От 1 декември Драматично-куклен театър Силистра възстановява работния си и репертоарен режим с участието на публиката както деца, така и възрастни, съобщи Златина Станева - директор на театъра. Началото е още тази събота и неделя от 11 ч. със спектакли за най-малките зрители. За възрастните се изисква т.нар. зелен сертификат, но не е и за деца, и подрастващи до 18 г. Отсега се планира на 18 и 19 декември – среща с Дядо Коледа с ритуал за поднасяне от негова страна и от името на близки и роднини на празнични подаръци – по заявка и с участието на адресатите. Подаръци ще има „за всички от сърце“ както за послушните, така и за другите, поведението на които е „не съвсем“. В раздел „Драма“ в афиша за месеца са три от най-интересните пиеси с комедийно съдържание: „Свекърва“, „Вестникар ли?“ и „Бай Ганьо“. Междувременно куклениците ще играят по покана на детски заведения и в салони в различни населени места.
вторник, 30 ноември 2021 г.
Силистренският театър твори в условия на пандемия
понеделник, 29 ноември 2021 г.
Добруджанец родом с нов изследователски сборник
Голяма част от него бе посветен на ВДРО и на нейни дейци от Силистренско, сред които и алфатарцът Стефан Боздуганов - деен участник в борбата за освобождението на Добруджа, и на борбите й с ДРО, но има и статии на други теми по разработки в архиви в България, Румъния, Русия – вкл. ГРУ, и Украйна. Новите си разработки авторът е представил във втората част на своята книга, навлизайки и в други теми, които нашето съвремие иска да бъдат осветлени както за историците, така и за широката публика.
Ден след представянето на
сборника си отново в клуба на Агенцията Събков ще участва в Кръгла маса на тема
„75 г. от мирната конференция в париж – исторически уроци и съвременни
измерения“. В материала си той представя исканията на Румъния по отношение на
Добруджа в миналото, както и поглед върху дейността на съветската дипломация по
онова време по повод доклад до Вячеслав Молотов – политик и дипломат от първите
десетилетия от ерата на СССР.
петък, 26 ноември 2021 г.
За депутатите от област Силистра - преди и сега
Сред
тях са и четирима, избрани от област Силистра (20-и многомандатен
избирателен район). Те са представители на 3 партии – от ДПС – 2, от ГЕРБ/СДС – 1 (на практика двете формации потвърждават числовото си присъствие от
предишните избори през м. юли т.г.) и „Продължаваме промяната“ – 1 (за този нов политически формат това е и добруджански прощъпулник в
парламента).
В началото на стартиращия нов мандат на парламента в личностен план регион Силистра е представляван от д-р Джевдет Чакъров – по професия хуманитарен лекар, който от 30 години е и депутат, бил е министър на МОСВ по време на управление в периода 2005-2009 г. на т.нар. тройна коалиция БСП-НДСВ-ДПС, доцент – преподавател; от юриста Гюнер Ахмед – по професия адвокат (и двамата от ДПС); от Ивелин Статев (Коалиция „ГЕРБ/СДС“) – възпитаник на военния университет във Велико Търново, бивш директор на ОДМВР Силистра (2009-2013 г.), областен управител на област Силистра в периода 2017-2021 г.; от летеца с 40-годишна кариера Стоян Георгиев, създател на една от първите авиационни фирми за селскостопанска авиация в България и на Център за обучение на професионални и пилоти (любители).
Да припомним, че през изминалите три десетилетия в НС Крайдунавска Добруджа е имала представителство чрез БСП (вкл. в коалиция) – общо 15 различни кандидати са влизали в съответните квоти при т.нар. завъртване на листите след избори за Велико Народно събрание - 1990 г., и за Обикновено Народно събрание в годините 1991, 1994, 1997, 2005, 2009, 2013, 2017 и 2021 („априлските“); ПП ДПС (също вкл. като коалиция) – 17 различни кандидати са консумирали мандати (реално партията е единствена без прекъсване на участието си в родния парламент, представлявайки региона в НС); НДСВ – 2 различни кандидати са реализирали мандати (и двата през 2001 г.); СДС и Коалиция „ОДС“ – 2 различни кандидати са взели по 1 мандат през 1991 и 1997 г.; Коалиция „Обединени патриоти“ (чрез представител на гражданска квота във ВМРО, 2017 г.) –1; ПП ГЕРБ (и като коалиция със СДС) – 3 различни кандидати са ползвали мандати след проведени избори през 2009, 2013, 2014, 2017, 2021 - м. април, м. юли, м. ноември; ПП „Атака“ – 1, спечелен през 2013 г.
