сряда, 30 юни 2021 г.

Силистра бе домакин на международен работен семинар по програма Интеррег на ЕС


В периода 28-30 юни в Силистра бе проведен международният работен семинар по програма Интеррег на ЕС (Дунавска Транснационална Програма в проект SIMONA) на тема, свързана с внедряване на транснационално хармонизирано вземане на проби от седименти, лабораторни анализи и протоколи за оценка в тестовите зони.
От българска страна ръководител на проявата е проф. Ирена ПЕЙЧЕВА от Геологическия институт при БАН, която е родом от Силистра: „Имаме избрани методи за създаване на хармонизирани протоколи, тествани в три района, като ние попаднахме в Южен Дунав (Долен Дунав), заедно с Румъния и Сърбия“Геологическият институт е основно водещо звено в направление „Науки за земята” при Българска академия на науките.


Проведено бе обсъждане – онлайн и присъствено, на резултати по казуси в Долен Дунав в български базови мрежи. Семинарът е замислен като полево обучение с демонстрация на техники за вземане на проби.
Материалите в него са по въпроси от компетентността и интересите на Министерство на околната среда и водите, както и други институции, включително регионални и местни екологични власти, заинтересовани страни, изследователи, промишлени структури и др.

Още от проф. Пейчева по споделеното пред репортер на Общинско радио Силистра: „Двудневният семинар е по два работни пакета: тренинг и обучение, насочени към държавни и регионални институции. Партньорите са от всички 14 държави, които са в басейна на река Дунав и са от различни университети. Целта на семинара е запознаване с тези хармонизирани протоколи от целевите групи по националните авторитети, т.е. национални организации, като МОСВ и „Басейнова дирекция“. Това са хората, които управляват плана за управление на басейна на река Дунав, и които правят след това мониторинга“.

В Поддържан резерват "Сребърна" продължи започналият в Силистра тридневен международен работен семинар по програма Интеррег на ЕС (Дунавска Транснационална Програма в проект SIMONA).


Взети бяха проби от езерото, за историята и особеностите на което като природен обект на участниците в семинара разказа силистренецът родом доц. д-р Георги Железов, ръководител на секция „Физическа география” в Национален институт по геофизика, геодезия и география при БАН. Посетен бе Природонаучен музей "Сребърна" с директор Елена Илиева, както и село Ветрен на брега на р. Дунав.

Културен афиш на община Силистра за м. юли

     

ОБЩИНА СИЛИСТРА, ДИРЕКЦИЯ “ХУМАНИТАРНИ ДЕЙНОСТИ”

ПРОЯВИ ПРЕЗ МЕСЕЦ ЮЛИ 2021 г.


1.07., 17.30 ч., Археологически музей

Представяне на книгата на д-р Николай Тодоров „Честни и верни хора. Българската общност в Тулча през Възраждането“

Представянето ще бъде водено от проф. дин Милко Палангурски

- 10 ч.,  Народно читалище Дочо Михайлов“-с.Бабук

В царството на книгите”-запознаване на децата с  автори на детски произведения

- 20 ч.,  Народно читалище  „Пробуда“ с. Калипетрово

Закриване на творческия сезон на Вокална школа „Звездица“,

 1-23.07.2021 г.,  Регионална библиотека „П. Павлович“

Областен  конкурс за рисунка на тема „Библиотеката през моите очи” – срок за предаване на творбите – 23.07.2021 г.

