четвъртък, 9 април 2015 г.

В Дулово изложба наднича зад мъжката суетност от преди век



         В Исторически музей Дулово бе открита изложбата „Мъжката суетност в миналото“. При това в присъствието на нейния куратор д-р Толя Любенова от Регионален исторически музей – Търговище. Директорът на музея в добруджанския град Белчо Маринов обяви, че гостуващите експонати ще бъдат на разположение на дуловци до края на м. май, вкл. и в дните на майските културни празници.
„Предстои да изпълним програма за 55-ата година на град Дулово, на която е посветена и изложба от снимки, дело на фотографа Димитър Колев, представена заедно с проявата от Търговище“, каза при откриването зам. кметът Йорданка Стойчева. Заместник областният управител Младен Минчев поздрави присъстващите, автора на изложбата и нейните домакини от община Дулово, за интересната експозиция, обогатяваща дейността на музея.
         Пред аудиторията д-р Любенова, която е специалист по „Нова българска история“ и е автор на книгата „Стопанска история на Търговище и Търговищка Околия (1878-1944)“, сподели, че отдавна е искала в Дулово да  видят изложбата, посветена на българския мъж от края на 19 и началото на 20 в.
При това представен чрез типична за Балканите комуникативна среда – на улицата при ваксаджията и на градската пейка, в бръснарницата, в шивашкия салон, в питиепродавницата и във фотоателието.  На практика с налични от музея в Търговище запазени предмети е направена възстановка, вкл. с изискани за времето облекла и аксесоари рединготи и папионки, сребърни часовници и табакери, стилни чадъри и шапки. Но и с използвани всеки ден автентични шивашки и бръснарски инструменти, стари фотоапарати и скъпи за времето си домакински съдове.
Реално посетителите на изложбата се потапят в атмосферата на градските условия на забравени времена. По някакъв начин в реализираните кътове са оглежда мъжката суетност от преди малко повече от век и се възстановява споменът за традиционни някога професии като шивач, бръснар, ваксаджия, фотограф, някои от които отдавна не са само занаяти, а и част от голяма модерна индустрия.
Групата за стари градски песни „Млади сърца“ с ръководител Станка Борисова се вписа по естествен начин в празничната вечер, завършила с елегантни наздравици в името на спомена за „доброто старо време“. Когато мъжете са били неподражаеми кавалери, а жените от новосъздаденото на границата на два века и след това българско градско съсловие са се опитвали да се държат в обществото като истински дами, заслужаващи тяхното внимание.



Няма коментари:

Публикуване на коментар