петък, 30 ноември 2018 г.

Усмивки, медали, подаръци и наздравици за Клуб на инвалида и пенсионера №3 в Силистра

На 30 ноември т.г. Клуб на инвалида и пенсионера №3 в Силистра с председател в момента Христо Христов навърши 30 години, на която годишнина посвети специално тържество. С участието на гости от ОбС Силистра - д-р Мария Димитрова - председател, и Валентин Перчемлиев - общински съветник; община Силистра - зам.-кметът д-р Мирослав Тодоров (бел. Версинаж - оказал се връстник на клуба) и Денка Михайлова - председател на Жени ГЕРБ; Областна администрация Силистра; Виолета Атанасова - от офиса на ПП ГЕРБ; Керанка Ангелова - член на ОбС БСП, и др. 

Юбилейни медали бяха връчени от името на Съюз на пенсионерите - на клуба, на неговия настоящ председател и на дългогодишните активисти Гана Колева и на Денка Вълканова - народна певица, посредник в спонсорската дейност на клуба.

Благодарение на обединените усилия на спонсори - сред тях и институции в града, клубът - наскоро ремонтиран и освежен, обогати своя бит с нова печка, десет стола и др. А всички участници си тръгнаха с паметна чаша с юбилеен надпис, осигурена от приятели на клуба, спечелени за каузата му от г-жа Вълканова.

Клубът е дело на дирекция „Социални дейности“ през 1988 г. и е в помещение – общинска собственост. Стопанската му издръжка е с решение на ОбС Силистра от бюджета на общината.

В два дни от седмицата клубът се изпълва със съдържание – в сряда е сбирката на фолклорната група „Добруджанска китка“, която има и много изяви в града, общината, областта и страната. Само през 2018 г. досега изявите са поне 15 под ръководството на Маринка Кралева. Има участие и във фестивала на пенсионерските клубове на национално ниво.

При пътувания в страната се посещават попътните обекти от инициативата „100 туристически обекта“. В четвъртък събиранията са в по-широк състав, вкл. с гости от други клубове – общо 7 в града. Наскоро бе организирано пътуване до Република Румъния – до манастира „Дервент“.

Всяка година се честват основни календарни, религиозни и национални празници. Приемат се гости – лектори, примерно от Регионална библиотека „Партений Павлович“. Преди 4 години клубът бе партньор на международен проект, свързан с река Дунав. От една година е в действие договор за сътрудничество с Клуб „Отец Паисий“ Добрич.

Певица, силистренка родом, със зимно турне в България


Родената и израсла в Силистра джаз певица Мая Нова (СтояНОВА) обяви датите на четири свои концерта в рамките на зимното си турне в България, след като преди това бе с изяви по други точки на планетата. Нейното име е сред много други добруджански певци и певици, намерили място в отпечатания наскоро "Паметен лист" за проведената Музикално-сценична среща "Европа на крилете на песента и красотата", част от инициативата за 2018 г. - година за отбелязване на етническото и културното многообразие на Стария континент и за приноса на България в европейските ценности.

Силистренка е синдик №1 на 2018 г.

Юристката Ана Миленкова, родена в Лудогорския край, но живяла и работила в Крайдунавска Добруджа, вкл. била и народен представител от 20-и МИР Силистра, носител на наградата за синдик №1 на Република България през 2018 г. Наградата се връчва за шеста поредна година от Българска медийна асоциация и от Софийска адвокатска колегия. 

Добруджанска актриса от Шумен чества двоен юбилей и на силистренска сцена

Двоен празник отбеляза тази година на 15 октомври актрисата от шуменския театър Стефани Лечева, родом от Алфатар, където театрална традиция има още от 1894 г. - тогава започва дейността си първото в населеното място народно читалище, създавайки и театрална трупа. Възпитаник е на ПМГ „Св. Кл. Охридски“ Силистра и има за свой професионален театрален прощъпулник Драматичен театър „Сава Доброплодни“ в Силистра. 

Преди около преди четвърт век – в началото на 90-те години на миналия век, бе в основата на първото спасение на театъра от съкращаване, организирайки забележителни публични изяви и подписки в негова защита по и синдикална линия.

С участието си в постановката  „Ще ти разкажа за Америка“ на Димитър Маринов Лечева отпразнува 35 творчески и 60 житейски години в два града - в Шумен, където играе отдавна, а месец и половина по-късно - на 29 ноември, и в Силистра, където е нейното творческо начало - един от поводите за двойния юбилей.

