
Обективно установяване на наличието на надделяващ обществен интерес. Според общинската администрация наличие на обществен интерес следва да се установява само когато лицето, което се позовава на него, действа от името на представителна група от обществото. Този аргумент е в очевидно противоречие със Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ) и е напълно неоснователен. Върховният Административен Съд намира че „характеристиките на търсещия обществена информация са ирелевантни за съществуването на такъв интерес”. Такъв винаги е налице когато разкриването на информацията цели: - разкриване на корупция и на злоупотреба с власт; - повишаване на прозрачността и отчетността на задължените де предоставят информация субекти. Съдът изрично подчертава, че надделяващ обществен интерес може да се установи и когато информацията се търси само от едно физическо лице.
Тежест на доказване на надделяващ обществен интерес. ВАС за пореден път тълкува тежестта на доказване на наличието на надделяващ обществен интерес. ЗДОИ предвижда презумпция за съществуването на надделяващ обществен интерес от предоставяне на информация, свързана със „страните, подизпълнителите, предмета, цената, правата и задълженията, условията, сроковете, санкциите, определени в договори, по които една от страните е задължен по ЗДОИ субект” (§ 1, т. 5, буква е отДопълнителните разпоредби към ЗДОИ). Според общинската администрация заявителят би следвало да докаже наличието на обществен интерес, който взима превес над защитата на търговската тайна. Съдът подчертава че „това тълкуване противоречи изцяло на логиката на закона и смисъла и съдържанието на употребените там термини. Думата „презумпция“ означава предварително приемане на нещо за вярно до доказване на обратното. По тази причина позоваващият се на този текст не е длъжен да доказва съществуването на надделяващ обществен интерес. Онзи, който твърди обратното, е длъжен да го докаже, което в случая не е направено.”
Обхват на търговската тайна . Измененията на ЗДОИ от 2008 г. въведоха стеснително тълкуване на ограничението „търговска тайна”. Законът изрично предвижда, че цената на договора не представлява търговска тайна. А дори и исканата информацията да представлява търговска тайна, тя следва да се предостави при наличието на надделяващ обществен интерес, защото „законодателят е преценил, че прикриването на обществена информация при наличие на надделяващ обществен интерес ще доведе до по-големи вреди, поради което е дал приоритет на изискването за нейното разкриване и предоставяне пред евентуалното проявление на нелоялна конкуренция.”
25.06.2012 г.
Тереза Алексова
Няма коментари:
Публикуване на коментар