събота, 31 март 2018 г.

Гимназистка стана Мис Силистра 2018


В навечерието на Лазаровден в Кафе клуб Роял бе проведен конкурсът Мис Силистра 2018 година. Петнадесет бяха претендентките, които се бориха за короната. Победителка стана 16-годишната Александра Луканова, която учи в английска паралелка в Езикова гимназия „Пейо Яворов“ и доскоро е била вокалистка на местна рок-група към Клуб „Силистарс“На второ място се нареди 12-окласничката Наталия Сарова  от ПГСУАУ „Атанас Буров“, а 16-годишната дуловчанка от СУ Васил Левски” Стефани Христова зае трето място.


Концерт на духа за 2 години Дамски клуб „Осезание” Силистра



Тържество за 2 г. Дамски клуб Осезание Силистра бе проведено в киносалона на Художествена галерия Силистра с гости: от Лондон - Ивайло Терзийски (поет), и от Варна, а от Кърджали - представителна група на Спортно-интелектуален клуб Ахридос, в който членуват 7 секции. Гостите от Родопите показаха ревю на стар костюм според местната традиция, а в ролята на манекенка в стара премяна влезе актриса, позната на Силистра от преди 40 години - Антоанета Миланова. Направена бе и премиера на втората част на дневника със събития Ние можем" и на новата клубна песен Дай, приятелю, ръка". За доброто настроение на присъстващите се погрижиха още музиканти от Клуб Амадеус(пиано, цигулка) и от Школа Великов” (тъпан, гайди)танцьори от Детска градина „Радост” и от КСТ Импресия. Поздравления бяха поднесени от името на община Силистра и на Областна администрация Силистра.

7 изпълнители от Силистра отиват на зонален етап в Шумен на конкурса „Нека винаги да има слънце”

В салона на община Силистра бе проведен областният етап на Конкурс за руска поезия, песен и танц Нека винаги да има слънце, организиран в крайдунавския град от областната структура на Движение РусофилиПартниращи организации са МОН, община Силистра, НДД София, СБУ и Фонд Руски свят.

Представители на Силистра и Алфатар имаше сред 26-те изпълнения в трите жанра, оценявани от жури с председател Йордан Георгиев - ръководител на ГДУ Силистра, в което участваха художествени ръководители и филолог, представител на Руски клуб Силистра.

Победителите в отделните възрастови групи ще участват в следващия кръг, който е зонален и се провежда в град Шумен (по традиция финалът е в град Казанлък): ДГ Нарцис (две групи - танц и поезия), трио от ЦМИ Мегатон, Николета Караджова, Камелия Неделчева и Никол Черникова (песни), Георги Иванов и Севиля Хасан (поезия).

Някои от участниците журито препоръча за участие в друг подобен фестивал, провеждан в град Сливен по линия на Федерацията за приятелство с народите на Русия и Обществото на независимите държави.

Компаньонът Арчи от Силистра най-добър на киноложко изложение в Сливо поле

Със силистренско участие бе проведена Международната киноложка изложба се проведе в град Сливо поле, Русенска област. Организатор бе Европейска федерация по кинология Тера Тангра, а съдиите от Украйна. Виктория Цветкова: Арчи, който е френски булдог, за трети път се яви на изложение, организирано от Федерацията, и винаги е взимал 1. място в своята породна група (компаньон), а в поредната си изява е сред 5-те отличени между всички породи и възрасти кучета ("Най-добър на изложението"). Класовете се разделят спрямо възраст - подрастващи и зрели кучета, както и спрямо породни групи, като компаньони, ловни, декоративни и др.

3 първи и едно второ места на китаристи от Силистра на международен конкурс в Кюстендил

След няколко концерта в Силистра Китарен клуб Акустик с преподавател Виктория Цветкова двама нейни възпитаници се представиха успешно и във 22-рото издание на Международен китарен конкурс Акад. Марин Големинов в град Кюстендил: 1. място на Александър Събев и 2. място на Иван Русев. Дуо Дуросторум за трета поредна година също е №1. 

