, чувства, преживявания. Но какво значи тя? Името "Хелоуин" произлиза от средновековен английски език. Хелоуин е разночетене на "All Hollow's Eve", с което римокатолиците обозначават нощта към техния празник на Всички светии - 31 октомври срещу 1-ви ноември. 
До VIII век празникът "Всех святих", както е известен в православния свят се е празнувал и на Изток, и на Запад в Първата неделя след Петдесетница (т.е. като подвижен празник през лятото). И днес Православната Църква почита всички светии именно в тази неделя. 
Всех всятих VS Хелоуин
Но в Рим папа Бонифаций IV в 609 г., както и папа Григорий ІІІ (731-741) самостоятелно решават да преместят почитането на Всички светии на 1 ноември, за да преодолеят вкоренените келтски езически традиции в Западна Европа, Британия и Ирландия, поддържани някога от друидите - келтските жреци и магьосници. Очевидно датата, както и съдържанието на Хелоуин имат стар и откровено езически произход. 
Още преди Рождество Христово, а и след това келтите празнували своята Нова Година - Самайн - в нощта на 31 октомври срещу 1 ноември. С това те отбелязвали края на светлата (лятната) част от годината и началото на тъмната (зимната) част. Това бил моментът, както те вярвали, когато между отвъдния свят и света на живите границите се размивали. 
Вследствие на това живите можели да преминат в отвъдните измерения, а от там съответно в нашия свят нахлували умрели герои, митични персонажи и множество "богове" и "богини". Тази нощ се свързвала със странни и често страховити събития, които се разказват в келтските митове и легенди. Днес има новоезичници (паганисти), друидски ордени и други подобни религиозни общности, които продължават да празнуват Самайн.
В Стария Завет Господ заръчва чрез св. пророк Мойсей да не скланяме сърцето си към езически вярвания и практики така, както еврейският народ не трябвало да се влияе от египетското, ханаанското, или което и да било друго идолопоклонство (срв. Левит 18:3).
В Новия завет Господ Иисус Христос ни е дал притчата за богаташа и бедния Лазар (Лука 16:26 ). В нея виждаме че преминаването между света на живите и света на починалите е невъзможно. Евангелието е благата вест за Христовата победа над греха и смъртта и представлява откровение за живота след живота! Докато Хелоуин представлява апотеоз на тлението и смъртта, която се представя в цялата й грозота и безизходност. Безизходност - особено за тези, които живеят без вяра във възкръсналия Спасител Христос. 
Така Хелоуин лишава човека от идеята за неговата богообразност, от стремежа към преобразяване, от надежда за вечен и блажен живот с Бога и Неговите светии. Хелоуин е особено неприемлив за православното съзнание поради това, че той предлага на децата и възрастните директна среща с демоните - поднебесните духове на злобата, които според Свещеното Писание търсят всякакви начини да погубят човека. Подмяната на истината в Хелоуин се състои в това, че този "псевдопразник" се опитва да ни приучва да не се отвращаваме от демоните и да не възприемаме смъртта като драматична последица от греха, а като маскарад, като безобидна игра и забава. 
Оттук идва и най-голямата заплаха за децата ни - те свикват с мисълта, че не е грях, а дори е забавно да отмъстиш и е позволено да правиш пакости, ако съседите не те почерпят с бонбони, когато ги посетиш, маскиран като вампир, вещица или паяк например. Децата ни не бива да заприличват на децата в някои общества, които в тази бесовска нощ почукват на вратите на съседите и питат: "Trick or treat" ("Дяволия или лакомство"). 
Бесовският характер на Хелоуин личи и от факта, че починалите се представят като духове, които не могат да намерят покой и които са готови да плашат живите и да им пакостят. Истината е съвсем различна и Православната Църква ни я е разкрила в пълнота... Любовта преодолява границата между живите и мъртвите чрез силата на молитвата ни за починалите и чрез действието на Божията милост. 
С тревога забелязваме, че Хелоуин ще се празнува в някои от нашите училища в Епархията. Този "празник" всъщност е поклонение пред злото и пред смърта. Той приучва децата ни да се подиграват със собствената си невинност и с достойнството на ближните, да не вярват във Възкресението и в Христос, а да служат на дявола чрез бесовски игри и демонични забавления. Хелоуин е отворена врата, през която безскрупулни търговци, някои безгрижни родители и учители тласкат малките днес деца да влязат утре като тийнейджъри в сатанински секти, които ще ги унищожат.
Нека си спомним, че България на 1 ноември отбелязва Деня на народните будители, които са ни завещали любов към Светото Православие, любов към Родината, любов към Бога и ближните, а не чуждопоклонство и привързаност към дявола и неговата свита. Ще ни се да вярваме, че Хелоуин няма да бъде част от българската душа и че нашите деца, ученици и млади хора ще пребъдат в чистата и свята православна вяра, чрез която нашият народ винаги се е спасявал и се спасява. На 1 ноември е и Задушница - спомняме си за нашите скъпи и мили покойници. Бог да ги прости и вечна да бъде тяхната памет!"
/hristiqni.com

Староселци най-добри в три категории на фестивал в Поповско


     В поповското село Водица се проведе Третият Фолклоре фестивал „С хоро и песен във Водица всяка есен” с участието на близо 200 състави и изпълнители от Североизточна България, сред които и представители на добруджанските обин Силистра и Тутракан. Жури с председател академик Любен Досев раздаде награди в различни категории. 

     Чудесно представяне за самодейците от НЧ „Възраждане“ – село Старо село, община Тутракан: в категория „Обичаи“ Групата за автентичен фолклор зае първо място, както и Клубът за народни хора в съответната категория. Пак от същото читалище с първо място е и Женската вокална група при ансамбли над 18 г. Второ място има индивидуалната изпълнителка на песни Величка Русева. 
   
