В зала "Диоген Вичев" на Регионална библиотека "Партений Павлович" родолюбивата общественост на Силистра си спомни за своя свиден син - Пирин Бояджиев, оставил трайни следи в историята, културата и образователното дело на Крайдунавска Добруджа. Специално за 20-ата година от неговата кончина Литературно сдружение "Рекат и приятели" издаден "Паметен лист", който е своеобразно продължение на подобен от преди две години, тогава по инициатива на Филиал Силистра на Русенския университет.
В храма на книгата, чийто патрон - виден книжовник от по-миналия век, който бе преоткрит именно от Пирин Бояджиев, представители на образователните среди посветиха вечер на учителя, учения, краеведа, преводача, твореца, роден през 1913 г. в Силистра, учил и живял в Букурещ, върнал се в родния град, където е обучил хиляди подрастващи, след което е написал 13 книги в периода след пенсионирането си през 1975 г. Преди това обаче е създал десетки научни статии, посветени на български и румънски автори, включително изявявайки се като компаративист, т.е. на човек, посветил се на раздел от езикознанието, чийто предмет е сравнително-историческото изучаване на езици.
Димитрина Христова, Красимир Коев и доц. д-р Румяна Лебедова говориха основно за Бояджиев като ярък наследник на прадядо си Бояджи Яни, на дядо си Георги - мелничар, член на Околийския съвет, и на баща си Лефтер - училищен директор и театрален деец, чиито дела помни културата и образованието на Силистра. Неведнъж ставаше дума и за неговата съпруга Мара Бояджиева - също учител и преподавател на студенти. За това взаимодействие между двамата подчерта в своето изказване и Вера Милева от Регионалния музей, чието семейство е било в близък план със сем. Бояджиеви. Направи впечатление съхраненият от нея завет на Пирин Бояджиев "Аз помня, но важното е ти да помниш".
Историкът Тодор Николаев върна лентата назад, за да уведоми аудиторията, че 400 млади добруджанци - повече момчета и по-малко момичета, напускат Силистра в първите години на румънската окупация, за да продължат образованието си в двете местни български гимназии в емиграция в Русе, а после и в други градове в Стара България. Заедно с родителите - учители, сред тях е и самият Пирин Бояджиев.
Доц. Лебедова бе ръководител на екипа, създал студентския "Паметен лист" по повод 110 години от рождението на аристократа на духа Пирин Бояджиев, който бе представен в Букурещ със съдействието на незабравим ученик на силистренеца - банатския българин Лука Велчов. До скоро - до кончината си, като духовен водач на общността в нея той бе здрав стълб на българщината в северната ни съседка. По-миналата година на форум в Балчик Велчов припомни, че през 1954 г. именно Бояджиев предлага българското училище в румънската столица да бъде наречено на името на Христо Ботев.
В него той е учител до 1955 г. и е автор на методики за преподаване, преди да се върне в Силистра. Години преди това баща му Лефтер е директор на школото, в което се усеща ехото на уроците на самия Ботев от годините на Възраждането. Като автор на книгата "Бояджиевият род" Димитрина Христова в едри щрихи представи най-важното за тази важна за Силистра фамилия, не пропускайки да сподели впечатление за характерните за нея качества - трудолюбие и предприемчивост, предадени през поколенията.
Филологът Красимир Коев на няколко пъти представи пред аудиторията моменти от живота на Пирин Бояджиев, включително акцентирайки върху темата за епистолярната му връзка още на младини с Атанас Далчев - автор е на поезия с ярко философска проблематика, който е обърнал внимание на силистренеца, когато е бил само на 19 г.
Директорката на силистренската библиотека Галина Раева обяви пред всички, че в храма на книгите, ръководен в момента от нея, са постъпили 447 тома от Пирин Бояджиев, сред които и уникални издания. Отделнодарение той е направил и на други институции, включително в София, както и на Държавен архив - Силистра, както допълни неговата ръководителка Драгомира Тодорова, за да стане ясно, че предстои в обозримо бъдеще да бъде именувана на Пирин Бояджиев зала в сградата на архива.
Винаги е мило и непосредствено, когато съвременник на някой заслужил човек разкаже спомени за него, в случая това дойде от Георги Георгиев - директор на силистренската гимназия, днес наричана ПМГ "Св. Климент Охридски". По подобен начин същото са сторили преди години Стефка Стефанова - в миналото преподавател по философия и психология, проф. Славчо Иванов - повод 80-а годишнина на Бояджиев, и Стоян Пеев - бивш директор на гимназията от 70-те години на миналия век - техните проникновени текстове са публикувани в споменатия вече "Паметен лист", издадено от ЛС "Реката и приятели".
Йордан Георгиев
Няма коментари:
Публикуване на коментар