Наскоро в град Нови Сад, област Войводина, Република Сърбия бе проведена международна конференция по въпроси и проблеми на местните и регионалните средства за масова информация, като роля, опит и перспективи. В нея по покана на Съюза на журналистите на Войводи от българска страна участва Снежана Тодорова - председател на УС на СБЖ. По време на е възродена идеята за създаване на „Дунавска медийна мрежа” е СБЖ е първата организация, поканена да се включи в нейното разработване. Целта е обединение на усилията на медиите и журналистите, които живеят и работят по поречието на река Дунав. Мрежата ще работи в рамките на Европейската програма за транснационално сътрудничество „Дунавски регион 2021-2027 г.“. Радио-Телевизия на Войводина е центърът, свързващ подунавските медии - програмата се редактира и излъчва на шестнадесет езика, от които поне осем са по дунавието.
В проведената в централата на СБЖ на 5 декември т.г. дискусия „Предизвикателства и проблеми пред регионалната журналистика в България” бе заявено, че местни медии от градове като Русе, Силистра, Видин и Свищов, които имат интерес, могат да се включат в тази мрежа, като изпращат видео, аудио и снимков материал с информация за живота в своя град. В същото време българските журналисти могат да използват информацията от своите колеги от Дунавската мрежа като информационен обмен.
На сайта www.rtv.rs намираме следното потвърждение по темата: „Порталът на Дунавската медийна мрежа е пространство, където продуцентски и медийни къщи от Дунавския регион ще публикуват и обменят мултимедийно съдържание, което след това ще излъчват в своите програми. По този начин медийните специалисти ще имат възможност да представят своите проекти във всички страни членки на мрежата. От друга страна, на зрителите от страните от Дунавския регион ще бъде представена богата и разнообразна програма чрез техните национални, регионални и местни телевизии. Като начало ще бъдат достъпни документални предавания до шестдесет минути и снимки. Скоро ще бъде налично аудио съдържание, както и най-новото културно, художествено, икономическо, социално, спортно, екологично и много друго съдържание”.
В началото на 2024 г. излезе първият сравнителен доклад за състоянието на местните медии в страните от ЕС. Събраните данни за местонахожденията на местни и обществени медии бяха използвани за създаване на интерактивни карти, обхващащи приблизително половината от 27-те страни в ЕС. Това откроява значителната липса на данни не само за географското разпределение на местните медии, но и за тяхната финансова информация, приходи и измервания на местната аудитория в целия ЕС.
В България Североизточен (Североизточен) район - Варна, Добрич, Търговище и Шумен, е с най-малко на брой местни и регионални медии и е сред регионите с по-слабо интернет проникване. Въпреки това, един от изводите в европейския доклад е, че няма ясна връзка между икономическата изостаналост на един район и появилите се т.нар. новинарски пустини. В публикация на сайта www.sbj-bg.eu четем: „Подчертава се належащата необходимост от по-нататъшни изследвания в тази област, тъй като темата за „новинарските пустини“ и за предизвикателствата пред местните медии все още не са добре разбрани в Европа. Повече изследвания ще са от съществено значение за информиране на политическите решения и разработка на ефективни стратегии за справяне с тези проблеми”(Пиер Луиджи Парку, директор на Център за медиен плурализъм и свобода).
Служба за обмен на материали: www.dmn.rtv.rs/en.
Няма коментари:
Публикуване на коментар