Призови места има и за Клуб „Добруджа“ при НЧ „Доростол“ – Силистра с р-л Мария Христова: второ място при „Ансамбли за автентичен фолклор“ и трето място за представен обичай. Певицата Руска Димова е също сред забелязаните от журито певици от Добруджа. 


Четвърти Годишен форум на Европейската стратегия за Дунавски регион

          В германския град Улм се провежда четвъртият Годишен форум на Европейската стратегия за Дунавски регион (28-30 октомври). В основата на обсъжданите теми е Стратегията на ЕС за региона на река Дунав. В рамките на форума е направена оценка на постигнатия напредък, за да се вземат решения, стимулиращи развитието на региона в следващите години. В него участва и областният управител на Силистра г-н Стоян Бонев, заедно със свои колеги от други големи крайдунавски области.
        В дневния ред на една от работните групи към работната общност на Дунавските региони и Съвета на Дунавските градове и региони е дискутирана темата за инфраструктурното осигуряване чрез мостове и канали на двата бряга между Румъния и България. В последния ден на форума бе проведена 23-та конференция на административните ръководители.
          Изпълнението на стратегията на ЕС за Дунавския микрорегион на започна през м. април 2011 г. В нея участват 9 страни от ЕС (Германия, Австрия, Унгария, Чешката република, Словакия, Словения, България, Румъния и Хърватия) и 5 държави извън ЕС (Сърбия, Босна и Херцеговина, Черна гора, Украйна и Молдова).
сн. сайт на Областна администрация - Русе
        Сред официалните гости на форума бе Корина Крецу – Европейски комисар за регионалната политика. Според нея за осъществяване на дело на създадените документи и програми от същественото значение са градовете и регионите по река Дунав. Допълнително внимание е обърнато на бежанската криза и необходимостта от солидарно отношение в този труден за Европа момент.
Сн. www.c.europa.eu
      По време на форума министрите на държавите от Дунавския регион се срещнаха с г-жа Крецу за приемане на съвместно изявление, с което ще поемат политически ангажимент за използване на наличните средства в съответствие с целите на стратегията, по-конкретно финансирането по линия на европейските структурни и инвестиционни фондове, Инструмента за предприсъединителна помощ и Европейския инструмент за съседство.
       С понятието „макрорегионална стратегия“ се означава интегрирана рамка, която може да бъде подкрепена например от европейските структурни и инвестиционни фондове с цел посрещане на общи предизвикателства, пред които са изправени държави членки и трети държави, разположени в един и същ географски район.
      По този начин те се възползват от засилено сътрудничество, което допринася за постигането на икономическо, социално и териториално сближаване. Следващият доклад на Европейската комисия за напредъка на макрорегионалните стратегии се очаква да бъде публикуван през 2016 г. и ще обхваща всичките четири макрорегионални стратегии.
      Примери за дейности и проекти в региона на река Дунав: в сферата на транспорта: генералният план за възстановяване и поддръжка на ферватера на река Дунав и нейните плавателни притоци беше одобрен миналата година от министрите на транспорта; енергетика: проекти за биомаса, геотермална енергия и обратно подаване на газ ще помогнат за подобряване на независимостта на Дунавския регион от външни източници на енергия и на неговата конкурентоспособност на световния пазар.
      Научни изследвания: благодарение на фонда
за научни изследвания и иновации за региона на река Дунав ще бъдат изяснени научноизследователските нужди в региона, за да може да бъдат осигурени ресурси там, където е необходимо. Социален сектор: разработват се местни проекти и инициативи за интегриране на ромите, които имат трансгранична перспектива и използват междусекторен подход.
      Сигурност: обща работа за борба с корупцията, киберпрестъпността и престъпленията срещу имуществото и за премахване на административните пречки в областта на корабоплаването.Околна среда: разработване на оперативна програма за сътрудничество в областта на управлението на наводнения след последните силни наводнения в региона на река Дунав. Институционален капацитет: START - фонд за финансиране на проекти в региона на река Дунав е пилотна инициатива, в рамките на която се предоставят малки по размер безвъзмездни средства под формата на начален капитал за разработването и осъществяването на проекти в Дунавския регион.

четвъртък, 29 октомври 2015 г.

Пресконференция на ГЕРБ преди втория тур на изборите в Силистра


         Областният координатор Тодор Тодоров, общинският лидер на ГЕРБ в Силистра д-р Мария Стойчева и кандидатът за кмет на общината д-р Юлиян Найденов дадоха обща пресконференция преди втория тур на изборите на 1 ноември. Г-н Тодоров благодари на избирателите за активното участие с увереността, че ще подкрепят партийните кандидати и на балотажа.
Д-р Стойчева подчерта, че партията е потвърдила първото си място като политическа сила в общината. За кампанията: беше „лице в лице“ и изцяло позитивна; срещите бяха с представители на всички сфери – „успяхме да кажем на хората, каквото искахме“. Кампанията за избори не продължава 30 дни, а 4 години, през които опонентите на ГЕРБ измисляли лъжи и обещания.
За съветниците в Силистра – потвърдени са 12 мандата – от новите съветници 40% са под 40-45 г. За изборите за общински кмет резултатите от първия тур показвали, че хората искат д-р Найденов да бъде кмет и в следващия мандат. Не се потвърдили прогнозите на някои, че ГЕРБ ще е партия като НДСВ и СДС – опровержението било в десетата поредна победа.
         Четири са партиите, обявили с декларации подкрепа на д-р Найденов на втория тур – АБВ, Движение 21, АТАКА, СДП и „част от РБ“. Две от тях – СДП и Движение 21 подкрепили д-р Найденов и на първия тур, заяви д-р Стойчева.
Д-р Найденов за кампанията: по-голямата част от кандидатите се държаха в рамките на споразумението за толерантна кампания. За бъдещото управление – осигурени са 17,9 млн. лева за нови проекти, за да продължат „видимите резултати и в следващия мандат“. 

