петък, 4 април 2025 г.

В Силистра първо журналистите разпознаха най-новата местна етнографска книга

"Особености на традиционното изкуство в женската носия" е заглавието на най-новата етнографска книга, издадена в Силистра. Днес тя бе представена пред журналисти в Националния пресклуб на БТА от нейните автори: майсторът-приложника Добринка Петрова, етнографа д-р Йордан Касабов и журналиста изследовател Йордан Георгиев. Според тях в книгата има теоретичен и практико-приложен характер, което я прави интересно четиво за хората, които се интересуват от тънкостите на изработката на различните части от носиите. Авторите разкриват по разбираем начин "тайни", които са били практика в живота на българката и в частност на добруджанката за няколко поколения назад във времето.

В книгата е обяснено как се създава месал (кърпа за глава) от фино домашно тъкано платно, така също как се правят шапка с гребен и булчинска шапка. Читателят ще научи още какви послания се крият в един на пръв поглед елементарен битов инструмент като хурката за предене. Читателят може също така да узнае какви са били скритите моменти в изработката и подредбата на копчетата по женските дрехи. В главата "Прически, косичници, плитки" се разкриват малко известни факти за иначе познати елементи от външния вид на българката.

Добринка Петрова разказа, че повече от 10 години ръчно изработва елементи от народни носии. Именно нейният труд е в основата на книгата. По думите ѝ забраждането и престилката са най-важните части от една носия. Тя може да включва още риза, елек, фуста, чорапи. „Важни са и накитите. По традиция момите имат по-малко накити, предимно мъниста, докато омъжените жени имат метални накити. Също така момите са носели по-малко връхни дрехи и слагали китките си от лявата страна“, каза тя.

Според Йордан Георгиев в миналото традиционното облекло е съдържало скрити послания и е издавало много за жената: „Всеки елемент от носията носи информация за възраст, социален статус, семейно положение, произход, населено място. В същото време дава сведение за образователен ценз, отношение към изкуството, дори и за заможност. Това е било необходимо в онова време на липса на информация по друг начин. Така отсрещната страна е можела да разбере повече за момата или за жената и да знае как да се отнася към нея“.

По традиция първият екземпляр от книгата беше подарен на Регионална библиотека "Партений Павлович" в Силистра. Там ще бъде и официалното представяне, което е насрочено за 9 април от 17 ч. в зала Диоген Вичев". Предвидена е встъпителна, теоретико-обяснителна и практико-приложна част с видеопрезентация. За книгата своите впечатления на учен ще представи доц. дфн Тодорка Георгиева от Русенския университет, председател на Научен център "Дазий Доростолски", която е автор на предговора.

Библиотеката в Силистра стана още по-модерна

Интерактивен под, който превръща ученето в забавление, е най-новата придобивка в Регионалната библиотека „Партений Павлович“ в Силистра, съобщиха за БТА от културната институция. В допълнение от ВЕРСИНАЖ: Библиотеката, носеща името на виден книжовник от преди два века, открит за съвремието ни от почетния гражданин на Силистра Пирин Бояджиев, е  най-голямото по рода с звено в област Силистра и играе ролята и на методическа структура спрямо библиотеките в читалищата в региона.

Иновативното съоръжение е реализирано по проект „Модерната българска регионална библиотека в ХХI век – пазител на знанието, навигатор в дигиталната ера, доставчик на иновативни услуги и възможности за учене през целия живот, културно-образователен медиатор и устойчив обществен стожер срещу дезинформацията”. То разполага с 52 предварително инсталирани образователни игри на български език, предназначени за развиване на координацията, логическото мислене и двигателните умения на децата.

Благодарение на средствата от проекта културната институция се сдоби и с други високотехнологични придобивки. Във фоайето на сградата бе инсталиран  „Библиотечен екран на знанието“, предлагащ на потребителите интерактивен начин за достъп до библиотечна и библиографска информация. Закупен бе професионален скенер, с който ще бъдат дигитализирани 180 ценни издания. В допълнение от ВЕРСИНАЖ: преди повече от 15 години години под друга форма бяха дигитализирани всички вестници, излизали в Силистра от 1885 до 1944 г., които сега са достъпни в раздел "Е-
Силистра в сайта на библиотеката. Процесът продължи и в друго направление преди известно време, а новата техника, която е скъпа, но модерна, ще увеличи мащаба на този процес - връзка на миналото с настоящето с проекция в бъдещето.

Очаква се от печат в края на май да излязат и две нови книги на Силистренската библиотека. Те са сборници с поезия, посветена на Силистра и на Добруджа. В тях са включени над 100 произведения както на местни автори, така и на известни български поети, съобщиха още от културната институция.