Фейсбук профил Denis Hakarar: Описание на Силистренската крепост от Евлия Челеби
Евлия Челеби е османски пътешественик, поет и историк, пропътувал земите на Османската империя за около 40 години преди няколко века. Пътеписите му са от особено значение за балканската и българската историография, тъй като са безценен източник за хората, начина им на живот, градовете и тяхната уредба.
Тя е една здрава крепост във вид на лък, намира се на дунавския бряг и е направена от изсечени камъни. Като се сравни с лък, връвта се намира на дунавското крайбрежие, а пък на двете краища има здрави кули, обърнати към Дунава. Единът край се намира вътре в Дунава, дето е водното течение. На това място върху големи гемии има около 70-80 брашнени воденици, които са чудни и заслужават да се видят. Ако е рекъл Господ, ще ги опиша, когато им дойде редът.
Откъм сушата крепостта може да се сравни с облата част на лъка. Направена е от твърди и големи камъни, и е снабдена с голям, широк и дълбок вал, през който тече р. Дунав, като влиза от западната страна и изтича от източната. Крепостта има 11 солидни кули, 500 зъбци с по 2 реда бойници. Снабдена е с 2 врати, от които едната е малка - за вода, и се намира на западна та страна, край Дунава; обикновено тя стои затворена. През нея се слиза по 10 каменни стъпала към Дунава. Другата врата се намира на южната страна и се отваря към града. Тя е двойна, желязна и е много здрава. Тази врата се намира тъкмо в дъното на лъкообразната стена.
Над вала има дървен мост, по който се минава за крепостта. Всяка вечер редниците от гарнизона дигат моста с макари и затварят вратата. Тогава крепостта се превръща един вид в дунавски остров. Височината на крепостните стени е 18 аршина (около 12 м, един турски аршин е 68,75 м). Крепостта е здрава, но малка, но много красива: цялата й окръжност е точно 770 юнашки крачки ; а пък ако се върви обикновено е хиляда крачки (поне 600 м, а може и повече).
Няма коментари:
Публикуване на коментар