Кога са били най-жестоките зими за последните 2000 години? 299 г., 401, 410, 441, 473, 558, 608, 739, 753 - замръзва Босфорът, 755, 763, 801, 880, 928, 1011 - лед имало и в Египет, 1210, 1232, 1419, 1621, 1755, 1788, 1802, 1823, 1849, 1851, 1862, 1929 г. Това съобщава в един свой материал наскоро в. „Посредник” – Плевен - www.posredniknews.com. И разказва няколко покъртителни истории, свързани със зими в наши времена. Тази история припомнихме преди 4 години, на 21 януари 2008-а. Но екстремните зими се повтарят. И което е по-тревожно, зачестяват. И което е по-страшно - носят бедствия. И смърт. Готови ли сме за нова ледникова епоха? Знаем ли как да действаме при опасност? Вземаме ли поука от собственото си минало, от грешки, които сме можели да избегнем? Не се наемаме да даваме отговори, нито рецепти. Само припомняме. Това вече е било. В текста по-долу единствената промяна са допълнените нови отрицателни рекорди. Всеки път, когато климатичните условия в България излязат от рамките на нормалното, се чува познатия израз: “Не сме виждали такова чудо!” или “Даже старите хора не помнят да е падал толкова сняг/такъв порой/да е имало такава суша...”. Истината е, че е в природата на човека да забравя подобни преживелици и всеки път да смята, че случващото се в момента е най-най-лошото. Но историята говори друго. На 5 януари 2008 г. в Дунавската равнина бяха регистрирани температурни рекорди за студено време. В няколко града измериха най-ниските температури на въздуха от началото на синоптичните наблюдения. Най-студеният рекорд е отчетен в Севлиево - минус 31.6 градуса. В Кнежа термометърът показа минус 27 градуса, при предишен абсолютен минимум през 1993 г. от минус 26.5 градуса. Крайбрежният лед по Дунава на места е с дължина 60-70 метра. 1 февруари 2012 г.: Измерените тази сутрин в Кнежа минус 29.4 градуса подобряват рекорда от 1929 г., когато са измерени минус 26.5 градуса.
9 февруари 2012 г. В Кнежа са измерени минус 28 градуса, в Плевен - минус 20.4. Дунав замръзна при Силистра. На 16 февруари Агенцията за поддържане и проучване на реката съобщи за 100% лед между 450 и 375 километър. Било ли е някога по-студено? Зимата на 20-и век - така наричат най-лютата зима през миналото столетие, тази през 1954 година. Тогава три пъти районът на Черно море от Евксиноград до Галата се задръствал от лед. През март на същата 1954-та ледът във Варненския залив бил толкова плътен, че човек можел да се движи в него на 50-100 метра навътре в морето. Регистрирано е и най-продължителното замръзване на река Дунав, траяло цели 74 дни. Не намерихме сведения точно за тази година, но се говори, че когато това се случвало в миналото, българи и румънци впрягали шейните или пеша по леда си ходели на гости едни на други. Прегладнели вълци от Карпатите преминавали у нас и нападали кошарите с овце. През февруари 1954-та снежна покривка имало през всички дни на месеца, в добавка със силни ветрове и ниски температури. Общо за зимата дните със сняг били повече от 50. Именно през тази сурова зима 6 войници и 1 офицер намират смъртта си край с. Жернов.
Военни загиват от лавина в Никополско през зимата на 1954 година. Военни от мотострелковия полк в Никопол загиват от студ на 13 срещу 14 февруари 1954 г. на път от зимния лагер край Въбел към поделението си. Инцидентът става край с. Жернов. Случката ни разказа от о.з. майор Кирил Стерков, родом от Въбел. Той същия ден е пътувал за казармата в Стара Загора, но като се завръща, случаят му е разказан от очевидци. Зимата е толкова тежка, че старши лейтенант тогава Стерков не може да се добере до Плевен, за да хване влака за Стара Загора, където е разпределен. Тогава той се намира в отпуска във Въбел, но заминава за Мечка, откъдето е жена му. Нещастен инцидент, при който пострадва окото на местната учителка, му дава шанс да се добере някак си във виелицата до Плевен,защото преподавателката спешно се нуждае от лекарска помощ. Старши лейтенант Стерков вече се е обадил от Въбел на командира си, че не може да се прибере навреме заради тежките зимни условия. От ТКЗС-то в Мечка дават шейна с два яки коня, с които учителката да стигне до Плевен и Стерков тръгва с нея. “Това беше единственият начин да минем през виелицата - с шейна. Долината не бе тогава толкова натрупана и пробихме път над Върбица. Конете бяха яки, но се уморяваха постоянно и се налагаше да ги сменяме, единият теглеше, а другият вървеше зад шейната. Успяхме някак си да стигнем и аз все пак се качих на влака за Стара Загора. Същата нощ се е случил и инцидентът край Въбел, за който после ми разказаха”, обяснява случая със загиналите военни сега, 54 години по-късно, о.з. майорът. През 1954 г. зимата е сурова, с много сняг, а през февруари постоянно има виелици.
