![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg19Wlxgjl_L7-nhpBxTHLtC7g97LrOD7rnJHLV8afnUNuE59q2lao7WxH5XCkbsH3PogPCVslb98E4Aa1_SRQMp9cPk4Fl1PGOXiO_vsQhyV4Ul2rzv5PP5lXUs4LbuYoWSOfFpDDbZjs/s320/48388924_750710585295203_4141518435320332288_n+%25281%2529.jpg)
„Книгата, която предстои да представим, е етнографска по своето съдържание и обхваща една малка подетнографска група в състава на голямата добруджанската. Става дума за т.нар. шиковци, които всъщност са една група хора, които идват съртовите, намиращи се между Провадия и Каспичан. От тамошните села са дошлите тук преселници по време на няколко руско-турски войни в периода 1810–1830 година.
Тези хора са се установили да живеят тук главно в селата Калипетрово и Алмалий, което вече не съществува. Така село Калипетрово продължава да се развива над 200 години вече предимно като шиковско (бел. - има и гребенци). В книгата представяме колко нови села са произлезли от шиковските родове и от Калипетрово - днешните Проф. Иширково, Брадвари, Алеково, Васил Левски и др.“, споделя д-р Касабов и допълва, че в отделните инвазии и преселения големи части от шиковци отиват в съответните села в Добруджа.
„Шиковското ми потекло и желанието ми да покажа особеностите на това население, неговия бит и традиции ме накараха повече от десет години да събирам този материал „на терен, в срещи и разговори с хората, за да се получи това издание, което и да изглежда малко сложничко и широкообхватно, но то е предназначено за всички - и за специалистите етнографи и за хората, които се интересуват от родовата си памет. Книгата може да им послужи като основа за направата на родословно дърво на различни родове3 и родови групи“, твърди етнографът.
Изследването съдържа 550 страници, като само около 50 страници е снимковият материал. В книгата е представена изконната шиковска носия с характерните и особености и мотиви. „Тази носия се облича от булката, когато вече стане невяста. Характерен за носията е месалът с т.нар. шикя, което пък означава шиене или шевица , от където идва и етимологията на понятието шиковец или шиковци, споделя Касабов. Характерен е и чепакът на задната част на престилката на носията – завишката, това , което завързва престилката на снагата на жената“.
Това е поредната разработка на д-р Йордан Касабов, като се имат предвид трудовете му за казълбашите, книгата „Един народ – две вери“, в която са показани същностните прилики и разлики в класическите религии, които битуват при нас и с много обряди и обичаи, които според Касабов „познаваме, пък не ги знаем“. Предишната му книга е „Богомилите - вечни и живи. Пратеници от древността“. Авторът е дългогодишен кмет на село Брадвари, откъдето е родом, както и директор на тамошното училище.
Няма коментари:
Публикуване на коментар