Затова и никак не е вярно, че „няма по-скучно от стар прочетен вестник“. Защото дори и след няколко години пропусната статия в нечие издание може да се окаже интересна, тъй като поднася по свой начин на читателя нещо непреходно и вълнуващо. А дали е вярно – всеки сам си „преценя“, казано на модерен жаргон.
Прочели ли сте написаното
за българина Александър Александров – „истинският
Индиана Джоунс“, според вестник „Уикенд“ от 25 ноември – 1 декември 2017 г. Впрочем
филмите за кино героя – безстрашен и славен археолог от миналия век, постоянно
се въртят по различни телевизии. Според автора на статията, „Българският
разузнавач написва идеята за сценария, за да спечели пари за операция“. И
въпросният шпионин се оказва от силистренското село Попина, където е роден
през 1932 г., а умира на 66-годишна възраст през 1998 г., т.е. преди 45 години.
Разбира се, в разработката на Силвия Драгомирова акцентите са върху дейността на топ агента, чиито пътища се кръстосват фатално с някогашната „Държавна сигурност“ във връзка с разкрития по високите етажи на властта. Пиперлив момент е, че Александров е имал среща в град Александрия с митичния Никола Гешев, той пък герой от царско време (български полицай от периода между двете световни войни, който в периода 1941-1944 г. е началник на отделение „А“ на Обществена безопасност в Дирекция на полицията, отговорно за борбата срещу нелегалната по това време Българска комунистическа партия). За него се говореше, че не е бил убит малко преди 9.09.1944 г., а е доживял следдеветосептеврийския период, бидейки в Египет.
Любопитна подробност е, че попинецът родом е изучавал огромните статуи от камък на Великденскитке острови и се е опитал да разчете писмеността „ронгоронго“ (открита през XIX век система от глифове, изглеждаща като писмени знаци или като прото-писмо). Животът му на разузнавач го е срещнал, според статията, и с друга легенда – Ким Филби (един от ръководителите на британското разузнаване, комунист, агент на съветското разузнаване от 1933 г.), на когото е помогнал да се спаси, бягайки в Москва. Научаваме също, че е изкарал обучения в най-различни школи, включително в СМЕРШ (общото название на няколко независими контраразузнавателни организации в Съветския съюз през Втората световна война).
За добруджанското чедо се
твърди, че няма запазена снимка, но по негов адрес се заявява в личностен план,
че „Знае тънкостите на шифроването, проявява наблюдателност; мисълта му е бърза
и владее светски обноски, все едно не е расъл на село, а в заможно градско
семейство. И най-важното: притежава всеотдайност и жертвоготовност“.
Няма коментари:
Публикуване на коментар