четвъртък, 5 февруари 2015 г.

Учителка от Силистра извеза истинска поетична алфатарска шевица


         Напоследък все по-често творците у нас се пресещат, че чрез поезията могат да възстановят за пред публиката съхранен спомен от детството или младостта. И чрез него да покажат своето светоусещане и чувството си за принадлежност и приемственост. С надеждата, че ще го предадат и на други хора, включително и от своето поколение, за да го развият пред света.
         Това е впечатлението, което остави у мен представянето на книгата „Завръщане в Алфатар“ на учителката Мариана Стоянова, осъществено в зала „Диоген“ на Регионална библиотека „Партений Павлович“, предоставена любезно от нейния директор Даниела Недялкова. За настроението допринесоха изпълненията на ВГ „Мегатон“ с участието на Меги Илиева, както и рецитациите на Иван Колев, председател на Литературно сдружение „Реката и приятели“, инициатор на проявата. Тя бе подкрепена от община Силистра – дирекция „Хуманитарни дейности“, а поздрав бе представен и от областния управител Стоян Бонев. С красиви, но заслужени думи към авторката се обърна Цветана Игнатова – началник на отдел „ Култура“. Поздравителен адрес бе прочетен и от името на кмета на общината д-р Юлиян Найденов.
         С богата си на внушения малка книга авторката догонва мечтата си да реализира продължение на предишната си творба („И още нещо“), стана ясно още в първите минути на тържеството на духа по сценарий и с личното участие на учителката Ваня Игнатова, колежка на поетесата. Нейната поетична изява тя сравни с Одисей, върнал се при своята Пенелопа и с притчата за блудния син, който, нали знаете, за него  пътят назад е…
Всъщност,  темата за блудния син „…обикновено се отнася за човек, който нарушава традициите, отхвърля дълг, задължения, бащини повели и напуска дома в търсене на нови, силни преживявания. Нарицателно е за бунт, неблагоразумие, неблагодарност и аморалност, но също така за осъзнаване, покаяние, завръщане.“ (http://www.pravoslavie.bg).  В този смисъл книгата на Стоянова, изпълнена като обет, даден пред себе си, е едновременно за обичта и за прошката, но и за така необходимия ни благослов.
         Кога Стоянова пише стиховете си: „В едни късни часове, когато човек е насаме със себе си, необременен от делнични грижи, преди да попадне в обятията на бога на сънищата“ (б.а.-а нали знаем – сънищата са послания на боговете). Това заяви авторката пред аудиторията, включваща и близки хора – дъщери и внуци, братовчеди, един съученик – проф. Георги Атанасов, и приятел от детинство. Достатъчно основание да бъде казано: „Родословното дърво – това е нашето начало“.
         Фрази от изказванията, които си струва да бъдат запомнени: „Има нещо в Алфатар, което оставя следи…“; „Това е светъл свят, в който мога да се приютя…“; „Алфатар е имал заместник-министър преди 100 години – Георги Гагов, който на вратата на гардероба в кабинета си си е държал забити цървули, за да не забравя откъде е тръгнал…“; „Книгата е наръчник за живота…, тя е нежен и интелектуален подарък…, истинска поетична алфатарска шевица“.

Стиховете на Мариана Стоянова са малък празник, сливащ във времето и пространството спомени, задаващи неочаквани въпроси и създаващи условия за спонтанен виртуален словесен диалог. За да остане резултатът – поука, мъдрост и въпрос, с каквито може да ни дари само една „малка библия, в която има много истини“.

Няма коментари:

Публикуване на коментар