четвъртък, 31 март 2016 г.

"Каолин" открива офис в Дулово в деня на празника на града

На 14 май т.г. в Деня на Дулово "Каолин" АД открива свой офис във втората по големина община в област Силистра, научаваме от проспект на дружеството, разпространен чрез Фейсбук. С решение на МС от 24 февруари бе дадена зелена улица за находище "Колобър". То ще даде поминък за хората от няколко съседни села. Инвестицията е на 8 млн. лева, а концесионните такси - 14 и повече млн. лева.

Каолин е най-старото в България действащо минно предприятие, чието начало е в 1924 г. Дружеството управлява 1% от запасите на каолин по света и има пазари в 30 страни, в част от които има и дъщерни фирми.

Географ от София с виртуална разходка в Силистра „До Индонезия, до други страни и обратно…“

След урока в СОУ "Н. Вапцаров"
Наскоро в Силистра гост на местното географско дружество, на СОУ „Никола Вапцаров“, на Сдружение „Гражданска инициатива за Дунав мост при Силистра“ и БУЛВЕСТ 2000 гостува видният географ проф. Румен Пенин от София. На домакините, поканили стотина гости в зала 13 на ХГ Силистра той предложи виртуалната разходка „До Индонезия и обратно“, продължение на фотоизложбата му „Географията – пътешествие и приключение“, открита на първия етаж на галерията няколко дни по-рано в негово отсъствие.

Проф. Пенин преподава в СУ „Св. Климент Охридски“ и е бил в 106 страни по света, до които е достигал с влак, самолет и на автостоп. Не кара автомобил, не ползва мобилен телефон, няма регистрация във Фейсбук и Скайп. Част от фотовпечатленията си е подредил върху 40 табла, които още са на разположение на силистренци. Сред тях са обекти от природата, културата и бита на хора от различни краища на света. И най-често от вътрешността на тези държави, някои от които не са популярни туристически дестинации.

Специалният му фоторазказ за беседата в Силистра бе посветен на една държава с 240 млн. население – Индонезия, на практика най-голямата мюсюлманска страна. Страна, в която, както гостът се изрази, „по-силните помагат на по-слабите“, и където повечето хората работят неуморно за прехраната си. Нещо като контрапункт на разглезена Европа и егоцентризма на Стария континент и други развити в икономическо отношение райони на света.

„В Индонезия е нормално семействата да имат по 10-12 деца, но най-често по 5-8, от които най-много 2 или три получават образование, докато останалите се налага да работят или да помагат на семейния „бизнес“, за да успяват“. Любопитна подробност – на остров Суматра цари матриархат, а на друг голям остров като Ява – патриархат. За останалите над 17 700 острова тази тема не е толкова интересна, за да бъде запомнена.

И други неща остават в паметта на хора като проф. Пенин, които обичат да питат и да опитват от кулинарната география: в страната има два вида интересен театър –на сенките и на огъня; срещат се дървета (вид фикуси), чиято дължина е 300 м. За сравнение – в Шри Ланка имало дървета, заемащи пространство от 2,5 дка.

Кметът Найденов поздравява госта
На срещата научихме също от госта: „Посрещал съм слънцето край Фуджияма в Япония, пътувал съм сред дивата природа на Суматра и Калимантан, вкл. и там, където единствено живеят на свобода орангутани, и където, който има лодка е богаташ, защото няма пътища, а само водни канали“. В страната има 17 000 вида орхидеи, както и варани (3 500 останали в целия свят), с които може да се „общува“ с посредници – специални водачи. И по този повод е заключението – не бива да се ходи на чуждо непознато място без местна помощ от хора, които знаят езика, познават природата и разбират поведението на местната фауна.

Професорът сподели и посоката на следващото си приключение в чужбина – Северна Италия и Адриатика, при това със студенти. И с уговорката „От големината хонорарите ми за написани учебници зависи дължината на моите пътешествия“.

По идея на Сдружение „Гражданска инициатива за Дунав мост 3 – при Силистра-Кълъраш“, представлявано на срещата от неговата съучредителка Цветана Цанова, проф. Румен Пенин бе помолен да се разпише в Лист за подкрепа в името на бъдещия мост в най-североизточната точка на родината ни. Защото той е човек, който е минал по нвай-много мостове на различни краища по света, за да се потвърди впечатлението, че там, където има съоръжение над река има икономика, има култура, има туризъм, има живот.

Подписката ще продължи и с други видни учени, интелектуалци и творци, които да бъдат в полза на инициативата. На срещата кметът на общината д-р Юлиян Найденов връчи поздравителен адрес на госта и плакет с изображение на герба на града. Кметът каза още: „Аз съм от хората, които на-малко говорят за моста, но не сме спрели да работим за неговото изграждане, затова Ви каня да дойдете на откриването му, дано да дойде това време…“

Какво интересно научаваме от цифрите и фактите в изложбата в галерията? 

Проф. Пенин със своята състудентка
Лиляна Николова -
преподавател в СОУ "Н. Вапцаров"
В Южна Америка има около 3 000 вида птици. Биволите във Виетнам са много често домашни животни. Рак там по някои от пазарите има интересна игра, победителят в която е този, който с нож отреже най-близо до 1 кг. В столицата на страната т.нар. театър във вода е сред най-популярните.