1-30.07.2021 г.,  Регионална библиотека „П. Павлович“ ,  І-ви етаж

120 години от рождението на Илия Бешков – художник, писател, педагог – изложба

- Регионална библиотека „П. Павлович“, ІI-ри етаж

Цветя и билки -  изложба

Народно читалище „Светлина“ - с. Смилец

„Четене сред природата за малки и големи“ – запознаване с историята на чешмите в с.Смилец

3.07., 10 ч.,  Народно читалище  „Иван Вазов" с. Срацимир

"Ваканция, здравей" - игри и рисунки на децата в двора на читалището

- 21 ч. , Природонаучен  музей Сребърна

 Нощ на музеите – вход свободен  и прожекция на  два научнопопулярни филма за Сребърна

5-30.07., Регионална библиотека „П. Павлович“

Клуб „Лятна академия

5.07., 10.30ч.,  Народно читалище  „Пробуда“ с. Калипетрово

Читалището гостува на  Детска градина „Здравец“ с  презентация на приказка по Братя Грим

- 16 ч.,  Народно читалище „Дочо Михайлов“ - с. Бабук

Организиране на викторини и забавни игри

16  ч., Регионална библиотека - зала „Диоген Вичев“

Представяне на книгата  Флийкс: Приключения из световете. Заклинанието на розата от Тони Бейм

5-30.07.,  Регионална библиотека „П. Павлович“ - Филиал 2

Програма за деца „Лято в библиотеката” – творчески ателиета и четене на литература от фондовете на Филиал 2, всеки работен ден от 10.30 до 12.30 ч.

9.07., 10 ч.,  Народно читалище  „Иван Вазов" с. Срацимир

Отбелязване на 171 години от рождението на Иван Вазов с четене на негови произведения  в читалището


10.07., 10 ч., Закрит плувен басейн

Междуинституционална среща между школите по плуване от Обединен детски комплекс, гр. Силистра и Ученическа спортна школа, гр. Русе 

12.07., 19, Драматичен театър

Премиера на спектакъла „Последните мускетари“, представен от Театрално студио „Артистик“ при ЦПЛР-Обединен детски комплекс, Силистра

14.07., 10.30 ч.,  Народно читалище  „Пробуда“ с. Калипетрово

За децата на селото - презентация за опасни насекоми и влечуги в нашия регион

14.07., 16 ч.,  Народно читалище  „Дочо Михайлов“ - с. Бабук

Запознаване на децата с народни обичаи и танци, характерни за селото

18.07.,  11 ч.,  Паметник на Васил Левски

Тематична  проява, посветена на 184г. от рождението на Васил Левски, организирана от Община Силистра,  Общински комитет „Васил Левски“ и Общински клуб „Христо Ботйов“

20.07., 10 ч.,  Народно читалище  „Иван Вазов" с. Срацимир

Представяне на  книгата на Момка Чумпилева – „Обагрено детство“

22.07., 17 ч.,  Народно читалище  „Пробуда“ с. Калипетрово

Представяне на  книгата на Момка Чумпилева – „Обагрено детство“

24.07.,  10 ч.,  Народно читалище  „Иван Вазов" с. Срацимир

Забавни игри с децата на открито,  в двора на читалището

  

-  16 ч.,  Народно читалище  „Дочо Михайлов“ с. Бабук

Кръжок по изобразително и приложно изкуство „Слънце”

28.07. , 19 ч.,  Драматичен театър

Театър „Искри и сезони“ представя постановката  Леща, грах и диаманти“  с участието на Искра Радева, Георги Мамалев, Тончо Токмакчиев, Мария Статулова, Теменуга Первазова,  Стефан Стефанов

Вход свободен при спазване на противоепидемичните мерки

30.07., 16 ч. Народно читалище  „Дочо Михайлов“ с. Бабук

Клуб приятели на животните и природата

31.07., 18 ч. Хепънинг-демонстрационно колоездене /велопоход през града/ с екологична кауза

- 19 ч., Лятна сцена – Дунавски парк

Рок концерт „Без зависимости в подкрепа на екологията“ на група „Евърдрийм“ и приятели



Празник на река Дунав в Силистра

Денят на Дунав се чества на 29 юни – датата, на която е подписана Конвенцията за опазване на река Дунав. Мисията на деня е да привлече вниманието към значението и опазването на реката и нейните притоци.




В Силистра разнообразни инициативи проведоха различни организации – от Градския духов оркестър, през община Силистра, ОДК, НЧ „Доростол“, СНЦ „Дуросторум – Дръстър – Силистра“ и СНЦ „Дунавски клуб“ в партньорство с ПП ГЕРБ.

