
При откриването на експозицията - една от най-мащабните, гостували в Силистра през последните години директорът на ХГ Стара Загора, от чийто фонд са творбите (част от тях са от Казанлък), директорът на Художествена галерия Стара Загора Марин Добрев, който е доктор по изкуствоведство, сподели: "С творчеството на Никола Кожухаров българската история откри илюстратора на най-важните събития в оформянето и развитието на нашата нация. Заедно с Димитър Гюдженов те преминаха през 13-те века с убеждението, че оставят галерия от образи и композиции, чрез които българинът ще формира по-видима представа за своето далечно или по-близко минало (бел. Версинаж - неведнъж техни картини от българската история са намирали място в учебниците по история).
Никола Кожухаров е роден на 11 януари 1892 г. в Казанлък, но е израсъл в Стара Загора. Умира през 1971 г. Баща му е дългогодишен гимназиален директор и една от основните фигури при учредяване на Археологическо дружество “Августа Траяна“. През 1910 год. Кожухаров завършва Старозагорската гимназия и през есента е приет в Художественото индустриално училище в София. Учи живопис в ателиетата на професорите Иван Мърквичка и Цено Тодоров. Една година по-късно, през м. август, реди свои творби в салона на старозагорската девическа гимназия заедно с Гюдженов и Васил Маринов.
През 1914 г. печели конкурс на Театрално дружество “Театър“ в Стара Загора и реализирана завеса, изгоряла през 1991 г. при пожар в Операта. С Димитър Гюдженов заминават за Франция, където специализират в Парижката академия за изящни изкуства при проф. Фернан Кормон. След завръщането си в България Кожухаров постъпва в дружество “Съвременно изкуство“. По време на Първата световна война изпълнява функциите на военен художник. Както и по-голямата част от мобилизираните си колеги, той възприема събитията откъм човешко-артистичната им страна.
Още през 1916 г. негови картини, заедно с творби на още 24 български художника, са включени в голяма изложба в Берлин. През 1917 г. заедно с Гюдженов проектират и изпълняват декорите за театралните постановки “Борислав“ и “Към пропаст“ по Иван Вазов в Старозагорския театър. Скоро става ясно,че го привличат събитията с по-легендарна окраска, тези, които в историята на България възбуждат усещането за достойнството на българския дух, за героиката. Движението за родно изкуство задълбочава тези пристрастия. Отношението му към митовете, фолклора и мистичността на обредите от една страна и подкупващият въображението символизъм от друга го обсебват през цялото следващо десетилетие.



За изключителните му заслуги към българската култура през 1962 г. е удостоен с орден “Кирил и Методий” I-ва степен. От 1962 до 1967 г. Никола Кожухаров завежда катедра “Рисуване“ към Великотърновския университет. През 1965 г. представя голямата си изложба в София, съвместно с Невена Кожухарова. За периода 1928 – 1969 г. стенописва 27 църкви в страната. През 1959 д. създава част от стенописите на катедралната църква “Св. Димитър“ в Стара Загора.
Творчеството на Кожухаров е показвано на множество международни изложби в Берлин, Париж, Рим, Виена, Стокхолм, Прага, Фиуме, Ню Йорк и т.н. Негови произведения се намират в президентство на Република България, Министерски съвет, Министерство на образованието, Министерство на външните работи, Военно-исторически музей, НХГ, СГХГ, галериите в страната, както и в редица частни колекции у нас и по света.
Няма коментари:
Публикуване на коментар