В Камбоджа най-голямата атракция е слон-такси, а в Тайван – мотопедът е основно превозно средство, а всяка педя земя се използва за производство на ориз. В Калимантан е добре да имаш самостоятелна лодка, необходима за придвижване по многобройните реки.  По-голямата част от жителите на Камбоджа са под 20 години, а в Иран повече от всеки пети е под 14 г. Вторият по големина площад в света е в Иран, а първият – в Пекин (Китай).
6 384,4 км е най-отдалечената точка от центъра на земята, намираща се на върха на вулкана Чинбурасо в Еквадор. Красивите папагали „ара“, познати от кръстословиците, са игриви и суетни. Кафяв пеликан е атракцията във водите край Гуантанамо в Куба, една страна, към кото се числят 1 600 малки острова. И в която старите автомобили са сред най-големите „забележителности“.

Минзухарите са местен подвижен символ в Малта, където старите автобуси са сред най-големия чар. В Лондон – това са двуетажните автобуси, където в Бъкинганския дворец има 600 стаи. Голяма част от музеите във Великобритания са безплатни за посещение. В Норвегия по къщите в рибарските селища козите пасат по покривите. И пак там въгледобивът е сред най-големите, осъществяван от норвежци и от руснаци. В Шпицберген полярният мак е сред най-красивите цветя.

Фермите за сърни и елени са често срещани в южните части на Нова Зеландия. Пак там има и колонии от тюлени. Сред най-търсените сувенири са шишарки гигант. В южната страна често се състезават „пясъчни сърфисти“. В Испания има език, осъществяван с подсвирквания, който е защитен с цел запазване.

В Южна Африка официалните езици са 11 на брой. Язденето на щрауси е сред тамошните атракции, а в Сахара  – на камили. В платовидната планина, символ на Кейптаун, има над 3 200 вида растения. Кралят на Свазиленд има 14 жени и десетки деца, в очакване е на стотици внуци.







Времето през април


Национален Институт по Метеорология и Хидрология филиал Варна
Българска Академия на Науките
                   

ПРОГНОЗА ЗА ВРЕМЕТО ПРЕЗ МЕСЕЦ АПРИЛ 2016 г.
Астрономическа справка:
В началото на месеца Слънцето изгрява в 7 ч. и 9 мин. и залязва в 19 ч. и 53 мин. Продължителността на деня е 12 ч. и 44 мин. В края на месеца Слънцето изгрява в 6 ч. и 22 мин. и залязва в 20 ч. и 26 мин. Продължителността на деня е 14 ч. и 4 мин.
Фазите на Луната през месеца са: 7.04 – новолуние, 14.04 – първа четвърт, 22.04 – пълнолуние, 30.04 – последна четвърт.
Климатична справка:
Април е типичен пролетен месец. Температурите се повишават значително. Броят на слънчевите дни се увеличава. Понякога при студени нахлувания от север вали сняг, а минималните температури се понижават под 0°. Опасност от слани съществува през целия месец. При интензивни затопляния се достигат летни температури – до 30°-34°. През втората половина на месеца зачестяват гръмотевичните бури.
ПРОГНОЗА:
 Тази година през април се очаква средната месечна температура да бъде около нормата, която за по-голямата част от страната е между 11° и 13°, по Черноморието и във високите полета – между 9° и 11°, а за планините – от минус 5° до 2°. Най-ниските температури през април ще са между минус 2° и 3°, а най-високите - между 25° и 30°.
            Месечната сума на валежите ще бъде около и над нормата, която за равнините е между 40 и 70 л/кв.м, в планинските райони – между 60 и 100 л/кв.м.

През първото десетдневие температурите ще бъдат по-високи от обичайните. Ще преобладава слънчево време, с по-значителни увеличения на облачността към 3-5-ти април, когато на  места ще превали и прегърми. В края на десетдневието динамиката на атмосферните процеси ще се увеличи. Облачността над страната ще е значителна и на много места ще има валежи, в отделни райони интензивни. Температурите ще се понижат.
През второто десетдневие температурите ще бъдат близки до обичайните. През повечето дни облачността ще е значителна и ще има валежи, на места значителни. Най-голяма вероятност за превалявания има около 12-ти, 15-ти и 17-ти април.
            През третото десетдневие ще се запази тенденцията на динамично време, с условия за чести превалявания. Съществена промяна на температурите не се очаква.

Красимир Стоев – синоптик в НИМХ-БАН
Национален институт по метеорология
и хидрология при БАН - филиал Варна

Метеорологична обсерватория Силистра

КНСБ събира сигнали за нарушени права на работното ви място


         „ВЪСтани за правата си” – под това мото КНСБ даде старт на национална кампания, с която призовава всеки потърпевш с нарушени трудови, социални и синдикални права да търси справедливост и да сигнализира Конфедерацията.

         Инициативата ще продължи до Деня на труда - 1 май и включва широка гама от канали, чрез които хората могат да ни потърсят – чрез страницата на КНСБ в социалната мрежа - /https://www.facebook.com/CITUBulgariaa/?ref=hl/, официалният сайт на Конфедерацията /www.knsb-bg.org/, чрез пресцентъра (02/4010646) , Националния стачен комитет (02/4010457)“, както и чрез регионалната структура на КНСБ в града на тел:086/832999;086821655;0884117738;0884117735 И адрес гр.С илистра,ул.Христо Смирненски 2


         Ако във вашата фирма имате съмнения за: забавяне на заплати; неизплащане на възнаграждения за извънреден труд; злоупотреби с работното време; опасни условия на труд и др.  нарушения на работодателите спрямо служители, не се колебайте да сигнализирате на посочените адреси и контакти.