През м. юни е първото издание на Фестивал на китарата Дунавски струни в навечерието на Международния ден на река Дунав - 29 юни. Младите китаристи от клуба са поканени да участват преди това и във Великденски бал на Ротари клуб Силистра, който е на 20 април. Наскоро ротарианците бяха сред спомоществователите на концерта с участие на китаристи от Гърция и Дания, лауреати от конкурса в Плевен през 2017 - така Силистра стана част от националното им турне.

От публикация на сайта Кворум Силистра научаваме и за първото място на Дария Нотева от Силистра, участничка в същия конкурс в т.нар. първа възрастова група (www.kvorum-silistra.info/index.php?st=n). В конкурса участвали представители на България, Сърбия, Македония, Турция, Гърция, Русия, Украйна, Косово.

Също наскоро, но на конкурс във Варна, Александър Събев  се представи успешно на фестивала във Варна Дни на класическата китара (23-25 март) и бе избран да свири на гала концерта.

Победи при подрастващите на баскетбол в Силистра

Зала Дръстър Силистра. 31 март 2018 г. Последни мачове от междуобластното първенство по баскетбол за 12-годишни момчета с участието на отбори от Силистра, Варна, Русе и Шумен. Две убедителни победи за силистренци, възпитаници на треньорката на отбора Светлана Тодорова и на президента на клуба Лъчезар Тодоров, вкл и в срещата Доростол Силистра - Черно море Варна 83:42. С победите си БК Доростол си гарантира домакинство на зоналния турнир, може би последен в залата, известна като „Манежа.

Тъй като предстои предвиденият ремонт, който, според добре осведомен източник, е бил коментиран с представители на общината в присъствието на Георги Глушков - президент на БФБ, при посещението му в Силистра. Според предварителните намерения реализацията на проекта трябва да започне през май-юни т.г., стига да не настъпян неочаквани усложнения по пътя към организацията на работата (последен вариант на проекта, конкурс за обществена поръчка и др.).

Също в Силистра на Лазаровден Силистра бе изигран успешно, т.е. с победа, и отложен мач на девойките на БК Доростол”, воден от треньорката Росица Атанасова срещу отбора на Ънстопабъл” Добрич. В крайното класиране в зона Добруджа” силистренки са на второ място с след загуба от Дунав Русе. В профила си във Фейсбук Атанасова отбеляза: За три страхотни момичета - Ана-Мария, Ива и Михаела, това бе последен мач в зала Дръстър”, защото завършват средното си образование”. Тя им благодари от свое име за положените усилия през годините на активни състезателки в родния си град. 

Нови медали за СКЕ „Багаин” Силистра



Под ръководството на своя президент и треньор Неделчо Цветков представители на СКЕ Багаин Силистра отново достигна до медали от републиканското първенство по спортно самбо за мъже: в категория до 57 кг Рустислав Добрев зае второ място, а с трети места са в категория до 52 кг Начо Начев и до 90 кг  - Станимир Стойчев. През настоящата година Клубът навършва 20 години, а предстои да честваме и 45 г. от организираното практикуване на олимпийския спорт в крайдунавския град. Начо Начев и Рустислав Добрев повториха успехите си и във втория състезателен ден, като завоюваха два бронзови медала на бойно самбо за мъже.

петък, 30 март 2018 г.

Деца от Дулово участваха в акцията "Лесовъд за един ден" в навечерието на Седмица на гората


Държавното ловно стопанство „Каракуз” Дулово, съвместно с деца от трета група на Детска градина „Щастливо детство” и ученици от четвъртите класове на СУ „Васил Левски” и ОУ „Христо Смирненски” в Дулово, участваха в събитието „Лесовъд за един ден – 2018 в навечерието на Седмица на гората.