“Бурята трая от 14 до 17 февруари и бе страшна”, спомня си Стерков и добавя, че температурата е била около минус 17 градуса, комбинирана с леден вятър. Войници от Никополското мотострелково поделение са на зимен лагер край Въбел в местността Сенокос. Тя е на 3 км от Въбел и на 10 км от Никопол. Тогава е въведена заповед да се състои по 15 дена военен лагер през зимата. На войниците в лагера край Въбел трябва да се докара храна от поделението в Никопол. Заместникът по снабдяването на казармата лейтенант Вълков (сега о.з. полк. Вълков, секретар на Общинската организация на Съюза на военните от запаса) казва, че трябва се мине през Драгаш войвода по баричката долу в ниското, за да се избегнат навяванията. Самият зимен лагер е на хубаво място, ниско, ветровете не духат силно, обяснява Стерков, докато горе на високото край Въбел времето било ужасно. Старши лейтенант Караколев заедно с още 6 войници тръгват да занесат храна на лагеруващите, минават отдолу през Драгаш войвода и занасят храната през долината, оттам през деня все още било проходимо. Следобед обаче тръгват да си ходят обратно, защото вечерта трябва да са в казармата, а и старши лейтенантът научава по радиостанцията в зимния лагер, че му се е родило първо дете, момче, на 12 февруари. “Дали заради раждането или заради друго, към 3-4 следобед тръгват обратно, а през февруари към 5-6 часа вече става тъмно”, казва Стерков. Те стигат до Въбел и сядат в кръчмата, за да си починат и да пият по един чай. Навън времето вече е ужасно, а те са вървели в голям сняг. Хората от Въбел предлагат на Караколев и спътниците му да ги разквартируват из селото по къщите, защото 7 км в този сняг няма как да се изминат. Военните обаче отказват и тръгват, за да стигнат до 22 часа за вечерната проверка. Пътят от Въбел за Никопол е широк, но има големи преспи и навявания. Те тръгват, когато вече е тъмно. “Ако е било денем, щяха да се ориентират по лозята и колибите, но вечер не се вижда нищо и те в преспите загубват пътя. Тръгват в грешна посока към 19 часа. Предварително са решили да вървят по високото, нищо, че има навявания, защото е по-пряко. Отклоняват се обаче вляво и попадат край Жернов, което село е въздушно на 2 км на запад от Въбел. Военните са изминали вече около половината път и попадат в местността Кирпи баба.
“Оттам е трябвало по равното, Чалана дето му викат, и направо по високото - в казармата. Те обаче губят пътя и както вървят по високото, пропадат в преспите от единия баир, по който се движат. Там загиват, измръзнали в тъмнината и снега. Местните хора от Жернов разправят, че ги затрупва лавина от баира. Старши лейтенант Караколев така и не вижда никога новородения си син, който е кръстен на него - Христо”. “Просто потъват в снега и в тъмнината няма как да се спасят - такава ужасна зима беше, а Караколев беше чудесен атлет и пак не можа да се справи”, спомня си за случая и за зимата на 1954 г. и о.з. полк. Тонев. “Там е овраг, Караколев и войниците попадат в струпване на сняг и загиват. Падат в дъното от баира”, заключава Стерков. От казармата тръгва спасителна група да ги търси, водена тогава от един капитан, на който Стерков не може да си спомни името, но казва, че е бил зам.-командир по политическата част на полка. Те стигат чак на сутринта. На капитана му измръзват краката в спасителната мисия и впоследствие му режат пръстите. Спасителите също закъсват. От Никопол тръгва и трета група - със ски, която да търси другите две. В нея е участвал и о.з. полк. Вълко Вълков, чийто разказ за нещастния инцидент ще публикуваме в следващ брой. “15 или 20 години след инцидента Жернов със свои майстори построява там чешма, а на чешмата са имената на хората, загинали край селото. Мисля, че и поделението има инициатива да се напишат имената на загиналите. Тогава присъстваха съпругите им”, спомня си Стерков, който като партиен секретар в Никопол е бил на откриването.