Приключи проект на силистренската библиотека и евродепутата Емил Радев

В зала „Диоген Вичев” на Регионална библиотека „Партений Павлович” Силистра  бе проведено награждаването на победителите в областния конкурс за детски рисунки „За животните с любов”, организиран от библиотеката и депутата от Европейския парламент и член на Групата за защита на животните Емил Радев.

Призово място за шахматистите от Чернолик

ОУ Д-р "Петър Берон " с.Чернолик, Община Дулово - II място по "Шахмат" в зона Североизток!

Граждани споделиха екотревоги пред общинските съветници в Силистра

За пръв път от десетина години насам граждани (5-ма души от неформална екологична група) от Силистра се явиха пред микрофона на Общинския съвет, възползвайки се от правото  за изказване до 3 минути, дадено им още в средата на първото десетилетие на този век чрез Правилника за дейността на местния законодателен орган.

Назаем от сайта на община Силистра:
Неформална група "Силистра диша"
По неофициална информация журналистката Росица Стефанова е последната, която преди години е поставяла пред общинските съветници теми, които според нея вълнуват гражданите. Преди това на няколко пъти подобни изяви имаха представители на Сдружение „ДЕЛТА“, в които членуват различни организации – социални и екологични, вкл. по повод създаването на институцията "Общински омбудсман", просъществувала 4 години, както и за създаване на Система за прозрачност в работата на Съвета.

Назаем от сайта на община Силистра:
На трибуната - Момчил Неков - евродепутат
Д-р Йорданка Николова (лекар), Виктория Денева (майстор-дърворезбар), Божана Кирова (ландшафтен инженер, вкл. с опит в Москва), Невяна Маринова (студентка) и Радослав Марков (журналист и кинематограф) говориха по една и съща тема, обединена от тревогата за зелената екосистема на Силистра.

Назаем от сайта на община Силистра:
Кметът Найденов, неговите заместници и администрация
По същата тема подкрепящи изказвания направи членът на  Европейкия парламент Момчил Неков, който е депозирал до кмета на Силистра заявление по Закона за достъп до обществена информация, в което има 10 въпроса, очаквайки отговор като „гражданин на Силистра и като евродепутат“. В изказването си той сподели опита на други европейски градове, където градската среда се регулира спрямо екосистемите в тях, вкл. зеленината в парковете и по улиците.

Подкрепящи изказвания по същата тема направиха общинските съветници д-р Мария Димитрова, Александър Сабанов, Надежда Бобчева, Веселин Георгиев и Димитър Трендафилов.

Като представители на съществуваща Инициативна неформална група „Силистра диша“, петимата представители на неправителствения сектор имаха за повод проблема с намеренията на общинската администрация да премахне 87 чинара от ул. „Симеон Велики“ и ул. „Добруджа“, обвързано с проект за ремонтиране на улици и тротоари.

Групата работи от един месец по въпроса, като продължение на тримесечната позитивна кампания в борба за „Дърво с корен на България – ноември-декември 2015 г.“, в което спечели 106-годишен дъб в Дунавски парк Силистра, за да представлява страната в конкурса „Европейско дърво на годината“, чийто финал е на 20 април в Брюксел.

На 7 март т.г. вече е имало проведена среща с участието на представители на Групата, на Общински съвет Силистра и на Общинска администрация, но засега няма конкретно становище, което да удовлетворява  така нар. две страни – общината и неформалната група, събрала 3 700 подписа срещу изсичането на чинарите.

Какво споделиха изказалите се пред Общински съвет Силистра?

