понеделник, 29 юни 2020 г.

Възпитаник на ПМГ Силистра с книга за преодоляване на агресията в семейството

Силистренецът родом Огнян Димов, който е със защитена във Франция научна степен д-р по философия и психология, написа и издаде книгата Агресията в семейството” (Пътища за преодоляване. Има и втори докторат - по психология, философия и теология в един от най-големите в света изследователски центрове - при проф. Юта Шерер, световно име в сферата на хуманитаристиката. Завършил е във Випуск 1984 на ПМГ Св. КЛ. ОХРИДСКИ Силистра. Завършил е СУ КЛ. ОХРИДСКИ София и има специализации в чужбина. От 2020 г. отново е в родината си и в София работи като психоаналитик и психотерапевт, но поддържа своя практика и в Париж.

16 юли, 18 часа, пред библиотеката -
на открито
Книгата бе представена във в. 24 часа в началото на м. юни т.г.: Психоаналитикът установява, че не само агресията между интимни партньори, родители, деца, но и агресията към нас самите се оказва дълбоко вкоренена в навиците, възпитанието и културата ни. А възпитанието и вътрешното себеусещане на родителите особено влияят на нагласата на детето към конкретно поведение.
Предстои представяне на книгата в Силистра
В „Агресията в семейството” читателят ще открие безценни примери, свързани с различните измерения на агресията – тази на жената към несъстоялата ѝ се женственост, на мъжа към неговата мъжественост, на партньорите преди брака, на съпрузите в брака, в рамките на семейството, както и тази между децата и родителите. На разбираем език Огнян Димов разглежда различните механизми на несъзнаваното, при които модели от миналото биват пренасяни в настоящето и определят и бъдещото развитие на дадени взаимоотношения. 

И макар агресията често да е заложен модел на поведение, от който не само не можем, но и подсъзнателно не искаме да избягаме, тя не трябва да бъде игнорирана. Тази малка книга дава основата на един искрен и нужен диалог – този със самия себе си, както и този с най-близките хора”.

петък, 26 юни 2020 г.

Силистренски експонати в руска виртуална изложба за международно ползване

В България Частно средно училище  „Юрий Гагарин“, намиращо се на територията на СОК „Камчия“ край морето, известно като Училище на бъдещето, е единствената образователна институция у нас, лицензирана едновременно по българската и по руската образователни системи. В него учат 300 деца от 15 държави. Приемът е на ученици от подготвителна група до 12 клас с усилено изучаване на руски и английски език, и на информационни технологии.
Виртуална изложба, подготвена със силистренски експонати, бе поадготвена за 75-ата година от Деня на Победата - 9 май 1945 г. Част от нея е и клип, намиращ се на адрес https://www.youtube.com/watch?v=mcRQJ2CcYQc в Ю туб, изработен със съдействието на Валентин Петков - председател на Клуб Традиция в Силистра. Използвани в близо 10-минутната презентация на български и на руски езици - поотделно, са негови лични материали - вещи, книги, документи и др., доскоро видни в залите на Крепост Меджиди табия“. 
В продължение на 20 години - до есента на м.г., г-н Петков имаше договор за стопанисване на уникалната крепост, която е на повече от 170 г., и посрещаше гости от различни страни - от обикновени екскурзианти до дипломати от 4 континента.

Близо 700 българи са съдили държавата в Страсбург


Най-интересните факти от пресконференцията, дадена в АЛГИ център Силистра при представяне на проекта „Време да бъдем активни“, посветен на правата на човека. Два са регламентиращите темата документа - през 1948 г. излиза Декларацията за правата на човека, приета от ООН и преведена на 357 езика по ;целия свят, а от 1950 г. насам е актуална Европейска конвенция, отнасяща се до 47 европейски страни, от които 28 са членки на Европейския съюз. България я е ратифицирала през 1992 г.

Декларацията е опреличена на портал на древна сграда: най-отгоре е фронтонът (задълженията на всеки индивид към обществото), отдолу има 7 колони (на практика това с причините за създаване на декларацията), а най-отдолу са 4-те стъпала (4 групи права – индивидуални; политически и граждански; социални и икономически; свобода на вероизповедание и сдружаване).

Европейската конвенция, отнасяща се до правата на 830 млн. души е на практика разпис на функциите на институциите, имащи отношение по темата, вкл. специалния съд в Страсбург, създаден през 1959 г. като орган на Съвета на Европа. Над 17 000 са проведените в него дела, от които близо 700 са заведени от българи, имали проблеми с институциите.

СНЦ „Паралел-Силистра” в партньорство със СНЦ „АРГИ и Европейски информационен център Велико Търново изпълнява нов проект „Време да бъдем активни“. Пред участниците в обучението и пред журналистите д-р инж. Диана Бебенова представи започналата в началото на годината работа по проекта с финансова подкрепа от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП.

Основната цел на инициативата е да насърчи гражданските организации, в които да се включват млади хора, и да организират кампании в защита на правата на човека. Концепцията на проекта следва изводите на доклада на Хелзинския Комитет за състоянието на човешките права в България. Според този документ „езикът на омразата“ у нас зачестява. Наблюдава се „цялостно влошаване” и завой в посока отричане на базисни човешки права” на институционално ниво.