В спасителните операции по изваждането на пропадналите военни се включват и хора от Жернов, от които двама също загиват в лавината. Това са Петър Ников и Георги Първанов, участници в спасяването. Информацията взехме от кмета на Жернов, Людмил Стоянов, който е издирил данни и за вдовицата на старши лейтенант Караколев и сина им Христо, живеещи в Плевен. По негови данни тогава загиват 6-7 войници заедно с Караколев. Имената наистина са изписани на плоча край чешма, но чешмата сега е занемарена, почти не се вижда от бурени и храсти. Плочата се откъртила и паднала, бившата кметица я прибрала да не се загуби. Кметът си спомня, че на плочата имало петолъчка и са изписани имената на всички загинали. За същата буря разказва и о.з. полк. Тонев, който тогава е лейтенант и е на учение с войниците от Школата за младши командири в местността Мъртвата долина край Плевен, а казармата им е в сградата на сегашния Исторически музей. “Развихри се страшна виелица. Свършихме занятието, но не можем да се приберем. Затрупа ни снегът, пред очите ни на метър не се вижда нищо. Това бяха практически занятия във вятър и сняг. Не можем да пробием да се приберем. Аз застанах най-отпред, подредих войниците в колона по един, завързахме се с коланите един за друг, за да не загубим някого и така вървяхме 3 км 2 часа във виелицата. Командването на поделението беше много разтревожено и вече бяха вдигали на крак хора да ни търсят. Те вече бяха разбрали за случая в Никополско предния ден и всички занятия бяха прекратени, като бе разпоредено войниците да се прибират веднага в казармите. Командването ни чакаше. Голяма трагедия бе тогава”, спомня си Тонев и добавя, че с Караколев са били колеги и са участвали заедно в учение край Орешака. По думите му Караколев е бил изключително силен човек, физкултурник. “Жена му Елена живееше във военните блокове край болницата, не знам дали още е там, тя е от Никопол, а той бе от Севлиевско”, спомня си Тонев. След този случай в Плевенско се прекратяват всички занятия и зимни лагери. Същата зима имало заповед Школата за младши сержанти в Плевен да отиде на зимен лагер край Орешака. Генерал Греков, началник на Генералния щаб тогава, разпоредява зимните лагери през 54-та да са в колиби от лед - иглу, в което са били принудени да живеят войниците, “за да се споделя съветския опит при полеви зимни условия”. Само за два-три дни повечето войници се разболяват и Греков е принуден да издаде заповед да се направят землянки и да се напуснат ледените палатки. След случая във Въбел зимните лагери не се отменят, но излиза заповед за по-добро устройване на офицерите и войниците, за да се избегнат такива инциденти, спомня си Тонев. (Момчил ЦВЕТКОВ)
Николай Белов: “Като председател на тогавашното ТКЗС участвах в спасяването на войниците, които лавина затрупа край Жернов през 1954 година - твърди 80-годишният Николай Белов, когото кметският наместник Людмил Стоянов откри специално по молба на “Посредник”. - Тогава загинаха 5-ма редници и старши лейтенант Караколев, а друг старши лейтенант - Вазиев от с. Къкрина, Ловешко, оцеля. Аз и още няколко мои съселяни, участвахме в спасителната акция, като аз извозих до селото всички войници. За жалост, тогава и двама цивилни загинаха от същата тази лавина. Камионът на войниците се беше заблудил по пътя и попаднал в дере източно от Жернов. Тогава върху него се стоварва лавина от близката скала. Откриването на мъртвите обаче стана на другия ден, когато от Никопол дойдоха войници от понтонната дружина. През 60-те години по идея на командира на никополското поделение майор Пешев беше издигнат паметник на загиналите. Това е чешма с мраморна плоча. Строителството на паметника беше дело на майстори от селото, а парите отпусна Министерството на отбраната”, твърди г-н Белов.
Записа:Иван КРЪСТЕВ
Няма коментари:
Публикуване на коментар