През 2024 г. година се навършват 50 години от откриването на Етнографски музей "Дунавски риболов и лодкостроене", който е един от четирите в град Тутракан, но е сред най-посещаваните, предвид характерното си съдържание, интересно за представителите на различни възрасти. По този повод Исторически музей - Тутракан, съвместно с Регионален исторически музей - Русе организират Научна конференция "Културни наследства и общности" на 17 и 18 октомври в Тутракан с научен ръководител проф. д-р Николай Ненов. Разпространена е отворена покана за участие във форума, който е поредният по рода си в град Тутракан - потвърждение на инициативността на местната общност от историци и културни институти, както и на едноименната община.
От нея разбираме, че фокусът на конференцията се поставя върху процеси и дейности по осмисляне на символни, икономически и социални аспекти на наследствата, ролята на живите наследства в музейните практики и политики, създаването на нови образи, послания и продукти на местни наследства и др. Проблематиката има за цел да допринесе за развитието на познанието за взаимовръзките общности — наследства — музеи и тяхното обвързване с идеи за местно развитие и повишаване качеството на живот, с музейните политики и практики към наследството, с отношенията между заинтересованите страни — институции, местни общности, културни предприемачи.
От сайта https://www.museumtutrakan.com/ в раздела за Етнографски музей "Дунавски риболов и лодкостроене” научаваме, че е открит през 1974 г. и е единствен в страните по поречието на р. Дунав. Създаден е, за да съхрани богатата материална и духовна култура, обществено устройство и бит на българите от крайдунавските рибарски селища. Експозицията е подредена в 7 зали и 2 интериора в сграда – паметник на културата от началото на ХХ в. В хронологическа последователност са представени оригинални риболовни уреди от древността и използвани в съвремието уреди и съоръжения. Показани са оригинални въдици от кост и мед, харпуни, глинени тежести за рибарски мрежи, железни сапкъни, кърмаци, различни видове мрежи, изработвани от растителни влакна от тутраканските рибари – орие, дифан, ян, ласперник, чигарница, сетка, скомбрелница, уклейник, сертме и др. Освен мрежести съоръжения са представени и кукести уреди за риболов. Фотоси и графики обясняват начина на риболов в селищата по Долния Дунав. О
свен показаните риболовни принадлежности се добива представа за обществената организация на риболовците, сметководството, вътрешната уредба на жилищата им, духовната им култура. Място е отделено и на лодкостроенето, което се развива в този край още от римския период. В античния кастел Трансмариска е имало работилница за ремонт на плавателни съдове. В края на ХІХ век лодки от Тутракан се изнасят в Румъния, Сърбия, Австрия и др. Експонирана е минерална сбирка от Националния музей "Земята и хората”.
По темата публикация в Портал Силистра - www.portal-silistra.eu/news/4929, цитирайки публикация в профила на Руско Русев във Фейсбук допълва: "Музеят "Дунавски риболов и лодкостроене" е един от малкото, които имат филателно издание на тема "Музей на дунавския риболов, гр. Тутракан". Първата пощенска марка за Тутракан е за Рибарската махала в града, която сега е архитектурен резерват, издадена е от тогавашната румънска пощенска администрация през 1934 година".
Няма коментари:
Публикуване на коментар