Ще бъдат подготвени 6 граждански организации в област Силистра да разработят  иновативни кампании за защита правата на човека и срещу дискриминацията. По време на двудневния тренинг „Модел на местни кампании за защита на правата на човека и анти дискриминация“ на 26 и 27 юни 2020г. участниците планират реализацията на подобни инициативи, свързани с Международния календар за защита на правата на човека.

четвъртък, 25 юни 2020 г.

Пианист - силистренец по род, с концерт в Пловдив

На 26 юни от 18.30 ч. в Малката базилика в Пловдив  Музикалният фестивал Дни на музиката в Балабановата къща” ще почете 75-ата годишнина на Националното училище Национално училище за музикално и танцово изкуст“Добрин Петков” (едно от авторитетните учебни заведения в страната - партньор на фестивала вече цяло десетилетие) с клавирен рецитал на абитуриента Николай Маринов - един от най-изявените възпитаници на НУМТИ, вече приет за студент в Лондон от есента на 2020 г.
Фестивалът и фондация Музикартисимо” години наред играят важна роля в професионалното израстване на силистренеца (по майка, който в предишни години всяко лято прекарваше в Силистра, където се е случвало да репетира в залата на Смесен хор „Седянка), чрез включването му като солист и камерен изпълнител в редица представителни концерти, майсторски класове, международни гастроли.
Според http://u4avplovdiv.com/Николай е участвал като солист и камерен изпълнител в редица представителни концерти, майсторски класове, международни гастроли. Талантливият пианист е носител на призове от международни конкурси, сред които „Grand Prize Virtuoso” – Лондон, „Николай Рубинщайн“ – Париж, „Моцарт“ в Рим, „Simone Delbert- Fevrier” в Ница, двукратен лауреат на „American Protege” – Ню Йорк. Изявявал се е в концертни програми на сцените на Карнеги хол – Ню Йорк, Роял Албърт Хол – Лондон, Opéra de Bastille – Париж, свирил е като солист на Софийска филхармония, Пловдивска филхармония, Старозагорската опера, Сливенска филхармония, Round Rock Symphony orchestra – Тексас, Филхармонията на Барласина – Италия. Участвал е в майсторските класове на Дмитрий Башкиров, Итамар Голан, Джулиян Мартин, Борис Слутски, Джейсън Куак. 12-класникът е трикратен носител на Наградата на Министерство на културата, присъждана за високи творчески постижения.
Архив ВЕРСИНАЖ: През лятото на 2016 г. в непринуден разговор за медиите 15-годишният (тогава) виртуоз сподели, че към оня момент в кариерата си има над 40 награди от конкурси, и отделно 12 приза като състезател по конен спорт. Той не скри задоволството си, че би откликнал за концерт и в Силистра, стига да бъде поканен по конкретен повод или за празник, заслужаващ внимание и от музикална гледна точка

В Силистра: изложба на филателисти и партньори в чест на 75 г. от Парада на Победата






Сигнална тръба и хармоника на участника във Втората световна война - Петър Петров от с. Войново, Кайнарджанско – войник в 31 Силистренски пехотен полк-Железен, са сред експонатите в откритата в паричния салон на Централна поща Силистра Втора изложба в Силистра. 



Тържеството бе навръх 75-ата година от Парада на Победата от 24 юни 1945 и бе посветен на тази уникална проява, в която единствен българин е бил генерал Владимир Стойчев. Салюти са изстреляни от катюши и в чест на храбрите бойци от 31 полк.
  


Според Христо Христов, дългогодишен пощальон и секретар на Филателно дружество „Димитър Дончев“ – инициатор за събитието, изложбата представя филателни колекции, посветени на Втората световна война, военни ордени и медали, както и разнообразни плакети.

Партньори на изложбата: Областна пощенска станция Силистра, представена на откриването от своя ръководител Хюсеин Хамди и на негови колеги от Добрич (заедно с представител на тамошното филателно дружество); от община Силистра – поздравите поднесоха д-р Мария Димитрова – председател на ОбС, и Мария Недялкова – зам.-кмет;, Регионална библиотека „Партений Павлович“ – поздравление представи Мануела Енчева от краеведския отдел; Държавен архив – отдел Силистра – негов екип също присъства на събитието, Съюза на ветераните от войните – Областен съвет, Областна организация на Движение „Русофили“, и др.

  

Еньовден в Силистра - романтика и мистика в тържеството на духа


Българският народен календар е богат на празници, съчетаващи християнски традиции и езически ритуали, запазени във вековете, независимо от превратностите в съдбата на нашия народ. В някаква степен те са микс от тракийски, стари български и славянски натрупвания в съзнанието ни, превърнати в серия от тържества на духа, вписани в деловия ритъм на всекидневието.

