понеделник, 2 декември 2024 г.

Посещение на президента Румен Радев в Силистра

Днес в Художествена галерия Силистра – храм на изобразителното изкуство и паралелно с това наш културен център, а в далечното минало средище за вълшебства в сферата на  педагогиката, провеждаме първи по рода си форум, посветен на три важни в нашето съвремие дейности: образование, култура и спорт. От древността до днес за нас, хората, е важно да имаме хармония между своя ум, физическото и психичното ни здраве, както и във връзка с отношението ни към света в естетически план.

Град Силистра е сред най-старите в България и е наследник на няколко предишни цивилизации. Свидетелство за тях са съхранените артефакти, повечето от които са в рамките на Национален архитектурно-археологически резерват „Дуросторум-Дръстър-Силистра“ –  един от първите по рода си в България. Част от него е Дунавската градина – първи български обществен крайречен парк. Тук при управлението на Омуртаг е била Дунавската резиденция на българските ханове. Между руините в парка са стените на патриаршеската базилика, построена на лобното място на един от първите Доростолски християнски мъченици на създадената през 390 година древно просияла епархия с център Силистра. Първото в областта народно читалище е заработило тук през 1870 г. Тогава е началото и на театралната традиция, чийто наследник е Драматично-куклен театър Силистра. Със своята професионална трупа той обслужва повече от 8 десетилетия люлката на българщината, каквато от векове е Крайдунавска Добруджа.

Първата в града и региона историческа сбирка е дело на легендарното Силистренско педагогическо училище през 1898 година. Днес тя е Регионален исторически музей с две експозиции – археологическа и етнографска. Отделно към него са Римската гробница, крепостта „Меджиди табия“ и други обекти от различни исторически периоди. Град Силистра е сред първите у нас в годините след Освобождението, където започва организирана спортна дейност, благодарение отново на Педагогическото училище. Дължим го на пристигналите в страната швейцарски учители начело с Луи Айер, смятан за основател на спортното движение в България.

Припомняме всички тези важни факти и събития, на основата на които лежат днешните институции, свързани с образованието, културата и спорта, защото резултатите в тях в голяма степен са достойнствата, които ни представят в България и по света. А това обуславя и необходимостта да им посветим форум като днешния.Президентът Румен Радев в Силистра: От криза се излиза с ясна посока и национално единение около духовни ценности, изградени от културата и образованието. Основен критерий за ефективността на държавната политика е дали тя достига до най-отдалечените от столицата общини, подчерта държавният глава на среща с кмета на Силистра. От криза се излиза с ясна посока и национално единение около духовни ценности, изградени от културата, образованието и спорта. Това заяви президентът Румен Радев в Силистра, където участва във форум, посветен на образованието, културата и спорта. В събитието се включиха представители на образователни и културни институции от община Силистра, неправителствени организации и младежки общности. 

Във форума "Образование, култура, спорт", организиран по инициатива на кмета на община Силистра Александър Сабанов, участваха: д-р Габриела Миткова - началник на РУО на МОН в Силистра, доц. д-р Румяна Лебедова - директор на Филиал Силистра на Русенския университет, Златина Станева - директор на Драматично-куклен театър - Силистра, Лъчезар Тодоров - председател на Баскетболен клуб "Доростол", общински съветник, председател на постоянна комисия по "Местно самоуправление, нормативна уредба и права на гражданите" в Общински съвет - Силистра.


В приветствието си Румен Радев подчерта, че държавата трябва да полага грижи за преодоляването на регионалните дисбаланси в страната, за да се постигне и в по-малките градове високо качество на живота, образованието, услугите и възможностите за развитие на младите хора. „Когато постигнем това, тогава можем да кажем, че България започва да се развива устойчиво като нормална европейска държава“, подчерта президентът. Румен Радев открои необходимостта от това да има регионални клонове на големите български университети и в по-малките общини, за да могат младите хора да получават образованието си там и да остават в родните си места.

Като пример за отношението към образованието Румен Радев открои Сингапур, където наскоро бе на посещение. Там инвестициите в хората и образованието са стратегически държавен приоритет и благодарение на това днес страната реализира значителен прогрес с над 500 млрд. долара брутен вътрешен продукт и се е превърнала в основен инвеститор в Китай, Индия, Индонезия и други страни от региона. „Всичко това е демонстрация на силата на образованието, когато има ясна осъзнатост и силна държавна воля то да се наложи“, посочи държавният глава.