Надграждащо обучение за прилагане на подхода "Резилианс"

     
На 22 и 23.10.2015 г. бе проведено надграждащо обучение за прилагане на подхода "Резилианс" по проект "Резилианс - умението да преодоляваме трудности". Проекта е финансиран от Програмата за подкрепа на НПО в България, чрез Финансовия механизъм на
Европейското икономическо пространство, по Договор за безвъзмездно финансиране № 289/18.05.2015  г.


18 силистренци с прощъпулник в ОбС Силистра

ОИК Силистра обяви общинските съветници в новия мандат на местния законодателен орган, в списъка на които е възможно да настъпят промени веднага след вота на втория тур на изборите за кмет на община Силистра. По традиция разместванията в листите са в средите на управляващите партии и коалиции.
Засега Общински съвет Силистра изглежда по следния начин.
ПП НФСБ: Йордан Атанасов Ковачев; ПП ГЕРБ: Мария Димитрова Димитрова, Калоян Димитров Нейков, Денислав Пламенов Димитров, Денка Димитрова Михайлова, Здравко Горанов Горанов, Валентин Йорданов Перчемлиев, Йордан Борисов Владимиров, Ивелин Митков Неделчев, Симеон Василев Симеонов, Младен Желев Енев, Константин Стоилов Христов, Славянка Георгиева Стоянова; ПП АБВ: Ростислав Светославов Павлов, Димитър Николаев Караджов; МК „ГРАЖДАНСКО ЕДИНСТВО“: Александър Николаев Сабанов, Керанка Вълчева Иванова, Красимира Маринова Неделчева, Иван Станков Ковачев, Десислав Димов Пенчев, Орлин Огнянов Николов, Димитър Трендафилов Трендафилов; ПП СДП: Ганчо Маринов Неделчев, Милен Христов Пенчев; ПП ДВИЖЕНИЕ 21: Стоянка Йорданова Енева-Дойчева, Стоил Василев Стойчев; ПП БСП: Георги Ивов Кирилов, Лазар Иванов Лазаров, Боян Петров Димов, Дияна Денева Николова, Надежда Друмева Бобчева; ПП ДПС: Джанан Халил Феим, Бирол Ерол Мехмед.
Прави впечатление, че 18 от съветниците са различни от предишния състав на ОбС Силистра, от които единствено Стоянка Дойчева от Движение 21 е била съветник, но в предишни мандати. От предишните групи съветници в МК „Гражданско единство“ и в БСП само по двама запазват правото си да бъдат приемствени и в настоящия мандат. Най-много са „оцелелите“ съветници (6) от ГЕРБ. Прави впечатление също, че най-малко 9 от съветниците влизат, благодарение на преференциален вот, дал им право да заемат по-предна печеливша позиция.
Друго впечатление: освен от град Силистра, в съвета има представители на селата Айдемир, Калипетрово и Бабук. На "първо раздаване на картите" едва 9 са представителките на нежния пол, което е под 30%, при европейски "изисквания" за съотношение 40:60% между двата пола. С най-много мандати се очертават Стоил Стойчев и Керанка Вълчева - четвърти, д-р Мария Димитрова, Константин Стоилов, Александър Сабанов, Георги Кирилов, Милен Пенчев  - трети, и др. 
Шестима от съветниците, които не са са за първи път местни парламентаристи, в предишни мандати са били представители на други партии (Александър Сабанов, Стоил Стойчев, Стоянка Дойчева, Керанка Вълчева, Ганчо Неделчев и Милен Пенчев). Предишните им партии са от средите на ГЕРБ, БСП, ВМРО, ДПС и др.
По професионален принцип: лекари - 3, педагози - 3, икономисти, мениджъри, бизнес, инженери - поне 15, земеделска сфера - 4, администрация, банково и застрахователно дело - 3, юрист - 2, неопределими занимания - тепърва ще става ясно.
На пръстите на едната ръка се броят работилите в общинска администрация на една или друга позиция - не повече от 5, от които двама като зам. кметове в предишни мандати, по един секретар на община и директор на дирекция, и един в извънучилищно звено. За пръв път няма и адаши повече от двамата Йордановци. За сметка на това има трима общински съветници с една и съща фамилия - Неделчев.

Кръгла маса „Християнството – език и менталност“ в Силистра

В камерната зала на Археологическата експозиция на Регионален исторически музей – Силистра бе проведена Кръгла маса „Християнството – език и менталност“, организирана от Научен център „Св. Дазий Доростолски“ при Филиал Силистра на Русенски университет „Ангел Кънчев“. Тя бе посветена на годишнината от мъченическата смърт в името на христовата вяра на първия доростолски мъченик св. Дазий, на 70-ата годишнина от основаването на университета и на 10-ата година от създаването на научния център.
Форума откри доц. д-р Тодорка Георгиева, ръководител на Центъра, която подчерта, че за десетте години от съществуването му са издадени 7 тома с разработки на различни теми, а осмият с докладите от настоящата кръгла маса ще бъде издаден до края на календарната година със средства на университета.