За поредна година Дунавски парк в Силистра навръх Еньовден – един от най-романтичните и мистични празници, който по значение е редом до Коледа, Великден и Гергьовден, прие да бъде едновременно платформа и естрада за песни, танци и на ревюта на стари костюми. Както още се превърна във възможност за дегустация на чайове, приготвени от ароматни и лековити билки, за демонстрация на стари занаяти, както и за артистично представени разкази за интересни обичаи (Калоян Димов от РИМ), пресъздадени от таланти от различни поколения, изявили се публично с пожелание  за здраве и късмет.

Участници в програмата с водещ актьорът Христо Христов бяха „от мало до големо“ – певици от ДФФ „Добруджанче“, майсторки на хлебни и изделия от Фолклорна група „Добруджа“ и на дъхави китки от Смесен хор „Седянка“ при НЧ „Доростол“ гр. Силистра, изкусни танцьори от НЧ „Дочо Михайлов“ Бабук, изобретателни в аранжимента на щанда си самодейки от НЧ „Светлина“ Смилец, режисьори и изпълнители на богато на костюми ревю на носии от НЧ „Възраждане“ Сребърна, автори на вкусни и полезни напитки с билки  от НЧ „Иван Вазов“ Срацимир, както винаги – разнообразни в изявата си общественици от НЧ „Ламбриново“ от едноименното село.

Организатор на тържеството за пета година бе дирекция „Хуманитарни дейности“ при община Силистра с партньори в лицето на Регионален исторически музей Силистра (тяхна бе инициативата за ранен сутрешен тур до крепостта над Силистра за събиране на билки) и на Регионална библиотека „Партений Павлович“ Силистра.

За пръв път в празника се включиха и ученици от Учебна компания „Аромат на здраве“ от Професионална земеделска гимназия „Добруджа“ Силистра с директор Пламен Славов, полагащи грижи за „Билкова аптека под небето“ с р-л инж. Галина Даскалова – председател на Училищното настоятелство на най-старото земеделско училище в региона на Силистра. Със свое „производство“ Гимназията участва миналата годна на национален форум на МОН в град  Велико Търново и по подобен начин предстои да се изяви в края на м. юли в град Русе

По съдържание и мащаб събитието е без аналог в област Силистра и традиционно се радва на голям интерес от жители и гости. Приветствие към всички поднесе кметът на Община Силистра д-р Юлиян Найденов с пожелание всички да открият 77,5-те лековити билки (равни на броя на познатите в миналото болести): „Като има билки, има здраве“. Своя поздрав лично поднесе и зам.-кметът Мария Недялкова, а областният управител Ивелин Статев спази традицията да се включи със специален поздравителен адрес до участниците в празника.

В няколко населени места в област Силистра също бяха проведени празници, посветени на големия летен празник, известен още като…предвестник на зимата: Тутракан, Калипетрово, Брадвари, Алеково, Шуменци, Варненци и др.

За финал оставям написаното във Фейсбук от Цветана Игнатова – директор на дирекция „Хуманитарни дейности“: „Еньовден – празник на слънцето, водата и билките – прилив на радост и сили, споделени разкази за народни традиции и занаяти…Благослов за слънце и здраве с билки, и за мълчана вода!“.

сряда, 24 юни 2020 г.

Българските хора – живи шевици и лекуващи мандали


Красивите изображения, които виждате, не са мандали от екзотични далечни страни. Не са рисувани като форма на медитация, нито са плод на нова модна линия тъкани. Това са стъпките, които всеки танцуващ "изписва" в ритъма на танца.
Тези стъпки се покриват от следващия, хванал се за ръката му игралец и после от следващия, и после от следващия. Тези живодишащи мандали от човешка енергия се наслагват и вплитат една върху друга. Запращат силата си дълбоко до корена на земята, а тя се връща нагоре в сърцата им, за да се извиси заедно с онова позабравено българско възклицание „ИиХУу“ далеч в небесата.
Представете си колосалната благотворна енергия, която се завихря във всяко българско хоро. Отеква дълбоко в тялото на танцуващите, като човеци, като род, като народ... Или просто се хванете на следващото хоро, за да потанцувате.
Формите, които хората изчертават със стъпките на танцуващите, са открити съвсем случайно от шепа млади хора от Фондация „Таратанци“ (www.taratanci.com) само преди няколко години (през 2014 г. ).
Идеята за този „графичен език“ се заражда по време на форума „Идеите – това сме ние”, организиран от Сдружение „Обединени идеи за България”. Зад графичните изображения на стъпките на хората е представен тактовият размер чрез броя линии във фона, а използваните цветове съответстват на българските фолклорни костюми, характерни за региона, от който произхожда хорото.
Поради своите универсални елементи този “графичен език” успешно може да бъде прилаган за визуализиране на народните танци и на други народи, което създава възможност за диалог между различни нации.
И странна ли е тогава теорията, че българските хора лекуват различни заболявания:
Ръченицата е в такт 7/8, какъвто е ритъмът на човешкото сърце. Тя се изпълнява и в такт 7/16. Твърди се, че стимулира хипофизата и провокира отделянето на ендорфин (вещество, което е 80 пъти по-мощно от морфина); Ганкино хоро е в такт 11/16. Казват, че влияе благотворно на тимусната жлеза и на дебелото черво; Пайдушко хоро е в такт 5/8. Лекува сърцето, помага на лимфите, очите и лекува мигрена. За него твърдят, че действа на честотата на любовта - 50 херца е честотата на влюбения, майчината любов има 150 херца, а безусловната, способна на саможертва - 205 херца; Еленино хоро е в такт 13/16 лекува психични разстройства; Петрунино хоро, в такт 12/16 стимулира дейността на щитовидната жлеза и гърлото и (забележете) твърди се, че "смекчава нрава на коравосърдечните"; • Тактът 9/8 на Дайчово, Черкезко, Варненско, Грънчарско хора създава чувство за единно съзнание, затвърждава чувството за общност.