Лекарката д-р Йорданка Николова запозна съветниците с наблюденията, че вече има улици като „Отец Паисий“, на която няма нито едно дърво, а други – „Стефан Караджа“, „Толстой“ и др., са само с по едно, тъй като на местата на изсечените не са посадени нови. Направен е списък на улиците, потвърждаващи статистиката.
Невяна Петрова припомни за активността на Групата в конкурса „Дърво без корен“, доведен до успешен край на национално ниво не без помощта на общината, но по-важна била тревогата за осакатените дървета по време на работата по проектите „воден цикъл“, „газификация“ и „дунавски парк“, които сега са с отворени рани", а някои и с посечени корени, което ще предизвика гниенето им без време; вкл. притеснение има и за близо 40 туи на по 65 г. В същото време има опасни дървета, които не са обгрижени, макар и да са близо до алеите.
Според Виктория Денева, Групата смята за много краен вариант отсичането на чинарите (87 на брой), което не е необходимо и не е разумно. По света има добри практики по запазването на вековни дървета, растящи в градски условия. Необходима била по-сериозна консултация за анализ на дърветата, вкл. на скрити гнилостни процеси. Отбелязва се, че са пропуснати години за правилна резитба на дърветата в града. Препоръката: в името на адекватни действия да бъде повикана независима комисия, одобрена едновременно от общината и от екозащитниците.
Божана Кирова определи ситуацията като безпрецедентна, вкл. и по причина на заключението, че няма пари за озеленяване, а се намират средства за рязане на дървета? Тя уведоми аудиторията, че има различни видове сеч за декоративните дървета: формираща, санитарна и подмладяваща. Сподели също впечатления за неправилно и некомпетентно посаждане, а красивата зелена улица съхранява и паметта на един град.
Радослав Марков се изказа „кратко, остро и директно“, акцентирайки върху несъгласуваните дейности. Според него миналата седмина на пресконференция с министър Павлова е станало дума във връзка с внимание върху целесъобразнността при реализацията на проекти (примерно по програма „Региони в развитие“), предвид евентуалните проверки по тяхното правилно изпълнение. Той настоя за участие на местни архитекти, тъй като познават процесите, хората и манталитета в града, а и ще знаят, че може да им се търси конкретна отговорност.
Председателят на Общински съвет Силистра д-р Мария Димитрова изрази удовлетворение, че гражданите са се възползвали от възможността да изразят позиция по важна за града и за хората тема. Тя припомни, че на практика съществува активен диалог между общинска администрация, Общински съвет и всички неформални групи, тъй като са проведени срещи, първата от които бе на 7 март т.г.
Преди нея общинският съветник Веселин Георгиев се възпротиви срещу бюрокрацията – гражданите да бъдат спирани, ако продължи изказването повече от 3 минути, както е по регламент, настоявайки за адекватни мерки при премахването на опасни клони.
„Близо 6 години чакам да дойдат граждани да се изкажат в Общински съвет“, каза общинският съветник Александър Сабанов. Според него зелената екосистема на Силистра е важна за гражданите му, тъй като тя е и филтър, помагащ срещу отровите, изхвърляни от многобройните самолети, прелитащи над града и региона, в резултата на променените преди няколко години въздушни коридори, част от които са над България.
Надежда Бобчева, общински съветник: „Всички заедно – съветници, администрация и граждански неформани групи, ние сме градът, макар че ние, общинските съветници, идваме на работа в законодателния орган, за ад представляваме гражданите“.
Общинският съветник Димитър Трендафилов говори във връзка с подготовката да стартира реализацията на проекта за мемориал „Стена на славата“, предвиждащ и преустройство на парково пространство край паметник „31 силистренски пехотен полк – Железен". Инициативният комитет с председател Николай Димов (областен управител на област Силистра в периода 2011-2013 г.) е подписал договор с „Водно строителство“ АД за реализацията на проекта.
Според него от десетина дни договорът е на бюрото на кмета на Силистра за подпис, тъй като изпълнението му е в полза на община Силистра като т.нар. трето лице. В лицето на Димитра Желава участниците в проекта имали строителен надзор, който ще бъде изпълнен без заплащане. С дарения – предимно материални, се ангажирали и членовете на Камара на строителите – офис Силистра. Припомнено бе, че Инициативният комитет е изпратил писмо – призив до всички 133 общински съветници в 7–те общини от област Силистра да дарят по една месечна съветническа заплата, за да се съберат средства за изпълнението на проекта, чиято обща сметка е на стойност около 100 хил. лева.
Назаем от Да спасим чинарите на Силистра: изказвания на членове на Неформална група "Силистра диша" пред Общински съвет - Силистра, 31.03.2016 г.

Радослав Марков - журналист и специалист по кинематография


Уважаеми дами и господа,
Аз ще бъда кратък, остър и директен. Приемете го като обръщане на внимание, предупреждение, заплаха, закана или както искате. В последно време хората, от които зависят решенията в общината, го удариха през просото и резултатите се виждат. Нашето много свито и кротко население започна да надава глас и да протестира срещу несъгласувани и направо вредни дейности на общинарите. 
Това е показателно! Някои протестираха, че населението ги кълняло, вместо да се замислят защо. Хората дълбоко са обезверен и отчаяни от това, че никой не им обръща внимание и проблемите им остават нечути, затова не им остава нищо друго освен да се уповават на свръхестествени сили, т.е. да кълнат. Това е потресаващо! Докъде сме стигнали уж в демокрация и гражданско общество - хората да нямат никакви средства за въздействие освен кълнежи. Това е ужасно и си направете изводи, преди други да са ги направили и преди народът да е разбрал, че няма какво повече да губи.
Аз обаче имам механизми. Ако четете добре, в неслучаен вестник бяха предупредени кметове и подобни да внимават с целесъобразността на проекти, свързани с регионалното развитие. Това бе потвърдено и на пресконференция с министър Дончев и министър Павлова, както и в личния ми разговор след това, на който бе обсъден и проектът, и проблемът с Дунавската градина в Силистра, и сега сеченето на чинарите, което вместо да подобрява, вреди на гражданите поради редица причини, както казани от колегите преди мен и от такива, които ще го представят където и когато трябва. 
Въпросът за целесъобразността е толкова важен за Европейската комисия, че бъдещето на "Региони в растеж" зависи от тези проверки. Затова там няма да играят партийни приятели, близост до правителството или нерегламентирани отношения или мотиви от рода на "няма да ни карат да връщаме, защото знаят, че няма откъде”. В тази връзка е напълно възможно да се разгледа не само проектът с чинарите, но и другите вече изпълнени проекти, като "воден цикъл", "дунавска градина", "парад на изкуствата" и проект за "градска среда или развитие", по който бе предложено и сеченето на чинарите.
Не се заблуждавайте, че като са минали, всичко е ОК. Ние ще помогнем да бъдат гледани под електронен микроскоп и ще излезе каквото трябва, защото ние не сме по-големи хитреци от европейците. Така че преодолейте необяснимия инат (казвам го елегантно, всички знаем обяснението му) и недейте заради бълхата да изгорим и дюшека. Ще стане сложно…
За да има и позитивен момент - предложение. Въпреки Закона за обществените поръчки, да се намери начин в такъв тип проекти задължително да се включват местни архитекти, защото те живеят в града, познават го и неговите традиции също, и нагласите му, и хората...И ние ги познаваме и можем да им потърсим отговорност за грешни решения, но те няма ги допуснат.
Накрая, моля да ме чуете ясно. В тази връзка аз още чакам дървета на мястото на отсечените тополи, а виждам сега сеч, напук на гражданите. Силистра все повече заприличва на обръснат дирник, което започва да изнервя мен и хората. Ако това веднага не спре, то, знайте, че вече сме намерили лекарство, което лекува необясним инат и опит за манипулации. Това лекарстнво е много ефективно и силно. Но, както знаят лекарите, има тесен терапевтичен индекс и тежки странични ефекти. Ако обаче нещата продължават, ще го използваме без да се поколебаем, независимо че страничните ефекти са силни, те ще засегнат и двете страни. И веднъж използвано, не можем да му ограничим ефекта.
Нека не се налага, защото това е лекарство на последен избор. Но няма да се поколебаем да го използваме, ако отговорните хора не разбират от блага дума и то сега. Надявам се да сте ме разбрали и между редовете!