Продължението: в Тутракан предстои ново издание на празника „Джулай“ – единствен по рода си по поречието на р. Дунав, наследник на традиция на 35 години, зачената на Българското Черноморие. Тази година отново с участие на състави от Рок клуб „Силистар“ при НЧ „Доростол“.

Част от тези инициатива в своеобразната празнична програма бе концертът „Песен за реката“ на съставите на Народно читалище „Доростол“ – вече за поредна година в деня на р. Дунав – на 29 юни, датата, на която е подписана Конвенцията за опазване на река Дунав. Всяка година по повод 29 юни се изразява връзката на живеещите в Дунавския басейн с тяхната река чрез различни форуми, кръгли маси, семинари и работни срещи, образователни, спортни или творчески надпревари, иновативни екологични ателието и изложби, концерти и много други. Чрез разнообразието от прояви се цели да се покаже активността и грижата за опазването на околната среда и река Дунав в ежедневието.

Да припомним: Дунав е втората по големина река в Европа, на която са разположени столиците на 4 европейски държава, а част от нея от 1915 г. е град Силистра. Тя и притоците й са една от най-важните речни системи в Европа. Реката има 300 притока, от които 120 основни – сред тях са  39 реки,  за да се формира огромен басейн от 817 000 кв. км.

Дунав преминава през 10 държави, събира води от още 9 и така свързва общо 19 държави и 81 милиона души от Германия, Австрия, Чехия, Словакия, Унгария, Словения, Хърватия, Босна и Херцеговина, Сърбия, Черна гора, Румъния, България, Молдова, Украйна, Швейцария, Италия, Полша, Македония и Албания.

Река Дунав и нейните притоци са източник на живот, енергия, храна, вода, транспорт, място за отдих. Дунавските влажни зони регулират замърсяването и пречистват водите. Реките са връзка между европейските страни и обединяват различните езици, култури и истории. Те са и от голямо значение за европейската дива природа. Басейнът на река Дунав се отличава с голямо разнообразие от екосистеми и е местообитание за много животински и растителни видове.

В програмата: Младежка група – подгряваща на Рок група „Хеброс” с р-л Илия Илиев – с три изпълнения на български и на руски песни. Още: Балет „Лиденс” с р-л Лидия Маркарян – носител на Първа награда от Международен танцов фестивал в град Банско (2021 г.) – композицията  „Танцова палитра“; 4 песни на ГСГП „Златна есен” с музикален р-л Иван Радев – носител на I награда и златен медал от XIII Национален събор на читалищата, град Бяла (23 юни 2021 г.); Смесен хор „Седянка”   - носител на специална награда от Национален православен фестивал, гр. Попово (юни 2021 г.): „Ръченица“ (Добри Христов), „Огреяла месечинка“ и „Бре, Петрунко“ (обработка на Филип Кутев), „Дунав наш“ (музика Александър Танев).

 

 

 

понеделник, 28 юни 2021 г.

В Търговище възраждат националния конкурс на певец, родом от Сребърна

"С песните на Стоян Радев" е певческият конкурс, който възраждат в Търговище, научаваме от публикация на БТА през м. юни 2021 г. Наскоро в чест на рождението му преди 75 г. (покойник е от 1997 г.) бе проведен концертът "Живот в песни" в салона на драматичния театър в лудогорския град с участието на изпълнители от Силистра - Георги Иванов - кмет на село Сребърна и солист на АНПТ "Силистра" при НЧ "Доростол", представено също от камерна танцова формация, както и от певчески групи от град Тутракан. 

Конкурсът е с начало 1998 г. и е през три години (до 2016 г.), като идеята зад него е под ръководство на Елена Василева - вокален педагог, диригент и фолклорист (също покойник, но от 2019 г.). С конкурса се отдава заслужено признание и уважение на народния певец Стоян Радев, завещал стойностни добруджански песни. Чрез него се съхраняват, популяризират и предават песните му на младите таланти от всички кътчета на България. Песенният форум разкрива въздействието и магията на народните песни, привлича ценители и пазители на българския фолклор. 