вторник, 23 юни 2020 г.

Силистренско НПО проучва с анкета социалните нагласи за домашното насилие


„Социални нагласи във връзка с проблема домашно насилие“ е темата на анкетата, която Женско сдружение „Екатерина Каравелова“ провежда в интернет на адрес


в рамките на проекта „Център за консултиране и превенция от домашно насилие - Силистра - качествени услуги за пострадали и извършители на домашно насилие“. Той е до края на м. октомври т.г. и е под егидата на донора – държавния бюджет на Република България – чрез Министерство на правосъдието.

В проекта са заложени няколко дейности: предоставяне на подкрепа на пострадали от домашно насилие и работа по специализирана програма с извършители чрез съдействие от психолог за работа с пострадали от насилие, юрист и социален работник.

Предвидена е изработка и разпространение на 2 наръчника: „Аз не съм жертва!“ (форми на домашно насилие) и „Агресията не е сила!“ за ползване от обекти и субекти на домашното насилие.

Въпросникът на анкетата не е тясно предназначен за жертви или насилници. Основната му цел е да „измери“ общите нагласи спрямо явлението. Подготвен със стремеж да представи актуалната обстановка във връзка с домашното насилие в страната. Темата, като всяка друга отнасяща се до личността и по-конкретно до нейното страдание, е трудна за дефиниране и разработка.

Но въпреки това, дори само информацията с актуални данни и конкретни ситуация дават възможност „борбата“ с ужасното явление да продължи с най-подходящите „инструменти“. Анкетата може да бъде попълнена от всеки, което желае да стане съпричастен на НПО-то при реализацията на проекта.

Междувременно екип на ЖС „Екатерина Каравелова“ продължи и дейностите си по друг паралелен проект, осъществяван в момента от началото на м. юни до средата на м. юли. Той е свързан с актуалната ситуация със световната пандемия от коронавирус и е финансиран от Фонд „Обединение срещу COVID-19“.

Така благодарение на проекта и в село Средище няколко семейства, сред които и потребители на Център за обществена подкрепа, получиха пакети с пакетирани храни, каквито са предоставени и на Дневен център за възрастни хора с увреждания в селото.


събота, 20 юни 2020 г.

Пълководецът Михаил Скобелев (Белият генерал) изгря на пано - графит в Силистра

В рамките на три облака, спуснали дъжд в центъра на град Силистра в късния съботен следобед на 20 юни 2020 г., Инициативен комитет от живеещи на ул. Генерал Скобелев" номер 24 откри осъществената идея, замислена през м. ноември м.г., както обяви председателката на сдружението Лилия Велчева, а именно - източната фасада на жилищния блок да бъде изобразена с лика на генерал Михаил Скобелев (Белия генерал). Пред него и от двете страни на блока също негови жители поддържат красиви градинки със специално създаден алпинеум.
В деловата част на събитието бе включен кратък обзор на именувани на руския пълководец населени места, улици и училища в България, както и описание на живота и делото на потомствения руски военен, от чиято фамилия четирима имат заслуга към българската история.
Програмата имаше и музикална част с участието на Трио Елмина, група Интер и акордеониста Тодор Скорчелиев. Г-жа Велчева благодари на авторите на паното - екип начело с художника Боян Вихренов, който заедно с партньора си в начинанието на Светослав Георгиев осъществява възложението на инициаторите.
Благодарение и на други възложители като Драгомир Димитров и Янислав Георгиев, в Силистра има вече реализирани 15 подобни проекти, като в ход са още 4. Всички те дотук имат историческа тематика, но в бъдеще време са възможни и други с различно съдържание. Според Боян, който е трето поколение професионален художник, тези творчески задачи са възможности да бъде упражняван занаятът и да се доусъвършенства с използване на смесена техника и фасадни спрейове.
От името на Инициативния комитет бяха връчени поздравления на съмишлениците за създаване на мащабното пано - сред тях бизнесмени, юристи, общественици, както и представители на други житейски сфери. Представен бе и поздравителен адрес от областния управител Ивелин Статев, единствен представител на институция, уважил, макар и задочно, мероприятието, обявено в публичното пространство с модерната дума флашмоб.
 