Виктория Денева, майстор дърворезбар, 
обявена за "Пазител на традициите" в категория "Занаяти"

Уважаеми дами и господа,
За намерението на Община Силистра да изсече 87 здрави чинара научих от статия в местна медия. Първоначално си помислих, че това е някакво недоразумение и затова при следващото заседание на Общинския съвет лично отидох, за да се уверя доколко тази информация е достоверна. Оказа се, че е истина, която в последствие ресорният зам. кмет (бел. - Емил Гойчев) потвърди.

Според нас, това решение е много краен вариант и не е най-разумният. През последните седмици граждани ни заляха със снимков материал за добрите практики по интегрирането на дърветата след основен ремонт на градове В и ИЗВЪН България. Примери от София, Пловдив, Стара Загора, Горна Оряховица…, показват,ч е запазването на вековните дървета в градска среда е напълно възможно.
Тук ще споделя мнението на проф. Евгени Цавков, дендролог и преподавател в Лесотехническия университет София: „За такива дървета като нашите чинари, за които мисля, че не са полагани системни грижи, е необходима по-сериозна консултация, не само с дендролог, а с фитопатолог и обучени арбористи (бел. - става дума за абористика - комплекс от мероприятия за лечение на дърветата), които знаят как да правят резитби, спазвайки спецификата на дървесния вид. 
Аз съм за запазването на всяко дърво и без да му е направен съответния танализ - да не бъде премахвано, както е и при хората. Това ни различава от цивилизования свят - отношението към тези мълчаливи наши спътници, които се грижат за здравето ни, и подобряват средата ни изобщо. Пропуснато е много време, в което е трябвало общината да се грижи за тези бързорастящи видове, но...това не значи, че е късно...“.
По въпроса за диагностиката на здравния статус на дърветата се допитахме до специалистите от "Дендро Протект", единствените до момента в България, които разполагат с нужната апаратура, за да направят такова изследване. Цитирам ландшафтен арх. Максим Янев: „По мой личен опит чинарите на тази възраст се държат добре, развиват мощна коренова система и с правилна резитба биха могли да просъществуват дълго. 
Обследването, което бихме могли да Ви предложим, ще ви даде информация за скрити гнилостни процеси. Това става възможно чрез употребата на томограф. Екипът ни има готовност да направи заснемане на обекта и засичане на точните параметри, за да може да се изготви адекватна оферта.“ Настояваме за адекватни действия от страна на Общината, за да бъде ангажирана независима комисия, одобрена от двете страни!