Очакваме април със средна месечна температура около и над нормата


Българска Академия на Науките
Национален Институт по Метеорология и Хидрология филиал Варна
                                                  
ПРОГНОЗА ЗА ВРЕМЕТО ПРЕЗ МЕСЕЦ АПРИЛ 2018 г.
Астрономическа справка:

В началото на месеца Слънцето над София изгрява в 7 ч. и 9 мин. и залязва в 19 ч. и 52 мин. Продължителността на деня е 12 ч. и 43 мин. В края на месеца Слънцето изгрява в 6 ч. и 23 мин. и залязва в 20 ч. и 25 мин. Продължителността на деня е 14 ч. и 2 мин. Фазите на Луната през месеца са: 8.04 – последна четвърт, 16.04 – новолуние, 23.04 – първа четвърт, 30.04 – пълнолуние.
Климатична справка:

Април е типичен пролетен месец. Температурите се повишават значително. Броят на слънчевите дни се увеличава. Понякога при студени нахлувания от север вали сняг, а минималните температури се понижават под 0°. Опасност от слани съществува през целия месец. При интензивни затопляния се достигат летни температури – до 30°-34°. През втората половина на месеца зачестяват гръмотевичните бури.
Прогноза:
Тази година през април се очаква средната месечна температура да бъде около и над нормата, която за по-голямата част от страната е между 11° и 13°, по Черноморието и във високите полета – между 9° и 11°, а за планините – от минус 5° до 2°. Най-ниските температури през април ще са между минус 1° и 4°, а най-високите - между 28° и 33°. Месечната сума на валежите средно за страната ще бъде около нормата, която за равнините е между 40 и 70 л/кв.м, в планинските райони – между 60 и 100 л/кв.м.

На 1.04 през страната ще премине студен атмосферен фронт и температурите за кратко ще се понижат. Ще има и валежи от дъжд, на места с гръмотевици. Впоследствие атмосферата ще се стабилизира и вероятността за валежи е малка. Ще се установи югозападен пренос и отново бързо ще се затопли. През повечето дни от първото десетдневие температурите ще бъдат по-високи от обичайните. Около Великден обаче ще се увеличи вероятността за превалявания, а в самия край на десетдневието и температурите ще се понижат.

През второто десетдневие температурите ще бъдат близки до средните за периода. Времето ще бъде променливо, ще има и превалявания, на места с гръмотевици. В периода 15-18.04 има вероятност за обстановка с по–повсеместни и временно интензивни валежи. В отделни дни, при ясно и тихо време, сутрешните температури ще остават близки до 0° и има опасност от слани.

И през третото десетдневие по-вероятно е да се запази динамиката на атмосферата. Остават условията за валежи, предимно в следобедните часове, краткотрайни, с петнист характер и различна интензивност, на места придружени и от гръмотевици. Повече слънце ще има до обяд. Температурите слабо ще се колебаят около стойности, близки до обичайните.

         Марияна Попова – синоптик в НИМХ-БАН

четвъртък, 29 март 2018 г.

За 85-и път посрещаме Седмицата на гората

От сайта www.gorabg-magazine.info научаваме: "1925 е годината на приемането на поредния нов Закон за горите, на базата на който е станало учредяването на Първия празник на залесяването. Не е случаен факт и това, че населението е подготвено за него от лесовъдите и техните издания, и най-вече от сп. "Горски преглед" - издание на Дружеството на българските лесовъди. 

Още през 1911 г. Ц. Дончев предлага: "Законът да уреди два празника на залесяване през годината - единият през есента, а другият през пролетта - в които всеки по-възрастен от 15 години нагоре български гражданин да засажда най-малко по 5 дръвчета в определените от лесничействата места. Фиданките да се вземат от горските разсадници. В тия празници учениците от всички училища в България, ръководени от наставниците си, също да засаждат по 3-5 дръвчета. През тия дни всичките войници и ученици в царството трябва да бъдат отпуснати и използвани за залесяване". Разбирането е, че задачата на празника е доброволен труд за страната, която по това време се нуждае страшно много от залесяване на оголените склонове и озеленяване на градове и села.