Преизбирани отново в нашия избирателен район са били Ана Миленкова, Георги Николов – вкл. ВНС, Антон Кутев (БСП); Стефан Господинов, Алтимир Адамов, Тодор Тодоров (ГЕРБ); Кемал Еюп, Рамадан Аталай, Джевдет Чакъров, Гюнер Ахмед (ДПС).
Някои наши народни представители са били в това си качество в резултат на успешен избор в различни мандати и в други избирателни райони: от ДПС това са Рамадан Аталай, Джевдет Чакъров, Камен Костадинов (от Силистра е избран през 2005 г.) и Осман Октай; от БСП – Васил Калинов (Монтана), Иван Генов (София), Антон Кутев (София), Стоян Мирчев (Перник), Вяра Емилова (Ловеч).
В област Силистра са избирани народни представители, които обаче са заемали депутатски места от квотата и на други избирателни райони – сред тях са Красимир Премянов (БСП, 1991 г., водач на листата, но не е ползвал мандата), Любомир Коларов (БСП, 1994 г., водач на листата, но не е ползвал мандата), Стоян Мирчев (БСП, 2021 г. водач на листата, ползвал е мандата), Асен Агов (ОДС, 1997 г., водач на листата, но не е ползвал мандата), Владислав Горанов (ГЕРБ, 2017 г., водач на листата, но не е ползвал мандата).
Част от депутатите ни са били и в органите на местната власт. Например, избирани, за кметове са били: д-р Петър Илиев - Силистра (след депутатстването), инж. Георги Георгиев - Тутракан (след), Хюсеин Хамди - Главиница (преди); д-р Митхат Табаков (преди) - Дулово, инж. Джеват Яшар (след) - Главиница; зам.-кметове на община Силистра: инж. Христина Георгиева (преди), Филиз Хюсменова (преди); за председатели на Общински съвет Силистра: Александър Сабанов и инж. Васил Калинов (и двамата преди да станат депутати); за общински съветници: Любомир Божков, Реджеб Садък и Георги Николов (след), Филиз Хюсменова (преди), Стефан Господинов (преди) - всички те в ОбС Силистра, Гюнай Сефер (преди) - Дулово, Хюсеин Хамди (след) - Главиница, и др.
В Областна администрация Силистра областни управители са били депутатите Ивелин Статев (управлявал областта в периода 2017-2021, ГЕРБ) и Алтимир Адамов (2001, ГЕРБ), Филиз Хюсменова (ДПС) - зам.-областен управител (до избора й за депутат през 2001 г., след 2007 г. е и евродепутат от ДПС в продължение на 12 г.), инж. Джеват Яшар (ДПС) - експерт.
четвъртък, 25 ноември 2021 г.
В ход е поредната световна инициатива „16 дни срещу насилието над жени”
Кампанията винаги започва на 25 ноември - Международен ден за премахване на насилието над жени, и продължава да 10 декември – Международен ден за правата на човека.
Екологичен плавателен съд - хибрид ще разхожда граждани и гости на Силистра по вълните на река Дунав
В близкото минало в Силистра за разходки с кораб в акваторията на река Дунав преди да премине изцяло в румънски води имаше три представителни кораба сред множество други плавателни съдове - това бяха моторен кораб "Браво", "Еко" и "Поларис". По различни причини нито един от тях в момента не е актуален за местната флотилийна общност (за съжаление), тъй като порят вълните по други дестинации, защото смениха не само собствениците си, но и местостоянките си.
сряда, 24 ноември 2021 г.