Божана Кирова, ландшафтен архитект, 

вкл. с практика в Москва

Свидетели сме на безпрецедентното намерение на Община Силистра да започне масово изсичане на платаните по ул. "Симеон Велики", които са един от символите на града ни. Режат се под различен претекст липи и други дървета в града, много от които абсолютно здрави и по останалите пънове това се вижда от всички граждани. Под формата на "подмладяваща" сеч неграмотно се кастрят дървета, които могат да се формират. Унищожава се под различен претекст зеленото богатство на града ни, изградено от няколко поколения. Пример за това е бетонираната ни Дунавска градина със стотици изсечени дървета. 
1. Платаните (бел.-големи дървета със сиво-зелена кора и дълбоко нарязани длановидни листа) са вековни дървета и те могат да бъдат съхранени, по мое скромно мнение като специалист в тази област, само с малка преработка на проекта. Тротоарната настилка и подземните комуникации не могат да бъдат определящ фактор за запазването на платаните. Като пример мога да дам това, че преди 30 години, когато се изгражда сега съществуващия тротоар, корените им бяха подрязани в местата, където беше необходимо това. За платаните по ул. "Добруджа" няма проблем да бъдат съхранени, те са и по-млади.
2. Декоративните дървета по улиците са предимно липи и те могат да бъдат формировъчно оформени съобразно състоянието, в което са сега, но това трябва да става под наблюдение и контрол на специалист озеленител. Има три основни вида подрязване на декоративни дървета: формировъчно, санитарно и подмладяващо. За съжаление, короните на всички неотрязани дървета се подлагат на най-драстичното "подмладяване" и това може да е безвъзвратно за много от тях. Заради няколко сухи клона се реже цяло дърво и даже бетонирането/циментирането на дупките в тротоара не скриват истината.
      3. По неизвестни за мен причини на мястото на отрязаните дървета се засаждат туи, а това само показва некомпетентност. Както разбрах ,Общината няма заложени пари за озеленяване, но за рязането на здрави дървета се намират!
     4. Искам да обърна особено внимание и на това, че даже малкото прихванали се дървета в Дунавската градина са наклонени и неправилно посадени. Същото е в центъра на града, където иглолистни видове са нагъсто посадени и няма накъде да растат.
     Настоявам на мястото на отсечените по неотложна необходимост дървета да бъдат засадени нови в съответния вегетационен период, но да се засаждат и укрепват правилно, като се иска гаранция от фирмата, която изпълнява това и за тяхното последващо поддържане или заменяне.
     За краткото време от 3 минути се обръщам към вашето благоразумие, надявайки се да се вземе правилното решение, за да се запази за бъдещото поколение това, което ние сме наследили от хората работили преди нас. Щом младите хора на нашия град спечелиха наградата "Дърво на годината", заслужават да спечелят и една красива и зелена улица, съхранила паметта на много поколения! Благодаря за вниманието!

сряда, 30 март 2016 г.

Силистренският кмет с патронаж за миски


Дамски клуб "Осезание" кани на концерт на дует "Келтик" преди Цветница

В навечерието на Цветница Дамски клуб „Осезание” - Силистра организира концерт с участието на дует „Келтик”  (Геновева Цандева – поет – бард и Бойко Иванов –музикант-композитор), съобщи чрез Фейсбук профила си поетесата Лилия Велчева от името на новоучреденото сдружение.

Концертът „Песенна Цветница” е подарък за ценителите на красивата поезия, облечена в музика, и за тези, които носят имена на цветя, техни близки и приятели. Входът е свободен. Мястото на провеждане е град Силистра, комплекс „Бартимекс”, а датата е 23 април 2016 год. от 18 часа.



Миткин с нов успех по пистолетна стрелба

На проведения национален турнир по стрелба с пистолет в София силистренецът Мирослав Миткин е пръв при мъжете. Турнирът е на Великия Приорат България и се провежда за трети път. За победата компютърният специалист и настоящ бизнесмен, който е начело и на СК по стрелба с лък "Динамикс" Силистра, получи медал, грамота и голяма купа.

Читалището в Главиница с реновиран вид и нов Център за туризъм

   
Годишно отчетно-изборно събрание проведе Народно читалище
„Христо Ботев – 1940 г.” гр. Главиница ( действителните членове на читалището за 2015 година са 170). На него за председател на настоятелството бе преизбрана Елена Томова, в момента заместник областн управител на област Силистра. Читалището в малкият град е единствената културна институция, родена от една потребност на българина, потребност от ценностите, които четмото, песента, театърът, танцовите състави носят със себе си.

     Вече 76 години местното читалище, наскоро ремонтирано, разпространява култура и знания, популяризира и съхранява фолклорните традиции и ритуали в града, който е център на община. Традициите от миналото се пренасят в съвременноста. Обикновено акцентът пада върху Бабинден, Трифон зарезан, Великден и Празника на града , който е навръх Димитровден. Стремежът е да се осъществява приемственост между поколенията – деца, младежи и хора от третата възраст, за да бъде читалището обединител за жителите на  населеното място.

Самодейците се включват в изградените любителски колективи – Мъжка певческа група за възрожденски и народни песни, Женски народен хор, Вокална група  „Славей ” и Смесена формация.  Нова разкрита форма е Клубът за народни танци. Продължава дейността си и групата за Художествено слово с деца от СОУ „ Васил Левски ”.

Благодарение на доброто сътрудничество и финансовата подкрепа на Община Главиница през изминалата година в читалището са гостува вокалистите от „Тримата тенори“, Драматичен театър „Сава Огнянов ” от град Русе с постановката „Службогонци”. Малко по-късно ни гостува отново Николай Урумов с моноспектакъла „Открит урок за чужденци”. Празникът на града „Димитровден” бе отпразнуван с празнично хоро и песните на фолклорната певица Росица Пейчева.

Стана традиция в началото на месец декември с празнична програма на децата от детската градина и училището да запалим коледните светлини и да посрещнем Дядо Коледа. Отново със съдействието на Община Главиница посрещаме новата година с „Новогодишна наздравица” и баница с късмети.

През 2015 година самодейните колективи участваха в Празник на водните лилии с. Малък Преславец и в VII Национален събор на читалищата гр. Бяла. Радостен е факта, че и четирите  самодейни колектива се завърнаха от фестивала с грамоти за успешно представяне, статуетка на събора и Златен медал за читалището с най – атрактивни групи на сцената. По повод празника на град Силистра – 14 септември – Кръстовден, мъжката певческа група получи покана за участие  в XVI Национален фестивал на старата градска песен.
         През изминалата година  библиотечната дейност  беше един от основните приоритети. В момента библиотеката разполага с 12 440 библиотечни единици. БрояТ на читателите е 76, от които деца и ученици – 55, възрастни – 21, а броят на читателските посещения е 2 714. Библиотеката е утвърдена като информационен център. Предоставена е пълна компютърна конфигурация за свободен достъп до информация на гражданите. В Библиотечно-информационния център се провеждат вълнуващи уроци, подреждат се тематични изложби по различни поводи.