Стоян Радев е роден на 27 юни  1946 г. Учи в родното си село Сребърна, след което продължава в техникум в Силистра, но получава средно образование в тогавашния Сградостроителен техникум в град Търговище. Установява се там да живее през 1970 г., където създава дом и семейство.

Работи като солист - певец и тъпанджия, в оркестъра на Ансамбъл "Мизия". Прави дебютните си записи в Радио Варна, а после и в Радио София, Радио Пловдив и Радио Шумен. Песните на Стоян Радев се пеят от млади певци от цяла България, благодарение на издадения и разпространен сборник с негови песни.

петък, 25 юни 2021 г.

Силистренски художници посветиха изложба на река Дунав

24 юни 2021 г. Художествена галерия Силистра. Представяне на изложба "Реката" (15 автори с над 50 творби - живопис, графика, колаж, фотография, скулптура) на художниците от Дружество Силистра към Съюз на българските художници по повод Международния ден на река Дунав - 29 юни. Събитието уважиха с лично присътствие Ели Тодорова, областен управител на област Силистра, която връчи поздравителен адрес на Христина Гаева - председател на дружеството, както и Цветана Игнатова, директор на дирекция "Хуманитарни дейности" в община Силистра, част от чийто календар е проявата.

В експозицията участват проф. Ангел Станев, Димитър Кулев, Таня Димитрова Кулева–Желева, Стефан Пенчев, Константин Дончев, Йордан Колев - директор на галерията, Пламен Аврамов, Цвета Петрова, Евгени Енчев, Боян Вихренов, Вихрен Иванов, Георги Куртев, Николай Петров, Драгомира Станчева и Христина Гаева.








Еньовденски традиции в Дунавски парк Силистра











За поредна година община Силистра в партньорство с Регионален исторически музей Силистра (представен от Калоян Димов, уредник в музея, докторант), Регионална библиотека „Партений Павлович“ - Силистра (със свой щанд с книги, посветени на темата, представен от екип начело с Галя Раева - и.д. директор) и народни читалища от община Силистра и тази година организира празник „С билки и песни на Еньовден”. Празникът бе уважен от областния управител Ели Тодорова, която разгледа изложбените кътове.

През деня по свой начин отколешния български празник, познат и по различни географски ширини с алтернативни наименования, но с почти идентимно съдържание, отбелязаха самодейци на читалища и служители в кметства в Тутракан, Алфатар, Шуменци, Варненци, Нова Черна, Добротица, Ситово и в други населени места, където спазиха традицията да наберат рано-рано 77,5 билки - "цяр от бога".

Началото на програмата започна от 17.30 часа в Дунавски парк до фонтаните срещу ПМГ „Св. Климент Охридски” - Силистра, където бяха разположени щандове с ароматни и лековити билки. В програмата участваха НЧ ”Доростол-1870” гр. Силистра (ФК Добруджа, ФГ Златна Добрпуджа, Смесен хор Седянка), НЧ „Пробуда-1940“ с. Калипетрово (ревю на костюми, представени от Ирена Владимирова), НЧ „Просвета-1907“ с. Проф. Иширково (ревю на костюми,у представени от Снежана Петрова, както и танци от група Кичинки), НЧ „Дочо Михайлов 1906” с. Бабук, НЧ „Христо Ботев-1941“ с. Българка, НЧ „ Светлина 1906” с. Смилец, НЧ „Иван Вазов 1941“ с. Срацимир, НЧ ”Ламбриново-2013” с. Полк. Ламбриново, Музикална школа „Великов“ град Силистра.

В празника се включиха и ученици от Учебна компания "Аромат на здраве" и полагащи грижи за "Билкова аптека под небето" от Професионална земеделска гимназия „Добруджа“ Силистра с директор Пламен Славов. Компанията с р-л инж. Галина Даскалова е създадена по Програма "Учебна компания" на Фондация "Джуниър Ачийвмънт", с която училището работи от 3 години.