Както научаваме от сайта ШУМ.БГ: „Стефани Лечева е едно от творческите лица на шуменския театър и е с принос към културния живот на нашия град. Завършила е специалност „Актьорско майсторство” през 1991 г. в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов” в класа на проф. Елена Баева. В творческата й биография има над 100 роли, част от тях в Силистра, останалите в Драматичен театър „Драгомир Асенов” в град Монтана, а от 1995 г. до настоящия момент е част от художествено-творческия състав на Драматично-куклен театър „Васил Друмев”.

Спектакли с нейно участие са предлагани и отличавани в престижни театрални фестивали, сред които: Международен фестивал „Друмеви театрални празници НОВА БЪЛГАРСКА ДРАМА”. Международен фестивал на малките театрални форми – Враца, Софийски театрален салон „Икар 2006”, Международен фестивал „Сцена на кръстопът” – Пловдив, Международен театрален фестивал „Дни и нощи на европейския театър”- Браила, Румъния. Носител е на редица престижни награди.

Професионалните ангажименти на актрисата Стефани Лечева през годините вървят успоредно с редица участия тв продукции и сериали като „Музика и поезия в ромската душа” – филм на БНТ, реж. Ласка Минчева и „Откраднат живот” – Нова тв. Участва в множество концертни изяви, представяне на книги от различни автори и други програми в градовете – Силистра, Варна, Плевен, София, Разград, Шумен и др.
           
След спектакъла, игран в салона на община Силистра, Лечева заяви пред публиката: „Щастлива съм като актриса да бъда поздравена от публиката в два града - Силистра и Шумен. А чрез Фесбук ден по-късно възкликна: Благодаря, Силистра! Благодаря за празника, който ми подарихте! Благодаря на публиката за аплодисментите и обичта, за цветята и поздравленията от областния управител на област Силистра  Ивелин Статев и от кмета на община Силистра д-р Юлиян Найденов! Благодаря на моя 11 „г“ от ПГ „Климент Охридски“ (випуск 1976 г.), на всички, които ме прегърнахте от залата! Благодаря на Нели и Таня (организатори на гостуването на ДКТ Шумен) , които направиха този празник възможен!

четвъртък, 29 ноември 2018 г.

Гербът на Силистра от японски гранит на изложба в галерията

Силистренска фото изложба за Япония бе открита в две от залите на първия етаж в ХГ Силистра. Тя отразява в 100 фотоса две посещения на наши делегации в град Сакурагава, Япония, с който нашата община има дружба от 2016 г., а две години преди това е продължила кореспонденцията по установяването на връзките между двете общини. 

Снимките са избрани от 4 000 и са дело на Илияна Пейчева и Вилияна Неделчева - експерти за връзки с обществеността в Общинска администрация Силистра. На откриването на изложбата, подготвена от екипа на директора на галерията Йордан Колев, заместник-кметът инж. Тихомир Борачев, който също е посетил далечната страна, поздрави почитателите на японската култура. 

Досега две делегации от островната страна са посетили крайдунавския град, вкл. и подарявайки три японски вишни - символ както на града, така и на държавата. Те са засадени в Дунавския парк и вече цъфтят, пресъздавайки автентична атмосфера. 

Две са и делегациите от Силистра, посетили Япония, като в тях е имало представители на Община и Общински съвет Силистра, както и бизнесмени. Добруджанско вино се изнася в Япония, а още и машини, произведени в Силистра.

Изработен от гранит, какъвто има в изобилие в района на града - адаш на най-известното японско дърво - сакура (вишна), е подареният на кмета д-р Юлиян Найденов, респективно на общината, макет на герба на Силистра, който може да бъде видян на изложбата. В нея са показани оригиналът на три езика на споразумението за побратимяване, както и японски вестници с публикации за българските посещения. 

Сред изложените интересни подаръци е и тройно послание за добруването в двата града, "осветено" на специална церемония в японски храм. Участниците в откриването на изложбата можеха да видят и прелюбопитни видео записи - драматизация при посрещането на гостите за традиционния за източните страни ритуал "Чаена церемония" и самурайски танц, игран от...жена.

Три са общините в България, които имат връзка с японски общини. На практика Силистра има официално общуване с японски събрат още преди страната да е подписала споразумението си с Европейския съюз.


сряда, 28 ноември 2018 г.

