На снимката: четиримата музиканти на фона на зрителите в салона на ДТК Силистра след края на концерта
На 8 юни 2023 г. почитателите на музиката в Силистра бяха щастливи да посрещнат в салона на Драматичния театър световно известния цигулар Васко Василев, който по линия на майка си - също музикант, има силистренски корен. 90-минутният концерт премина с участието на още на двама музиканти от Испания - от Севиля и Малага, и на техен колега от Аржентина. Квартетът изпълни музика от различни периоди, жанрове и автори. Първите думи на Василев бяха: "Здравей, Силистра. Това е най-очакваният от мен концерт". По-нататък той обяви, че го посвещава на своите баба и дядо. Сред зрителите бяха и десетки адвокати от цялата страна, които са в Силистра за участие в първата в града пролетна адвокатска конференция.
Във Фейсбук АРТ Силистра написа по повод снимки на няколко дейци на образованието и културата от крайдунавския град с Васко Василев часове преди неговата изява: "С големия български цигулар Васко Василев в кафе "Театър" -Силистра. Срещата бе емоционална, защото се оказа, че бабата на Васко и химика и дългогодишен учител Николай Манолов са били колеги в Първа гимназия в града. Тя по български език (по допълнителна неформална информация е била в един период и директор на ученическото общежитие), а той по химия. Василев веднага направи видео връзка с баба си и двамата с г-н Манолов се видяха и побъбриха приятелски. А за да бъде емоцията още по-голяма се разбра, че сестрата на г-н Манолов и майката на Васко - Красимира Талигарова, са били съученички в един клас".
На снимката: Пеньо Пенев - журналист, Николай Манолв - учител, Васко Василев, Марин Минев - културтрегер
В 14 града бе разпределено времето от 30 май до 13 юни т.г. на акустичното турне на световно известния цигулар Васко Василев (класическа и поп музика), който е силистренец по род по линия на майка си Красимира Талигарова – пианистка, възпитаничка на школата по пиано с ръководител Лиляна Стринска към Музикална школа Силистра. Той учи в Централното музикално училище към Московската консерватория (там е сред други даровити деца от различни страни), след което в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) в град Пловдив.
На снимката: Яна Райнова разказва на музикантите заедно с Васко Василев за резервата в Природо-научния музей в Сребърна
В този период от седем години печели международни конкурси, като „Жак Тибо“ в Париж, „Карл Флеш“ в Лондон и „Паганини“ в Италия. През 1994 г. става най-младият концертмайстор на оркестъра към Кралската опера – Лондон, където като солист редовно свири с над 300-годишната си цигулка „Амати“, от която по света има само десет екземпляра.
Свирил е със световно известни изпълнители като Майкъл Джаксън (дирижирал му е два концерта), Мадона, Стинг, Пласидо Доминго, Лили Иванова, Лучано Павароти, Рони Уудот от „Ролинг Стоунс“ , Дзукеро, Ванеса Мей и други. Има издадени 10 албума, първият от които през 2000 г., и една биография. Фотографът Христо Русев е автор на книгата „Васко Василев - зад сцена“, от която си закупиха мнозина силистренци веднага след концерта.
На снимката: Николай Манолов и Васко Василев по време на видео разговора между двамата учители - ветерани
На 21 години Васко Василев печели титлата „Суперсолист“ на Лионската опера. Като дете с необикновен талант, е забелязан още на 8-9 години по време на Асамблея „Знаме на мира“, организирана от тогавашната министърка на културата Людмила Живкова. В кариарата си свири за множество известни личности, сред които Тодор Живков и Николае Чаушеску, разбира се, по-късно и пред много други важни персони от Западния свят, включителбно кралски и бизнес особи.
По време на пребиваването в Силистра екипът на Васко Василев посети и Поддържан резерват "Сребърна", където разгледа музея, за което впоследствие чрез Фейсбук благодари на екскурзоводката Яна Райнова за поканата. Казанлък, Свиленград, Кърджал и и София са последните 4 концерта от турнето в България, започнало на 30 май в град Враца.
