четвъртък, 24 февруари 2022 г.
Спомен от 2014 г.: Непретенциозна разходка в сезона на лалетата из императорския град Истанбул, средище на религии и център на света
Предвеликденска 4-дневна визита "Истанбул - град на два континента" за Фестивала на лалетата - с фирма от Варна и тръгване от Силистра (250 лева)
Предвеликденска 4-дневна визита в някогашния Цариград с 3 нощувки в периода 7-10 април 2022 г. на тема „Истанбул - град на два континента“ за Фестивала на лалетата - с фирма от Варна и тръгване от Силистра (цена 250 лева, като обявената цена е на човек, настанен в двойна или в тройна стая; валидна е при група от минимум 40 човека, от които поне 20 от силистра) Необходими документи: валиден международен паспорт; за деца до 18 г., пътуващи с един или без родител – нотариално заверена декларация от единия или двамата родители /оригинал + копие/. Няма допълнителни визови, санитарни и медицински изисквания за страната. За посредничество: 0878386532 - Йордан Георгиев.
Програма
Програмата е предварителна и туроператорът си запазва правото на актуализация и промяна в цените при по-малък брой участници в групата, покачване цените на горивата, таксите, валутните курсове, както и в последователността на допълнителните мероприятия в зависимост от възможността на местните екскурзоводи и при други независещи от туроператора обстоятелства.
Туроператорът предоставя възможност за сключване на допълнителна застраховка „Отмяна на пътуване” за покриване на невъзстановимите от туроператора разходи, извършени във връзка с предстоящото пътуване, което е анулирано поради непреодолими обстоятелства като злополука, заболяване, смърт, неотложно явяване на дело, съкращаване от работа и др.
1 ден: Отпътуване рано сутринта от Силистра по маршрут „Малко Търново – Лозенград (Къркларели) – Истанбул“. Пристигане в Истанбул в ранния следобед. Посещение и свободно време за разходка из ПАРК „ЕМИРГАН“ – един от най-големите и живописни паркове в Истанбул, простиращ се край пролива Босфор и една от основните локации на Фестивала на лалетата. Настаняване в хотел. В 20 ч. по желание вечеря в рибен ресторант край залива на границата между Босфора проток между Мраморно и Черно море, разделящ европейската и азиатската части на Турция, наричан „Златния Рог“. Нощувка.
2 ден: Закуска. Свободно време или участи в програма по избор. Примерно, панорамна разходка с корабче по Босфора с екскурзоводска беседа на български език с преминаване покрай европейския и азиатския брегове на Босфора: мост и кула „Галата”, пристанище, нов султански дворец „Долма Бахче”, бивша Султанската резиденция „Чираан палас”, превърната в един от най-престижните хотели в света; квартал „Ортакьой” – любимо място на истанбулските творци; отбранителните крепости Румели Хисар” и Анадолу Хисар”; видни са къщи от известни турски сериали; летен султански дворец „Бейлербей” и още много други. Посещение на Кулата на девицата – („Къз кулеси”).
И още: възможност за посещение на първия голям технически музей в Турция „Рахми Коч“ – , посветен на технологиите, историята на транспорта, промишлеността и съобщенията. Тук има за всекиго по нещо независимо от възраст, пол и интереси – за любителите на автомобилите – невероятно богата колекция с безценни експонати; хората, които се интересуват от компютърна техника ще оценят модел Apple от 1980 г.; рибарят ще проследи процеса на изработване на лодка до завършен вид, военният – на американски каяк на спецсилите от 1941 г., за привържениците на готварското изкуство ще е интересно как се добива зехтин и още много други експонати, представени по изключително любопитен начин. А децата – те със сигурност могат да прекарат часове на това място. Топки, дървени кубчета и пирамидки ги препращат за секунди в света на математиката, планетариум ги отвежда в необятния свят на Космоса и звездите, а най- голяма радост е обиколката с истински ретро влак с билети от картон, продупчени от кондуктор.
