понеделник, 22 юли 2024 г.

Утрешният мир започва с днешното приятелство

 

При много прояви по света, така и Международният детски танцов фестивал "Утрешният мир започва с днешното приятелство" в Силистра стартира с дефиле, - представяне в ход на всеки танцов състав. Така жителите и гостите на Силистра получават възможност да придобият от своеобразния парад визуална представа за всички групи участници. Виждайки пъстрите им костюми, показващи характера на различните народности и етнически групи; чувайки завладяващата им музика, те се убеждават, че ще им е приятно да посетят трите концертни вечери.

Дефилето е водено от Градския духов оркестър на Силистра. Начело е знамето на фестивала, носено от представители на всички страни участнички. То представлява стилизирано изображението на момче в народна носия, изпълняващо добруджански ръченик върху шиник – характерен уред за измерване на количество зърно в Добруджа – житницата на България. Танцьорьт е разположен върху емблемата на фестивала, в основата на която са меридианите на земното кълбо.


Колективите навлизат един по един на площад „Свобода“. Духовият оркестър свири химна на фестивала „Де е България“. Следва ритуалът по издигане на флага на проявата на пилоните пред сградата на община Силистра. Звучи една от най-популярните български песни – „Едва българска роза“, на фона на която всеки състав получава по една разцъфтяла голяма червена роза. Кметът на община Силистра Александър Сабанов, който е патрон на фестивала, открива със слово проявата. Областният управител Илиян Великов приветства участниците, включително с кратък поздрав на родните езици на гостуващите състави. С това приключва официалната част и започва първият фестивален концерт.


Един от най-вълнуващите моменти в дните на фестивала беше в последния ден, когато бе проведена традиционната среща на фестивалците с кмета на общината Александър Сабанов. Всяка от групите му поднесе своите благодарности и получи от името на общината подготвените специални подаръци, които бяха прибавени към фланелките и шапките с логото на фестивала. В индивидуален план кметът на община Силистра пожела успех на всички гостуващи състави. Срещата завърши с обща снимка пред официалния вход на община Силистра.


С провеждането на 26-ото издание на първия по рода си в България Международен детски танцов фестивал „Утрешният мир започва с днешното приятелство“ древният град Силистра за пореден отново стана „Фестивален град“ в рамките на три дни от първи до трети юли 2024 г. В него си дадоха среща танцьори от 14 формации от различни градове на 6 страни. Фолклорна формация „Добруджанче“, Балетите „Лиденс“, „Аксел“ и „Б2“, Танцова школа „Денс стейшън“, Ансамбъл „Добруджа“, Фолклорна танцова формация „Гребенци“, Танцов ансамбъл „Ритъм“ – всички те от град Силисдтра. Както и чуждестранните гости – от Румъния Ансамбъл „Мойнещянка“ от град Мойнещи и Фолклорен ансамбъл „Могурашул“ от град Браила; от Украйна Представителен фолклорен танцов ансамбъл „Калина“ от Хмелницкий – град побратим на Силистра; от Сърбия Културно-художествено дружество „Мария Бурсач“ от Кикинда – град побратим на Силистра; от Полша Фолклорна художествена група от Чеханов –  град побратим на Силистра; от Грузия Ансамбъл „Вардзия 2“ от град ТбилисиПрез 1994 г. е началото на фестивала, За изминалите повече от тридесет години в него са участвали над 4 000 деца от повече от 30 страни.

Град Силистра, край който минава река Дунав – една от четирите в света, изтичащи от Райския извор, е духовна столица на Добруджа. Негов предшественик е крепостта Дуросторум, изградена през 106-а година от новата ера, получила през 169 г. правото да бъде самоуправляващ се римски град по волята на император Марк Аврелий. Тук е роден „последният истински римлянин“, както наричат знаменития пълководец Флавий Аеций – трикратен консул на Рим. 