Традиция е всяка година месец април да се провежда Седмица на детската книга и изкуства за деца. На децата се раздават листовки с указания как се става читател на библиотеката и каква е годишната такса за читателско право. Организират се и се провеждат инициативи като „Деца четат на деца”, „Маратон на четенето”. Вълнуващо протича мероприятието „Вече сме читатели” с първокласниците от местното училище.

          През отчетния период работата на читалищното настоятелство е допринесла за развитие на културния живот на града ни. Доказателства за това са съвместната работа с Общинското ръководство, управление „Образование“, учители и ученици от СОУ „Васил Левски“, учителсктият колектив на ЦДГ „Св. св. Кирил и Методий“, кооперациите на територията, младежи и пенсионери. Като резултат от съвместната инициатива между читалището и СОУ „Васил Левски ” продължи дейността на Детски танцов състав „Ритъм Главиница”, който беше сформиран по проект „Модно шоу на 19 век” по Оперативна програма „ТГС Румъния – България 2007 – 2013 ”.

След приключване на проекта танцовия състав продължи дейността си с финансиране от НЧ „Христо Ботев – 1940 г.”, като на свое заседание проведено на 6.10.2014 г. всички членове на настоятелството взеха решение да продължи работата на детски танцов състав, като възнаграждението на ръководителя се изплаща от бюджета на читалището, а училището предоставя залата за репетиции.

Резултатите не закъсняват. За 2014-2015 г. танцовия състав от 36 участници нараства, като в него се включват деца от втори до девети клас. Съставът е ангажиран с участие в училищни и общински празници и тържества. Освен това има и международни участия в Румъния и Турция. Най-голям принос за всички изяви има ръководителят на танцовия състав Росен Атанасов. Благодарение на съвместната работа между ръководството на СОУ и читалищното настоятелство децата станаха добри танцьори, придобиха и самочувствие, че и те са част от Европа.

За осигуряване на широка информираност читалището ни работи съвместно с РЕКИЦ „Читалища“, Регионална библиотека „Партений Павлович“ гр. Силистра и Областен информационен център гр. Силистра. От своя страна те ни оказват методическа и експертно – консултантска дейност. През м. март на 2015 година заедно с ОИЦ Силистра и община Главиница  е проведена най-мащабната кампания на мрежата от информационни центрове в България – Националната инициатива под мотото „Да създадем ЗАЕДНО България 2020”.

         Като цяло читалището разполага с материална база, която включва в себе си сграден фонд и оборудване. Сградата, в която се намира читалището, е актувана като общинска собственост, която по смисъла на Закона за народните читалища и Закона за общинската собственост е предоставена за безвъзмездно ползване и стопанисване.

През месец август 2015 година започна изпълнението на проект „Ремонт и реконструкция на сградата на Народно читалище „Христо Ботев – 1940 г.” и създаване на Център за регионален туризъм; експониране на местно природно и културно наследство в ПИ 15031.501.460, гр. Главиница, община Главиница” по Оперативна програма за развитие на сектор  „Рибарство  2007 – 2013”. Размерът на субсидията е 486 012.99 лева, а приносът на ЕС е 364 509.74 лева.

     Единствената собственост на читалището е 50 дка обработваема земя, отдадена под наем на ЗКПУ „Триумф“ гр. Главиница. Читалищното настоятелство благодари на Управителният съвет на кооперацията за направеното дарение в размер на 1 000 лева, с които са закупени усилвател и една тонколона.

         Новите насоки в дейността на читалището през 2016 са превръщане на читалището в модерен многоцелеви център на образованието, в тясно сътрудничество с Община Главиница, СОУ „Васил Левски ” и ЦДГ  „Св. св. Кирил и Методий”; организиране на инициативи за обучението и възпитанието на подрастващите в ценности и добродетели; модернизиране на библиотеката като културен информационен център за местната общност; привличане на общността в дейността на читалището и др.

Народните читалища ги има, само и единствено заради желанията и потребностите на хората от определена общност. Те съществуват за това, че обединяват усилията на хиляди членове и най-вече на самодейци, превърнали принадлежността си  към читалището   от занимание в кауза.









          

Допълнителни 10 201 655 лв за производители на краве мляко и за отглеждащите овце майки, кози майки, млечни крави и биволици


Допълнителна финансова помощ от 10 201 655 лв. предстои да получат производителите на краве мляко и земеделските стопани отглеждащи овце майки, кози майки, млечни крави и биволици, съобщи Христина Николова, директор на Областна дирекция Силистра на Държавен фонд "Земеделие".