четвъртък, 24 юни 2021 г.

По номера и слогана ще познаете партиите и коалициите за изборите на 11 юли 2021

 

В днешно време не е трудно да се ориентираш кой кой е в българската политика и коя партия (респективно коалиция) за какво се бори, съдейки по етикетите „лого, слоган“ (лозунг, девиз, мото) – по принцип характерни в дълготраен вид за един политически субект, но и в конкретната политическа обстановка в навечерието на поредни избори за парламент, каквито предстоят на 11 юли 2021 г.

Положението е „чисто и просто“: надникваш в интернет и специално в социалните мрежи, за да ти излезе я статия, я плакат на кандидат, я някой коментар, който може да послужи и за обратна връзка с избирателя. Стига да има кой да го прочете и разнищи, за да си направи евентуален разбор, а оттам и вероятна корекция на паролите, пращани към обществото.

Екстремно ровене по-малко от 3 седмици преди деня на вота показва, че от 23 партии и коалиции, регистрирани в ЦИК, т.е. явяващи се с кандидати, за поне 16 излиза някаква информация. За по-амбициозните партии – традиционни, набедени за отписани от последващо управление,  т.нар. „статукво“ или от кръга на протестърските, тя е в изобилие, предвид активността, проявена от партийците и от желаещите да се борят за парламента в съответните райони.

За другите – създадени току преди изборите с една или друга цел (отклоняване на гласове, проверка на интереса към нови субекти в политпространството и др.), данните са незначителни или са в тотално отсъствие.

Какво прави впечатление на първо четене от погледа върху „запомнящата се сентенция, фраза или мото и представляваща водещ мотив в политическа, търговска, рекламна или друга целенасочена кампания“? Преди всичко България е спомената в „прав текст“ в 5 от случаите, в допълнение като „отечество“, „държава“ и пр. – още два пъти.

Друг момент – има няколко термина, които са „дежурни“ в подобни политически ситуации от 30 години насам – „свобода“, „законност“, „справедливост“, „морал“, достойнство“, „модернизация“.

Има няколко слогана, които спокойно можем да завършим с удивителна, още повече че в тях има глагол, показващ действие, а това изразява без съмнение категоричност, заповедност, настоятелност: „България над всичко“, „Време е за друго“, „Изправи се! Мутри вън!“ (в случая името на коалицията играе роля и на слоган), „Да си върнем България“, „Защото ни пука“, „За България – без компромис“.

Разбира се, всеки път при нови избори пиарската изобретателност показва и иновации в словоизразяването, водещи до по-сложен мисловен процес, изпразнен от конкретика, но предизвикващ емоционален отговор от страна на избирателя, придружен с с (не)осъзнато последване: „Ред в хаоса“, „Сигурност в промяната“, „Рестарт на държавността“ и др. Някои от тях разбираемо са обект на противоречиво тълкуване, още повече когато те идват от партии с дълго присъствие във властта - пряко или индиректно, скорошно или в предишни години, както е в случая.

Сума сумарно какво разбираме от всичките тези по-кратки или по-дълги, по-ясни или по-мъгляви, по-разказвателни или по-ударни в изказа си слогани? Преди всичко – набива се на очи усещането, че всички осъзнават – имаме проблем на държавно ниво, т.е. държавата като цяло не е в добро състояние – в необходимата субординация между институциите, поради което повечето граждани не се чувстват, свободни и оптимистично настроение за страната като цяло, както и по отношение на собственото си бъдеще.

Следователно всяка партия и коалиция декларира пред избирателя, че  проявява загриженост за държавата и за хората. Чрез подбраните за плакатите думички – вид послания, са показани установените в едно или друго житейско направление проблеми.

Покрай тях са посочени анамнезите и рецептите за изход от актуалното за момента положение, повлияно от световната пандемия, свързана с коронавируса, с трайните геостратегическите интереси и по повод всички други важни съпътстващи ги процеси.