30 години КИП №3 в Силистра

Снимка от 2011 г. , документирала дейност на клуба

На 30 ноември т.г. Клуб на инвалида и пенсионера №3 в Силистра с председател в момента Христо Христов навършва 30 години, на която годишнина е посветено специално тържество. Клубът е дело на дирекция „Социални дейности“ през 1988 г. и е в помещение – общинска собственост. Стопанската му издръжка е с решение на ОбС Силистра от бюджета на общината.

В два дни от седмицата клубът се изпълва със съдържание – в сряда е сбирката на фолклорната група „Добруджанска китка“, която има и много изяви в града, общината, областта и страната. Само през 2018 г. досега изявите са поне 15 под ръководството на Маринка Кралева. Има участие и във фестивала на пенсионерските клубове на национално ниво.

При пътувания в страната се посещават попътните обекти от инициативата „100 туристически обекта“. В четвъртък събиранията са в по-широк състав, вкл. с гости от други клубове – общо 7 в града. Наскоро бе организирано пътуване до Република Румъния – до манастира „Дервент“.

Всяка година се честват основни календарни, религиозни и национални празници. Приемат се гости – лектори, примерно от Регионална библиотека „Партений Павлович“. Преди 4 години клубът бе партньор на международен проект, свързан с река Дунав. От една година е в действие договор за сътрудничество с Клуб „Отец Паисий“ Добрич.


Празнична програма за м. декември в община Силистра



                     ОБЩИНА СИЛИСТРА

                   ДИРЕКЦИЯ  „ХУМАНИТАРНИ ДЕЙНОСТИ”                                               
                  Коледна звезда за Силистра

3 12. 2018,  Регионална библиотека  „П. Павлович” – І-ви етаж
„Бяло Рождество” - изложба на традиционния областен конкурс за детска рисунка, есе и стихотворение
  
3 12. 2018,  Регионална библиотека  „П. Павлович” – ІI-ри етаж
Рождество Христово в изобразителното изкуство” - изложба на библиотечни материали от фонда на отдел  Изкуство

3.12., 17.00 ч.,  Заседателна зала на Община Силистра    
Див огън“ - представяне на  романа  на проф. д.ф.н. Анчо Калоянов  - преподавател във  ВТУ Св. св. Кирил и Методий

4 12., 13.00 ч.,  Регионална библиотека  „П. Павлович” – Зала  „Диоген Вичев”Среща с авторката на детски книги Диана Петрова
                                                     
04 12., 17.00 ч.,  Регионална библиотека  „П. Павлович” – Зала  „Диоген Вичев” „Награждаване” – областен конкурс „Бяло Рождество”

04.12., 17.30 ч.,  Площад „Свобода”    
Около елхата” – тържествено   запалване на  коледните   светлини

05.12., 17.30 ч.,   Община Силистра - фоайе 
Изложба  Никулден“ – рисунки и детско приложно изкуство на Школите по изобразително и приложно изкуство при Обединен  детски  комплекс
  
06.12., 18.00 ч.,   Салона на Община Силистра
 Коледно шоу на Балетна школа „Аксел“ при Обединен  детски  комплекс

07.12., 19.00 ч., Народно читалище „Светлина-1906“- с. Смилец  
Село мое, село родно” – празник на селото -185 години от създаването – тържествен  концерт
  
10 – 21. 12 ., 15.00 ч.,  Дом за стари хора 
Благотворителна акция с музикална програма  за домуващите, инициирана от Ученически съвет на ПМГ Климент Охридски и Ученически парламент- Силистра
  
11.12., 17.00 ч.,  Салона на   Община Силистра 
Музика за всички”  празничен концерт, по случай 55 години Градски духов оркестър, с участието на Център за музика и изкуство Мегатон и Музикална школа Великов към НЧ Дръстър-2012
  
12.12., 16.00 ч., Художествена галерия – I-ви етаж- дясно крило
Коледно- новогодишна изложба на художниците от гр. Силистра

13.12., 17.00 ч.,  Салона на   Община Силистра 
Коледа в Добруджа”  концертна програма на Народно  читалище Доростол -1870

14.12., 14.00 ч., Художествена галерия – Зала 13
Награждаване на десетте най-добри спортисти за 2018 г. на Спортно училище „Дръстър“ – Силистра
  
14.12., 17.00 ч., Ресторант „Данубе“
Награждаване на десетте най-добри спортисти на Силистра за 2018 г