Хроники на Истанбул & хълмът „Пиер Лоти” – районите Фенер и Балат са стари квартали в европейската част на Истанбул на брега на златния рог, някога населено основно с гърци и евреи. Разходката в квартал Балат е за тези, които искат да стигнат до съвсем различен Истанбул: тесни наклонени калдъръмени улички с ярко оцветени къщи в османски стил, които придават автентична и донякъде романтична атмосфера на района. Исторически паметници свидетелстват за богатата история и развитие на района. В квартала могат да се видят забележителности като Гръцкия православен лицей, Църквата „Св. Георги“ и Вселенската патриаршия, църквата „Св. Теодосий“, Стръмната улица със стълбите, църквата “Св. Богородица Влахерна” и Влахернски дворец, известен и като Порфирогенет. Единственият относително добре запазен византийски дворцов комплекс, който е бил основна резиденция на монарха през 11в .
Следва посещение на църквата “Христос Спасител в Хора” – един от най-интересните и впечатляващи византийски архитектурни паметници. Църквата съхранява великолепни мозайки и фрески на византийското изкуство и са сред най-красивите в света. Името на църквата „в Хора” в превод означава „извън града”, защото древната християнска обител от ІV век се е намирала извън крепостните стени.
Посещение на българската църква „Свети Стефан“, известна като Желязната църква. Представлява трикорабна базилика, създадена в края на XIX век с кръстообразна форма и красиви орнаменти. Олтарът е обърнат към Златния рог, а над притвора се издига 40-метрова камбанария. Финалът на обиколката из потайностите на Истанбул е в квартала Еюп и историческото кафене „Пиер Лоти“, до което ще се изкачим с лифт, за да се потопим в автентична атмосфера съхранена от 19 в. на чаша чай или турско кафе – приготвено върху жарава, с дебел каймак и уникален аромат. Ще се отдадем на заслужена почивка и ще се полюбуваме на зашеметяващ изглед към града и Златния рог.
Друг вариант: пешеходна разходка из античния и средновековен исторически център на Истанбул – площад „Султанахмет”, където са разположени Хиподрума, Египетския обелиск, Змиевидната колона, Колоната на Константин, Света София и др. Посещение на Синята джамия. Посещение на храм „Света София” – най-внушителният паметник на Византийското изкуство. Строена по време на разцвета на византийското изкуство при Юстиниан, църквата е част от дворцовия императорски комплекс и е градена като най-голямата „парадна зала на двореца”. Свободно време за разходка из парка „Гюлхане”, който по това време на годината се превръща в истинска цветна феерия от лалета.
Посещение на двореца “Топ Капъ” с лицензиран екскурзовод – първата резиденция на Османските султани, издигнат по време на Султан Мехмед II – Завоевателя на византийския Константинопол. Дворецът е бил официална резиденция на султана, център на властта и държавността, място за забавления и посрещане на важни гости в османската империя от XV в. до XIX в. В периода на най-големия разцвет на империята е бил обитаван от над 4 000 души. Състои се от 4 двора и множество разпръснати сгради.
Вечерта: „Блясъка на Босфора“ – нощен круиз по Босфора с включена вечеря, шоу програма, ориенталски танци, дискотека с неограничена консумация на безалкохолни и алкохолни напитки местно производство. Нощувка.
3 ден: Закуска. Свободно време или програма по избор. Примерлно, посещение на „САПФИР” – една от най-високите жилищни сгради в Европа и първата екологична сграда на Турция. Освен жилищни имоти, в комплексът се помещава търговски център, голф игрище, спортен и СПА център и обществени зони. На последния етаж има панорамна площадка, откъдето се открива зашеметяващ изглед към града и Босфора в 360 градуса. Уникалното приключение се допълва от „SkyRIDE” – 4D изумителна симулация за полет с хеликоптер над Истанбул.