„Културата е феноменът, който превръща населението на една територия в нация и народ“, подчерта президентът. По думите му културата е спойващият елемент на нацията и показва нейната сплотеност и ниво на амбиции. Затова според държавния глава е от ключово значение от най-ранна детска възраст да бъдат залагани ценности, които да сплотяват нацията и да повишават нивото на амбиции.


„Без масов спорт нямаме бъдеще като нация“, заяви още президентът и припомни започнатата в първия му мандат като държавен глава  инициатива „Спортувай с президента“, която цели да насърчи младите хора в България да спортуват. Държавният глава посочи, че нациите с високи амбиции инвестират сериозно в подготовката на своите граждани от най-ранна детска възраст, за да бъдат конкурентоспособни в съвременния свят на ожесточена конкуренция, когато ще бъдат изправени пред значителни физически и психически изпитания.


В словото си президентът подчерта ключовото значение на духовното, физическото и патриотичното възпитание на младите хора в България от най-ранна детска възраст, за да бъде българската нация здрава и силна и за да растат младите хора с усещане за национална принадлежност и за любов към Родината. По думите на държавния глава, за да просперира България, е необходимо българските деца от малки да бъдат възпитавани в обич към страната си, да се гордеят с това, че са българи и с богатата история и красотата на България.


 „Трябва да работим усилено, за да градим достойно, уверено и стабилно бъдеще на България“, заяви Румен Радев и изрази увереност, че за страната ни предстоят по-добри времена и няма място за отчаяние и униние. „Със сплотеност и вяра ние ще направим така, че всеки да се гордее със своето населено място, с труда си, с това, което постига и най-важното – всички заедно да работим така, че да можем да говорим за достойна, модерна, европейска България“, каза още президентът. По-рано държавният глава проведе среща с ръководството на община Силистра, по време на която бяха обсъдени предизвикателствата пред местното управление, свързани с демографията, реализацията на важни за общината инфраструктурни проекти и необходимостта от привличане на инвестиции, които да допринесат за подобряване на икономическата среда в града.


„Основен критерии за ефективността на държавната политика е дали тя достига до най-отдалечените от столицата общини“, подчерта президентът по време на разговора и открои необходимостта от това Народното събрание да приеме Закона за държавния бюджет за 2025 г. и централната власт да оказва по-голяма подкрепа на общините. Кметът на Силистра Александър Сабанов посочи демографския проблем като основен за общината, тъй като много от младите хора там търсят препитание в чужбина, в столицата и в други градове. Държавният глава приветства усилията на местното управление за създаване на благоприятни условия за професионална реализация на младите хора в града и открои трайното решаване на демографския въпрос като ключово за бъдещето не само на Силистра, но и на цялата страна.

Пред медиите държавният глава заяви още: „Нашите народни представители да осъзнаят своята отговорност, че трябва да конституират Народното събрание, че то трябва да започне работа. Трябва да бъде избран председател, за да се отпуши целия процес от там нататък, до процедурата за съставяне на правителство за приемане на бюджета. Ето тука сме най-отдалечената община. Хората чакат бюджет. Това не е просто отговорност на народните представители, това е тяхно конституционно задължение. Той апелира още към народните представители да проявят разум, да има диалог и да изпълнят своята отговорност към хората, не към своите партии“. 


Румен Радев бе придружаван от съпругата си Десислава Радева. На 1 декември в центъра на град Силистра бе официалната церемония по запалване на светлините на коледната украса - елха и улично осветление в централната част на града, в частност и в Дунавския парк. Светлините бяха запалени от държавния глава Румен Радев. Кметът Сабановв обръщението си към силистренци: "Елхата, която вече заблестя, е символ на надеждата, радостта и семейното единство. Тя ни напомня, че дори в най-студените дни на зимата можем да си подарим топлина - с усмивки и с вяра в по-доброто бъдеще. Благодаря Ви, че заедно споделихме този прекрасен момент! Силистра винаги е била, е и ще бъде място на традиции, култура и топлота - и тази вечер го доказваме отново. Нека светлините на елхата ни напомнят, че най-важното в живота е да сме заедно - със семейството, с приятелите, с близките. Нека тази светлина озарява сърцата ни и ни вдъхновява да бъдем по-добри един към друг".

Няма коментари:

Публикуване на коментар