 През изминалите десет години НЦ „Св. Дазий Доростолски“ се утвърди сред българската научна общност като изследователска организация със значителна активност и с много оригинални идеи. Високо е качеството на публикуваните в „Известия на НЦ „Св. Дазий Доростолски“ статии; важни са научните проблеми, на които те са посветени. Това е причина изданието да се радва на добра популярност и да е често цитирано.
Научният център поддържа интензивни контакти с изтъкнати учени от авторитетни университети в страната и чужбина. Важна страна от дейността му е работата с младите хора, целяща поддържане на научния интерес и творческия ентусиазъм в града, подготовка на достойни помощници и продължители на започнатото от проф. д-р Славчо Иванов, доц. д-р Тодорка Георгиева, доц. д-р Петранка Трендафилова, доц. д-р Яна Пометкова, доц. д-р Румяна Лебедова, д-р Галина Лечева, докторант Мария Томова-Михнева и Миролюба Костадинова. 
Пленарният доклад на тема: „Християнство и мъченичество“ бе изнесен от проф. д-р Георги Атанасов от РИМ Силистра. Своите оклади представиха също доц. д-р Румяна Лебедова („Страдание и спасение“)историкът Иван Занов (По някои въпроси, свързани с началото на християнството в България), гл. ас. д-р Галина Лечева („Библейска символика и нейните исторически конотации в „Житие и живот на св. Иван Рилски“ от Евтимий Търновски, Патриарх български)Вилияна Ранчева („Притежателните и показателните местоимения във френския език като детерминанти“)Диана Железова-Миндичова („Конективизмът като новата парадигма на преподаването“), докторант Мария Томова-Михнева (Сборникът Златоструй и неговите редакции) и др.
Кратко представяне докладите на участниците, които са възпрепятствани от ангажименти и разстояния да вземат пряко участие в кръглата маса на тема Християнството – език и менталност.
  Татяна Илиева (София) - Патристичната мисъл (б.а.-патристика е съвкупност от теологическите, философските и социалните християнски мислители (ІІ-VІІІ в.), наричани "отците на църквата") от края на Античността и началото на Средните векове създава значими образци на словесното изкуство, които получават известност и всеобщо признание като ценности в цялата по-сетнешна история на християнските цивилизации. 
Ето защо развитието на преводите на св. отци редом с тези на Библията на говорим език се приема винаги като важен елемент от развитието на църковната литература на отделните християнски народи, а оттам и като легитимна част от обекта на историята изобщо на словесното творчество, създадено на техните езици. 
   Българската християнска култура и литература, които се зараждат в руслото на византийската културна общност и остават по цялото протежение на своето съществувание тясно свързани с вековната литература и култура преди всичко на Източната църква, в това отношение не правят изключение. Този факт обуславя важността на изследванията по история на светоотеческите преводи в българската книжнина като отделно поле на научни занимания. 
     Проучванията в тази насока биха дали отговори на редица въпроси: кой е най-четеният и превеждан църковен автор или патристичен труд в определена епоха (през старобългарския, среднобългарския период, по време на Възраждането, в наши дни) и каква е рецепцията му в българската литература; какви са различните претворявания на дадено светотеческо произведение от Медиевума до днес в многократните му преводи през вековете и как се отразява историческата дистанция във всеки един от тях; съществува ли взаимодействие между преводната и оригиналната християнска литература на български език; как влияе патристичната мисъл върху творчеството на нашите църковни (а и не само църковни) писатели и пр.
     В този аспект смятам, че голяма полза ще принесе каталогизирането на съществуващите преводи на светоотечески съчинения в българската литература. То ще позволи обобщен поглед върху историческите компоненти и фактори при създаването на всеки един от тях; ще подпомогне проследяването в отделните случаи на взаимоотношенията и връзките между преводен и оригинален текст, между автор и преводач; ще способства да се осмисли, от една страна, превеждането на църковните отци като рецепция на една заета културна действителност, а от друга, рецепцията на самите преводи в религиозния и културния живот на нашето общество. 
  Във връзка с казаното дотук бих искала да повдигна въпроса за необходимостта от създаване на двуезична електронна библиотека на българските преводи на патристични текстове. Идеята ми е Библиотеката да съдържа каталог на електронно обработени  светоотечески произведения в оригинал с наличните им български преводи – средновековни и съвременни, който да дава възможност текстовете да бъдат разглеждани в паралел гръцки (респ. латински) – средновековен български – съвременен български или поотделно.
Татяна Строковска (Дубна, Русия) - Предметом данной статьи является сконструированная реальность - славянский мир, возникший в воображении и трудах ученых-славистов середины XIX в. Само понятие - идеальный образ, подразумевающий территории, населенные народами, говорящими на славянских языках. Когда-то они были самостоятельными, а потом потеряли независимость и вошли в состав Австрийской и Османской империй. В сознании ученых и путешественников они объединены в топоним «славянские земли».
В качестве источников использована научная переписка и путевые заметки российских славистов О. М. Бодянского, М. П. Погодина, И. И. Срезневского, чешского ученого П. И. Шафарика, а также «галицкого русского», закарпатского историка и публициста Д. И. Зубрицкого. Заграничные путешествия составляли для выпускников Московского университета часть программы последипломной подготовки к преподавательской деятельности. Учебно-научные цели путешествий (1838-1841) объясняются в переписке Бодянского с Погодиным.
Нина Топалска (Русе) - Дървото на живота е разпространен в древния Близък Изток митологичен образ – символ на дълголетие и сила, и елемент от цялостното разбиране за устройството на света и божествените сили в природата. В старозаветните премъдростни книги този образ е съзнателно демитологизиран и се използва метафорично като символ на мъдростта – източник на живот и знание за праведните, които живеят според Божия закон.
Когато говорим за демитологизация в старозаветния текст, трябва да имаме предвид, че трудно може да се определят механизмите и степента на нейното прилагане. Няма съмнение, че на почвата на еврейския монотеизъм се ражда свещена литература, която се отличава коренно от всичко, познато дотогава в древния близкоизточен свят. 
Старозаветните автори съзнателно избягват каквито и да е идейни препратки към политеистичните вярвания на съседните народи и дори директно ги изобличават. Има ли обаче основание да се заключи, че целият идейно-образен свят на свещените старозаветни книги е напълно демитологизиран, че митът няма място в библейския текст и може да се срещне единствено във вид на фосили някъде из най-дълбоките му недра? Не и ако тази жанрова форма и особен сакрално-повествователен дискурс се разбира правилно, а не непременно като нещо примитивно и невярно.
Ако приемем, че колкото и да е богат човешкият език, не може да предаде напълно адекватно идеята за Бога и изобщо за сакралните същини, можем да се съгласим, че най-естественият (защо не онтологично обусловен) начин за ословесяване на трансцендентното, т.е. на намиращото се извън философията или опита; е езикът на вторичната номинация, а неговите най-продуктивни форми са символът, метафората и митът.
 Иван Илиев (Кърджали) – В наши дни за един български лингвист е по-лесно да се сдобие с някое англоезично издание, отколкото с книга, издадена в съседна балканска страна. Това, за съжаление, води дотам, че българската лингвистика понякога пропуска незабелязано важни изследвания със славистична и балканистична насоченост, които се появяват дори в толкова близката до нас Сърбия. Такова е и рецензираното тук издание, което съчетава много успешно диалектоложкото описание на сравнително неизвестния доскоро копалнишки сръбски говор (влизащ в ареала на косовско-ресавския диалект), до този момент познат за науката предимно по фолклорни материали, разгледан в историкограматически и балканистичен аспект, и анализиран подробно и от етноложка, и от културоложка гледна точка.
Монографията Копаонички говор. Етногеографски и културолошки приступ започва с историческо изложение за съдбата на планинската област, в която се разполага въпросният сръбски диалект, и на етническите и миграционни процеси, които протичат в нея през вековете. Подчертава се традиционното етническо многообразие на региона, което наред със съхраняването на редица архаични сръбски езикови особености, е причина и за множество явления, които трябва да се свържат с балканско влияние от езикова гледна точка. Етническата пъстрота обаче се е отразила и върху други фактори, каквито са антропонимията, топонимията, етнографията и народопсихологията на населението.
 Силвия Ангелова (Силистра) - Концептът „труд” е натоварен с двойственост в националната картина на света и у двата народа. Въпреки че трудът винаги се свързва едновременно с достойнството, живота, производството, доброто, свободата, също така често конотира (б.а.-конотация е идея или усещане, което една дума поражда, и което допълва буквалното ú значение) и със злото, страданието, мъката, греха, наказанието, поробването. 
Той е границата между хубавото и лошото, между истината и лъжата, между здравото и гнилото. Българската пословица Залудо работи, залудо не стой прокламира идеята, че дори безсмислената работа е по-ценена от мързела. В румънския светоглед обаче същата теза за напразната работа има друга трактовка: Decat sa muncesti degeaba, mai bine sa sezi degeaba (прев. Вместо да работиш напразно, по-добре да седиш напразно).
Трудът е една от основните ценности в светогледа на българина, той е част от екзистенциалната връзка земя – труд – човек. Народният творец вижда в основата на националния характер на българина отношението му към труда и земята. Във времето трудът се утвърждава като вечна ценност на човека, като действие, в което може най-пълноценно да се реализира, изпълва битието на полския работник. 
За българина трудът до първата половина на ХХ век е много повече от средство за прехрана. Чрез него нашият народ показва своите достойнства и добродетели, намира развлечения и веселби, дава простор на мечтите и надеждите си.  За селска и занаятчийска България трудът е издигнат  до равнището на нравственост и смисъл на човешкото съществуване.

