сряда, 16 април 2025 г.

30 г. СК "Багаин": 500 призови места, 23 национали, 18 медала от европейски и световни първенства

 

В празничната зала на Средно училище "Дръстър" бе проведено тържество, посветено на 30-ата година от началото на дейността и успехите на Спортен клуб "Багаин" - Силистра. То премина с участието на настоящи и бивши състезатели, с гости от Клуб по джудо "Сорбие" (Judo Club Sorbier) от Париж и със специален гост в лицето на кмета община Силистра Александър Сабанов, който поздрави членовете на клуба - домакин на събитието. През есента на настоящата година предстои да бъде чествана 50-ата годишнина на спорта джудо в Силистра. Има и още един повод за празнуване - 20-а година от повторното раждане на силистренското спортно училище, първото от което бе закрито през 1991 г.

Областният управител Илиян Великов изпрати поздравителен адрес специално до неговите настоящи стожери, а именно председателят Неделчо Цвятков, съпругата му Ивелина Златева-Цвяткова, която е една от най-успешните състезателки на Силистра в няколко борчески спорта, както и другите двама души от фамилията - Златко Цвятков и Цветан Цвятков, които са също в основата на структурата, развиваща джудо, джу-джуцу, самбо и др. единоборства. Те са и преподаватели в спортното училище, в което винаги е имало състезатели от "Багаин".


Два часа преди тържеството бе съвместната тренировка на силистренци и парижани, чиято ръководителка Мишел Бадие поздрави гостите и поднесе подаръци на домакините от "Багаин". За трети път гостуват в Силистра джудисти от "Сорбие", които имат дружески връзки и с Тервел, докато добруджанци от крайдунавския град са били само веднъж при тях във френската столица.


С пръв председател Милуш Милушев през 1993 г., когато е регистриран, клубът е продължил традициите на някогашната секция по джудо към Дружество за физкултура и спорт "Доростол". В момента в правния мир са три клуба с едно и също име, тъй като според законодателството всеки спорт трябва да е регистриран отделно, но в ход е създаване на Обединен спортен клуб "Багаин". През изминалите години багаинци са имали 23 национални състезатели на България, спечелили са над 500 призови места на състезания от най-висок ранг - държавни и международни, включително 18 на световни първенства и на олимпиади за младежи в 4 спорта - джудо, джу-джуцу, сумо и борба - жени. Неведнъж техни спортисти са били в десетките на най-добрите на Силистра, включително и на първите места.

С едноминутно мълчание бяха почетени двама заслужили деятели на "Багаин" - сенсей Стефан Стефанов и Емил Костадинов. Специално в словото на г-н Цвятков бяха отбелязани имената на представители на различни поколения: Емел Кадирова, Миглена Тодорова, Десислав Господинов, Росица Валентинова, Начо Начев, Гергана Йорданова, Румяна Георгиева, Ивелина Георгиева, Васил Господинов, Димитър Веселинов, Рустислав Добрев, Станимир Стойчев, Стоян Радославов и много други, някои от които присъстваха.

Подготвени за тържеството медали и грамоти получиха и много други бивши и настоящи спортисти. Поздравления с музикален съпровод на живо поднесоха възпитаниците на вокалния педагог Румяна Вълчанова от нейната група "Бяло, зелено, червено" - Теодор Петров и Павел Петров, както и Музикална школа "Великов". Изненадата на вечерта бе танцът "мъжки ръченик", изпълнен от Неделчо Цветков в облекло на състезател по джудо, за което специално свири Велико Великов, ръководител на школата-гост на събитието.


Алхимикът на времето Тео от Казанлък: Най-важното в живота е „да разбереш условието на задачата“



 В Силистра на 15 април т.г. във Филиал Силистра на Русенския университет "Ангел Кънчев" гостува за среща със студенти, преподаватели, учители и ученици знакова за българското учителство личност - физикът Теодосий Теодосиев, който дойде за пръв път в Добруджа от "долината на розите". С дейността си в нейната "столица" Казанлък той е заслужил редица определения, сред които "златен учител на България", "алхимик на времето", "създател на неизлишни хора, а достойни да са първи сред първите" и др.

"Машинната и човешката интелигентност" бе първоначалната тема на срещата с преподавателя по физика, обиколил света, включително САЩ, Китай, Австралия, за да представи своята методика на обучение, но тя бе превърната от него в своеобразна сказка за "нещата от живота". "Той илюстрира иносказателно своите тези с автентични примери от богатия си житейски опит в съчетание с широкия си светоглед в редица области на човешкото познание - история, философия, християнска етика, психология, литература", написаха на страницата си във Фейсбук организаторите от Филиал Силистра. От негово име поздрав към госта поднесе доц. Д-р Румяна Лебедова - директор на учебната структура, с благодарност "за отделеното от най-скъпото - времето, и за мъдростта", а доц. Д-р Диана Железова води срещата с обаятелния учител, възпитавал десетилетия наред "незаменими хора".