Русенско радио представи силистренския рок проект „Глутницата”
Десислава Георгиева и Димитър Димитров са най-младите музиканти в проекта на Иван Неделчев и Боби Ейнджъл от Силистра („Глутницата”). Какви са техните вълнения и мечти ще чуете в предаването на радио „Русе” в интервю на Лилия Рачева (www.radioruse.com/). Рок клуб „Силистар” е основан през 2008 г. и в момента е към НЧ „Доростол” Силистра. Клубът създаден с цел откриване и подпомагане на рок таланти (предимно деца), научаваме от Фсб-профила им. Под негова егида бяха проведени няколко издания на проявата „Пролет бал”, които бяха посрещнати с голям ентусиазъм от любителите на рока.
Сайтът myro.biz е единственият портал за българите и българския бизнес в Румъния
Юлия Баховски e създател на сайта MyRoBiz, намиращ се на адрес в интернет www.myro.biz (контакти със сайта: Balkania Office SRL, 37, Corbeni street, Sector 2, 020782, Bucharest, имейл: editorial@myro.biz). Създадената от нея онлайн медия е портал за българите и българския бизнес в Румъния. Освен бизнес консултант, Юлия е професионален лектор в обучения и е Кънтри мениджър в България на електронната B2B платформа за бизнес решения. В сайта има новини и бюлетин с разнообразна информация на български език, включително "Българите в Румъния". В едно от тях са натъкваме и на информация за страница "БГ Мами в Румъния/BG Mămici în Romania" във Фейсбук.
Инициаторката на полезния сайт е родена в Румъния и е завършила Факултета по журналистика в СУ „Св. Климент Охридски” в София. Академичната ѝ подготовка се допълва от практически бизнес умения, придобити през 15-годишния ѝ опит с български и румънски компании. Опитът ѝ като консултант е помогнал в стартирането и развитието на бизнеси и подобряването на българо-румънските взаимоотношения и инвестиции. Тук първи ще научавате всичко ново и важно за вашия предприемачески успех на север от Дунава. Правила, закони, наредби, промени, услуги, статистика, справки, конкуренция, институции, пазар – ще бъдете подготвени за всяка важна бизнес стъпка.
Бурна Фейсбук-дискусия за велоалеята в Силистра
В телевизионното реалити „Фермата 7“, което излъчва известна телевизия, има рубрика, наречена „Коцето пита“ (Коцето е един от участници във формата). Та, да си дойдем на думата: в „Забелязано в Силистра“ във Фейсбук Пламен Христов задава въпроса „В момента се забелязва силно листозадържане от падналите от кестените листа, върху новите евро велосипедни алеи (бел. – да напомним, че изграждането им е по европейски проект). Стандартна машина на чистотата (бел. – общинска фирма „Синева“) не е в състояние да събира листата, защото пречат колчетата (бел. – светещите разграничители). Въпросът е, какво ще се случи, когато има сняг? Или алеите са сезонни? Като има сняг, никой не кара велосипед ли? Възможно е да е предвидена супер евро техника за почистване…ИМА ЛИ ТАКАВА?“.
Към темата се отказва, че има достатъчно НЕравнодушни потребители на социалната мрежа, които я коментират от собствената си гледна точка, на база на технически и на...други лични познания. Така, от оптимистичното „Специалистите от общината са го измислили“, преминаваме през положително утвърждение, завършващо с почуда „Има „Bodcat“ (бел. - Bobcat Company е американски производител на селскостопанско и строително оборудване, част от Doosan Group в Южна Корея), който чисти с четка. Дори миналата неделя чисти по ул. „Велико Търново“. Друга сензация ще търсим ли?“.
Веднага се появява и съмнението „По велоалея „Bodcat“ ще е като снегорин през зимата. Който ги види, да ги пипне за късмет“. Включва се и информиран читател, според когото „То хората са го измислили, но ние сме на светлинни години от Европа. Видях как машина изсмуква събраните листа в един училищен двор в Германия“ , а тук у нас още се мете (бел. – и аз видях подобна техника във Франция още преди 15 години). Разбира се, скептиците, подобно на мераклиите, винаги са повече от китайците: „Това е пълна пародия с тези велоалеи и с тези колчета по платното за движение!!!“.
Идва ред и да се задават въпроси от коментиращите: „Изобщо гледал ли си как са направени велоалеите, този архитект (бел. – не става ясно кой е точно той) най-вероятно е учил колкото мен за това?“. „Вероятно и до снегорините няма да доживеят, въпреки че са гъвкави, нашите културни шофьори ще им намерят цаката“.