Минава повече от десетилетие, когато идеята се превръща в реалност с излизането на осмия Закон за горите. Първият организиран Празник на залесяването е на 12 април 1925 г. и е резултат от разбирателството между две министерства - на народното просвещение и на земеделието и държавните имоти, които със съответните окръжни дават указания за провеждането му. Денят се пада Благовещение, честването започва тържествено с молебен пред храма "Св. Александър Невски" и завършва "с посаждане на дръвчетата в културите" в покрайнините на София. Цялата софийска преса отбелязва събитието.
 
Празник на залесяването в Сливен - 1 април 1926 г.
През първата година на Празника на залесяването са засадени 420 000 горски фиданки и са посети 20 кг горски семена, на следващата година те са съответно -3 120 000 броя и 208 кг семена.

Прелиствайки вестници и списания от следващите години, установяваме, че празникът започва да се провежда в цялата страна, "закрепва" и добива естествена популярност. В редакцията на сп. "Горски преглед" пристигат дописки от регионалните лесничеи, които съобщават за усилена подготвителна работа за празника - изнасят се беседи, изготвят се листовки и апели, изпращат се писма до училищата и войсковите поделения, от лесничействата се подготвят фиданки и се определят терени за залесяване. 

След проведените мероприятия лесничеите изпращат също своите материали. От тях днес можем да научим къде, какво и колко е залесено, кое училище е направило по-красива "триумфална арка", под която минават участници в тържеството, преди да се отправят към обекта, и дори коя военна музика е свирила най-хубаво и къде се е извило най-дългото хоро. В приложението към сп. "Горски преглед", което се казва "Горски беседи" и е притурка за популярни горски знания, през 1928 г. можем да видим материал "По случай празника на залесяването". Изпратен е от горския стражар на Шуменското лесничейство Атанас Киров и завършва така: "Горите да пазим, нови да създадем, родината в храм горски да превърнем!".

Първа Седмица на гората (15 до 22 април 1934 г.)
За първи път предложението Празникът на залесяването да се превърне в Седмицата е изказано от стажант-лесовъда Георги Минков в статията му "За празника на залесяването" в сп. "Горски преглед" (кн. 1-2, 1934 г.). 

Авторът пише: "Аз смятам, че върховен дълг е на лесовъда, а най-вече на нас, младите, да се замислим по-сериозно върху организирането на празника, дълг е на организираните български лесовъди да направят още един път върховни усилия пред господина министъра на народното просвещение, щото досегашната трудова седмица на учащите се с новия закон за просветата да се превърне в седмица на залесяването". Идеята е още лесовъдите от всички райони на страната да се нагърбят с разяснителна дейност за значението на горите и залесяването.

Както разбираме, това предложение е прието и първата Седмица на гората, открита от началника на Отделението за горите и лова Илия Стоянов, е проведена от 15 до 22 април 1934 г. Всеки ден през празничната седмица слушателите на столицата имат възможност да чуят и "радио-сказки" на различни горски теми, а лесовъдите по места организират освен беседи и залесяванията. В кампанията все повече се включват изтъкнати творци на своето време.

„Лесовъд за един ден” в Дулово в чест на Седмицата на гората


„Децата и гората на България за бъдещето на зелена Европа“ е мотото на тазгодишната „Седмица на гората”, която по традиция ще се проведе през първата седмица на м. април. По този повод Държавно горско предприятие със седалище Габрово инициира редица мероприятия, част от които ще се осъществят на територията на Държавното ловно стопанство „Каракуз” гр. Дулово, включващо се активно всяка година в честването на Седмицата на гората. На 30.03.2018 г. е съвместната проява с деца от трета група на Целодневна детска градина  „Щастливо детство” и с ученици от четвъртите класове на СУ „Васил Левски” и ОУ „Христо Смирненски” в Дулово, които ще участват в проявата „Лесовъд за един ден – 2018”. Предвидени са залесяване, образователни беседи, дискусии, презентации и др. инициативи.