Ето и пълен списък на номерата на партиите и коалициите в интегралната бюлетина за парламентарните избори на 11 юли 2021 г., когато ще избираме с машинен вот народни представители за 46-ото НС на Република България: 1 - "Движение Заедно за промяна"; 2 - ПП "Свобода"; 3 - "Български национален съюз"; 4 - БСП; 5 - ГЕРБ/СДС; 6 - ПП "Атака"; 7 - ДПС; 8 - "Изправи се! Мутри вън!"; 9 - МИР; 10 - БТР (България на труда и равенството); 11 - "Възраждане"; 12 - "Подем"; 13 - "Бригада"; 14 - "Пряка демокрация"; 15 - "Българско лято"; 16 - "Българските патриоти" (ВМРО, "Воля" и НФСБ); 17 - "Ляв съюз за чиста свята република"; 18 - "Партия на зелените"; 19 - "Национално обединение на десницата" (КОД, БЗНС, БДФ, СЕК); 20 - "Глас народен"; 21 - "Републиканци за България; 22 - "Има такъв народ"; 23 - "Демократична България". 

вторник, 22 юни 2021 г.

Дигитална изложба с картини от Попина на добруджанец по род, живеещ в София

От профила във Фейсбук на Юлия Кюшелиева: Дигитална изложба на 20-годишния Радослав Георгиев (роден e на 10.09.2000 г.) - млад и талантлив художник, наследник на големият попенски род Пецови. От дете проявява интерес към рисуването, посещава множество курсове и майсторски класове под ръководството на различни художници, като сред тях се отличават Никола Ангелаков и Атанас Мацурев. Израстнал е в София, където завършва Софийската математическа гимназия, но прекарва голяма част от летата в Силистра и Попина, където свободата, спокойствието и подкрепата на близките го насърчават и вдъхновяват да рисува на воля.

За своята изложба авторът казва:

"Първите 16 от произведенията в тази дигитална изложба са създадени тази година и са рисувани изцяло навън в село Попина – между къщите, на брега на Дунава, из нивите в околността, също и покрай дигата. Мястото е изключително богато на красиви гледки и тихи места за рисуване, така че при следващи посещения колекцията от пейзажи със сигурност ще се увеличи.


Покрай тези занимания имах чудесни поводи да общувам с хората, които проявиха интерес и се спираха край мен. Тези разговори ми донесоха много топли чувства, че даже и една торба череши, за които съм признателен! Някои хора дори пожелаха да запазят някои от произведенията, за да носят радостта на тях и близките им, благодаря и на тях, че откриха стойност в тези пейзажи!

Освен творбите от Попина, в края на дигиталната изложба съм добавил още 18 пейзажа. При създаването им съм експериментирал с различни техники. Едни от тях са рисувани по въображение, а други са свързани с различни места в България. Те представят няколко допълнителни страни от моето творчество. Благодаря за вниманието, надявам се да ви бъде приятно!"


И още за себе си: "Мой учител в живописта от 1. до 12. клас е бил художникът Никола Ангелаков, но са ми повлияли много други прекрасни творци, на които съм признателен. Наскоро открих какво голямо щастие е да се рисуват пейзажи навън, красотата на природата е изключително вдъхновяваща, а приключенията също обогатяват преживяването - от избягване на змии до спукана гума на велосипеда, с който се придвижвам. Въодушевява ме предизвикателството да уловя частица от аурата на съответното място, да съхраня в цветни петна играта на светлинните ефекти. Вярвам, че имам мисия чрез картините си да нося радост на хората, да им давам поводи да се вълнуват, да си спомнят и да се усмихват.
При желание за контакт с автора:
имейл: radoslav_georgiev2000@abv.bg

понеделник, 21 юни 2021 г.