„От другата страна на Босфора“ – азиатската част на Истанбул – преминаване по въжения мост и фотопауза при сарай „Бейлербей“, изкачване на хълма Чамлъджа, за да се насладим на панорамния изглед към Истанбул и Босфора „от другата страна“. Тук се намират най-голямата и най-нова джамия в Турция, както и новата Телевизионна кула – най-високата структура в Истанбул, извисяваща се на 369 м и разположена на 580 м надморска височина. Следват посещение на район Юскюдар и джамията на Михримах Султан, посещение и разходка в Кадъкой – Статуя на бика, Гара Хайдарпаша. На финала ще се насладим на зрелищно светлинно, звуково и огнено шоу на пеещите фонтани в търговски комплекс „WATER GARDEN”. Басейнът е ситуиран на площ от пет хиляди квадратни метра в сърцето на комплекса, а около него терасовидно са разположени ресторанти , кафенета и магазини. Връщане към хотела в съчетание с красиви панорамни гледки към Истанбул. ИЛИ
Екскурзия до Принцовите острови и посещение на остров Буюк Ада – Принцовите острови са разположени сред Мраморно море и представляват архипелаг от 9 острова и 2 скали. Общата им площ е 11 кв. км. Обитаеми са островите Къналъ, Бургаз-ада, Хейбели-ада и най-големият – Буюк-ада, който е и най-посещаваният. Носят това име, защото хора от благородническата класа били изпращани тук в изгнание, ако се провинят. През 19 в. богатите турци започват да строят къщи и вили на островите и се превръща в място за почивка близо до Истанбул. Автомобилите са забранени на островите, хората се движат в каруци с коне. Туристите са привлечени от тишината, красивите панорамни гледки, буйната зеленина и цветята, както и плажовете на Мраморно море. Освен прекрасната природа и гледката към морето, тук можете да намерите православни църкви, синагоги, латински и арменски църкви. Нощувка.
4 Ден: Закуска. Освобождаване на стаите. Посещение на „IsFanbulTema Park” – увеселителен тематичен парк и търговски център – в парка има обособени зони за забавления за всички вкусове. Малките посетители могат да се забавляват в специално обособена зона, предлагаща множество атракциони– влакче, с което обикалят умален вариант на целия свят, блъскащи се колички и въртележки, малчуганите дори могат да станат герои във филми в специалния симулатор. Търсачите на силни усещания имат на разположението си влакчета виещи се в облаците, рафтинг, приключение в мрачен сафари тунел, тунел на ужасите и други изненади!
Паркът има и историческа зона, предлагаща разходка по улиците на стария Истанбул, както и пътешествие до 1453 г. в деня на покоряването на града! А любителите на шопинга със сигурност няма да скучаят и ще се забавляват в шопинг зоната с разнообразие от магазини на различни известни марки.
Отпътуване за България с кратка спирка в Лозенград за последни покупки.
Допълнителни екскурзии и мероприятия, които не са включени в пакетната цена, се реализират при минимум 20 желаещи туристи. Желание за комбиниране и настаняване в стая с друг човек от групата се заявява предварително и се извършва само при съществуваща възможност, т.е. ако има подходящ човек. Туроператорът не поема отговорност в случай, че в групата няма подходящ човек и комбинацията не е възможна. Резервация се счита за актуална при внасяне на депозит – 30% от пакетната цена и доплащане на остатъка до 10 дни преди датата на отпътуване.
Срок за уведомление при недостатъчен брой туристи: 7 дни преди датата на отпътуване.
„Енджой Холидей“ ООД (www.enjoyholiday.bg) притежава Удостоверение за туроператорска и туристическа агентска дейност № РК-01-7735 и е сключил застраховка Отговорност на Туроператора – застрахователна полица №03700100003408 „ЕВРОИНС” АД, 1592 София, бул. Христофор Колумб №43, тел: 0700 17 241.
петък, 18 февруари 2022 г.
Левски учителствал в Силистра....3 дни, през които бил и черковен певец?
четвъртък, 17 февруари 2022 г.
Силистренка по майчина линия се бори в САЩ за №1 в училищна спортна класация
Моника Янева е родена в България с майка от Силистра и баща от Варна, но в момента е и канадска гражданка, живееща с родителите си в град Хюстън в САЩ, където учи и тренира плуване. През последните години част от подготовката й преминава в Европа, а миналото лято по време на гостуването си в Силистра не пропусна тренировки и в града на родата си по майчина линия. В момента в сайта www.vype.com се гласува за плувец на годината за училищната лига. За нея могат да гласуват хора от целия свят, като след отваряне на линка трябва да са натисне "read more". Така излизат съответните имена и, след като избереш името, настискаш "vote". В момента Моника е на седма позиция от двадесетина участници в анкератата. Засега тя има 95 вота подкрепа, като на първото място е нейна съотборничка с над 1 100.
Припомняме публикация за Моника от блог ВЕРСИНАЖ от преди 2 години, в която се казва, че тя е "сред представители на 20 страни и острови - плувци и треньори от различни възрасти, включени в уникално съобщение до целия свят във вид на видео послание, чийто финал е "Пази се"...".
четвъртък, 10 февруари 2022 г.