Трудът заема почетно място и в румънския фолклор, а трудолюбието е задължителна предпоставка за богатство, добро материално и духовно състояние. Възхвалата на труда е основна характеристика на паремиите (поговорките), в които фигурира това понятие (концепт). Според Хана Арент „трудът е фундаментална човешка дейност, чието условие е самият живот”. Човек се труди, за да живее. Ние не можем да живеем, без да се трудим и живеем от плодовете на труда си. Поради значението на труда за оцеляването на индивида, но и на човешкия род, той сякаш е “част от самия живот”, от кръговрата на нашето съществуване. 
В труда човек намира морално удовлетворение от изпълнение на своето призвание към себе си и към ближните, чрез него той става съпричастен към проблемите на обществото, в което живее.

В силистренско училище стартира инициативата "Танцувай с мен"

       В силистренското ОУ "Отец Паисий" стартира  инициативата "Танцувай с мен", наречена кой знае защо на английски Dance with me”, като че ли всички деца са англоговорящи. Началото е на 30 октомври и е в списъка от събития в програмата за честване на 154-ата година от основаването на най-старото училище в Крайдунавска Добруджа. Същинският старт, т.е. откриването е с "танцова работилница", пак представена с английското "dance workshop“, в която ще има демонстрации на зумба, латино и...покрай тях -  народни танци. 
        Уроците ще се водят от инструкторите Нели Йорданова, Пламен Славови и Албена Караколева. В поканата до медиите се казва: "Всички ученици и учители ще танцуват и ще се забавляват в двора на училището. Така, от този празничен ден поставяме началото на инициативата, по време на която в един ден от седмицата - петък, по време на голямото междучасие ще се провежда организирано танцуване под музикален съпровод, избран от учениците. През този ден облеклото, т.е. както пак е написано "дрес-кодът" в училище ще бъде без условности - свободен (ох, пак тези чуждици - free”). Ученическата униформа ще бъде заменена с дрехи и аксесоари в определен цвят, който ще бъде елемент от облеклото на всички ученици. Това е тяхното желание." Според ръководството на училището: "А най-хубаво е, когато желанията на учениците, учителите и ръководството за иновации, разнообразие и забавление по време на учебния процес, съвпадат!" 
           Празникът на паисиевци ще завърши с волейболна среща „учители – ученици“ с участието на директора, пом.-директорите, учители и най-изявените в спорта ученици. Срещата цели празнично настроение и сплотеност на цялата училищна общност.
           Празникът на ОУ "Отец Паисий" ще започне днес от 18 ч. в салона на ДТ с празничен концерт на извънкласните клубове и с награждаване на отличените творби в традиционния общински литературен конкурс „Духът на българина“ за стихотворение, есе и разказ. Конкурсът се проведе в три възрастови групи във всяко от направленията. Наградени са 19 ученици от всички училища в общината.  

сряда, 28 октомври 2015 г.

