четвъртък, 7 ноември 2024 г.

Дафинка Станева с първа прозаична книга – сборник с разкази, посветени на любовта в нейния житейски смисъл


На 6.11.2024 г. в концертната зала на Художествена галерия – Силистра бе представена първата книга с разкази „Наследство от обич“ на  Дафинка Станева. Тя е автор на пет стихосбирки, краевед с 6 тематични  книги и преводач на  творци от Русия, Украйна и Беларус. Дългогодишен общественик е в община Кайнарджа, където в миналото е била председател на Общинския съвет и зам.-кмет на общината. Основател на Посетителски информационен център „Историческа чешма – Кючуккайнарджански договор 1774 г.“. Член е на писателските съюзи на България и Русия.

Проявата бе осъществена със съдействието на НЧ „Отец Паисий" – село Кайнарджа и в нея по покана на организаторите прозвучаха поздрави с патриотично съдържание на младата, но вече утвърдена певица Елизабет Недкова от Музикална студия „ДО РЕ МИ“ с ръководител Бонка Скорчелиева. Два от най-добрите разказа в сборника бяха представени от актьора Михаил Незалзов от ДКТ – Силистра и от Иван Колев от Литературно сдружение „Реката и приятели“. Станева получи задочни поздравления чрез специални адреси от областния управител Илиян Великов, от кмета на община Кайнарджа Любен Сивев и от Общински съвет Кайнарджа. Общината я възнагради с определена парична сума с поръчение да осъществи следващи свои творчески планове. Специално за представянето на книгата на Станева гостуваха писателят добруджанец Георги Балабанов, който е заместник-председател на Съюза на независимите български писатели и автор на предговора към книгата, Атанас Стоянов – управител на Издателство „Матадор – 74“ – град Добрич, и Кирил Бързаков – председател на Добричкото дружество на СНБП.

„В книгата са пресъздадени по художествен начин истории от живота, разкривайки дълбоки житейски и обществени ценности“, каза авторката в предварителен план. В своето кратко изявление тя потвърди тази своята мисъл, като я допълни с няколко други запомнящи се съждения. От нейните и на други участници във вечерта изказвания за книгата на публиката ѝ стана ясно, че в книгата са засегнати различни теми. Те са обединени от ключовата дума „любов“ – с уговорката, че може би в българския език тя е заредена с най-много на брой значения.

Героите на Станева са действени и обичащи съзидатели, чрез чието на пръв път романтично поведение прозира добротата, преминаваща през различни малки и големи човешки драми. Това на практика е споделяне на житейски опит чрез поведение и постъпки на хора от различни възрасти в сравнително близки до днешното времена. Борба за любов, милосърдие, прошка, възторг, страдание, както и други вечни проявления на човека са намерили място в книгата, доказваща, че наследството може да бъде не само материално, а и нравствено, защото библейско е посланието „любите друг друга“.

Авторката заяви пред присъстващите, че не харесва представеното на света в рекламен вид, т.е. безбурен, слънчев, лесен. Затова нарича своите разкази „антирекламна проза“. Доколко успява да убеди читателя, че е създава възвисени герои със светли характери, попаднали в нейния писателски „прожектор“, е въпрос на добита лична представа.

По интересен и задълбочен в много посоки начин прозвучаха разработките върху книгата на Станева от страна на Румяна Стефанова – дългогодишен учител и общественик от Средище, и на нейната колега Велина Великова от училището в село Голеш. В случая обаче те бяха по-скоро подходящи за тематична литературна конференция, но е похвално тяхното старание да отправят своите провокативни разработки към почитателите на Станева, изпълнени с многопластови замислящи послания. Нейно е и тълкуването: „Дълбоко вярвам, че литературата като част от изкуството – надежда, светлина и утеха за човека, не е изгубила своята мисия – да очовечава човека“. В подобен план бе емоционалното и подплатено с много примери от сборника изказване на дългогодишната преподавателка по български език и литература Катя Тодорова от Клуб на учителите пенсионери „Иван Байчев“.

 


Няма коментари:

Публикуване на коментар