сряда, 19 март 2025 г.

Личен спомен за Пирин и Мара Бояджиеви в навечерието на паметната вечер в чест на почетния гражданин на Силистра


ВЕРСИНАЖ, 21 март 2015 г. Възпоменателна вечер за Пирин Бояджиев, почетен гражданин на Силистра



Тази година се навършват 20 години от кончината на почетния гражданин на Силистра Пирин Бояджиев - ярък представител на едноименния род, останал в спомените на своите съвременници като изявен учител, преводач, автор на научни статии, дарител на библиотеката и на Държавен архив - Силистра. Заедно със съпругата си Мара Бояджиева - преподавател в педагогическия институт в Силистра, двамата са ярко доказателство за скромен, но достоен живот на будители. Утре е специалната вечер, посветена на човека с възрожденски дух. Началото е в 17 ч. в зала "Диоген Вичев".


В живота по-предишна от срещите ми с двамата културтрегери и стожер
и на образоването бе с г-жа Бояджиева в учебната 1974-1975 г. в ОУ "Иван Вазов" (бел.-в тази първа година на своето съществуване то бе само "Пето основно училище", тъй като още нямаше свое име). Тогава бях в осми клас и реално съм сред първите завършили това ново тогава училище. В онези времена в силистренските училища освен руския език, който бе задължителен за всички, сред чуждите езици преподаваеми бяха немски и френски. Аз съм син на учител франкофон и нямах причина да уча другия европейски популярен език. 


В интерес на истината не помня кой бе учителят/учителката титуляр по френски, но не съм забравил, че дълго време в часовете ни през втория учебен срок влизаше да преподава студентка абсолвентка от последния курс на Силистренския педагигически институт "Дочо Михайлов". Накрая на практиката имаше и наблюдаващи преподаватели. И кой мислите преди всички - Мара Бояджиева. Тогава тя е в предпенсионна възраст, но изглеждаше в перфектен вид - с хубава прическа - модерна за времето си, с изящна фигура, струва ми се в дрехи в приглушени тонове. 

В един от последните часове с нейно участие като методист имахме малък инцидент с мое участие. Студентката не беше от най-добрите (най-вероятно френският език ѝ е бил "втора специалност, а тогава тукашните студенти дори имаха и "трета" - пеене, трудово обучение, пионерска работа), представяше се неубедително, особено в случаите, когато трябваше да ни предаде някои тънкости на "езика на любовта" (образно казано). Аз бях един от добрите и внимавах какво говори, което ме предизвикваше понякога да я поправям, което е извън правилата, но какво да се прави - тийнейджърска дързост (не бих си признал, че е било проява на недобро възпитание!).

Да, но другарката Бояджиева, която е следяла "нещата" в часа също внимателно (в онова време бихме казали с русизма "осторожно") и съответно не е пропуснала моята фриволна изява в ущърб на студентката, макар и в полза на всички в класа. Друг е въпросът колцина от съучениците ми се вълнуваха като мен от френския. (Тук отварям скоба за година-две напред вече в гимназията - за едно празненство, когато с кратки римушки си правехме шеги помежду си, вероятно да ме уязват по своему, момичета от класа ме бяха разиграли словесно така: "С кюнец панталон, той френския владее и се големее").

Та, в осми клас в онази конфликтна ситуация в края на часа Бояджиева ми даде урок, който запомних завинаги. Явно, подразнена от поведението ми спрямо нейната студентка, тя пред всички високо заяви: Я, онова момче (бел.-за мен става дума) да си даде бележника". Естествено, без да зная за какво иде реч, го вадя с треперещи ръце от чантата и ѝ го подавам. И чувам да се казва: "Пиша Ви "Parfait", т.е. "шестица, но никога повече не си позволявайте да поправяте учителя по време на часа". И действително, повече не съм си го правил, макар по-нататък в ученическия си живот да съм имал пререкания или несъгласия с учители по един или друг повод. Веднъж, вече в гимназията, защитих съученичка в час по български и литература и учителката ми се скара, че се обаждам "като черна станция на бяло поле", но това е друга "история" с...продължение.


После пак в гимназията (ПГ "Климент Охридски") моята класна Надежда Сарафова - тогава съвсем млада учителка, ни преподаваше по френски. За да бъде по-лесно за всички, бяхме разделени на две групи, като идеята бе учителят да работи с по-малко хора в рамките на един учебен час. И в тази среда от съученици не бих казал, че имах конкуренция, което се отрази и в крайния резултат - не постигнах развитие в усвояването на езика. Но и тук съдбата ме срещна с представител на семейство Бояджиеви, този път със самия Пирин Бояджиев. Него не го познавахме в нито едно от известните му качества - той то-що се беше пенсионирал, но вероятно е продължавал да поработва по заместване, да е бил на 
не повече от 62 години. 

Накратко: класната ни счупи крак и отсъства доста време докато се възстанови. Именно в този период дойде да взема вместо нея часовете др. Бояджиев. Работата с него бе приятна, лежерна, завладяваща, защото той бе наясно с "нивото" на "ж" клас, и не ни даваше зор. Стараеше се обаче да се отнасяме с уважение към езика, за да го заобичаме, включително ни учеше на песни, които вероятно са били предвидени в учебния материал, пък кой знае. Общо-взето споменът е за общуване с културен човек, който със своя леко присипнал глас не ни приспиваше, а ни увличаше да следим мисълта му и интонацията (произношението), да се опитваме да попиваме от неговите знания.

Срещите ми с Пирин Бояджиев продължиха много по-късно, примерно след четвърт век, вече в "зората на демокрацията" - тогава той бе сред уважаваните социалдемократи от възстановената БСДП, последователи на д-р Петър Дертлиев, който през 1990 г. без малко не стана президент на България. Неведнъж съм бил свидетел на изказвания на Бояджиев по събития, свързани с книги и други литературни вечеринки. Случвало се е в духа на времето да изрази свои мисли с невъздържан тон, защото вече бяха години, в които прозираше малокултурието както сред т.нар. културтрегери, така и в поведението и изказа на хора, заемащи отговорни ръководни места.

В продължение на 11 години - от 2013 до 2025 г., работих като пиар в Областна администрация Силистра и всяка сутрин пътят ми минаваше покрай малката кокетна, но все по-схлупена къщурка на ъгъла на улиците "Генерал Скобелев" и "Петър Вичев", в която някога живееха Бояджиеви. Заглеждал съм се към старовремския кьошк, покрит с керемиди и обграден от асмалък, чиито подпори вече са наведени като кобилица на излязъл от употреба геран. И винаги съм се сещал за тях, двамата видни силистренци - хем признати за стореното от тях свято дело в сферата на културата, науката и образованието, и хем не чак дотам осветени в публичното пространство, за да е жив и ярък споменът за тях. 

Съвсем е жалко, че, както се говори, родата на съпругата не е позволила в един момент преди не зная колко години на задната фасада на къщичката да бъде поставена паметна плоча в чест на Бояджиеви - там, където сега стената се самосъбаря и вече ѝ се виждат тухлите. Може би е ирония на съдбата - намигване, че пропуснатите възможности ни пречат да тачим и да предаваме преживяванията си на идните поколения. 

Иначе и преди 10 години сме провели възпоменателна вечер за него, Пирин Бояджиев, за което ВЕРСИНАЖ пази свидно свидeтелство: www.jordansilistra.blogspot.com/2015/03/blog-post_98.html.

Няма коментари:

Публикуване на коментар