Размисли на един журналист ветеран пред бъдещото поколение творци на живота си




В трети клас си в елитно основно училище. Имаш грижовни учителки. Заедно правите проект, свързан с кариерното развитие - темата е модерна, на пръв поглед не му е времето, защото къде е тя още...Но, както знаем, Това, дето го мерим със секунди, минути, часове, дни, седмици, месеци и години, лети бързо и докато се усетиш, настъпва моментът да поемеш нанякъде, където може би ще ти е бъдещото ти занимание, професия или хоби.

Може да е там, където някой нещо твори с тяло, глас, движение на ръката или по друг чудат начин в името на изкуството. А може мястото ти да е зад катедра, за да преподаваш наука. Или да правиш разработки в кабинет, с или без прибори, с машини или посредством компютри, а със сигурност вече и с роботи?
Пък кой знае - може да е с писане след пътувания, срещи, участия в различни събития. Някога на това занимание му казваха с обобщаващата дума "журналистика". Дори си имаше ресори за нейното практикуване - тесни "специалисти", примерно.
Имаше обаче и т.нар. пенкилери - в разговорната реч означава "лекарство, което лекува всички болести", но в професионален план е с преносно значение - става дума за "човек, който се наема да извърши всяка работа", каквито бяха някогашните кореспонденти на издания на хартия или в електронни медии.
Понастоящем е актуална и професията "пиар" ("Връзки с обществеността"), каквато специалност вече има в редица университети. Друг е въпросът дали "това" се учи от книгите, написани от някой оторизиран автор, призван да състави учебник, без понякога да е вършил този вид работа, или в практиката и след като си придобил знания в друга сфера на науката.
И така - днес моя милост имаше на разположение един учебен час, за да разсъждава на глас пред третокласници от ОУ "Отец Паисий", за да представя своята професия. При това от позицията на едно поколение, започнало от писане с молив, за да стигне - ще не ще, до времето, когато трябва да пресъздава "нещата от живота" с всички възможни съвременни средства.
На мен ми беше приятно и полезно. Надявам се на децата да им е било интересно и дано са запомнили нещо от всичко, за което говорихме. Защото темата за медиите и за тези, които работят за тях, както и за медиаторите в институциите, е дискусионна и е в развитие.
Благодаря за поканата на Галя Димитрова и Пепа Стефанова за възможността да общувам с децата, които те обучават. Заедно вече са посетили институции, като кметство и съд, за да научат нещо повече за тях, защото никога не се знае човек кога ще попадне на място, за което е добре да има предварителна представа.

Разбира се, децата са достатъчно малки, за да им сподели един зрял човек притесненията, през които е минал; разочарованията, преживени през годините; понесените обиди и неразбирания дори от най-близките хора; отчаяните опити да бъдеш проверяван колко си лоялен и доколко можеш да понесеш унижение; отказите, които се е налагало да търпиш от нелюбезни политици и от самовлюбени директори на нещо си - повечето еднодневки, както и от безотговорни ръководители на институции.

Няма как да изплачеш публично болката си, че предишното поколение в професията ти е забивало нож в гърба, защото в края на кариерата си - а тя настъпваше в още по-ранна възраст тогава, е мислело, че не може следващите да светят повече от своите велики предшественици. При това работили при други условия, когато може да не е имало свобода на словото (такива са били времената), но е имало сигурност и гарантирана работа на заплата.

Е, актуални са били традиционните за всяка творческа професия интригантска среда и сложни междуличностни отношения вътре в лоното на колегията. Пък и колко му е на крачка от пенсията да действаш безцеремонно на принципа "След мен и потоп, какво ми пука", замитайки всички следи след себе си.

А и вече си забравил, че си бил галеник на съдбата, благодарение на нечие величие, властвало за кратко, но по категоричен начин, и на което си служил в името на интереса да си негово протеже. Защото от векове е било практика да бъдат покровителствани тези, които се харесват или онези, за които е казано от някого, че трябва да бъдат подпирани, за да правят кариера. Или добро впечатление...пред властимащия, в днешно време и пред спонсора на една или друга медия.