15.12., 10.00 ч.,  Салона на   Община Силистра 
Стани нине, господине  ХХІV-и Фестивал на коледарските групи и кулинарна изложба с добруджански ястия, посветена на Бъдни вечер

18.12., 17.30 ч., Художествена галерия – Зала 13
Коледен концерт на Клуб „Амадеус”

18.12., 18.00 ч.,  Салона на   Община Силистра 
Коледен концерт на Езикова гимназия „Пейо Яворов“

19.12., 14.00 ч.,  Залата на  Общински съвет  Силистра 
Работилничка за деца  Вълшебни сурвачки и коледарски венци” с участието на Обединен детски комплекс Силистра, Народно читалище „Дочо Михайлов-1905” – с. Бабук,   основни училища  в Силистра,  Вокална група към ДФФ „Добруджанче“  на  НЧ „Доростол -1870“  и  Вокална  школа „Мегатон”
  
19.12., 18.00 ч.,  Салона на   Община Силистра 
„Приказки край елхата” – концерт спектакъл на Музикална студия ДО РЕ МИ и Балет Б2 

20.12., 18.00 ч.,  Зрителна зала на Младежки дом
Коледен концерт на Ансамбъл за народни песни и танци Силистра  и  Детска фолклорна формация  Добруджанче“ при Народно читалище „Доростол-1870“

24.12., 20.00 ч. и  25.12., 08.00 ч. 
Ой, Коледо, мой Коледо“пресъздаване на традиционния български обичай  Коледуване” с посещения на мъжки коледарски  групи по домовете с наричане за здраве, берекет и благополучие– битува в селата Калипетрово, Смилец,  Бабук,  Сребърна, Айдемир и Срацимир


01.01. 2019 г.,  00.45 ч., Площад „Свобода  
Новогодишна наздравица - тържествено посрещане на Новата  2019 година! Празнична заря и веселие!

Честита  Новата  2019  година!




В очакване на обновената си зала, нови екипи за БК Доростол



Сто тридесет и два състезателни екипа бяха връчени на специална церемония на деца, трениращи баскетбол в Силистра. Дарителят е фирма „Елика-Елеватор“ ООД Силистра. Екипите са изработени по идеен проект на служители на фирмата дарител. На тази първа по рода си церемония БК Доростол специален гост бе генералният директор на фирмата дарител Йордан Радулов –  „Благодеятел на 2018 г.“ на община Силистра. 


Поздрави и пожелания към младите баскетболисти с вълнение в присъствието на родители и почитатели на този водещ спорт в нашия град поднесоха Калоян Радулов от „Елика-Елеватор“, инж.Тихомир Борачев – зам.-кмет на община Силистра, от името на кмета д-р Юлиян Найденов, и Лъчезар Тодоров – президент на клуба и треньор. 

В Силистра тренират 230 деца от общината на възраст от 1 до 12 клас под ръководството на трима треньори, сред които и две дами, преподавателки в ОДК: Светлана Тодорова – момчета, и Росица Атанасова – момичета. От тях 84 са картотекирани в БФБ и участват в състезания.

Продължава изпълнението на проекта в Зала „Дръстър“, известна повече като манежа", създадена на някогашния конен манеж в Силистра след 1964 г., поради което носи и прозвището си манежа“. Тя помни славни битки под двата коша, както сред най-младите баскетболисти, така и в някогашните „А“ и „Б“-групи, вкл. победи над най-добрите. Тук са гостували кубински елитни спортисти - в края на 60-те години, както и най-добрите ни състезатели през 70-те, 80-те и 90-те години на миналия век. 

В тази зала са ковани победи и на международно ниво - женският ни отбор - бронзов медалист от първенството на страната през 1993 г., в тези години и финалист да купата на страната, игра за Европейска купа Ронкети“. Независимо от недобрите условия, от Силистра тръгна, а за някои от тях и тук завърши, кариерата на баскетболисти като майсторите на спорта Валери Марков и Пенка Бояджиева, които имат заслужено място в „Енциклопедия на Силистренска област“. 

вторник, 27 ноември 2018 г.