Силистренски историк в "История.БГ" на БНТ по темата "Трите Българии"
Силистренският историк и автор на книгата „Добруджанското деспотство“ (Към политическата, църковната, стопанската и културна история на Добруджа през ХІV век) проф. дин Георги Атанасов - директор на археологическия музей към Регионален исторически музей Силистра, участва на 7 февруари т.г. в "История. БГ" - единственото по рода си предаване в БНТ.
В дискусията, свъэрзана с лежащите между р. Дунав и Черно море три Българии - Търновско царство, Видинско и Добруджанско деспотства, той бе заедно с колегите си проф. д-р Пламен Павлов от Великотърновски университет и с доц. д-р Георги Николов от Софийски университет.
И всичко това в рамките на края на 14 и началото на 15 в., време на религиозни ереси, на действия на самостоятелни полусамостоятелни владетели - както в Европа, така и в днешните български земи. "Знаете ли, че при своя залез непосредствено преди падането под османско владичество, българската държавност е представена от поне пет основни български държавни формации? Техните столици са Търново, Видин, Калиакра, Прилеп и Велбъжд" (анонс на предаването).
Запис на предаването може да се намери на сайта на БНТ: www.bnt.bg/news/trite-balgarii-302798news.html?fbclid=IwAR26GAqllGUVMWq7g-hlSh0SY5M_iB87FcClF7PiBLmjncEA5t0ivQTX7wo).
Русенският владика на църковен празник в село Варненци, предстои да гостува за проява в чест на Левски в храма в село Шуменци
На 10 февруари 2022 г. с празнична литургия, отслужена от Русенския митрополит Наум, бе отбелязан храмовият празник в единствената в област Силистра православна църква, носеща името на "Св. Харалампий", която е в тутраканското село Варненци. По традиция в църквата бе осветен и пчелен мед, произведен от жители и гости на селото (БНР: "Според поверието бурканчетата с мед трябва да се оставят да пренощуват в църквата, преди да бъдат осветени. От този мед пчеларите дават и на пчелите с вяра за берекет и добра година, а със светената вода ръсят кошерите, за да се роят повече през новата година").
Относно храма (публикацията е в БТА), "...според исторически свидетелства църквата е построена изцяло с дарения. В историята са останали имената на поп Димитров, даскал Никола, Георги Славов и на дядо Добри, който дарява дворно място за празника".
Междувременно стана ясно, че на 18 февруари т.г. от 10 ч. в православен храм "Св. Георги Победоносец" в село Шуменци по дългогодишна инициатива на местния отец Михаил ще бъде отслужена панихида за годишнината от обесването на Апостола на свободата Васил Левски, в която е приел да участва и Русенският владика.
За пета година местният православен актив от миряни провежда патриотична проява за дякон Игнатий, бъдещ знаков революционер в Българското възраждане. За минагодишната проява по същия повод ни напомня публикация в сайта на БНР: "Пред портрет на Васил Левски, спасен преди години от сградата на закритото и изоставено училище, отдадоха почит в село Шуменци, област Силистра. В православния храм "Св. Георги" в селото заупокойна молитва за Апостола отслужи отец Михаил, а миряни окичиха с цветя портрета на Апостола и се поклониха пред подвига му".
Патриотични прояви по повод празника за освобождението на Силистра
С три различни по съдържание събития – молебен, шествие, поднасяне на венци и цветя, бе отбелязан 10 февруари – Ден на освобождението на град Силистра османско владичество през 1878 г. Техни организатори бяха община Силистра, Доростолска епархия чрез катедрален храм „Св. първоапостоли Петър и Павел“ и Градски духов оркестър. Със събитията, посветени на 10 февруари, стартираха традиционните от няколко години тематични прояви „Пред олтара на свободата“, организирани от община Силистра, заедно с нейни партньори от различни организации и институции.
На 10 февруари по повод 144 години от освобождението на града композиция от близо 10 минути със снтимки и факти, наречена "Силистра през призмата на миналия век" посветиха учениците от Клуб "Млади възрожденци" при ПМГ "Св. Климент Охридски", гр. Силистра, която е на разположение в профила на община Силистра във Фейсбук (https://www.facebook.com/municipality.silistra/videos/475592037361270/).
Своята поредна дигитална изложба представи също в социалната мрежа отделът на Държавния архив в Силистра. С фотографски копия от документи са пресъздадени събитията от преди век и половина. Блестят имената на възрожденци и опълченци. Спомените представят и събитието в неговото навечерие, както и в деня, когато силистренци посрещат своята свобода.