В. Балчишки телеграф, 2024 г., декември
На 8 ноември 2024 г. в препълнената концертна зала на гр. Добрич публиката се срещна с цигуларя Васко Василев, а журналистките Лора Крумова и Мария Йотова представиха документалния филм за него "Васко и цигулката", не забравяйки мотото на музиканта "Този свят е и твой". Тук разбрахме, че е роден на 14. 10. 1970 г. в София, имал щастливо детство, преминало за кратко през " Люлин 5", където се научил на какви ли не Богоугодни работи, запознахме се с неговите спомени от тогава,/ като нас на времето също е пушил фасове, че дори бил крадец- откраднал от супера локум, баща му научил за това-естествено педагогът Макаренко е помогнал повече да не краде, но и оттогава Васко не обича да яде локум/.
Много мило бе предаден и споменът за участието на двете му баби-Вера и Дора в неговото израстване. Успоредно с това видяхме кадри от коронацията на Чарлз III, където нашият българин е бил концертмайстор. За секунди видяхме смяната на караула пред кралския дворец, чистокръвните коне и техните ездачи, а в следващия момент- един мършав български кон на фона на този разкошен пейзаж, потвърждавайки думите на поета Хр. Смирненски "Два свята, единият е излишен!" По-късно баща му го завел при маестро Трендафил Миланов да го прослуша. Опитът бил успешен, защото баща му Петър е първият му музикален педагог. Наред дошла и диригентката Дина Шнайдерман, която го включила в един от концертите си, с условието да научи Вивалди.
Така и станало, като бащата е бил концертмайстор, а майка му- Красимира Талигарова на чембалото. После запис с оркестъра на Софийската Филхармония, с диригент Константин Илиев. Дори бил актьор за малко, като бил партньор, не на кого да е, а на н. а. Невена Коканова.Естествено след кратки житейски карамболи, като даровито дете, е продължил обучението си в Москва. Във филма видяхме и неговата педагожка там- Майя Самуиловна Глезарова, при която е свирил старателно, като направил огромен скок в своето развитие и тайно я боготворял.Тя започнала с него от началото- сухи тренировки, движението на всеки пръст, сила на натискане...
Едно парче го разучавал за осем месеца. Но като музикант написала в неговата характеристика:"артист, който разбира какво е стил- може да свири Моцарт,какъвто е Моцарт и Бах, какъвто е Бах". После дошъл пубертетът, където неговите родители били почти безсилни- приключенията му в Ленинград, Казан, който се намирал на 2 500 км. от Москва. Но все пак родителската воля е надделяла. За да последва спечеления от него конкурс "Жак Тибо", където в последният етап трябвало да бъде с фрак, щото всичко щяло да бъде в театъра на Шанзелизе, плюс голям френски оркестър.
Е, намерили го този фрак в магазин "втора ръка", но бил на английски посланик от 1905 г. с медалите по него. Ето как трябва да се жертваш в името на изкуството, "важното е да имаш 2 % късмет" /негова мисъл/.
При Васко промяната станала през 1988 г., когато заминал за Лондон при проф. Ифра Нийман, а пътуването било организирано от Комитета по култура тогава.Тук Васко Василев получава всички награди, но по бюрократичен начин остава трети. За да последва емблематичният за цял свят конкурс- Николо Паганини в Генуа- Италия.Печели и този конкурс, като награда му дали да свири на цигулката на Пагании- "Гуарнери дел Джезу", подарена на Паганини от французина Ливрон. / На тази цигулка са свирили други двама победители в този конкурс, българите Емил Камиларов и Минчо Минчев- за други не знам/. Тук в своята книга " 40+ 5" с технически редактор г- жа Петя Иванова, Васко Василев споделя с нас:"... три дни преди гала концерта репетирах с този инструмент- ел каноне цигулка. Това означава топ, в смисъл оръдие. При една от репетициите скъсах струна..." Тук ефектът бил като изстрел от топ, защото карабинерите, които охранявали цигулката, веднага нахлули да видят какво става.