„Българската поговорка „Съседът е по-важен и отроднина” е мъдрост, родена в живота“, написа преди няколко месеца във Фейсбук учителката, поетеса и общественичка Лилия Велчева от Силистра. Според нея, „Това старо правило важи и днес, ще бъде актуално и утре. Сега, когато често се налага да преодоляваме административни пречки, неразбиране от социалната функция на собствената ни държава, е време да започнем да правим опити за промяна на пряко зависещите от нас неща – най-напред в мястото, където живеем. Всеки мечтае за жилище с добри съседи, с които да съжителства мирно и щастливо. Това не винаги се получава, но ако сме дипломатични, ако сме добронамерени, нещата могат да се получат добре“.
Повод за написаното тогава от Велчева, която в близкото минало бе начело и Дамски клуб „Осезание“, бе поредната изненада от съседа й Георги Вълев, също общественик, който преди време изработи красива удобна пейка за пред блока на ул. „Генерал Скобелев“ в крайдунавския град. Следват втора пейка и масичка,отново от дърво за под сянката на близко дърво. 
Направил е и дарил масичка с пейки и на по-далечните ни съседи – от другите входове. Едната от е изработена заедно с внука му Преслав от Варна. Така по съседски блокът и пространството край него са облагородени, вкл. с градинка с посадени дървета, храсти и цветя,за които се грижат други съседи.
И ето, идва време за „черешката на тортата“ – тържеството за откриване на графитено пано на историческа тематика, в основата на което е славен руски генерал, представител на заслужила фамилия пълководци и доброволци, останали в историята с благото, свършено за България.
Пехотен генерал Михаил Д. Скобелев е с голям принос за Освобождението на България от турско робство след войната между Руската и Османската империи през 1877-1878. Именно той е увековечен като Белия генерал, защото е носел бяла униформа и е яздел бял кон. Негов баща е генерал Дмитрий Иванович Скобелев (командир на Кавказката дивизия), а майка му е Олга Николаевна Скобелева – самарянка, ръководила Балканския отдел на Руския червен кръст и развила в България благотворителна дейност. 
Синът Скобелев е останал в паметта на българския народ като пълководецът, завоювал най-много победи през Освободителната война. С основание сред войниците се носела славата му: „Където е Скобелев, там е победата!“.

сряда, 17 юни 2020 г.

НЧ "Доростол" обнови настоятелството, но преизбра председателя си

Новото настоятелство:
Р. Павлов, М. Любомирова, Г. Иванов, Н. Русева, Р. Лебедов

Отчетно-изборно събрание на НЧ „Доростол” Силистра бе проведено в зала 101 на Младежки дом на 16 юни 2020 г. Изслушани и приети са докладите на настоятелството и на контролния съвет. Избран бе нов състав на Читалищно настоятелство в състав: Маргарита Любомирова (преизбрана за председател, на поста е от 2008 г. насам), Недка Русева и Росен Лебедов – педагози, а той и музикант, Ростислав Павлов – икономист, Георги Иванов – кмет на село Сребърна и солист на АНТП „Силистра” – досегашен член. 

Избран бе и тричленен Контролен съвет: Нина Димитрова – председател, членове – Красимира Няголова и Атанас Токушев. Ръководството изрази благодарност – словесна и материална (плакети) на дългогодишните членове на управата в лицето на бизнесмените Атанас Токушев и Велико Боев, както и на историка Иван Занов. Отделно за постигнати успехи на международно ниво бяха отличени ръководителите и организаторите на Смесен фор „Седянка”, на Балет „Лиденс”, ФГ „Добруджа”, народен хор при АНТП „Силистра”, както и поздравление за провелата своя 25-годишен юбилей ГСП „Златна есен”. 

В най-голямото читалище в областта има 13 формации” за фолклор (песни, обреди, ритуали и танци); за стари градски песни; хоров състав; рок групи; музикални школи; фото клуб и др. Всички те участват, вкл. и чрез самоиздръжка, в най-разнообразни прояви – от училищни тържества, през общински, регионални и национални инициативи, до международни конкурси. През последната година награди у нас и в чужбина имат Смесен хор „Седянка”, АНТП „Силистра” (танцовият състав и народният хор); балет Лиденс"; Фолклорна група „Добруджа”. 

През настоящата година предстои юбилей – 150 години на читалищното дело в Силистра, както и партньорство в провеждането на 13-ия Събор на хоровете от крайдунавските страни, заедно с честване на 110 години от първия, реализиран с над 400 певци през 1910 г.

Силистренско сдружение раздаде пакети с храна на 100 семейства от близо 20 населени места


СНЦ „Женско сдружение „Екатерина Каравелова“ Силистра е на път да приключи основната част от социален проект, финансиран след конкурсна сесия на Дарителски фонд „Обединени срещу COVID-19“. Дейностите по проекта са свързани с институционален адресат като Център за спешна медицинска помощ Силистра (респираторни маски, ръкавици и престилки).
Както и 100 семейства в неравностойно положение в цялата област (населени места Искра, Любен, Йорданово, Гарван, Алеково, Бистра, Посев, Зарник, Чолаково, Средище, Давидово, Голеш, Калипетрово, Бабук и Айдемир), както и в град Силистра.
От Сдружението съобщиха: „Повечето пакети са вече раздадени. Получателите на пакетите са семейства от няколко категории: с повече деца; засегнати от безработицата по време на извънредното положение; възрастни хора, живеещи сами; хора с увреждания.

понеделник, 15 юни 2020 г.