Премиера на книгата „Ивелин Димитров и „Полифония“. Песни пред олтара на времето“


В зала „Диоген Вичев“ на Регионална библиотека „Партений Павлович" в Силистра бе проведена дългоочакваната и вълнуваща среща на силистренската публика с радио журналистката Божана Димитрова по повод премиерата на книгата „Ивелин Димитров и „Полифония“. Песни пред олтара на времето“, издадена за 50-ата годишнина от създадената от маестрото Камерна капела „Полифония”, чествана тази година, научаваме от www.libsilistra.bg.
В представянето участва и Мариана Къдрева, съпруга на родения в Силистра славен диригент, композитор и педагог, която е идвала само няколко пъти в крайдунавския град, но сподели пред седенкари, че винаги е таяла уважение към силистренци. Наскоро даже внучката на маестрото е идвала да търси бащината му къща. 
В събитието се включи и Людмила Герова - настоящ диригент на Капелата, заедно с хористите на формацията, от която само две от настоящия състав не са възпитаници на Хор Бодра смяна, респективно и не са ученици на почетния гражданин на Силистра, избран през 1991 по време на тогавашната Временна управа. Предложението беше на социалдемократите в града, а по това време Ивелин Димитров не беше в България и е не присъствал на церемония по връчване на званието, твърди Георги Балушев, председател на Управата.
Пред аудиторията г-жа Къдрева разкри моменти от живота и творческия път на съпруг, чиято жизнен път е в рамките на времевия отрязък: 18 ян. 1931, Силистра – 27 септ. 2008, Италия. Камерна капела „Полифония” е носител на тазгодишната награда „Кристална лира“ в категория „Хорово изкуство“ от Съюза на музикалните и танцовите дейци в България. 
Формацията  бе и сред специалните гости на Международната музикално-сценична среща „Европа на крилете на песента и красотата“ в родния град на маестро Димитров - Силистра, дело на Областна администрация Силистра със средства на Комуникационна стратегия на Република България. Проведен бе и концерт в зала 13 на Художествена галерия, посетен от над 100 души.
Екипът на библиотеката в Силистра представи презентация за живота и музикалните триумфи на именития ни съгражданин. Божана Димитрова сподели вълнението, с което е сътворила книгата, а хористите описаха с любов и преклонение спомените си за своя учител по солфеж и диригент. 
Даниела Недялкова – директор на Библиотеката, пожела на всички „На добър час!” и нови професионални и творчески успехи в музиката, а и в изкуството като цяло, което, според философа Платон, „дава душа на вселената, криле на ума, полет на въображението и живот на всичко.

понеделник, 26 ноември 2018 г.

Поредна достойна изява на Смесен хор "Седянка" в чужбина

Силистренският смесен хор "Седянка" с диригент Лидия Кулева - представител на НЧ "Доростол", участва в Дома на културата в румънския град Чернавода в 37-ия Международен хоров фестивал - един от няколкото в страната, посветен тази година и на 100-годишнината на Република Румъния. 

В програмата: светски концерт и програма с религиозни песни в православен храм "Св. св. Константин и Елена". Участваха хорове от Букурещ, вкл. професионалната формация "Прелидиу", чийто дългогодишен диригент Войку Еначеску  е председател на хоровия съюз на северната ни съседка, който, както твърдят домакините, разпределял всяка година специална субсидия за хоровите колективи от страната. 

За пореден път прави впечатление, че хоровете от страната домакин изпълняват репертоар изключително с произведения от румънски композитори - предимно съвременни, дори и в религиозната част. Вероятно заради предстоящия юбилей на държавата тази година немалко бяха и патриотичните песни, възхваляващи родината, нейната красота, единност и т.н.



За разлика от България, където най-често читалищата дават част от субсидията си за хорови формации, а обикновено самите хористи покриват разходи по издръжка и пътувания. Смесен хор "Седянка" бе участник в края на миналата седмица в Международната музикално-сценична среща "Силистра на крилете на песента и красотата", организирана от Областна администрация Силистра със средства от работната програма на Комуникационната стратегия на България. Проявата бе посветена на няколко повода, сред които - 120 години на Музикално дружество "Гайда" - първо по рода си в крайдунавския град, и 110 години Силистренско музикално дружество "Седянка".

Още: от Фокшани, Браила, Бузъу, Кълъраш, Чернавода, Тополовени, Орадя, Алба, както и от Констанца, откъдето от епархия Томис е забележителният Мъжки ортодоксален хор "Армония" - негови представители в камерен вид са гостували в Силистра преди десетина години на един от съборите на хоровете от крайдунавските страни.