Не подлежи на коментар и невъзможносстта да споделиш как се е променяла професията пред очите ти - да си верен на т.нар. три източника, т.е. на достоверността на ползваната и тиражирана информация, до момента, в който нищо от предишното няма значение, защото единственото важно е да представиш някакъв материал, като всичко е за твоя сметка, ако нещо излезе не както трябва.

И за финал: професията журналист става все по-трудна, независимо че средствата за нейното упражняване са все повече и все по-достъпни. Различни са нейната динамика, формата на трудово договаряне и съответно заплащане, както и скоростта на обратната връзка за реакцията на публиката и на адресатите.

Който реши да се отдаде на тази професия, може и да изпита удовлетворение от този вид дейност - във всеки смисъл, но може и да има обстоятелства, които да го принудят бързо да се разочарова и да се отдаде на различно от това занимание.


Разнообразна програма в Силистра за международния ден на р . Дунав

Програма с инициативи в културния календар на община Силистра и на нейни партньори от различни институции за отбелязване на Международния ден на река Дунав – 29 юни 2021 г.

под мотото „Нашата река – споделен свят на радост и красота“
Оганизатори: Община Силистра (Дирекция „Хуманитарни дейности”), Местна комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, ЦПЛР – Обединен детски комплекс; с учасиетко на състави от НЧ Доростол“ Силистра.
1-30.06.: Фотоконкурс „Градът край реката“ - инициатива на Ученически парламент, Силистра
24.06., 17 ч., I етаж, дясно крило на Художествена галерия: Изложба „Реката” от Дружество на художниците Силистра към СБХ.
29 юни 2020 г. - Международен ден на река Дунав:
- 10 ч., Народно читалище Дочо Михайлов“, с. Бабук: • Изложба на тема: Ах, лей се, Дунаве широк, безбродий, прехвърляй сеюи вълни пенливи, горди - величествен е твоят вид!...“; • Презентация за р. Дунав; • Рисунка на тема: Река Дунав в моя роден край!“.
- 11 ч. в Дунавския парк, втори фонтан: Концерт на Градски духов оркестър.
- 15-17 ч. , Художествена галерия, I, ляво крило: Фотоизложба, посветена на река Дунав
- 17 ч., фоайето на НЧ „Пробуда-1940“, с. Калипетрово: Представяне на книгата на етнолога д-р Йордан Касабов „Скритият Бог. Древна българска същност“.
- 17 ч., Дунавски парк и Лятна сцена: Детски празник „Нашата река – споделен свят на радост и красота” - творчески занимания за деца и ателиета на открито с домакинство на ЦПЛР - Обединен детски комплекс:
• „Рисувам на открито“ - изобразително и приложно изкуство; • Занимателна химия – демонстрация на ефектни опити; • Стрийтбол за момичета и момчета - спортната площадка в парка; • Демонстрации на групите по футбол; • Демонстрации на групи по джудо.
- 17.30 ч., Лятна сцена в Дунавския парк: Поздравления за празника от състави при ЦПЛР – ОДК Силистра - Вокална група „Бяло, зелено, червено” и Балет „Аксел”.
- 18 ч., Дунавски парк, Лятна сцена: Поздравителна програма от състави на Народно читалище „Доростол“, град Силистра - Смесен хор „Седянка“, Балетна школа „Лиденс”, ГСГП Златна есен” и др.
Още през деня и по време на различните изяви: Читални в Дунавския парк за деца и възрастни, наречени „Приятели на книгите”, и организирани от Регионална библиотека „Партений Павлович”.

Инициатива „Река Дунав, с. Ветрен – красота, живот и обща отговорност”: Почистване на крайбрежната част на река Дунав от Кметско наместничество Ветрен и Сдружение „Дуросторум – Дръстър – Силистра”.
По случай Деня на река Дунав деца от ВШ Звездица и Литературен клуб Евгения Марс" към Народно читалище Пробудасело Калипетрово ще подготвят рисунки, които ще бъдат публикувани на страницата на читалището.