понеделник, 8 юни 2015 г.

В българската част на река Дунав има 670 туристически атракции


През последните години "Огненият Дунав"
при Тутракан е една от атракциите, привличащи
много туристи
http://utroruse.com/
Дунавският регион привлича над 120 млн. туристи годишно. Това каза генералният секретар на Световната организация по туризъм (СОТ) към ООН Талеб Рифай, предаде репортер на БГНЕС. Според Рифай, с малки усилия и подобряване на туристическия продукт, това число може да се увеличи няколкократно. „Което е по-важно, вие може да дадете международен пример за развитието на отговорния туризъм“, каза той. Рифай е сред специалните гости на провелата се в София среща „Устойчив туризъм чрез сътрудничество с европейски фондове и инвестиции“ на страните от Дунавския регион.
„Очаквам минимум 5% ръст за тази година на базата на статистиката до момента“, така българският министър на туризма Николина Ангелкова отговори на въпрос какъв ръст на туристи се очаква за региона. Тя посочи, че това, което прави впечатление е активността на китайците, които пътуват. „Само за миналата година има 179 млн. китайци, които са пътували, което на фона на гражданите, които Китай има, е около 10%", допълни тя.
При отриването на форума Ангелкова посочи, че река Дунав не е просто географско понятие, тя е символ на принадлежността ни към европейския континент и основа за задълбочаване на сътрудничеството и подобряване на контактите, които имаме. „Туризмът е основен стълб на страните от дунавския регион“, каза Ангелкова и добави, че статистиката показва, че за изминалата година те са посетени от повече от 120 млн. туристи.
Трябва да се научим да се възползваме максимално от културните и природните си дадености и да превърнем туризма в национален и европейски приоритет. Основа за всичко това може да бъде именно Дунавската стратегия и в този смисъл има няколко добри примера. Николина Ангелкова говори за перспективите за развитие на съвместни проекти и със съседните ни страни и на основата на публично – частното партньорство.
„Регионът има огромен потенциал за развитие на туризма на основата на общата ни история и разнообразните традиции, култура и изкуства, а така също и на забележителното природно наследство. Само на територията на България има около 4 000 туристически атракции, като над 670 от тях са съсредоточени в региона на река Дунав. У нас са открити и проучени над 600 минерални водоизточника. На практика в нашата страна могат да се развиват всички видове туризъм", каза тя.
Министърът на туризма допълни още, че страната ни притежава над 40 000 културни паметника, което ни нарежда сред трите най-богати държави в Европа по брой открити исторически обекти и артефакти. Днес туризмът формира около 12% от БВП на България, а заетите в сектора са над 360 000 души, припомни тя, и посочи, че само за миналата година страната ни е посетена от над 7 млн. чуждестранни туристи.

Вицепремиерът Томислав Дончев на форума каза, че грешка ще бъде, ако разглеждаме туризма само и единствено като бизнес, само и единствено като част от икономиката. „Това би ни обрекло на едно късогледо, лишено от стратегическа визия отношение към този отрасъл, защото туризмът безспорно е бизнес и в същото време индустрия. Това е мобилност, това е култура, това е качество на живот“, каза той.  

Няма коментари:

Публикуване на коментар