Силистренци, които осигуриха пътуването си със собствени средства, се представиха предимно с песни на български и руски композитори, включително и с две от новите си произведения - "Коледна песен" на Добри Христов, и "Богородице дево, радвай се" на Сергей Рахманинов, които ще изпълнят и през м. декември на Фестивал на коледната и новогодишната песен в град Хасково. Хористите поздравиха домакините от името на община Силистра и на НЧ "Доростол" във връзка с предстоящия на 1 декември национален празник на северната ни съседка.

В Силистра двучасова музикално-сценична среща с песни, танци и ревю


В салона на община Силистра бе проведена първа по рода си Международна музикално-сценична среща „Европа на крилете на песента и красотата – Силистра 2018“, която бе изпълнение на тазгодишната работна програма на Комуникационна стратегия на Република България за Европейския съюз. 


Според предварителните изисквания в проекта Областна администрация Силистра бе заложила дейности на базата на предварителни разговори с представители на община Силистра – дирекция „Хуманитарни дейности“ (основен партньор), НЧ „Доростол 1870“ с председател Маргарита Любомирова, (Смесен хор „Седянка“ Силистра с диригент Лидия Кулева, ВГ „Ретро“ и ВГ „Интер“ с р-л Никола Касабов, Балет „Лиденс“ с р-л Лидия Маркарян), НЧ „Зора“ – село Брадвари със секретар Мюзеян Джафер, НЧ „Дръстър“ (Балет Б2 с р-л Боряна Кьосева).

ТК „Импресия“ с р-л Наташа Кунева, Ансамбъл Добруджа“ с р-л Димитър Джамбазов, Областен информационен център Силистра с управител Ани Караджова, Център за музика и изкуства „Мегатон“ с р-ли Миглена и Илия Илиеви, Музикално студио „ДО РЕ МИ“ с р-л Бонка Скорчелиева, инструментален дует „Дуросторум“ (Стоян Дечев – акордеон, Григор Шопов – мандолина“); гости: от Румъния – община Баняса (народен певец – Нику Забун) и кметът на общината, от София – Камерна формация „Полифония“ с диригент Людмила Герова, чиито представители участваха в програмата.

 
Заместник-областният управител Илиян Великов откри проявата и пожела успех на участниците, поздравявайки с 50-ата годишнина и гостите от КК "Полифония", които предния ден проведоха самостоятелен концерт, както и дружеска среща със седенкари. Поздравителни адреси от кмета на община Силистра д-р Юлиян Найденов и от настоятелството на НЧ „Доростол“ с председател Маргарита Любомирова. 

сряда, 21 ноември 2018 г.

Посвещаваме музикално-сценична среща на дейци на музиката от Силистра


На 23 ноември от 17,30 ч. в салона на община Силистра ще бъде проведена Международна музикално-сценична среща „Европа на крилете на песента и красотата“, дело на Областна администрация Силистра в изпълнение на Комуникационна стратегия на Република България. Специален Паметен лист припомня делото на десетки силистренци, отдали таланта си на музиката в Крайдунавска Добруджа. Като цяло срещата е посветена на културното многообразие на Стария континент, защото е част от инициатива през 2018 г. в това отношение, вкл. и за приноса на България за европейските ценности. Но в частност е насочена към отбелязване на няколко годишнини, две от които на някогашни музикални дружества в Силистра: „Гайда“ (120 г.) и „Седянка“ (110 г.).


Както и на годишнини от кончините на двама известни в музикалните среди силистренци – на маестро Ивелин Димитров – диригент, създател на Камерна капела „Полифония“, от чието създаване се навършиха 50 г., и на композитора Хетко Николов, чиито песни в годините назад са били в репертоара на най-популярните български певци.

По повод годишнините, свързани с маестро Димитров, на 23 ноември от 16.30 часа зала „Диоген Вичев“ на Регионална библиотека „Партений Павлович”  Силистра, ще бъде представена книгата за Ивелин Димитров и Камерна капела „Полифония” – „Песни пред олтара на времето”.

За себе си Ивелин Димитров е казвал (по АРТ Силистра, Фейсбук, Божана Димитрова): „Роден съм в Силистра и родният ми край ми даде всичко – моята битност на музикант и композитор реално бе създадена в средата на семейството ми и на будната общност на града, която твореше духовния живот на силистренци. Училището, читалището и далеч не на последно място Музикално дружество „Седянка” формираха у мен чертите на търсещия и любопитен човек. Силистра беше праначалото на моята творческа потенция – тая витална среда, която укрепи крехките кълнове в ранните часове на моя живот и им показа посоката.

