
В деловата част на събитието бе включен кратък обзор на именувани на руския пълководец населени места, улици и училища в България, както и описание на живота и делото на потомствения руски военен, от чиято фамилия четирима имат заслуга към българската история.


От името на Инициативния комитет бяха връчени поздравления на съмишлениците за създаване на мащабното пано - сред тях бизнесмени, юристи, общественици, както и представители на други житейски сфери. Представен бе и поздравителен адрес от областния управител Ивелин Статев, единствен представител на институция, уважил, макар и задочно, мероприятието, обявено в публичното пространство с модерната дума „флашмоб”.

„Българската поговорка „Съседът е по-важен и отроднина” е мъдрост, родена в живота“, написа преди няколко месеца във Фейсбук учителката, поетеса и общественичка Лилия Велчева от Силистра. Според нея, „Това старо правило важи и днес, ще бъде актуално и утре. Сега, когато често се налага да преодоляваме административни пречки, неразбиране от социалната функция на собствената ни държава, е време да започнем да правим опити за промяна на пряко зависещите от нас неща – най-напред в мястото, където живеем. Всеки мечтае за жилище с добри съседи, с които да съжителства мирно и щастливо. Това не винаги се получава, но ако сме дипломатични, ако сме добронамерени, нещата могат да се получат добре“.
Повод за написаното тогава от Велчева, която в близкото минало бе начело и Дамски клуб „Осезание“, бе поредната изненада от съседа й Георги Вълев, също общественик, който преди време изработи красива удобна пейка за пред блока на ул. „Генерал Скобелев“ в крайдунавския град. Следват втора пейка и масичка,отново от дърво за под сянката на близко дърво.
Направил е и дарил масичка с пейки и на по-далечните ни съседи – от другите входове. Едната от е изработена заедно с внука му Преслав от Варна. Така по съседски блокът и пространството край него са облагородени, вкл. с градинка с посадени дървета, храсти и цветя,за които се грижат други съседи.
И ето, идва време за „черешката на тортата“ – тържеството за откриване на графитено пано на историческа тематика, в основата на което е славен руски генерал, представител на заслужила фамилия пълководци и доброволци, останали в историята с благото, свършено за България.
Пехотен генерал Михаил Д. Скобелев е с голям принос за Освобождението на България от турско робство след войната между Руската и Османската империи през 1877-1878. Именно той е увековечен като Белия генерал, защото е носел бяла униформа и е яздел бял кон. Негов баща е генерал Дмитрий Иванович Скобелев (командир на Кавказката дивизия), а майка му е Олга Николаевна Скобелева – самарянка, ръководила Балканския отдел на Руския червен кръст и развила в България благотворителна дейност.
Синът Скобелев е останал в паметта на българския народ като пълководецът, завоювал най-много победи през Освободителната война. С основание сред войниците се носела славата му: „Където е Скобелев, там е победата!“.
Няма коментари:
Публикуване на коментар