Изложба в сградата на Народното събрание представя Русенския университет по повод своята 70-ата годишнина


Изложба в сградата на Народното събрание в София ще представи утре Русенският университет „Ангел Кънчев“ по повод на 70-ата си годишнина, съобщи http://www.ruseinfo.net/. Експозицията ще бъде официално открита пред депутати, представители на правителството, академичното ръководство на висшето училище и гости от Русе. Старт на събитието ще даде председателят на парламента, г-жа Цецка Цачева, а ректорът на университета, чл.-кор. проф. д.т.н. Христо Белоев, ще представи изложбата.
Изложбата „Русенският университет – измерения на настоящето, траектории на бъдещето“ включва 24 пана с фото акценти върху ключови моменти от развитието на висшето училище и неговите съвременни постижения. Гостите ще направят визуална разходка от новопостроения през 1958 г. ректорат на университета, който е една от емблематичните сгради на Русе; до откриването през 2010 г. на новия, втори корпус на висшето училище, в присъствието на еврокомисар Йоханес Хаан и премиера Бойко Борисов.
Отделено е място за тържественото откриване на една от най-модерните многофункционални зали в България - Канев Център, от неговия дарител Игнат Канев, президентите Росен Плевнелиев и Георги Първанов, и Негово Светейшество Патриарх Неофит, който лично я освети. Гостите ще видят част от носителите на почетното звание „Доктор Хонорис Кауза на Русенския университет“. Снимки от церемонията по удостояването на Канцлера на Федерална Република Германия, Ангела Меркел, и от лекцията на бившия вицеканцлер на Австрия, д-р Ерхард Бусек, са част от изложбата. 41 общественици и представители на академичните среди от няколко континента са почетни доктори на Русенския университет. В експозицията е поставен акцент и върху научно-изследователската дейност на преподавателите и студентите, както и върху развитието на студентския спорт, туризма и дейността на десетките студентски професионални и културните клубове.
От 12 ноември 1945 г., когато в Русе е основано първото извън-столично техническо висше училище, започва летоброенето на Русенския университет. Оттогава висшето училище неизменно е следвало изискванията на времето. Русенският университет извървява дълъг път – от висше училище по селскостопанска техника, през утвърждаването си като една от водещите политехники в България, до заемането на своята стабилна позиция сред университетите у нас и в Европа
В момента Русенският университет има осем факултета, от които четири инженерни и четири хуманитарни, и два филиала – в Разград и в Силистра. Обучава над 9 хиляди студенти в 23 професионални направления. Има 54 бакалавърски специалности и над 70 магистърски. Акредитирал е 45 научни специалности за обучение в ОНС „доктор“. Изложбата в сградата на Народното събрание е част от събитията, посветени на 70-годишнината на Русенския университет. В навечерието на юбилея, 11 ноември, тя ще бъде показана и пред обществеността в Русе. Тогава в рамките на два дни ще има тържества за юбилея. По предварителни намерения още на 10 ноември в Силистра също ще има събитие с програма, посветена на годишнината, за да бъде отпразнувана и във Филиал Силистра.


Поредна активност на сем. Легет в полза на социални цетрове и домове


За първи път от няколко години насам в ДДЛРГ „Димчо Дебелянов“ в Силистра не бе проведено т.нар. Градинско парти, налично в календара в началото на учебната година. Попитахме дългогодишните му инициатори и организатори Бернадет и Дъглас Легет каква бе причината за това. Бернадет отговори: „В началото на годината ни казаха,че децата може да бъде преместен в Айдемир и ние трябваше да изчакаме решението.
Междувременно „социалните“ са решили, че децата ще останат в сградата, но се оказа, че е твърде късно да се прави парти“. Ситуацията бе потвърдена и от директора Стилиян Стойчев, който също от няколко години е партньор в начинанията на семейството от Великобритания.
Както е известно, сем. Легет на практика през повечето време през годината живее в силистренското село Българка, където се грижи и за местното читалище. Там бе проведен с тяхно участие ремонт, към който се ангажираха и самодейци начело с доайена им Дочо Титев, осъществили заедно с кметския наместник празника „25 години на вокалната група към читалището“. „Все още се нуждаят от водогреен котел, но ще трябва да изчакат малко…“, обяснява Бернадет.
Засега като намерение е провеждането на Коледно парти, вкл. и в полза на децата от селата в района. Ще бъде обявена и акция за събиране на хани и подаръци. Има надежда в начинанието да се включат фирми от Силистра.
Английското семейство е в основата и на инициативата децата от Дома в Силистра да почиват всяка година на морето. Това лято лагеруването бе в Балчик в продължение на две смени в рамките на почти половин месец. За дома в Силистра са закупени 25 нови легла, 15 маси за хранене и столове; играчки, шапки шалове, ръкавици и др.
Проведено бе и набиране на средства за купуване на шкафове и гардероби за Дома в Малък Преславец, както и за снабдяване с 12 нови легла. Има реализирани проекта и в тийнейджърски център за хора с увреждания в Главиница. Спонсори са дарили 65 нови комплекта спално бельо,; още –  юргани, хавлиени кърпи, покривки за маси кърпи и 9 кутии с тоалетни принадлежности. Сред най-активните дарители е методистка църква от Стамфорд.


