вторник, 8 април 2014 г.

Силистренският кандидат за ЕП представя в страната втората си книга - "От първо лице"

http://www.radiozvezda.bg/
        27-годишният политолог Момчил Неков представи в Смолян втората си книга за 24-та годишнина от преименуването и обновяването на БСП. „От първо лице” е политическо изследване на водещите партии у нас – БСП, СДС, НДСВ, ДСБ, Атака, ГЕРБ, Движение Граждани за България и др. То разглежда основните исторически елементи от развитието на държавата ни след 1989 г. и проследява последните 8 парламента. Това обобщи в залата на Държавен архив редакторът на творбата Цветелин Софрониев, вмятайки че тя е един своеобразен наръчник по съвременна политология. Събрала е събеседвания с 26 политически лидери у нас, сред които са двама президенти и 9 министър-председатели. Тук са разсъжденията им върху историческите моменти, в които са участвали или самите те, са предизвиквали. 
        От 300 партии в България, става ясно, че най-лесна е регистрацията им, но по-трудна е идентификацията и избягването на проблема с обезличаването на партийния лидер, разкрива книгата. Авторът е съумял да предразположи събеседниците си да са достатъчно искрени и се вижда кои от тях обезличават партийната структура и я превръщат в придатък, и кои обратно търпят този процес на влияние. Някъде има яростна съпротива, другаде – е постигнат баланс. За историците пък ще е интересна живата история на тези 26 партийни лидери, вмята Софрониев, който е научен ръководител на Момчил Неков. 
         Партиите са инструмент, ние избираме кой да управлява държавата, но така формираме и т.нар. политически елит, напомни още той. Трудът е двугодишен, но се оказва, че самите интервюирани са се заинтересували от него и сътрудничили добросъвестно. А дошлата в Смолян публика остана доволна от събеседването с младия политолог, който работи в Комисията за защита на личните данни. И е на 15 място в евролистата на БСП за парламент 2014. 
           Целта ни е да променим неолибералния модел към социално –справедлив, цялата битка в Европа, водена от социалистите е насочена срещу бедността, постави акцент на срещата пък самият Неков. И напомни, че изборите са своеобразен референдум за  стабилитета на правителството. Той изброи свършеното досега от кабинета Орешарски – размразяване на плоския данък и връщането от 2015 година на внесените данъци от хората с най-ниски доходи. Тук са качените детски надбавки – за първо дете 35 лв. и 50 лв. – за второ. Младите хора ще се подкрепят с „първа работа” по програмите, а европейските средства са 100 млн. евро. Връща се и швейцарското правило за индексиране на пенсиите. Ще се решават и въпросите с бежанците, влизането ни в Шенген и насочването на европейското законодателство в наша полза. 
       В присъствието на 10-тия член от листата на социалистите – преподавателя от Софийския универ
ситет Ия Гурбалова, Неков лансира идеята „Европа на едно гише”. Което ще рече, че всеки ще има партида и държавата сама ще събира данните за него било за данъци, здравни осигуровки и т.н. Да останем в България – ние и децата ни, призова и Ия Гурбалова, която е също политолог по образование и като майка се е отчела с 8-годишно и 4-годишно дете. Затова погледът и е обърнат към младите хора у нас.  2/3 от политиката на една държава се решава отвън и само една трета – отвътре. Затова е важно да имаме достатъчно представители в Европейския парламент, за да ни стане Европа майка, а не да бъде мащеха, напомни тя. И не скри, че ако БСП остане втора  политическа сила, Бойко Борисов ще има шанса да удари, че е победил, но по-важното е, че ще даде рамо за местния вот идната година. А българите държим кой ще управлява общините ни, обобщи преподавателката. 
       В момента управлението се крепи на крехко мнозинство в парламента и едни евентуални загуби на евровота на 25 май, означават нови парламентарни избори, вметна и председателят на Общинската организация на социалистите в Смолян, Милко Гавазов, който води срещата. Така ще се даде шанс на Борисов, който срина за 3.5 г. икономиката ни, отново да го направи. Ако това управление не успее да върне държавата на хората, ще останем само възрастните, а младите ще продължат да изтичат към чужбина, предупреди той. Най-активни на срещата се оказаха смолянските младежи, членове на БСП. Слави Димитров постави въпроса за реиндустриализацията, чиито план лансира премиерът Пламен Орешарски. Обвързаността на икономиката със средното образование ще даде тласък на този процес, отвърна му Момчил Неков. И изведе на преден план двата АЕЦ-а, за чиито мощности се работи. България да престане да бъде йесмен, предложи пък друг млад смолянчанин - Иван Френкев. А идеята му, е отстоявана упорито от левите и най-вече от кандидатът за евродепутат Достена Лаверн. 

Няма коментари:

Публикуване на коментар