Майка, син и внучка от рода Бояджиеви |
Проф. Атанасов и авторката |
Предложената информация бе повод за един от представителите на Литературно сдружение „Реката и приятели“ – съорганизатор на проявата, да каже афористично, че родът Бояджиеви e цял хамбар от информация за историята на Силистра в рамките на почти два века. С продължението – книгата е ценна, но с недовършени страници, защото още има какво да се каже за „Бояджиеви“, които в момента са навсякъде по света – от Силистра до Берлин, от Холандия до САЩ и пр.
Димитрина Христова |
Сред участниците в представеното на книгата бе и етнологът д-р Йордан Касабов |
Той заяви още, че Бояджиевият род е показал на дело в продължение на десетилетия как се става „гражданин“, защото този род е един вертикал, един пиедестал, от който се слиза, за да се изгради гражданско общество от хора, дошли от село. Посочено бе също, че хората от рода са се изявявали изключително в сферата на духовността (учители, музиканти, театрали, писатели, а по-късно – лекари и учени) и почти никога не са се стремили към административни върхове, и въпреки това са оставили трайни следи.
Химикът Николай Манолов със спомени з а своя съученик химик металург Любомир Бояджиев |
Световна слава има в днешно време ученият Любомир Бояджиев (син на капел майстор), известен химик металург, за когото по време на представянето на книгата разказа неговият съученик, легендарният учител Николай Манолов. На практика от изказванията на всички присъстващи – над 80 местни културтрегери и познати на фамилията, стана ясно, че няма събитие в Силистра през последните 150-170 години, в което да няма участник от Бояджиевия род. Което го прави един от „строителите на съвременна Силистра“.
Цветана Игнатова от община Силистра - за партньорството и спомоществователството |
Хубаво е, че представянето на книгата за Бояджиевия род премина в сградата на Художествената галерия в Силистра (безспорна архитектурна емблема на Долния Дунав), в която в продължение на десетилетия бе Педагогическото училище, през което са преминали като ученици и учители 80% от членовете на знаковия възрожденски род и особено представителите на второто и третото му поколения. Не случайно на аудиторията бе препоръчано, че „Всичко хубаво, което ще бъде казано за тях, ще бъде чуто от всички тях“.
С надеждата, че няма да се скъса нишката на силната родова връзка на Бояджиеви, където и да се намират техни представители по света в момента. И с увереността, че те ще добавят още данни, които да бъдат допълнени в едно бъдещо издание, още по-богато на информация и на снимков материал.
Областният управител Стоян Бонев и кметът на Силистра д-р Юлиян Найденов отправиха поздравителни адреси до авторката Димитрина Христова - знак на признателност за положения тригодишен изследователски труд.
Няма коментари:
Публикуване на коментар