В последния сняг - поредeн соларен знак Д17 в Силистра

По идея на Ротари клуб Силистра в града бяха монтирани първите два светещи през нощта предупредителни знаци Д17 (зареждат се соларно), отнасящ се до сигнализация за приближаване към пешеходна пътека. 

Началото е сложено пред сградата на Областна администрация, откъдето минава пътят на деца от ОУ Отец Паисий”.

Общо 4 са местата в града, предвидени в мини проекта, утвърден от общината и от специализираната комисия. Другите места, които ще бъдат обозначени по същия начин по волята на ротарианците със средства от Коледен бал 2017, са пред СУ „Н. Й. Вапцаров”, в района на ОУ „Св. св. Кирил и Методий” и на още едно място на бул. „Македония”. Ще бъдат боядисани по подходящ начин и както е по закон и пешеходните пътеки по същите места.

В Средище - обучение с демонстрация „Билките в нашия дом”


Село Средище, община Кайнарджа,  Основно училище Цанко Церковски: Проведохме обучение с демонстрация „Билките в нашия дом” с ученици от I и II клас, включени в ДП по „Здравно образование и родители”. Учениците четоха за лечебните свойства на билките по нашия край. Научиха кога и как се берат, как най-правилно да се съхраняват. Ученици и родители работиха в два отбора. На постер свързаха картинките на билки с техните названия, Решиха кръстословици, на които получиха думите „липа” и „лайка. Подредиха пъзели на билки. Медицинската сестра им разказа как се приготвя чай и как се приготвят мехлеми и компреси.

На Лазаровден в Добруджа


Лазаровден в с. Алеково, общ. Алфатар ще бъде честван на 31.03.2018 г., съобщават от НЧ "Пробуда". Лазаруването е пролетен празник, изпълнен с красота, цветя и песни- празник на младостта и възраждането на природата. 


с. Алеково
Лазаровден се празнува на осмия ден преди Великден, определя се по лунния календар и винаги се пада на различна дата, но винаги в събота. 

Лазаруват млади момичета на възраст от 6 до 12 години.
с. Срацимир - НЧ "Иван Вазов"
Момичетата обикалят домовете, играят и пеят песни за здраве, плодородие и женитба. Вярвало се е, че мома, която не е лазарувала, не може да се омъжи. За това е било задължително всяко момиче от селото да лазарува.

Наричанията и обредните лазарски песни носят благослов за здраве, щастие и берекет. Гиздавите лазарки влизат във всеки дом и пеят на всеки член на семейството - и на стар стопанин, на млада булка, на мома и на малко детенце.....


"Мома хубава, Лазаре, мома гиздава нека излезе, Лазаре, да я питаме. Ако не е сгодена, Лазаре, да я сгодиме навръх Гергьовден, Лазаре, със шаро ягне, Лазаре, и с руйно вино...."

Назаем от АЛИДА НПО: Силистренското село Сребърна може би е единственото в страната, където моми лазаруват два дни - на Лазаровден и на Цветница. Обичаят е сред любимите на местните жители, защото влезе ли ти лазарка вкъщи, ще е чисто цяла година.

с. Сребърна

Тринадесет момичета от ранни зори до свечеряване влизат в над 100 сребърски къщи. Не се уморяват да припяват за момиче или момче, за любов и за здраве на стопаните. Който ги чуе, бърза да излезе на портата, за да не бъде подминат неговия двор. На Цветница момите от Сребърна хвърлят венчетата си в селската чешма. Според традицията от едно време, което от тях излезе напред, тая мома ще се задоми първа.

Клубът на учителя чества рождения ден на майстор на шахматната игра

Клубът на учителя пенсионер в Силистра с председател доц. д-р Илиана Горанова чества рождения ден на поредния свой член, порасъл с още една година. Този път поздравленията и наздравиците бяха по адрес на Горан Горанов - името му е част от славата на детския шах в Силистра през последните близо 50 години. 

Дейността му в полза на любимата игра шахмат продължава и днес: през последните две години всяка събота безвъзмездно с Борис Дашев в офиса на Клуба в Дома на учителя посрещат деца, дошли да поиграят под тяхното зорко око... 