За Тео, както го наричат в цялата страна и в чужбина, "Всеки ден е олимпиада". Според него разковничето на успехите на учениците му, отличници по физика, е да решават специално създадени задачи, а не тези от сборниците и вече предлаганите на състезания. Запомняща се и мисълта, че най-важното в живота е "да разбереш условието на задачата". За да се случи това според госта било важно да се научиш да четеш и да смяташ възможно на най-ранна възраст Е, с малката подробност - до 9 клас да прочетеш хиляда книги. Преразказ заслужава и прозрението, че машината няма да изпревари човека, защото ѝ липсва емоционалната интелигентност, макар да има много по-голяма от човешката достъпна памет.

Навлезе се и в теми, които вълнуват хората от векове с изводите: не трябва да се лъже; трябва да се прави разлика между грешка, която е простима, и грях, като най-страшното е умен и информиран човек да го извърши; неизползваният мозък се разрежда, затова трябва да се подлага на…фитнес, постоянно да плува в океана от знания и непременно да попива от точните науки. Не бе изненада също, че казанлъчанинът смята за нещо недобро, когато човек си казва: "Скучно ми е, искам да убия времето". С напомнянето, че "Човек се учи, докато е жив" и дори може да започне да свири на пиано на 90-годишна личност, както е постъпил Миню Балкански - друг виден българин, но от Париж.

Присъстващите на сказката не се зачудиха на фразата "Огромната част от човечеството живее по Закона на Ом, в същността който казано по прост начин е "създаваният от напрежението ток е обратно пропорционален на съпротивлението, което той трябва да преодолява, и е право пропорционален на пораждащото го напрежение". С продължението: човешкият мозък трябва да е постоянно в работен режим, но с ясното съзнание, че успехите се държат наполовина на дарбата, наполовина на положен труд. С подходящ по въпроса съвет: "Намери да правиш това, за което си роден", т.е. развивай природната си даденост.

Любопитни бяха и мисловните забежки, които също са запомнящи се: Ева е негърка със зелени очи; днешният човек е по-болен от събрата си през по-миналия век; сегашните родители не познават децата си, защото не правят нищо заедно - не общуват; най-важна е моралната интелигентност в отношението към хора, животни и природа; в основата на всичко е божественото начало; най-големите престъпления се правят от най-интелигентните хора; най-много в днешно време се програмират машини за избиване на хора; изобретенията са резултат от използване на знания на границата на науките. Сред изненадите на срещата бе признанието на Теодосиев, че най-голямото му награда е била негови ученици да плачат пред картини на Пол Сезан - френския живописец, осъществил връзката между импресионизма и кубизма.

събота, 12 април 2025 г.

Заслужени ръкопляскания за картините от една изложба на Йордан Колев

В един априлски ден – десетия от четвъртия месец на 2025 г., когато в Силистра духа вятър, слънце пече и за десерт по икиндия и сняг запръска в зимен аранжимент, в храма на изкуството – Художествена галерия Силистра, при относително голям интерес бе открита една изложба, която трябва да се види. Не само защото е дело на Йордан Колев, който откакто е директор на галерията, за пръв път подрежда свои скулптури (общо 28 – малки – миниатюри, и по-големи – торсове, стари и нови) и картини – общо 52 – живопис и

На чаша лично произведено от автора червено вино…от Бръчма (част от село Българка), уважилите поканата му хора от различни поколения, сред тях и колеги художници, съпреживяха множество творчески моменти. Примерно от създадени с много финес и естетика „голи женски тела“, портрети на известни личности от Силистра и пейзажи с характерен за Добруджа ландшафт – нагънат, някак загадъчен и примамващ погледа в посока към вечно недостижимия хоризонт. И реката с лодките, разбира се...


Като стана дума за хора, чиито лица са „изобразени на портрет“ от иначе скулптора по специалност и призвание Колев, посетителите си спомниха с умиление за неповторимия шегаджия Петър Петров-Пешо Мустака, за Кръстьо Младенов  („Къци с големите мустъци“) – директор на Кукления театър в един от най-плодоносните му години; за доскорошния доайен на силистренските художници Йордан Маринов – съосновател на дружеството на СБХ, на което Колев е член от 1988 г., като е бил в определен период и негов председател; за пленителния историк и сладкодумен разказвач Веселин Аврамов; за незабравимия актьор, мим и общественик Едмонд Грозданов – софиянец от „жълтите павета“, който остави траен спомен за себе си в крайдунавска Силистра…

И за много други…, показани с различни средства. Сред тях са учителят и школски директор Иван Байчев, съхранен със своето лице на скулптура, както и Божидар Божков – някога известен културтрегер в Силистра.

Домакинът на изложбата, който е и неин създател, си призна, че за дузината години, в които е начело на силистренската обител на изобразителното изкуство, е подредил и открил поне 150 изложби – лични и колективни, на професионалисти и на любители. Но чак сега се изявява в пълнота със свои творби, макар да е участвал в над 100 изложби у нас и в чужбина, така също в пленери, някои от които е и организирал със свое колеги.

