22/1/2014
Доволна съм от това, което виждам в Доклада. По него може да се напише ясен план за действие, което ние ще започнем да правим веднага. Това обяви на пресконференция в Министерския съвет вицепремиерът и министър на правосъдието Зинаида Златанова, след като беше оповестен Докладът на ЕК за България по механизма за сътрудничество и проверка. „Ще обсъдим ясни и точни мерки със срокове“, добавиЗлатанова и уточни, че ще обсъди и с ВСС мерките, които той трябва да предприеме. „Мисля, че повечето добри тенденции, които са очертани в Доклада, се отнасят до последните месеци, докато повечето от негативните констатации се отнасят както до 18-те месеца, които обхваща Докладът, така и повтарят констатации от 2012г“, коментира вицепремиерът. Според нея като цяло оценката е, че редица тенденции са тръгнали в правилна посока. „Няма как да не отбележим спазването на разделението на властите и ненамесата вече на изпълнителната власт в работата на съдебната власт. Една такава констатация, че това е прекратено, означава, че го е имало преди и че настоящото правителство преди шест месеца тръгва от доста ниска база, при която основни демократични принципи не бяха спазвани на практика“, подчерта Златанова.
Вицепремиерът отбеляза, че ЕК коректно е отразила факта, че в тези 18 месеца е оценена работата на три български правителства. „Това са и два ВСС, два парламента, както и период, в който нямаше действащ парламент. Важното е от тук насетне да осмислим добре препоръките и да започнем незабавно план за тяхното изпълнение, което и ще направим“, категорична беше Златанова. Тя определи Доклада на ЕК като обективен, точен, базиращ се на факти, професионален и неполитизиращ по никакъв начин. „Констатациите в Доклада трябва да разглеждаме като възможност да се фокусираме върху правилните насоки, към които да вложим повече усилия. Веднага започваме да работим по екшън план, който ще помогне при следващия отчетен период да имаме съществен напредък. Доволен съм, че е отчетена положителна тенденция и усилията, положени през последните шест месеца“, каза вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев. Той изтъкна, че противодействието на корупцията е системен подход и от тази гледна точка екшън планът ще бъде насочен в посока на доизграждане и укрепване на тази система.
На въпрос за БОРКОР министър Йовчев отбеляза, че към момента резултатите, които е постигнало това звено, са незадоволителни. „Работи се по проект за въвеждане на система, която ще бъде в основата на това държавата да може да открива системни грешки при борбата с корупцията“, каза Йовчев. По думите му идеята е настоящите функции на БОРКОР да останат, но да се възложат и други, така че то да стане аналитично звено. Вицепремиерът подчерта, че е важно потенциалът, съсредоточен в БОРКОР, да се използва по- ефективно в полза на държавата. „Ако прекратим един проект, в който са вложени толкова време, усилия и средства, ще бъде грешен подход“, добави министър Йовчев. „Стъпките, които в момента предприема ръководството на ДАНС са в правилна посока и те съвсем скоро ще могат да се поздравят с добри резултати и ефективно противодействие на борбата с организираната престъпност“, каза още вицепремиерът Йовчев.
„Всяка една от забележките на ЕК трябва да ни мобилизира да работим в съответната посока. Считам, че не е правилен подходът, ако в момента се опитаме да правим разграничение и да прехвърляме отговорност от едно правителство на друго. Който гледа назад, трудно върви напред“, коментира още Йовчев. Вицепремиерът Златанова добави, че шестте показателя, по които се оценява България са взаимно свързани и трябва да се разглеждат цялостно. „ЕК достатъчно добре е прецизирала притеснителните неща и не трябва да изоставяме нито едно от тях“, каза министърът на правосъдието. „Критики за Наказателния кодекс няма. Препоръката е колкото се може по- бързо той да започне да се изпълнява“, подчерта Златанова. Тя добави, че България непрекъснато работи за прекратяване на мониторинговия механизъм чрез изпълнение на препоръките в него. По отношение на Шенген вицепремиерът Йовчев коментира: „Считаме, че това, което правим през последните месеци и нашата реакция по повод на изключително силния миграционен натиск, показват на практика, че всички опасения на страните-членки са били напразни“. Министърът на вътрешните работи отбеляза, че по оценка на ФРОНТЕКС българо-турската граница е най- натоварената и е подложена на най- силен натиск в целия ЕС. „При тези тежки условия ние успяваме да се справим, при това много добре“, добави г-н Йовчев. Той изрази подкрепа за подхода на два етапа да се реализира членството на България в Шенген.
Няма коментари:
Публикуване на коментар