Помощта е от националния бюджет и ще бъде предоставена за преодоляване на продължаващите смущения на пазара на мляко. За целта е подготвена Наредба за допълнение на Наредба № 21/12.11.2015 г. за условията и реда за предоставяне на извънредно подпомагане на производителите на животински продукти, засегнати от кризата в сектора.Съгласно Делегиран регламент (ЕС) № 2015/1853 на Комисията за преодоляване на кризата в сектора и а Наредба №21/2015 бяха изплатени 11 742 820 лв. средства от 

Европейския фонд за гарантиране на земеделието по 4 схеми: 

1. подпомагане за реализирани и декларирани от изкупвачите и производителите на краве мляко доставки и/или директни продажби през квотния период 2014/2015 г.; 
2. подпомагане на брой млечни крави в стопанството; 
3. подпомагане на брой овце-майки и кози-майки в стопанството; 
4. подпомагане на брой биволици в стопанството. 



На основание чл. 2 от Регламента, държавите членки имат възможност да предоставят и допълнително национално подпомагане в размер до 100% от финансовия пакет от ЕС. България вече предостави национално финансиране в размер на 1 541 165 лв. (13% от пакета от ЕС)  само по схема 3 - подпомагане на брой овце-майки и кози-майки в стопанството. 

Във връзка с продължаващите затруднения на пазара на мляко, през м. март 2016 г. се взе решение страната ни да се възползва от възможността за предоставяне на допълнително национално подпомагане в размер до 100% от финансовия пакет от ЕС на производителите от сектора. 

Допълнителните национални средства в размер на 10 201 655 лв. ще бъдат изплатени на бенефициентите по Наредба №21/2015, при условията на съществуващите 4 схеми за подпомагане. Плащанията ще бъдат извършени след влизане в сила на наредбата за нейното допълнение.


Схемата за извънредно подпомагане на производителите на животински продукти, засегнати от кризата на пазара на мляко в ЕС в сектор „Животновъдство”, бе приложена за първи път през декември, 2015 г. Тогава  Държавен фонд „Земеделие“ изплати  на 12 642 земеделски стопани от цялата страна, отглеждащи говеда, биволи, овце и кози, близо 13.3 млн. лева, в това число 1 541 108 лв. национални средства, като временна извънредна помощ за преодоляване на последиците от кризата. Най-много средства - 5 446 694 лева, бяха изплатени на 2 992 фермери поСхемата за подпомагане на база доставки и/или директни продажби на краве мляко през квотния период 2014/2015 г. 

По Схемата за подпомагане на брой млечни крави в стопанствотобяха изплатени 4 469 423 лева на 6 046 земеделски стопани, по Схемата за подпомагане на брой овце-майки и/или кози-майки в стопанството бяха преведени 3 082 273 лева на 6 975 стопани, а по Схемата за подпомагане на брой биволици в стопанството - 283 219 лева на 172 стопани.

В област Силистра през 2015 г. извънредна финансова помощ в размер общо на 198 513 лева получиха общо 374 стопани, отглеждащи 5387 бр. млечни крави, 22 бр. биволици и 25 372 овце и кози майки. Отделно 127 производители,  осъществяващи доставки и/или директни продажби на 10 455 тона краве мляко, бяха подпомогнати със 170 308 лева за справяне с кризата на пазара на мляко.

вторник, 29 март 2016 г.

90 г. от рождението на народната певица ДИМИТРИНА КУНЕВА - Енциклопедията

От сайта на Регионална библиотека "Партений Павлович" - Силистра.

90 г. от рождението на народната певица ДИМИТРИНА КУНЕВА /1926, Алеково – 2008, София/.
Родена е на 27 март 1926 г. в село Алеково, Силистренско, и е една от най-известните добруджански певици. Тя е дете на семейство, прокудено от Южна Добруджа. Израства във Варненско и Новопазарско и при връщането си в Силистра през 1940 г. вече има записани над 150 народни песни от репертоара на майка си. 

Майчиният й род, богат със свирачи, певци и танцьори, се преселва от Ямболско, а предците на баща й идват в Добруджа от Котленско още през XIX век. Димитрина Кунева завършва Девическа земеделска гимназия в Силистра, а после Агрономическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски”. През 1952 г. с конкурс постъпва в Държавния ансамбъл за народни песни и танци „Филип Кутев”. 


Тя има свое виждане за Добруджа и нейните песни. При сътворяването им народът е вложил душата си. Затова те са изречени като въздишка, вопъл или възхита. Не без гордост Димитрина заявява: „В Добруджа съм се родила. Там е моята стряха и пътеката, по която съм тръгнала по света”. Гласът й звучи в ефира на БНР от 1956 година – първият й солов запис е песента за преданата майчина любов „Загукала ми е гълъбка”.

През целия си живот Димитрина Кунева се разкъсва между пеенето и писането – автор е на десетки публикации и очерци за народни изпълнители в местния печат. Писателят Петър Динчев я нарича „най-сладкодумната певица”, а колежката й Верка Сидерова твърди, че „превзема душите на хората” с топлия си алтов глас и задушевно изпълнение.

Димитрина Кунева мащабна концертна дейност, известно време работи като директор на културен дом в София, пише очерци и статии за известните български народни певци, които публикува в различни издания за българското село.Снима се във филми на БНТ, пише спомени за активните си творчески години. Пеенето ѝ се отличава с особена топлота и неповторимо драматично изграждане на песенните творби от Добруджанския край.

Умира в София на 22 май 2008 година. Тя е първата от Добруджа, по нейно признание, записала през 1956 г. добруджанска народна песен в БНР. На нейно име е кръстен фестивал в село Алеково, който се провежда всяка година.