Възпитаници на г-н Горанов са били на световни първенства (1984, 2006, 2007); на европейски турнири (2003, 2004); в периода 1981-2009 г. на национални турнири са печелили първите места... 
В архива на Версинаж намираме материал от 2014 г., в който се казва, че най-малко петима са в Силистра треньорите, които обучават млади шахматисти по училищата – освен м.м. Красимир Стефанов, това са Горан Горанов, Борис Дашев, Румен Радев и Виктор Константинов. Дано да са станали повече, вкл. и чрез СК "Шахмат Силистра".

сряда, 28 март 2018 г.

Гости от пет страни в Езикова гимназия „Пейо Яворов” Силистра



От 19 до 23 март в Езикова гимназия „Пейо Яворов” Силистра гостуваха 14 преподаватели по чужди езици от училища в Италия /гр. Модена/, Франция /гр. Марсилия/, Германия /гр. Фрайбург/, Кипър /гр. Пафос/ и Гърция /гр. Каламата/. Проектът „Да сътворяваме мира чрез универсалното братство”, финансиран по програма „Еразъм+”, обедини партньорите в снежната пролет в крайдунавския град чрез теми, свързани с иновативните форми на преподаване. 

Организираното обучение показа как в часовете на Маргарита Павлова се ползва приложението Кахут (KAHOOT), за да се откриват, провеждат и създават учебни игри в тази платформа. Презентацията, разказваща за историята и културата на нашия град обогати знанията на гостите и провери тяхната устойчивост, като ги валидизира чрез създадена игра в приложението. 

Не по-малък интерес предизвика и приложението FLIPGRID, чрез което се създават видео материали, аудио записи по поставена тема. Така се развиват социокултурните и комуникативните компетентности на учениците. Златка Димитрова обучи гостите в използване на методически практики, активиращи творческото писане на чужд език. 

Впечатляваща и увличаща бе симулационната игра, организирана върху откъс от пиесата „Калигула” на Албер Камю. Асистент – учителят по програма „Фулбрайт” – Мари Хендерсън  представи приложението SPOTIFY. Денят приключи с концерта на Тримата тенори. На следващия ден гостите посетиха уникалния резерват „Сребърна” и Регионалния исторически музей в града. 

На 22 март те бяха въвлечени емоционално и духовно в празника на Езикова гимназия чрез концерт спектакъла на най-известните таланти от училището, доказали дарбите си на национално и международно ниво. Програмата, подготвена от Ванушка Димитрова и ученическия сценарен екип, накара публиката да се замисли за ценностите, да заплаче на универсалните човешки драми, да се посмее на Бай Ганьо, да се възхити на народните танци и песни, на балетните композиции, на музикалните клавирни и струнни изпълнения. 

Гостите споделиха, че са усетили силата на българската култура и традиция. Макар че не знаят български език, те са се смели от сърце на Бай-Ганьовите житейски разбирания. Новите срещи с партньорите предстоят да се случат в Гърция /гр. Каламата/.

Междувременно преподавателките по чужд език – Златка Димитрова - френски език, и Маргарита Колева - английски език, преминаха обучителен курс в университета „Неаполи” за прилагане на съвременни информационни и комуникационни технологии в учебната среда при изучаване на чужд език. Дейността е организирана по проект „Да сътворяваме мира чрез универсалното братство”, финансиран по програма „Еразъм+”. Учителките вече работят с приложенията за образователни цели – QR Code, Padlet и други, които превръщат учебния час в дигитална среда на общуване и учене.

Дните в гр. Пафос са ползотворни и с придобитите нови социални компетентности, провокирани от срещите с организация „Каритас”, занимаваща се със социалното включване на бежанци от различни страни, попаднали в Кипър. Доброволческата организация  CFP /Cyprus Frendship Programme/ сподели своите цели, методи на работа и практики, позволяващи бързата и адекватна социализация на бежанците, попаднали в нова за тях жизнена среда.
        