Министерство на културата обяви правилата за финансова подкрепа на библиотеките за обновяване на фондовете им

Министерството на културата обяви правилата за финансова подкрепа на библиотеките за обновяване на фондовете им по програма „Българските библиотеки – съвременни центрове на четене и информираност” 2015 г.
http://hermesbooks.com/
Условията за участване в програмата през 2015 година може да видите на интернет страницата на Министерството на културата, а от сайта  www.hermesbooks.com може да се изтегли актуалната търговска листа на ИК „Хермес“, оформена според изискванията на проекта. Проектите могат да се подават в деловодството на Министерството на културата на бул. „Ал. Стамболийски“ № 17 лично или по пощата, като крайната дата за регистрация е 5 ноември 2015 г. включително. Постъпилите документи след тази дата няма да бъдат разглеждани.
Конкурсната сесия се обявява на основание чл. 14, ал. 2, т. 1 от Закона за закрила и развитие на културата (ЗЗРК) и чл. 10 от Правилата за реализиране на проекти за финансова подкрепа на библиотеките при обновяване на фондовете им с книги и други информационни източници по Програма „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност” 2015 г. и Заповед № РД 09-705/ 21.10.2015 г.
Програмата „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност” 2015 г., продължава изпълнението на основната цел – чрез осигуряване на финансова подкрепа за обновяване на библиотечните колекции, да активизира интереса към книгата и четенето и да съдейства за развитие на библиотеките като основни центрове за духовност, придобиване на знания и информация.

Участието в програмата е на конкурсен принцип, чрез подготовка и защита на проекти, които включват книги, литературна и културна периодика и други информационни източници, включително и на електронни носители, съобразени с културните и образователните потребности на гражданите, които обслужва дадената библиотека.

Студенти от Силистра с „Паметен лист за Йовков“



         Студентите филолози от Филиал Силистра на Русенския университет „Ангел Кънчев“ имат своята поредна проява в началото на новата академична година. Студентската учебно-научна изследователска лаборатория „Културно-историческо наследство“ издаде „Паметен лист“ за 135 години от рождението на Йордан Йовков.
„Той стана възможен с подкрепата на Фонд „Научни изследвания“ към Русенския университет“, научаваме от доц. д-р Румяна Лебедова, ръководител на лабораторията и преподавател в учебното заведение. С нейно участие бе и паметният лист, посветен на Крайовския договор, издаден в първите дни а м. септември в навечерието на 75-годишнината от неговото издаване през 1940 г.
В публикуваните материали: „Йовков и Добруджа“ – за десетте добруджански години на жеравнеца, превърнал се в певец на равнината; „Йовков за творчеството си“ – за търсеното и винаги намирано добро у хората; за отношението на Йовков към Вазов – патриарха на българската литература – с признанието „Интересен и Вазовият език!“; за спомените на съвременниците на Йовков за него и литературата му – Антон Страшимиров, Елисавета Багряна, Константин Константинов, Дора Габе, Христо Бръзицов и др.
Във вестника са представени прототипите на Йовков – милионера, Люцкан, Вълчан Дуков, поп Дочо, Татар Христо…Намерено е място и за интервю с Кремена Митева, главен уредник на Дом паметник „Йордан Йовков“ в Добрич, наскоро гостувала в Силистра, за да представи двутомник за необикновения автор.
В края на м. септември със съдействието на Областна администрация Силистра студенти от Филиал Силистра гостуваха на Националната литературна конференция в най-големия град на Добруджа. За него в изданието разказва и фоторепортажът, изготвен от студентите.

Средната учителска заплата ще надвиши с 5% средната брутна за страната

     
Минималната заплата на младите учители, които излизат от университета и постъпват на работа, се увеличават с 12,6% ще стане 600 лева, като увеличението е средно със 70 лева на човек. Това съобщи синдикалният лидер Янка Такева, като уточни, че то влиза в сила със задна дата от 1 октомври 2015 г. 
Увеличението ще засегне заплатите и от 2016 г. като за целта финансовия министър Владислав Горанов предвижда в бюджета допълнителни 96 млн. лв., които да поемат новите учителски заплати. Средната учителска заплата ще надвиши с 5% средната брутна заплата за страната
"Образованието е приоритет и се опитваме максимално да задоволим нуждите му в бюджета", каза от своя страна Горанов. Той подчерта, че консултациите по проектобюджета за 2016 г. продължават до окончателното им гласуване от НС.
"Поводът на нашата среща днес беше да се обсъди форма за увеличаване на бюджета на преподавателите в средното образование. Днес имахме една дълга и ползотворна среща, която нарасна и в първоначални коментари по разпространения за съгласуване проектобюджет за 2016 г. и 3-годишната прогноза за 2016-2019 година", заяви Горанов.
Министърът направи уговорката, че се обсъжда рамката на бюджета от Националния бюджет за тристранно сътрудничество. По думите му разговорът с президентa на КНСБ Пламен Димитров и Янка Такева е приключил с някои позитивни решения. 

Силистренските мотористи закриват сезона с парад, обиколка и банкет

Назаем от Фейсбук -
профила на 
Джихан Акиф


  Специална програма обявиха в интернет членовете на Мотоклуб „Свободни мотористи – Силистра“, за да проведат закриването на мотосезон 2015 г., предвидено за 31.10.2015 г. Началото е с Мотопарад по централните улици на града, който ще започне в 13.00 ч. от „Госип“. Половин час по-късно е т.нар. мотообиколка на област Силистра маршрут: Силистра – Войнов – Алфатар – Дулово – Главиница – Зафирово – Силистра.
  В 18 ч. започва веселата част – банкетът в клубното помещение в Силистра на ул. „Крайбрежна“ №1. В поканата се казва още: „Мотоклубът осигурява запалена скара на дървени въглища, запален огън на двора и отоплителна печка в помещението; пластмасови чаши, чинии и вилици, музика и интернет Wi Fi достъп. Всеки да си носи каквото ще консумира. Всички са добре дошли – заповядайте!“


вторник, 27 октомври 2015 г.

