Пространството пред паметника на възрожденеца Сава Доброплодни избра НЧ „Доростол“ навръх 1 ноември 2020 г. – Ден на народните будители, за да отбележи 150-ата година на първото в Силистра читалище, наречено „Надежда“, и създадено по негова идея - на учителя и театрала, назован „Доброплодния“ (български превод на гръцкото прозвище „евкарпидис”, дадено му за постигнат висок успех по време на образованието му в Цариград).
Тя припомня, че преди 150 години, идвайки в Силистра като учител, Доброплодни заявява, „…че образование е необходимо не само на децата, но и на възрастните – мъже и жени. И че скоро в града трябва да се организира и читалище. Така говорел той на храмовия празник - Петровден, 29 юни 1870 г. На 1 септември с.г. читалището е факт“. И още за него същата авторка пише: „Доброплодни идва в Силистра като оформен педагог – новатор и изтъкнат културен деец“.
В биографичен план: родом е от Сливен,
син е на даскал хаджи Илия и е възпитаник на неговото килийно училище. На 12 г.
остава без баща и по-късно, подпомогнат от сливенските търговци, се озовава в
Цариград. Негови съученици са много български патриоти, между които и Сава Г.
Раковски.
Доброплодни е автор на две драми и на две комедии. Делегат е на Първия църковно-народен събор в Цариград през 1871 г., на който е избран първият български патриарх Антим I. Напуска Силистра през 1972 г. Постоянен член е на Българското книжовно дружество от 6 август 1884 г. Умира на 19 април 1884 г. в София.
В допълнение: през 2014 г. след възстановяването на Държавен драматично-куклен театър Силистра името му е пропуснато. В момента с решение на ОбС Силистра на негово име e кръстена т.нар. творческа сцена Силистра, което в институционален порядък към момента не е актуално и би трябвало да бъде реализиран друг именуващ момент.
Няма коментари:
Публикуване на коментар