В ХГ Силистра - творби на Найден Петков от фонда на ХГ Добрич.

На 28 Март 2018 година от 17  часа в Художествена галерия Силистра ще бъде открита изложба с творби на Найден Петков от фонда на Художествена галерия Добрич.




Млад автор представи в Силистра завръщането към себе си с поход по Ел Камино


На 27 март в конферентна зала „Диоген Вичев” на Регионална библиотека „Партений Павлович” бе литературната среща с младия автор – чирпанлията Тихомир Иванов, който представи пред силистренската публика дебютната си книга Камино: Пътят на завръщането.  

Гостът е на 33 години и е извършил своя поход към...себе си, крачейки месец по маркираните със знака на жълтата мида пътища на Испания през есента на 2013 г. По този начин - тръгвайки от Ватикана и стигайки до Сантяго де Компостела (786 км), е успял да направи от раз две от трите важни за християните поклонения (третото е хаджилъкът в Израел).

Камино де Сантяго или „пътят” е древна поклонническа мрежа от пътища, чиято крайна точка е катедралата в Сантяго де Компостела. Най-популярният от тях е т.н. френски маршрут с начало във Франция – Сан Жан Пиер дьо Пор (Saint Jean Pied de Port). После пътят преминава през Пиринеите и по цялото протежение на северна Испания, докато стигне до крайната си точка...океана. Съществуват и други маршрути - Северен, Английски, Португалския и др.


Авторът, който има близо 10-годишен опит в голяма национална телевизия, включително и в екипи, подготвящи т.нар. шоу формати ( „Това го знае всяко хлапе“, „Биг Брадър“, „Денсинг старс“ и т.н.), впечатли аудиторията с въздълъг и криволичещ като планинска пътека, но разнообразен по съдържание и внушения непринуден разказ за поклонническото си пътешествие по популярния в цял свят маршрут в Испания. 

Той представи личното си житейско пътешествие в необятния свят на самопознанието, самоусъвършенстването на духа и личностното израстване. С един от акцентите - няма невъзможни мечти, има нереализирани мечти. В книгата, която е романизиран пътепис, е резултат от личното преживяване и духовното осмисляне на нейния автор.

Какво казва писателят за творбата си: „Книга на три равнища е „Камино: Пътят на завръщането”. Първият пласт е Камино с всичко, което може да предложи на поклонниците - пътеписната част в творбата. На втори план излизат личният път и житейската ми история. Разголвам душата си, егото си, търсейки себе си и показвам модела, по който съм го постигнал. Но най-ценно е третото равнище, което разкрива мотивацията ми да напиша книгата: това са личните преживявания и осъзнавания на читателя, който през физическото и духовно приключение на Камино ще има възможността да пътешества метафорично не само по пътеките и селищата на слънчева Испания, но и ще открие истини за себе си.”

И още от Цветана Игнатова (чрез профила във Фейсбук): Всяка година около 300 000 души от цял свят изминават различните маршрути на Ел Камино. Авторът достига до точката Финистера (на океана), наречена „край на света” – една метафора за мястото, където небето и земята се сливат и повече не може да се продължи. 

Пътят съществува от 11 века и е отражение на звездния Млечен път на звездите, един път към себе си. Авторът сподели, че тръгнал с една раница, пълна със страхове, много бариери и защити. По време на пътуването постепенно се разтоварил от този тежък „багаж”, преодолявайки противоречието между свободата на духа и контрола на съзнанието. 
„И разбираш, че имаш нужда от много малко, за да живееш и да си благодарен”, сподели Тихомир Иванов. Пътува сам и среща различни хора – огледало на неговите мисли и духовни преживявания. Там научава своите уроци за цял живот. „Камино увлича! Камино вълнува! Камино е учене чрез преживяване, което пречиства травмите на клетъчно ниво”, разказа гостът пред силистренци. 
Достигането до финала на Пътя е преклонение пред самия себе си. Неговата книга е съчетание от задъхан пътепис и дълбинен душепис с 365 страници, с обозначачени километри на всяка страница до Сантяго де Компостела, с интересни снимки от Камино. Дарина Цветкова е редактор на книгата, издадена от Издателска къща „Кибеа”. По време на пътуването, което му е струвало около 800 евро, се е чувствал благословен, намирайки знаци по Пътя, отговори на много въпроси и пречистване на болката.
За книгата: тя е експериментален литературно-хибриден жанр с черти на остър психологически пътепис, докосващ читателя с оголения нерв на една страстно жадувана духовна трансформация. 