Почти всеки пети избирател от Силистренско не хареса листа за общински съветници в „Местни избори 2015“


         Първият тур на „Местни избори 2015“ в област Силистра е вече в историята, вкл. и най-вече в избора на общинските съветници, една „задача“, която кой знае защо с малки изключения местните политици подценяват, неглижирайки агитацията за своите тукашни парламентаристи. Може би защото за българина продължава да бъде фетиш да бъдеш министър или кмет, но не и част от колективни органи - съвети, комисии и др. Вероятно защото си представя как народните дела се управляват само от кабинет и вертолет.
         Както и да са минали изборите в общините, добруджанци вече знаят кой ще ги представлява в онези мъгляви според непросветената общественост органи, наречени Общински съвети, в които едни хора се събират веднъж месечно, за да разпределят бюджет, да обсъдят продажба на собственост, да подкрепят или отхвърлят предложения за проекти или просто да си побъбрят на „общински теми“. И за капак - в края на всеки месец ще получат по сметките си някой и друг лев. Междувременно за всеки от съветниците вратите на кметствата ще бъдат широко отворени, както и сърцата на избирателите. Стига да преценят, че има смисъл да ходят при тях, за да научават проблеми, които имат нужда от спешни решения.
       Какво научаваме, надниквайки над протоколите за избор на общински съветници в седемте общини на област Силистра? На прима виста прави впечатление, че всеки пети глас (около 18%, т.е. 11 152 души от 63 702 бюлетини, намерени в изборните урни) е недействителен по оптекаемата причина, изписана в графата „Празни бюлетини, бюлетини, в които е гласувано за повече от една листа, както и бюлетини, в които не може да се установи еднозначно вотът на избирателя“.
Ерго, или избирателят е много неграмотен, което в някаква степен е вярно; или е свръх объркан – да приемем, че е възможно предвид много обстоятелства, или просто откровено си заявява – не харесвам никого от вас, дето сте предложени на политическата сергия. Хипотетично има и вариант – харесвам всички ви – трудно ми е да избера един от вас – да, ама надали…Най-големи скептици са в община Кайнарджа – 25%, а най-доверчиви – в община Силистра – 13%. В останалите общини: 23% в Главиница, 21% в Алфатар, по 20% в Дулово и в Ситово, 18% в Тутракан.
         Тема за размисъл е и използването на преференцията, която за пръв път е фактор в разпределението на мандатите. За БСП, МК „Гражданско единство“, РБ и „Движение 21“ предварително се знаеше, че този процес се стимулира. За ДПС и ГЕРБ под сурдинка се говореше, че не е за предпочитане агитирането за себе си. За други по-малки партии и за местни коалиции този момент остана по-вътрешен, предвид коалиционни взаимодействия, но се предполага, че не е било грях да се изтъкваш в името на няколко харесвания повече. Защото колкото по-голям е броят им – толкова се увеличава шансът за разместване в листите.
         Какъв е ефектът проследяваме в общите протоколи на съответната ОИК? В Силистра: най-големи размествания има в ГЕРБ, но партията е и с най-много мандати, което е повод за повече сравнения, и съответно право на кандидати с по-задни позиции да се наредят в челото. В БСП драмата е в атаката от по-задни позиции на двама кандидати, една от които е решена даже със служебен жребий за разпределение на последния пети мандат; при социалистите е проработил и синдромът 15/15, познат от миналогодишните евроизбори.
Той е имал почва за развитие и в други листи – 10/10, 5/5, 6/6, съответно в МК „Гражданско единство“ и в ГЕРБ, но не се оказва фатално, тъй като в единия случай мястото не се оказва необходимо, защото приносителят става кмет, а в другия случай мандатите са два пъти и половина повече от номера. Имаме обаче и 3/3 в развитие, но няма мандат за разпределение, защото не може да измести единствения, спечелен от партията. Преференцията обаче пренарежда листите още в МК „ГЕ“, в ДПС, в АБВ и в „Движение 21“.
Активно е ползвана преференцията и в община Тутракан, където в  ГЕРБ 11-ият прави успешна атака, а отличникът е под №6. В БСП петият мести втория за втория партиен мандат. В ДПС деветият е най-харесан и също би трябвало да бъде сред шестимата съветници, с уговорката, че в партиите по места са възможни всякакви комбинации, предварителни или последващи договорки, за да се случат други подредби.
В община Дулово: в листата на ГЕРБ №29 и №33 са си свършили успешно работата сред електората и съответно би трябвало да са удовлетворени от лайкирането. В ДПС №20 би следвало да отиде напред, а №8 се е застраховал яко, за да не бъде изместен. При БСП петият има повече от втория.
В община Главиница в РБ се ползва масово преференцията, благодарение на което 11-ят е втори. В ГЕРБ деветият е най-предпочитан, а в ДПС това са десетият и тринадесетият. В Кайнарджа в ДПС по-умерено е ползвана преференцията – резултатът – десетият става подгласник на първия. Най-масово е ползвана преференцията при ГЕРБ – ефектът е, че десетият отива втори. Относително са били активни в това отношение и кандидатите от БСП – така шестият става трети.
В Ситово в МК „Заедно за промяната“ четвъртият отива втори, както и в БСП – седмият е №2 и за отбелязване – има спрямо него повече от 10 пъти повече харесвания, при това иде реч за дългогодишен общински съветник. В ДПС – деветият става№2, от когото има 18 пъти повече преференции, а седмият също се оказва предпочетен.
Накратко: и в „Местни избори“ България си взе „петте пари“ от Нейно Величество Преференцията, която тук-там пренареди листи, но, за съжаление, не повиши достатъчно избирателната активност, за да покаже избирателят своето достойнство, участвайки в една демократична процедура, каквато е гласуването. Една възможност, за която жените у нас са се борили десетилетия наред, за да добият това право едва през 1937 г. 
Добрата новина е, че тези избори няма да са последни. Изборният кодекс вероятно ще се променя и за в бъдеще. С надеждата, че ще дава нови и нови възможности не само за избор, но и за по-справедливо разпределение на властта. Лошата новина е, че все още народът не се възползва от демократичните възможности да участва пряко в управлението на страната и упорито се упражнява да наизусти словосъчетанието: „Да, да, пък ще им и гласувам!“, което отваря безкрайно много портите за по-нататъшни още по-агресивни брокерски набези, корпоративни нахлувания и за други съвременни форми за минупулиране на вота.