В рубриката „Краеведски календар 2022“ във Фейсбук Регионална библиотека Силистра представи стихотворения от местни творци (Валентин Чернев, Красамира Орлоева, Симеон манолов, Любомир Христов), както и народни песни, посветени на освобождението на Силистра от османско робство.
Междувременно в Регионална библиотека „Партений Павлович” бе подредена изложба на автентични оръжия от Руско-турската освободителна война оръжията са от различни периоди – руски, български и турски, на всички участници в бойните действия. Тя е дело на Валентин Петков от Национално движение „Традиция” – Русе, който е дългогодишен колекционер.
Отделено е пространство за литература по създаване на Български централен революционен комитет, от времето на Априлското въстание, както и в чест на Христо Ботев и Васил Левски; за художествена литература, посветена на Руско-турската освободителна война. Многоспектърната изложба е на разположение до 15 март т.г. и може да бъде разгледана в режима за посетители на библиотеката, който еактален в момента съгласно заповедите на РЗИ и МЗ.
вторник, 1 февруари 2022 г.
Област Силистра става част от национално изследване със социално предназначение
В периода 20.07.2021г. – 20.12.2022 г. СНЦ „Женско сдружение „Екатерина Каравелова“ гр. Силистра реализира проект „Социалнопсихологическа биография на насилието в българското семейство и интерпретиране на етнопсихологическите особености спрямо европейските ценности и политики”. Финансиран е от Фонд „Активни граждани“ България към Финансовия механизъм на ЕИП от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия, по Договор за безвъзмездно финансиране № ACF/817.
Партньор по проекта е
Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий” Велико Търново. Основна
цел на проекта е провеждане на изследвания за причините, следствията и
възможните подходи за предотвратяване на насилието, основано на пола, както и
връзката с равенството по отношение на пола.
През 2021 г. по проекта бе
извършено теоретично изследване на българското семейство, съдържащо данни и
факти за насилието и взаимоотношенията в локален, национален, етнически и
трансгенерационен план. Изследването е интересно не само за специалидсти, а и
за широката публика, и е публикувано в монография, която е достъпна на адрес в
интернет на адрес: www.ekaravelova.org/images/Biblioteka/Monografia_izsledvane_balgarsko_semejstvo_2021.pdf
През
2022 г. фокусът на работа по проекта е извършване на количествено
и качествено изследване на полово-ролевите стереотипи, нагласи към домашното
насилие и взаимоотношенията в семейството към настоящия момент в България. На
база на проведеното м.г. теоретично изследване вече са определени 14 области от
страната (сред
тях е и област Силистра) с характерни особености в социално-икономически
аспект и съответни специфични етнографски и фолклористични характеристики, в
които ще се изследват горепосочените процеси.
Изследването ще се проведе на принципа на
фокус-групи. Предвижда се за участие в тях да бъдат включени жители на малко,
средно и голямо населено място, лица от различни възрастови групи и ученици от
горен гимназиален курс. Ще се проведе от експерти, представители на
Великотърновски университет. Паралелно се предвижда анкетно проучване (количествено
изследване) във всички 28 области в страната, което ще се извърши от студенти.
То ще изследва нагласите и дефицитите по отношение на домашното насилие.
Със събраните количествени и качествени
данни ще се изготви анализ на проблема към настоящия момент от развитие на
обществото ни, който ще послужи за изработването на два броя наръчници – единия
за професионалисти (образователни институции и помагащи професии), а вторият ще
е насочен към различни публични личности, влияещи на политиката, свързана с
домашното насилие и насилието, основано на пола.
Предвид обстоятелството, че проблемът с
насилието, основано на пола, е на първо място във фокуса на равнопоставеността,
е необходимо развитие на българското законодателство като превантивна и
интервативна правова дейност, твърдят специалистите. Предвидените по проекта
анализи ще послужат за изработване на предложения за синхронизирани с Европейското
законодателство законодателни промени, свързани с предотвратяване на насилието,
основано на пола, и на равнопоставеността в България.
Този документ е създаден с финансовата подкрепа на Фонд Активни
граждани
България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.
Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Женско сдружение
„Екатерина Каравелова” и при никакви обстоятелства не може да се приема, че
този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на
Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани
България.