Пореден паметник, свързан със съдбата на Добруджа - в Старо село, Тутраканско

Село Старо село - 6.07.2020 г. от 19 часа! Откливане на паметник в памет на 133 мъченици от селото, отвлечени в Молдовата в периода 1916-1918 г. В Силистра (най-нов - на входа на Дунавски парк Силистра), Тутракан, Сребърна и Кайнарджа също има подобни паметници, градени в различни години, но свързани с тези трагични за добруджанци събития. През м. септември се навършват 80 години от Крайовската мирна спогодба, благодарение на която Южна Добруджа се връща към майката родина България, макар и като страна да губим завинаги Северна Добруджа, останала в тогавашното Кралство Румъния, след размяната на население - румънците се прибират при своите, а българите - в прародината си. Темата за добруджанската трагедия през 20-ия век бе основна и в редица литературни постижения през последните 15 години и най-вече от 2015 г. насам.
Има инициатива за провеждане на специална литературна вечер, за да бъде отдадено дължимото на авторите на книгите с научен и художествен характер. Книгите са: доц. д-р Румяна Лебедова „Златна Добруджа в българското етнокултурно пространство”; трилогия „Отвлечени - Прокудени - Преселени” на Момка Чумпилева за периода 1916-1940 г. (съдбите на няколко добруджански семейства); сборник с разкази „Съхранена памет. Спомени на съвременници” (Йордан Георгиев, доц. Румяна Лебедова, Цветана Цанова - съставители); „С Добруджа в сърцето” на Милка Трендафилова (Калипетрово); „Тайните на Дунава“, „Наказание без престъпление“ и „Гнездо за прелетни птици" на Анастасия Якова (Тутракан); „Из лабиринтите на моята памет” на Татяна Тихчева; Сборници „Добруджа”; изследване „Три добруджански рода” на Господин Великов и проф. Любомир Пенев; „Историята на село Добротица” на Михаил Жеков и Пламен Петров; д-р Наталия Симеонова – „Пресеченият път на свободата. Силистра 1940 – 1947” в два дяла: „Обществено-политическо и социално-икономическо развитие на Силистренска околия в периодите 1940-1944 и 1944-1947”; доц. д-р Румен Липчев - „Силистра 1913 – 1940: от Букурещ през Ньой до Крайова“; доц. д-р Румен Липчев и Наталия Симеонова от РИМ Силистра - автор-съставители на журнала „Да защитим достойно българската си самоличност.

петък, 12 юни 2020 г.

В Испания силистренче по род заигра за стар каталунски ФК


Понякога един кратък коментар във Фейсбук при разплитането си може да достигне до новина с проекция в бъдещето. И така: „Българче от Силистра) – футболист от остров Майорка в Испания, подписа договор с каталунския отбор „Жирона“ и ще играе мачове срещу Барселона“.

Продължението от Миглена Дочева, майка на момчето, която е от Силистра – завършила е бизнес и финанси, а преди това ОУ „Иван Вазов“ и СУ „Никола Вапцаров“ в крайдунавския град (бащата Димитър е родом от Зафирово): „Синът ни Димитър Димитров скоро ще навърши 13 години. Роден е и живее на остров Майорка и вече 8 години тренира футбол. Миналата година беше избран в представителния отбор на острова  и го поканиха на 16 от 18-те проби за сборния отбор на Балеарските острови. Накрая беше избран и игра на шампионата на Испания за деца до 12-годишна възраст.

Този февруари получихме предложение от каталунския 

Футболен отбор „Жирона“ 

за 3-годишен договор, за да живее, учи и тренира в тяхната школа. Бяхме на посещение и останахме с прекрасни впечатления: приемат деца от 14-до 19-годишна възраст. За него ще има наставник, защото са твърдо решени, че го искат, за да го развиват. На 21 май подписахме договора и към края на август ще влезе в семейството на „Жирона“ от едноименния град“. 

Той е определян като живописно средиземноморско средище, шарен и привлекателен оазис,, където съжителстват древна история и модерен начин на живот.

Клубът на града е основан на 25 юли 1930 година на основата на прекратилия съществуванието си клуб UE Girona. В крайното класиране на сезон 2016-17 професионалната формация заема второто място в лига „Сегунда Б“ и за  първи път в своята история влиза да играе при най-добрите, но на следващата година отпада след заетото 18-о място.  На 6 март 2019 година ФК „Жирона“ побеждава в мача за Суперкупата на Каталония.

четвъртък, 11 юни 2020 г.

Дуловка родом след "д-р" вече и с книга за Североизточния район за планиране

Година след като защити в Софийски университет "Св. Климент Охридски" (Геолого-географски факултет) като редовна аспирантка дисертация на тема: ,,Тенденции в заетостта и безработицата в Североизточния район за планиране от ниво 2 след 1989 година” за присъждане на образователна и научна степен ,,доктор” по професионално направление относно науки за земята (география на населението и селищата), дуловката по род Михаела Илиева Георгиева издаде научния си труд в отделна книга със заглавие "Промените в заетостта и безработицата в Североизточния район за планиране през призмата на териториалното развитие". Михаела Георгиева е завършила СУ "Васил Левски" - град Дулово и специалност "Публична админиспрация" в Университет за национално и световно стопанство в София (2012-2016). За написване на дисертационния си труд тя е използвала близо 200 източника, от които всеки седми е на чужд автор.