Наградите и отличията (и международните, и националните) дойдоха като една успоредица в музикалното ми поприще. Не съм ги дирил, но след като ги получих, изпитвам естественото удовлетворение от признанието, което символизират. Същественото в моя живот е радостта от сполучената партитура, от споделените с моята публика вълнение и порив, и особено обичта, която ни свързва – мене и моите сътруднички от „Полифония”.

Ивелин Димитров е завършил Държавна музикална академия през 1952 г. Особено силно влияние върху творчеството на младия музикант оказва учителят му по композиция Марин Големинов. Веднага след завършване на Консерваторията Ивелин Димитров ще се посвети с любов и отдаденост на работата с деца, на музикалното образование. Първо преподава солфеж, хармония и народна музика в Софийското музикално училище. Малко по-късно в мисия се превръща работата му в детско-юношеската школа „Бодра смяна”.

В онези силни творчески години се ражда и „Полифония”, на която Ивелин посвещава четири десетилетия. Новороденият през 1968 г. състав е подготвил едва четири песни (ренесансови мадригали), които са почти непознати у нас и са заявка за нов стил, звук и поглед към хоровата партитура. Участват в анонимния конкурс на радио София „Родината пее” и печелят първа награда. Журито е изненадано, когато става ясно, че това е и току-що проходил камерен състав. Само след година идва и първото международно отличие – първа награда, отново от радиоконкурс „Нека пеят народите” – най-престижното хорово състезание в Европа, този път на БиБиСи. Специален представител на британското радио идва в София да връчи „Преходната златна купа” на Камерната капела. Следват концерти, пътувания в Полша, Унгария, Румъния, Италия, Русия, Монголия, Белгия, Чехия, Германия, Испания.

Други отличия през годините: Кристална лира на Съюза на музикалните и танцови дейци в България (заедно с „Полифония”) и „Златен плакет“ на Българския хоров съюз, три ордена „Св. св. Кирил и Методий”, Златен орден на труда, Почетен диплом на Комитета за култура, звание „Заслужил артист”, Почетна значка на Министерството на просветата, Почетен гражданин на Силистра от 1991 г. по решение на тогавашната Временна управа.

Съдбата ще пожелае и последното му пътуване с „Полифония”, през септември 2008 година, да бъде отново в Италия, за участие в международен хоров фестивал. Вечерта, за лека нощ Ивелин ще каже на своите хористки: „Щастлив съм, че сме заедно, че отново сме тук, в Италия, където най-добре се приема нашето изкуство.” И повече няма да се събуди. Почива в съня си, както почиват целунатите от Бога!

Най-известният силистренски естраден композитор Хетко Николов е роден през 1941 година в Силистра и умира през 1988 г., научаваме от очерк за него, написан от силистренката Иванка Христова и публикуван в една от книгите й видни силистренци –творци. На тригодишна възраст се разболява от болестта мускулна дистрофия, а  на 20 години пада, като чупи и двата си крака – шест месеца е в гипс и на лечение във Виена. Болните от мускулна дистрофия живеят кратко, но той успява да намотае кълбото на живота си до 47-годишна възраст. За капак на всичко се разболява от рак на стомаха и умира.

Горд самотник! Голям естет! Нестандартен творец! Страхотно чувство за хумор е носил у себе си, което е впечатлявало околните. Композитор. За разлика от другите силистренски музиканти, той единствен се занимава с композиторска дейност. Прикован в инвалидна количка, сам изучава теория на музиката с помощта на композитора Йосиф Цанков, който забелязва и оценява таланта му през 1964 година. Съществена и полезна е подкрепата на друг изтъкнат наш музикант – Асен Карастоянов. Автор е на театрална музика, песни  (детски и естрадни), участва в песенните фестивали „Златния Орфей” и „Ален мак”. 

Издал е три авторски плочи с отпечатки в нотни свитъци на над 50 песни. Сред тях са „Венера” и „Любов” , изпълнявани от примата на българската естрада Лили Иванова. Значителната част от песните му са по стихове на Дамян Дамянов, с когото е в творчески дружба, работи по текстове и на Павел Матев, Владимир Башев, Христо Фотев. Лауреат е на два ордена „ Св. св. Кирил и Методий”.