Проект за гражданите как да участват в управленските процеси на общността

 

Женско сдружение „Екатерина Каравелова“ стартира проект на тема „Участие на гражданите в управлението на община Силистра“, който е по споразумение №CETF-n/GFL1 118/2026 за безвъзмездна финансова помощ по грантова схема „Гражданско овластяване и ангажиране“ с Швейцарско-българска програма за сътрудничество. Географският обхват на проекта са 19 населени места: град Силистра и 18 села от едноименната община – Айдемир, Бабук, Богорово, Брадвари, Ветрен, Българка, Главан, Йорданово, Казимир, Калипетрово, Полк. Ламбриново, Попкралево, Проф. Иширково,         Смилец, Срацимир, Сребърна, Сърпово, Ценович. Продължителността на проекта е 18 месеца, а стойността му е 229 856 лева.

Изборът на обхвата е резултат от анализ на района – забавено икономическо развитие (ограничена сфера за поминък – земеделие и търговия), отдалеченост от столицата и от централните пътища, силни миграционни процеси към други населени места и чужбина, изразена безработица и липса на кадри – всичко това довело до компрометирана инфраструктура и социални проблеми, демотивиращи активността на гражданите за участие във вземането на решения от страна на местните и регионалните власти.

За своето съществуване от 2002 г. насам ЖС „Ек. Каравелова“ осъществява и продължава да развива множество проекти със социално съдържание, предимно в ареала на уязвимите групи и покрай акцента в тях – работа по проблема на домашното насилие в семейства и деца, установява редица нагласи, резултат от гореописаната ситуация в община Силистра, а и в региона като цяло.

Идеята на проекта е да включи гражданите на общината в процесите за идентифициране на проблеми и намиране на правилните им решения, с което да събуди гражданското общество на територията на обхват на проекта. С увереността, че резултатите от него ще имат мултиплициращ ефект за останалите шест общини от област Силистра, която също като цяло е в дъното на националната статистика по редица показатели. За всичко това се разчита на обмяната на опит с швейцарски кантон за адаптиране на тамошни добри практики – основа за изготвяне на предложения на законодателни промени на национално ниво. Акцент  се планира да бъде осигуряването на по-гъвкав и адекватен инструментариум за гражданско участие в управлението на местно ниво.

В идейната основа на проекта е и очакването споделената публичност да достигне до сродни организации в страната, които да се запознаят и по възможност възползват от създадения в рамките на проекта продукт. Един от тези моменти е предвиденият за разработка „Наръчник за участие на гражданите в местното самоуправление“, който ще достигне до всички общини посредством Национално сдружение на общините в Република България. Основната философия на проекта е „Ако не си съгласен – протестирай! Протестираш ли – посочи решение! Посочиш ли решение – ангажирай се с лично участие“.

В проекта е предвидено създаване на 50-членен (минимум) Инициативен комитет за провеждане на местна инициатива. Ще бъде проведен обществен дебат „Кръгла маса“ с представители на органите за местно самоуправление. Така чрез участието на граждани в тяхната работа ще се стигне до партньорства между институции, бизнес, граждански структури и др. Очаква се в предшестващото допитване да участват 800 граждани (500 по анкети онлайн и 300 по време на общоселски събрания), отделно минимум 100 деца и младежи до 18 г., също онлайн. В работата по проекта ще бъдат привлечени членовете на Младежки превантивен център, изграден по друг проект на ЖС „Ек. Каравелова“ – „Ние искаме шанс“. Планираните ползи от проекта са в две посоки – развитие на гражданското общество като коректив на институциите и мотивиране на гражданите да участват в местното самоуправление.

Сред планираните резултати е увеличение на броя на гражданите на община Силистра, които активно подкрепят или участват в дейности на гражданските организации, включително и като мобилизирани доброволци. От този резултат следва и очакването за подобрено качество и прозрачност на обществените дебати на национално и местно ниво. Това би довело до увеличение на броя на гражданските организации, на инициираните от тях дебати по актуални за общността проблеми, както и на направените от тях предложения до органите за местно самоуправление.

Този документ е създаден с финансовата подкрепа на Български фонд за жените и Европейския съюз в рамките на проект BIRDS in BG 2. Изразените възгледи и мнения са единствено на Женско сдружение „Екатерина Каравелова” и не отразяват непременно тези на БФЖ, Европейския съюз или Европейската изпълнителна агенция за образование и култура. Нито ЕС, нито предоставящият средствата орган могат да бъдат държани отговорни за тях.

 


 

 

Коментари

Популярни публикации от този блог

Символи в християнството

Димитрина Кунева: С делата си човек трябва да остави една пътека, по която всеки да иска да тръгне

На бесен пазар и разнообразни развлечения в турската част на древна Тракия