В продължаващия филм видяхме и другата страна на медала,където операторите дадоха подземието, в което е живял нашият музикант в Българското посолство в Лондон. После идва запознанството му с руския евреин Феликс Андриевски- отдавна емигрирал в Англия.Успоредно с това печели конкурса в Гилдхол, дори взел премия от 4 000 лири. При обучението си при Феликс се среща с Ванеса Мей, също негова ученичка, после идва ред на гр. Любек - Германия, където нашият българин се запознава с майката на Ванеса - Памела Никълсън....Да не забравя впоследствие Ванеса Мей участва в Мартенските музикални дни- Русе, където Ванеса /на 11 години/свири П. И. Чайковски. Добре озвученият филм ни предостави и богат материал от архива на музиканта.Тук, в един от кадрите, той ни разказа един спомен с актрисата Невена Коканова, която го завела като малък на гледачка, която му предрекла "...че винаги ще бъда беден, но ще живея като милионер. И това е самата истина/ негови думи взети от книгата/.
Пред нас на екрана видяхме диригента сър Джордж Шолти, сър Бърнърд Хайтинг...Видяхме и неговите незабравими приятели- Ара Миликян род. на 14.09. 1968 г./ ливано-испански музикант, с арменски корени и с когото имат незабравими спомени и изпълнения в музикантски дух/, както и французина Лоран Кория / род. 01.11.1964/- все известни цигулари, не само в своите страни . На живо видяхме неговите нови съграждани във Валенсия, където има вече жилище в района " Назарет", както и новата приятелка на нашия сънародник – Томоу. Бил е същевременно под наблюдение от местната полиция, тъй като двамата му съседа "много обичали белия прах, доставян от Централна Америка.”
Във Валенсия, със своята 300- годишна цигулка " Амати", развеселява с руски романси една възрастна испанка- негова съседка, както и танцуващи момичета край нея. Във филма собственикът на тази цигулка Васко Василев споменава името на Давид Ойстрах, който го посъветвал, когато вземаш цигулка, е все едно да избираш жена-важното е да ти се понрави. Наред с това разбрахме партнирането му с Майкъл Джексън, Мадона, Лили Иванова, Нешка Робева, Пласидо Доминго,Питър Бидалф- дилър на цигулки, от когото Васко Василев запомнил, че лоялността е принцип, който задължава хората да бъдат близки. Тук нашият сънародник бил посредник при закупуването на един „Страдивариус" от руски олигарх за 8 милиона долара...Трябва да добавим и участието му в благотворителните концерти в Сеул, Мюнхен, за болните деца от левкемия в Ирак.
Светът наистина е малък. Като бил в Япония, в своята стая на 32 -я етаж, чул българска реч по телевизора- това бил нашият Калоян Махлянов/ Котоошу/.
Времето напредваше, филмът продължи около час и половина, но имаше много неща, които трябва да се допълнят към него, за да се усети трънливия път, който е изминал нашият цигулар, вървял по него. Чухме и виртуозното изпълнение на една струна, после " Цигански напеви" от Пабло Сарасате/ 1844- 1908/- изпълнения от висша класа от музикант, отново с триумфален успех- и този път. Наред с постигнатите успехи на световната сцена, от 2016 г. е носител на орден "Св. Св. Кирил и Методий"- първа степен,за радост на неговите родители и неговите сестричета- Вероника, Виктория и Вивиян, която има две участия в нашия "Балчик класик дейс". "Бурни аплодисменти прозвучаха финално в Добричката концертна зала /накрая Васко Василев, сподели възторжено, че залата има отлична акустика/.
Голяма навалица беше, когато раздаваше автографи, отново усмихнат и неуморим, щото негови са думите: "Музиката не е просто да свириш, тя е вид общуване"- скромно добави той, когато се сбогувахме, когато му предложих, както сестра му Вивиян и той да е участник в "Балчик класик дейс". Той се усмихна, казвайки, че има време до тогава, защото "Човек има предначертана съдба, а тя не прави подаръци, за да се случи най-добрата версия на живота ти. Трябва да се стараеш, да се бориш!" Навярно това е неговото верую и за в бъдеще. Което е успоредно с истината-нали!
Хаджи Георги ЙОВЧЕВ
един възторжен зрител