четвъртък, 10 април 2014 г.

Започнаха първите по рода си Дни на православието в град Алфатар, в Тутракан очакват митрополит Наум



С благословението на Негово Високопреосвещенство Доростолски митрополит Амвросий в гр. Алфатар бяха открити Дни на Православието. Приветствено слово от негово името  бе поднесено от Негово Всепреподобие йеромонах Емилиан – енорийски свещеник в гр. Алфатар и секретар на св. Митрополия, след което кметицата г-жа Йорданка Узунска поздрави всички присъстващи, дошли заедно да отпразнуват първия ден на Православието в гр. Алфатар.
Най-щастлив и прекрасен момент бе участието на децата от ЦДГ в гр. Алфатар, с. Алеково и с. Бистра, а също така и на ученици от ОУ в града. Беше направена изложба с предварително подготвени интересни материали по случай настъпващия светъл християнски празник Възкресение Христово. Гости на това събитие бяха свещеник Димитър Димитров от Русенска св. митрополия и Негово Високопреподобие архимандрит Боян.
В програмата още: Втори ден – 9 април (сряда)
10:30 ч. - в храм „Света Троица”, гр. Алфатар
„Великденска работилница”- боядисване на яйца от деца от ЦДГ „Щастливо детство” гр. Алфатар и служители от общинската администрация;
13:30 ч. - НЧ „Й. Йовков – 1894 г.” - филм "Надежда".
 Трети ден – 10 април (четвъртък)
17:00 ч.- НЧ „Ведрина 1948 г.”, гр. Алфатар
Съпътстваща изложба „Иде Великден”
- филм "Остров".
 Четвърти ден – 11 април (петък)
17:00 ч.- „Лазаруване в Алфатар” - концерт на деца и възрастни.
Връчване на благодарствени грамоти - площад „Й. Петров” (при лошо време в салона на НЧ „Й. Йовков – 1894 г.”).
 Пети ден – 12 април (събота)
Лазаруване по домовете.
 Шести ден – 13 април (неделя) - Връбница (Цветница)
09:00 ч. - храм „Света Троица”, гр. Алфатар
Божествена света Литургия, отслужена от Негово Всепреподобие йеромонах Емилиан
10:30 ч. – Освещаване на върбови клонки;
- Молебен за здраве на всички именници;
- Засаждане на цветя в двора на храма от всички именници.
 ИСТОРИЯ НА ХРАМА
Църквата е построена през 1846 г. и представлява каменна постройка с три кораба и една апсида на източната стена. На западния й вход е изграден малък навес - ложа, за съхранение на храмовата икона. Такива архитектурни добавки към фасадата не се срещат често в нашата църковна архитектура, което обуславя уникалността на обекта. Забележителна е украсата на стените, разчленени с множество слепи арки. Установено е, че под сегашната мазилка се съдържат уникални по своя характер и изработка стенописи, които са били закрити при замазката на стените след опожаряването на сградата през втората половина на ХІХ в. Вниманието привличат и резбованите украси на трона и на вратата на иконостаса. В църквата се съхраняват оригинални икони от Тревненската школа на зографите Досю Косюв и Ангел Досюв - 1846 г.: "Св. Богородица", "Св. Троица", "Св. Димитър", "Св. Харалампий и Йоан Предтеча". Църквата е паметник на културата от 30-те години на ХХ век.
    В събота от 9 часа в църквата "Св. Николай" в Тутракан ще служи за пръв път Негово Високпреосвещенство митрополит Наум, новият духовен водач на  Русенска епархия, който бе въдворен на поста преди няколко дни, след като наскоро бе избран и утвърден да бъде начело на миряните от Русенска и Силистренска области - общините Тутракан и Главиница.

Няма коментари:

Публикуване на коментар