На добър час на изложбата на Йордан Колев, която няма свое име, но със сигурност притежава качества, заради които си заслужава да бъде уважена с внимание! И възнаградена с ръкопляскания на бис!



петък, 4 април 2025 г.

В Силистра първо журналистите разпознаха най-новата местна етнографска книга

"Особености на традиционното изкуство в женската носия" е заглавието на най-новата етнографска книга, издадена в Силистра. Днес тя бе представена пред журналисти в Националния пресклуб на БТА от нейните автори: майсторът-приложника Добринка Петрова, етнографа д-р Йордан Касабов и журналиста изследовател Йордан Георгиев. Според тях в книгата има теоретичен и практико-приложен характер, което я прави интересно четиво за хората, които се интересуват от тънкостите на изработката на различните части от носиите. Авторите разкриват по разбираем начин "тайни", които са били практика в живота на българката и в частност на добруджанката за няколко поколения назад във времето.

В книгата е обяснено как се създава месал (кърпа за глава) от фино домашно тъкано платно, така също как се правят шапка с гребен и булчинска шапка. Читателят ще научи още какви послания се крият в един на пръв поглед елементарен битов инструмент като хурката за предене. Читателят може също така да узнае какви са били скритите моменти в изработката и подредбата на копчетата по женските дрехи. В главата "Прически, косичници, плитки" се разкриват малко известни факти за иначе познати елементи от външния вид на българката.

Добринка Петрова разказа, че повече от 10 години ръчно изработва елементи от народни носии. Именно нейният труд е в основата на книгата. По думите ѝ забраждането и престилката са най-важните части от една носия. Тя може да включва още риза, елек, фуста, чорапи. „Важни са и накитите. По традиция момите имат по-малко накити, предимно мъниста, докато омъжените жени имат метални накити. Също така момите са носели по-малко връхни дрехи и слагали китките си от лявата страна“, каза тя.

Според Йордан Георгиев в миналото традиционното облекло е съдържало скрити послания и е издавало много за жената: „Всеки елемент от носията носи информация за възраст, социален статус, семейно положение, произход, населено място. В същото време дава сведение за образователен ценз, отношение към изкуството, дори и за заможност. Това е било необходимо в онова време на липса на информация по друг начин. Така отсрещната страна е можела да разбере повече за момата или за жената и да знае как да се отнася към нея“.

По традиция първият екземпляр от книгата беше подарен на Регионална библиотека "Партений Павлович" в Силистра. Там ще бъде и официалното представяне, което е насрочено за 9 април от 17 ч. в зала Диоген Вичев". Предвидена е встъпителна, теоретико-обяснителна и практико-приложна част с видеопрезентация. За книгата своите впечатления на учен ще представи доц. дфн Тодорка Георгиева от Русенския университет, председател на Научен център "Дазий Доростолски", която е автор на предговора.

Библиотеката в Силистра стана още по-модерна

Интерактивен под, който превръща ученето в забавление, е най-новата придобивка в Регионалната библиотека „Партений Павлович“ в Силистра, съобщиха за БТА от културната институция. В допълнение от ВЕРСИНАЖ: Библиотеката, носеща името на виден книжовник от преди два века, открит за съвремието ни от почетния гражданин на Силистра Пирин Бояджиев, е  най-голямото по рода с звено в област Силистра и играе ролята и на методическа структура спрямо библиотеките в читалищата в региона.

Иновативното съоръжение е реализирано по проект „Модерната българска регионална библиотека в ХХI век – пазител на знанието, навигатор в дигиталната ера, доставчик на иновативни услуги и възможности за учене през целия живот, културно-образователен медиатор и устойчив обществен стожер срещу дезинформацията”. То разполага с 52 предварително инсталирани образователни игри на български език, предназначени за развиване на координацията, логическото мислене и двигателните умения на децата.

Благодарение на средствата от проекта културната институция се сдоби и с други високотехнологични придобивки. Във фоайето на сградата бе инсталиран  „Библиотечен екран на знанието“, предлагащ на потребителите интерактивен начин за достъп до библиотечна и библиографска информация. Закупен бе професионален скенер, с който ще бъдат дигитализирани 180 ценни издания. В допълнение от ВЕРСИНАЖ: преди повече от 15 години години под друга форма бяха дигитализирани всички вестници, излизали в Силистра от 1885 до 1944 г., които сега са достъпни в раздел "Е-
Силистра в сайта на библиотеката. Процесът продължи и в друго направление преди известно време, а новата техника, която е скъпа, но модерна, ще увеличи мащаба на този процес - връзка на миналото с настоящето с проекция в бъдещето.

Очаква се от печат в края на май да излязат и две нови книги на Силистренската библиотека. Те са сборници с поезия, посветена на Силистра и на Добруджа. В тях са включени над 100 произведения както на местни автори, така и на известни български поети, съобщиха още от културната институция.