Завърши първият археологически сезон на българо-канадо-френския международен екип в крепостта Залдапа намираща се до с. Абрит в добричката община Крушари. Тя е най-големият римо-византийски град във вътрешността на Добруджа и Северна България.
В продължение на един месец екипът на проф. д.и.н. Георги Атанасов от Силистра, проф. д-р Никола Будри от университета Римуски в Квебек - Канада, доц. д-р Албена Миланова от СУ „Климент Охридски”, доц. д-р Доминик Монро от университет в гр. Лил, Франция, и д-р Йото Валериев. Общо от 9 народности са участващите работници, докторанти и студенти.
Действието е извършено с помощта на община Крушари с кмет Добри Стефанов, благодарение на което започна разкриването на раннохристиянска базилика № 2 - изключително представителна църква 21 x 40 м с богата мраморна украса и мраморно покритие.
Според проф. Атанасов от РИМ Силистра, споделено в профила му във Фейсбук: "Може би това е първата базилика на провинция Скития с епископски синтрон (бел. ред. - съпрестолие) и деамбулаториум ((бел. ред. -обходен
коридор) и единствената в Северна България и Добруджа с безспорно документирана 7-цветна стенна мозайка в апсидата (бел. ред. - там се намират олтарът и презвитериумът - мяст
ото за представители на клира). Започна проучването на западната кула на централната северна порта на Залдапа".
ото за представители на клира). Започна проучването на западната кула на централната северна порта на Залдапа".
Разкопките на тези обекти ще продължат през 2019 г., но само след 2 седмици българският екип подновява проучванията на епископската базилика № 3 на Залдапа. След тях тя ще бъде консервирана, а двете крипти за свети мощи защитени с покривно съоръжение със средства по проект защитен от община Крушари през Министерството на културата за 100 000 лв.
Няма коментари:
Публикуване на коментар