Също на това място се заражда на Балканите и християнството със създаването през 390 година на Доростолска епархия, съхранила паметта за над 20 мъченици на вярата, в чиято чест също през м. юли се провежда празник на доростолските мъченици. По-късно в българския си период крепостта при днешна Силистра се нарича „Дръстър“, като се запазва първоначалната представя за нея като „яка крепост“. Благодарение на всичко това гостите на древна, но съвременна Силистра усещат неповторима ѝ атмосфера на средище, което е наследник на различни цивилизации от повече от 1 900 години насам.

Танцовият фестивал в Силистра е известен по света с разнообразната си програма, включваща две дефилета, атрактивно откриване и три концерта. Както и няколко съпътстващи културно-игрови и занимателни събития, спомагащи за непосредственото общуване между танцьорите от различните състави. Едно от тях бе Ателието по танци, проведено на територията на първия в България Дунавски парк – забележителност на града от 1870 г. насам. Неговият формат има запазено място в дневния ред на проявата още от нейното начало. Ателието даде и тази година възможност на танцьорите и техните ръководители да обменят хореографски опит помежду си, за покажат стъпки и танцови движения, характерни за танците на различни народи, както и на отделните танцови стилове. Интересно и полезно като занимание бе Ателието за рисуване на послания за мир и приятелство между хората, в което се включиха по няколко деца от различните състави.

В настроението на всички гости се вписа посещението на резервата „Сребърна“, което е в основата на едноименния Биосферен парк – един от малкото по рода си на Балканите, а и в Европа. Бидейки в тамошния Природонаучен музей и включвайки се в наблюдателния процес на колоните от птици, сред тях и на къдроглавите пеликани, на малките танцьори бе осигурен момент за незабравимо преживяване в лоното на природата. Незабравими са спомените за гостите от посещението им в Етнографския музей, показващ стар добруджански бит, както и на крепостта „Меджиди табия“ – единствената по рода си от османския период, съхранена в нейния първоначален си вид от изграждането ѝ в средата на по-миналия век.

В историята на Силистра влезе още една проведена културна проява - Международният детски танцов фестивал, наречен преди 30 години още на своя старт с вечно актуалното послание, а именно "Утрешният мир започна с днешното приятелство". Едва ли има някой спомен, дори сред нас, които бяхме в екипа на първото и следващите издания, чие е предложението за името на фестивала, чийто патрон в началото тогава бе президентът д-р Жельо Желев, а след него тази чест имаха личностите с роля "кмет на община Силистра". Най-много години са посрещали деца от различни континенти - над 4 000 от повече от 30 страни, инж. Иво Андонов и д-р Юлиян Найденов. За първи път в ролята на домакин влезе настоящият от миналата година насам кмет Александър Сабанов.


След няколко пандемични години, в част от които фестивалът не бе провеждан, а после след колебливото му възстановяване, отминалото издание показа, че заслужава да му бъде посветена дълга и трудна организация, както и сериозен финансов ресурс. Преди всичко, защото в рамките на три дни силистренската публика видя изпълненията на 14 танцови състава от 6 страни, 3 от които представени от формации от градове побратими. Половината от тях са най-добрите колективи от Силистра - от трите градски читалища, както и от действащи на клубна основа. Чрез включването си във фестивала те на практика записаха в своята "биография" поредно международно участие, както и показаха най-стойностните си програми на сцената - в две последователни вечери на площад "Свобода" и в една в салона на Драматичния театър.


Реално това бе и един необявен, но своеобразен преглед на количеството и качеството на танцовите състави от Силистра. Разбира се, в това необявено състезание "кой е по-по-най" и между художествените ръководители, няма победител, защото „Животът е кратък, изкуството е вечно“. Въпреки това би трябвало да е тема за размисъл за следващия художествено-творчески сезон за всички, имащи отношение към културните процеси в Силистра. Зад тях стоят хора и средства, както и много надежди у родителите, че техните деца имат ангажимент към занимание, което им е полезно във всеки смисъл.

С изключение на първата обща снимка останалите са от първия, втория и от други по-стари издания на фестивала.


Няма коментари:

Публикуване на коментар