Военна тръба сред експонатите на филателна изложба за Деня на победата

На 24 юни 2020 г. – сряда, от 17 ч. в паричния салон на Централна поща Силистра, е откриването на Втората филателна изложба, посветена на 75-ата година от победата над хитлеро-фашизма – 9 май 1945 г., и 24 юни 1945 г.  – парад на победата в Москва. 

Организатори: община Силистра, Областна пощенска станция Силистра, Регионална библиотека „Партений Павлович“ Силистра, „Държавен архив – отдел Силистра, Съюз на ветераните от войните – Областен съвет, и Филателно дружество „Димитър Дончев“. Предишната подобна изложба бе преди 5 години в силистренската библиотека. Предвидена е изработката на юбилеен специален плик.

Ще бъдат показани материали, свързани с темата (военни ордени и медали, плакети, документи, грамофонни плочи и литература). Сред най-интересните експонати е тръбата на 31-ви Силистренски полк, известил тревогата във връзка с битката на 6 март 1945 г. в Унгария край река Драва. По публикация от БТА от преди няколко години: „Инструментът се пази от наследници на военния тръбач Петър Петров от силистренското село Войново“.

Мая Нова: Не мога да повярвам, успешно провеждам онлайн обучение чрез караоке

Певицата Мая Нова (Мая Стоянова от Силистра) написа в личния си профил във Фейсбук: "ФАЗА 1 - възобновяване за Сингапур и удължаване на специалната оферта за ОНЛАЙН ГЛАСОВИ УРОЦИ до края на м. юли! Пробвай го! Онлайн гласовите уроци досега работиха много добре. Открих метод да използвам предварително записани упражнения за загрявка и след това да работя върху песни с помощта на караоке (плейбекове). Не мога да повярвам!"

Център за спешна медицинска помощ Силистра получи дарение във връзка с коронавируса

Център за спешна медицинска помощ, гр. Силистра, представляван от своя директор д-р Енчо Василев получи предвиденото по проект към Фонд „Обединени срещу COVID-19“ дарение за незабавна подкрепа за подпомагане на уязвими общности, засегнати от кризата с коронавируса в България.

Дарението осъществи Женско сдружение „Екатерина Каравелова”, гр. Силистра,  представлявано от председателя си инж. Христина Георгиева по проектния договор за безвъзмездно финансиране.
Дарението на обща стойност 1 396 лв включва предпазни средства за Спешен медицински център Силистра, осигурени по проекта, финансиран от Български дарителски форум, както следва: 1 000 нитрилови ръкавици в два размера за еднократна употреба, 100 медицински престилки и 58 респираторни маски.
Дарението е част от дейностите по проекта, осъществявани от Сдружението с нестопанска цел, като другите са свързани с работа с различни групи от хора в област Силистра. Те са вече осъществени в няколко общини, в населени места като Йорданово, Посев, Любен, Средище, Голеш и др. До общо 100 семейства в нужда ще стигнат пакети с хранителни продукти, придружени с инструктиране какво поведение да имат вкъщи и в обществото, за да не допуснат ефективно заразяване с коронавируса. 

вторник, 9 юни 2020 г.

Силистренец разкрива тайни за бизнес в интернет


В поредния епизод на eCommerce Academy в Ю туб гост бе силистренецът Геомил Георгиев, който от 17 години работи на американския пазар в сферата на дропшипинга (работа с реални производители). В близо 40-минутиня разговор той разкрива интересни тактики и стратегии, които  използва, за да намира печеливши продукти и ниши (сред тях основни негови сайтове са за „домашни любимци“, „дом и градина“), а също така и подходящи доставчици за тях. Разкрива също така как се е запалил към електронната търговия и до ден днешен това е основната му дейност. В Силистра 47-годишният Георгиев е популярен и с работата си  към Фондация „Изкуството да живееш“.

понеделник, 8 юни 2020 г.

Оперната прима Стефка Евстатиева за АРТ Силистра: Първата ми награда бе фотоапарат „Смена 6“ на хоровия събор в Силистра