Разбира се, намира се и човек, при това наблюдателен, но с чувство за хумор, макар и циничен в подсъзнанието си, да сподели: „И като видиш поредния чичка, който кара от другата страна на платното и не ползва велоалеята, ми се пълни душата с псувни“. И нямам как, винаги ще открием и някой, който пробужда гражданската съвест: „Щом се чувстваш толкова учен, напиши резюме на твоите идеи къде трябва да са велоалеите и го сподели с нас, непросветлените на тема инфраструктура“.
Не се съмнявайте, дискусията ще продължи и дано някой от органите на реда или на общината да я проследи, вземайки назаем солта и пипера от разменените реплики. И прав е един от коментиращите: „Охххх, уморих се от вечното недоволство....все някой нещо не е направил...или пъ,к ако го е направил, защо го е направил. Стига, хора, моля Ви, спрете с това недоволсто. Радвайте се...Усмихвайте се и бъдете добри!“.
Поредни награди от чужбина за трио "Елмина" от Силистра
В своя профил във Фейсбук пианистката и музикален педагог Лилия Пейчева-Тодорова от Силистра сподели кратко и ясно, че нейните три дъщери, формиращи Трио "Елмина", са с втора награда на международния дистанционен интернет конкурс "Star bridge" (STAR BRIDGE POLAND & VENEZUELA WOLIN & MARGARITA). Тя благодари на конкурса "Сребърна Янтра" за възможността (за участие)". И още един пост от нейна страна на същата тема:
Председател на журито е българинът д-р Мартин Кърнолски, наричан "човек - оркестър" в Сингапур, където живее и работи. Той е трето поколение академичен музикант: Лазар Кърнолски е свирил в Гвардейски духов оркестър, Национална опера и Български национален цирки - той е един от първите цугтромбонисти в България,а баща му Димитър Кърнолски е композитор, създал над 300 детски песни, оперети и мюзикъли.
Проверката в интернет в сайта на организатора на конкурса в Полша - Венецуела - Фондация "Бенефис" (www.benefis.org.pl/), показа, че става дума за уникална проява, даваща поле за изява на солисти и колективи, които да бъдат оценявани от авторитетно международно жури. В идеята на конкурса е вписано и изискването участниците да покажат културата на страната, която представляват.
Конкурсът не е само за пеене, а за представяне в 9 възрастови категории със свой творчески продукт и в други видове изкуства, както и в съвременни форми на изразяване, включително в сферата на цирка и театъра, видео блогерството, танца и пр.
вторник, 23 ноември 2021 г.
В Дунав край Силистра е прощъпулникът на уникален екологичен плавателен съд, произведен в Русе
Русенски учени изградиха първия български демонстрационен плавателен съд за движение по река Дунав, който е с хибридно задвижване на база на „слънчева енергия-батерия-водородна горивна клетка“. Той е с нулеви въглеродни емисии и беше изграден по Националната научна програма „Нисковъглеродна енергия на транспорта и бита“ (Е плюс), финансирана от Министерство на образованието и науката и с допълнителен финансов ресурс от Русенския университет.
В работата по проекта се включиха представители на Русенски университет „А. Кънчев“ в партньорство с община Силистра, БАН, Технически университет София и община Русе. За корпус на плавателния съд е използван понтон със соларен покрив изграден по проект „Чист достъп в транграничната зона Силистра – Кълараш”, финансиран по програма за трансгранично сътрудничество с партньори от българска страна: община Силистра и Русенски университет.
Предвидено е демонстрационният плавателен съд да превозва максимум 12 човека, вкл. екипажа, при скорост на плаване 5-7 км/ч срещу течението и респективно 12-14 км/ч по течението. Плавателният съд има правоъгълна форма със следните технически данни: размери 10,5 х 4,5 х 2,5 м; маса - 3,5 т. Задвижването на плавателния съд се осигурява от два електродвигателя с максимална мощност по 10 kW и номинално напрежение 48V. Задачи на научния екип за 2022 г.: узаконяване на плавателен съд.
Научноизследователски задачи: тестване в реални експлоатационни условия (събиране на данни, анализ и предаване на данни), както и на конструктивната интеграция; оценки: на ефективността на енергийния мениджмънт; на енергийните разходи при различни натоварвания и на шум, обхват, емисии, надеждност; разработване на концепция за обучение и демонстрации в реално водородно съоръжение; осигуряване на публичност на получените научни резултати.