Буен Камино! (На добър път!), читателю!


Рафаил Андреу шампион на България по шотокан карате-до

На 24 и 25 март в София, зала "София" бе 13-ото национално индивидуално първенство по шотокан карате-до, в което взеха участие над 520 състезатели от 35 клуба от цялата страна, членове на Федерацията по този спорт. При юноши старша възраст възпитаникът на Сергей Петров - Рафаил Андреу, завоюва златен медал, ставайки шампион на Република България за 2018 година. 

СУ "Дръстър" се готви за поредно годишно тържество

На 30.03.2018 г. в сградата на Спортно училище "Дръстър" ще се проведе за 13а година тържество за създаването на училището - единствено по рода си в Крайдунавска Добруджа. В рамките на празника ще бъде връчена стипендията на фондация "Преслав Стоянов" на най-добрия спортист на училището.

Отделно ЗК"Нива" от село Проф. Иширково ще подари на шампионката по спортна стелба с пушка от държавното първенство - деветокласничката Ванина Илиева с треньор Иванка Димитрова.

Наскоро младата ни надежда в този успешен за Силистра спорт имаше невероятната възможност да се срещне с олимпийската медалистка Весела Лечева по време на нейно посещение в Тутракан за среща с жени социалистки от региона. Настоящата депутатка е прекарала в крайдунавския град годините на своето израстване като бъдещ точен стрелец заедно със своя баща Никола Лечев.

В София и в Силистренско честваме географа и патриота академик Анастас Иширков

На 4 април в Софийския университет е тържествената юбилейна сесия в чест на академик Анастас Иширков, а на 17 април от 10 ч. в центъра на  Проф. Иширково ще бъде честван той като патрон на селото по повод 75-ата година от именуването на населеното място, съобщи кметът му Стойчо Нечев


След тържеството ще бъдат поднесени венци и цветя пред паметника на академика.

В предварителния материал, представен като дело на на проф. д-р П. Славейков, проф. д-р Ст. Карастоянов и доц. Тони Трайков, се казва, че академик Иширков е от учените с най-голяма заслуга за развитието на науката география, създател на едноименна катедра в Софийския университет точно преди 120 години. В това отношение българската държава е изпреварила с близо 30 десетилетия страна като Турция, а с почти половин век друга наша съседка - Гърция.

В своята административна университетска дейност академик Иширков е бил ръководител на катедра, декан на факултет, а за една година (1915-1916 г.) е бил и ректор на Университета. Почти 20 години (1918-1937) е председател на Българско географско дружество. Освен водещ преподавател, той е и деен радетел на националната ни кауза. Той има над 300 научни публикации, сред които всяка трета е посветена на проблеми, свързани със защита на българските национални интереси чрез доказване на българската идентичност на населението в Тракия, Македония и Добруджа.

В сферата на своята тежест - географията академик Иширков публикува през 1906 г. основополагащата се статия Упътване за изучаване на селищата в България с цел всестранно опознаване на нашия народ чрез информация за неговите селища (географско положение, бит и пр.) като най-висш изразител на материална култура.

Освен географ, ученият е и пръв климатолог в България. Пионер е  и в хидроложките изследвания у нас - Панега, Девня и др. Поставя началото на лимноложките проучвания (темата е от сферата на рибарството). Преди всички прави генетична класификация на езерата. Негов е прощъпулникът и по отношение на историческата география.