През настоящата година се навършват 110 години от Първия събор на хоровете от крайдунавските градове, за което време има проведени 12 издания – последният е през 2016 г., а 13-ият – ако не се случат непредвидени събития – трябва да е тази есен. На 23 май т.г. Смесен хор „Седянка“ и НЧ „Доростол“ отбелязаха годишнината на събора край Паметника на песента.
Той е изграден през 1966 г., когато уникалната за началото на миналия век проява е възстановена след 56-годишно прекъсване поради това, че в периода 1918-1940 г. Силистра като част от Южна Добруджа е окупирана е и в рамките на Кралство Румъния.
Наскоро в свой коментар под материал по темата в профила АРТ Силистра оперната прима Стефка Евстатиева разказа свой интересен спомен. За какво става дума в него: „Не мога да не се включа и аз за да споделя колко важен в живота ми е този фестивал. През 1947 г. съборът е в град Русе и хор „Седянка“ заминава с кораб по Дунава. Баща ми Евстати Недев, който е хорист, също заминава, а с него е и майка ми, която е русенка, не иска да изпусне случая да види родителите си.
Да, но тя е бременна в 8-ия месец и смята, че от пулсациите на корабните машини е получила контракции, и въпреки опита да ме задържат, аз съм се родила малко преждевременно (това е историята на въпроса къде съм родена). Родена съм в Русе, но съм отраснала в Силистра. После през 1971 г. пак се родих в Русе, но на сцената на Русенска опера, като солистка (бел. – там пее до 1979 г.).
Втори случай: през 1966 г. съборът е в Силистра и аз пея солото на песента „Мирно небе“ със Смесен хор „Седянка“ и журито ми присъжда награда. Това е първата ми награда – фотоапарат „Смена 6” и 50 лв. Там ме чу и един журналист от София (бел. – в допълнителен коментар радиожурналистката Румяна Гидолова уточнява, че това е Александър Абаджиев) и уговори родителите ми да ме пратят на прослушване при проф. Хр. Бръмбаров и така нататък...“.
В Уикипедия на английски език: Стефка Евстатиева е българско оперно сопрано, възпитаничка на Елена Киселова в Държавна музикална академия София. Печели втора награда на Международния конкурс на Чайковскив Москва. (Не е присъдена първа награда). През 1978 г. тя печели Голямата награда на конкурса за белгийско радио и телевизия Belcanto; през 1979 г. Голямата награда и златен пръстен в конкурса за млади певци в София; и през 1982 г. наградата за най-добро представяне в „Арена ди Верона“.
Пяла е по целия свят: Париж, Рим, Виена, Брюксел, Буенос Айрес, Берлин, Канада, Франкфурт и САЩ (Сан Франциско и Далас през 1984 – същата година има дебют и в Метрополитен опера, Ню Орлиънс, Маями и Балтимо). През 2004 г. Стефка Евстатиева помага за създаването на българския детски хор и на училище „Гергана“ в Ню Йорк.
Архив на блога ВЕРСИНАЖ от 23 юни 2017 г.: Председателят на Клуба на културните дейци Марин Минев-Джона: „На всичките ни срещи аз й подарявам роза! За мен най-доброто цвете за подарък за една жена е червената роза, а тя обожава най-българското цвете!“.
За своя пореден юбилей г-жа Евстатиева бе уважена от държавната власт в Силистра в лицето на областния управител Ивелин Статев и от кмета на общината д-р Юлиян Найденов, от които получи предварителното обявените поздравителни адреси.
Знакът на община Силистра и книгата „Съхранена памет. Спомени на съвременници“ са материалното допълнение към поздравите към именитата добруджанка, прославила Силистра и своя талант по света.

петък, 5 юни 2020 г.

Етно кът в Сребърна с нов ретро аксесоар - стар меден леген

Комплексът "Бабината къща" в село Сребърна е едно от новите места в област Силистра, където човек може да се върне в годините назад, за да провери на място ефекта от т.нар. трети закон на философията - "за отрицание на итрицанието" - накратко в него се оглеждат отношенията между внуците и предците им от преди две поколения.

Накратко: в профила си във Фейсбук Виолета Жекова възкликва от ишмето на комчплекса: "Стар леген от 194 0г.светна като нов и е на добро място в "Бабината къща". Благодаря на моето братче, че ми го подари".

Легенът е дори надписан, че е подарък, връстник на Крайовския договор, възвърнал на България Южна Добруджа и Силистра. И така - вече 80 години е жив споменът за него - от снимки, разкази, вещи.

Жители на село Искра първи подпомогнати чрез фонд за ликвидиране на коронавируса

Сдружение с нестопанска цел „Женско сдружение Екатерина Каравелова“ Силистра стартира една от дейностите си по проект във връзка с ликвидиране на проблема с коронавируса по линия на Дарителски фонд „Обединени срещу Covid-19”. Той е за подпомагане на лечебни заведения и на най-уязвимите групи, засегнати от кризата и е разчетен за 45 дни в периода 1 юни – 17 юли 2020 г.

Жители на село Искра, община Ситово – на първо време във встъпителната акция са 15 семейства, получиха пакети с хранителни продукти, както и средства за предпазване от актуалната вирусна инфекция (предпазни маски и дезинфектанти на спиртна основа). Те са част от общо 100, предвидени в проекта. Членовете на тези семейства ще бъдат информирани как да живеят в средата от вируса, така че да направят максималното, за да се предпазят от него.

Целевата група е също за самотни възрастни хора, болни,  деца и безработни. По предварително условия с част от средствата ще бъдат закупени респираторни маски, ръкавици и престилки, за да бъдат предоставени на Център за спешна медицинска помощ Силистра.




Припомняме, че трите болници в Силистра, Тутракан и Дулово, както и читалището в село Срацимир – община Силистра, също са спечелени към фонда проекти с подобно съдържание. Те са избрани в две сесии сред близо 700 кандидатури, от които 303 НПО, 110 общини и 100 читалища.