понеделник, 22 ноември 2021 г.
Силистренка представи по Дубайска телевизия българското участие в световното ЕКСПО в ОАЕ
В публикация на английски език в профила Bulgaria Expo 2020 Dubai във Фейсбук се казва, че българският павилион е бил представен в програмата на Abu Dhabi TV от силистренката Галина Райчева, която е изпълнителен директор на консорциума - организатор на българското участие в Експо 2020 - световно изложение, на което домакин са Обединени арабски емирства в периода 1 октомври 2021 г. – 31 март 2022 г. За него може да се научи повече в специалния сайт www.bgpavilion.org/bg/.
Водещите на предаването в сутрешния блок са проявили интерес към изложените реплики на Панагюрското и Варненското златни съкровища. Г-жа Райчева разказа и за предстоящото отбелязване на 30 години от началото на дипломатическите отношения между България и ОАЕ, предвиденио за отбелязване през м. декември т.г.
По време на изложението ще бъдат представени български производители на розово масло, което е изключително популярно по света, също за принос на страната ни в световните иновации, както и предстоящите събития в българския павилион. Галя Райчева представи България като страна с древна история и култура, която днес е популярна туристическа дестинация.
петък, 19 ноември 2021 г.
„Награда на публиката“ за добруджанката Калина Михайлова в категория „Личност“ в конкурса „Пазител на традицията“
Педагожката и фолклористка Калина Михайлова от село Шуменци, община Тутракан, която бе и един мандат кмет на селото, бе удостоена с „Награда на публиката“ след гласуване във Фейсбук в категория „Личност“ на конкурса „Пазител на традицията“. Михайлова получи подкрепа от свои фенове и от хора, оценяващи по достойнство събраната от нея богата колекция от стари народни носии от различни етнографски области на България, както и българи преселници през 1940 г. от Северна Добруджа. През последните няколко години с тях тя организира и сама участва във фолклорни ревюта, по време на които детайлно обяснява историята и характеристиката на всеки костюм.
По подобен начин полезна информация и естетическо задоволство са получили хиляди българи и чужденци след прояви в Тутракан, Русе, Силистра, Балчик, Брюксел и др. градове и села. Семейният музей на бита е своеобразно продължение на предишната дейност на Калина Михайлова – като кметица на селото в мандат 2015-2019 тя посвети една година от своето кметуване на българското председателство на Европейския съвет, обличайки се за всеки празник в народна носия. Отделно под нейна егида като презвитера – съпругът й Михаил е свещеник в Русенска епархия, преминават и редица патриотични и фолклорни празници, обединяващи селото, включително и читалищната дейност.
Общо 7 са категориите в конкурса „Пазител на традицията“,
организиран от едноименна фондация от 2009 г. в подкрепа на съхраняването на
българския бит, култура и обичаи, като някои от тях са 2-3 раздела – единствено
изборът на личност е без дубликати в някакво друго направление. Наградите са
стимул за творци и организации от различни области на изкуството, занаятите и
традиционната българска кулинария и пр. дейности. Котел и Несебър обявени тази
година за пазители на традицията в категорията за селища.
четвъртък, 18 ноември 2021 г.
В град Русе бе проведен национален форум, посветен на важността на транспортната инфраструктура за развитието на бизнеса в Северна България, вкл. в Северен централен район за планиране, част от който са област Силистра, заедно с Русе, Велико Търново, Габрово и Разград. Форумът е под патронажа на Борислав Българинов - областен управител на област Русе. Сред участниците бе областният управител на Силистра Ели Тодорова. Във форума участват ръководители на държавни и общински власти от различни области, както още представители на бизнеса от града домакин, от областта и от съседни на него региони. На зададен публично въпрос от страна на г-жа Тодорова във връзка с направени изявлениия за изграждане на мост на р. Дунав при Силистра по време на проведена наскоро в Несебър конференция на тема "Транспорт", бе отправена препоръка към Областна администрация да зададе запитване в писмен вид до МРРБ, за да бъде получен официален отговор, осветляващ регионалните и местните власти, както и обществеността "в какво време и в каква перспектива е заложен мост при Силистра".
Своите виждания по най-наболелите въпроси за русенци и жителите на Северна България представиха няколко министри: на икономиката Даниела Визиева, на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова, на финансите Валери Белчев, както и заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Христина Велинова.
От встъпителните думи на министрите стана ясно, че в месеците на управление на служебните правителства е направен преглед на състоянието на икономиката и на инфраструктурата в различните части на страната. Установен е дисбаланс в това отношение, за който с редица действия на проектно ниво е направен опит за скъсяване на времето за изготвяне на проекти и програми. Те ще бъдат предоставени на следващия управленски кабинет, за да продължи работата в това отношение.
Министър Визиева обяви, че една от предпоставките за дисбаланса е транспортната инфраструктура, защото бизнесът я следва, и по тази причина, предвид важността на темата, се провежда форумът в Русе. При това в контекста за Плана за възстановяване и развитие за следващите 7 години.
Според цифрите: 68,7% от населението на България живее в южната част на страната, като само за Югозападния регион става дума за 2,1 млн. души. За сравнение: в Северен централен район, част от който е и област Силистра, са 765 хил., в Североизточния – 922 хил., и т.н. Направен е извод, че концентрацията на население се отразява на начина на живот, на възможностите за кариерно развитие и пр. Както и на разпределението на Брутния вътрешен продукт, който на национално ниво представлява 29,6% от средния за страните от ЕС.
От БВП за Северен централен район отиват 7%, при 10% за Североизточния и 51% за голяма част от Южна България. Това се отразява върху заплатите на работещите, особено в районите, в които има малки възможности за достъп до бизнес. Сегашното правителство завещава на следващото програми за подобряване на обстановката – в сфери като зелени и високи технологии, кръгова икономика и др.
Примери: за индустриални зони са заделени 416 млн. лв, като целта е създаване на довеждаща инфраструктура в тези зони. Вътрешната инфраструктура в тях – социална и техническа, трябва да бъде изградена от самите инвеститори, които на пазарен принцип ще избират в коя зона да работят. Предвидено е създаване на интерактивна карта, показваща всяко населени място като състояние и възможности за развитие, за да бъде на разположение във всеки момент на инвеститорите.
В регионалното министерство и в момента се работи по общо 2 400 строежа, половината от които са финансирани от националния бюджет, другата половина – със средства от оперативните програми. Представено бе и състоянието на работата по действащите транспортни проекти в Северна България – на магистрала „Хемус“ и на пътя Ботевград – Враца. Общият извод е, че Северна България изостава в проектирането на пътища. За магистралата: в строеж са 1, 2 и 3 лотове, като до Плевен се очаква да се спази срокът за изграждане до 2024 г. В посока към Варна избраните трасета на 7 и 8 лот са се оказали неподходящи, поради което ще се търсят нови за проектиране.
Разгледана бе и темата за ВиК-инфраструктурата. Област Силистра е сред 15 области, в които мрежата от тази система е консолидирана, поради което се осъществяват сериозни проекти с всички елементи за модерност (същото се отнася за Видин, Враца, Шумен, Добрич, Русе и Варна). Нямат тази възможност три области от Северна България – Монтана, Ловеч и Разград, както и други три от Южна България, защото в тях няма консолидация на мрежата. Замислена е важна реформа – приемане на нов закон за ВиК услугите, гарантиращ плащана по себестойност необходима вода за всеки граждани на страната (3 кубика на човек за 1 месец). За неговото изготвяне на принципно нова основа е в ход търсене на подкрепа от институциите и от гражданите.
Препоръката е местните власти да определят своите приоритети и да ги заложат в стратегиите си. С идеята за по-добра свързаност. Представени бяха разработки във връзка с дейности по железопътния транспорт, както и на въздушния. Работи се по възстановяване на летището край Русе, с намерението то да обслужва и съседни области, като Силистра и Разград. Предвижда се да пътуват самолети с пътници до 70 души, като трасето до София ще бъде изминавано за 30-40 минути. По повод р. Дунав предвидени са концесии на пристанищни съоръжения в Русе и Видин, както и реализация на проекти относно корабоплаването, вкл. въвеждане на система за електронен информационен обмен и др.