Общински съвет Силистра със свое решение даде съгласие за присъединяване на територия от Община Силистра към „външна преходна зона” на потенциален Биосферен парк „Сребърна”, обявен по Програмата „Човекът и биосферата” на ЮНЕСКО, част от която България е от 1977 г. Актът е на базата на докладна записка на кмета на общината д-р Юлиян Найденов. Кметът на общината е упълномощен да подпише Декларация за участие на Община Силистра в Биосферен парк „Сребърна” и формата за номинация пред ЮНЕСКО.
През 1995 г. на Международната конференция, организирана от Програмата „Човекът и биосферата“ в гр. Севиля, Испания, се приема Севилска стратегия и нормативна рамка за биосферните резервати, очертаващи нови правила и норми за зониране и функции на тези територии.
Съгласно този документ в съвременните биосферни резервати освен зони за строга защита, вече се обособяват и буферни зони, както и зони, в които се поощрява прилагането на устойчиви практики, гарантиращи икономическо развитие на съответните региони и опазване на природата в тях – наречени „преходни“ зони.
Всички български биосферни резервати са „строги резервати“ (с изключение на Поддържан резерват „Сребърна“) с режими на защита, които не позволяват осъществяването на дейности, свързани с устойчиво ползване на природни ресурси, т.е. в тях не се прилага изискуемата функция за устойчиво развитие и ползване на природните ресурси. Към момента нито един от българските обекти не отговаря на изискванията на зониране и функции, наложени в Севиля преди 21 години.
През последните години Секретариатът на ЮНЕСКО инициира процес за обезпечаване на съответствието на обектите, обявени за „биосферни резервати” с целите и изискванията, заложени в Севилската стратегия от 1995г. Предвижда се проучване на възможностите за създаване на съвременни биосферни резервати в осем района на България. Това се осъществява посредством провеждане на предварителни оценки за готовността на местната общност и власти за подкрепа на процеса на номинация на техния район за съвременен биосферен резерват/парк.
рамките на проекта „Подготовка на процеса на ревизия на мрежата от биосферни резервати в България“, осъществяван от Българска фондация „Биоразнообразие”, съвместно с МОСВ и Националния комитет „Човекът и биосферата” на ЮНЕСКО, ще бъдат изготвени и номинационни формуляри за два избрани района с най-голяма подкрепа, които ще бъдат изпратени до ЮНЕСКО в срок до септември т.г.
Предмет на оценка по проекта са следните осем района, в които вече съществуват биосферни резервати от старо поколение, в които се намират биосферни резервати от досегашния „строг“ тип. Почти 40 години 16 български биосферни резервати, сред които и „Сребърна”, са изпълнявали „консервационна“ функция, насочена към опазването на генетичните ресурси, видовете и екосистемите и осигуряването на условия за научни изследвания, мониторинг и образование.
Концепцията за биосферните резервати се е развила като първоначалната функция от „опазваща“ и „научна“, е преминала и към „функция на развитието”, ориентирана към устойчивото ползване на природните ресурси. Съвместяването на биосферните резервати от „стар“ тип няма да доведе до промяна в собствеността и ползването на съответните територии и няма да наложи допълнителни ограничения извън предвидените в националното законодателство.
От 1999 г. езерото Сребърна има статут на Поддържан резерват, а още през 1983 г. резерватът е включен в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО като „естествено функционираща екосистема, осигуряваща важна жизнена среда на застрашения къдроглав пеликан”.
На 11 май 2016 г. в Министерството на околната среда и водите в София се проведе работна среща с представители на Секретариата на ЮНЕСКО – Програмата „Човекът и биосферата” и МОСВ, във връзка със съвещателната мисия на експерти и актуализиране на мрежата от биосферни резервати в България. В работната среща участваха заместник-кметът на Община Силистра Денка Михайлова, представители на Община Силистра и РИОСВ – Русе.
Във връзка с номинацията на Поддържан резерват „Сребърна” като Биосферен парк по Програмата „Човекът и биосферата” на ЮНЕСКО и уточняване на конкретните ангажименти на всички институции, досега са проведени общо три работни срещи в Силистра, с домакинството на кмета на Община Силистра д-р Юлиян Найденов и участието на представители на Министерството на околната среда и водите, Националния комитет „Човек и биосфера”, Българска фондация „Биоразнообразие”, Община Силистра, РИОСВ Русе, държавни институции, представители на заинтересованите страни.
Работните срещи са проведени на 10 юни, 27 юни, 2 август 2016 г. На 25 август 2016 г. Община Силистра и Българска фондация „Биоразнообразие” инициират работна среща със заинтересованите страни във връзка с обсъждане на възможността за присъединяване на територията на Община Силистра към преходна зона (зона за развитие) на Биосферен парк „Сребърна”.
Кметът на Община Силистра д-р Юлиян Найденов в свое писмо до Министерството на околната среда и водите отправи въпроси за наличие на евентуални ограничителни режими в преходната зона на потенциален биосферен парк в района на Поддържан резерват „Сребърна”.
Министерството на околната среда и водите аргументирано отговаря на всички въпроси и предоставя полезна информация за биосферните паркове/резервати. Обявяването на територии за биосферни паркове не налага допълнителни ограничения и режими върху нито една от зоните му, извън регламентираното по реда на националното законодателство.
Буферната зона в един резерват осигурява опазването на сърцевинната зона и обикновено също има вече съществуващ статут, но с по-ниска степен на защита. В конкретния случай това е защитена местност „Пеликаните” и защитена зона от НАТУРА 2000 BG 000241 „Сребърна“ за опазване на дивите птици.
Преходната зона е зона за развитие, в която има активна човешка дейност, възможно е дори тя да не е с ясно определени граници. Предложението е към преходната зона на резервата да се присъедини територията на всички населени места в Община Силистра. С обявяването на Биосферен парк на ЮНЕСКО се осигурява международен престиж на територията на Община Силистра, която се превръща в предпочитано място за отдих и туризъм, защото са гарантирани чистата и добре запазена околна среда, качеството на предоставяните туристически услуги и продуктите, създадени по щадящ природата начин, и др. От волята на местните хора и институции в нашата община зависи номинирането на Поддържан резерват „Сребърна” като български биосферен парк от ново поколение.
Биосферните паркове са особено подходящи за провеждане на научни изследвания и мониторинг, свързани с опазването и разумното ползване на природното и културното наследство и устойчивото развитие. Натрупаната информация дава възможност за вземането на добре аргументирани управленски решения с предвидим ефект, както и за провеждането на природозащитно обучение с широко участие на местното население и демонстриране на добри практики.
На проведените досега работни срещи е постигнато съгласие и за структурата на управление на Биосферен парк „Сребърна” чрез: Съвет на партньорите, които осъществяват управлението (РИОСВ Русе и Община Силистра) със седалище и адрес РИОСВ - Русе; Консултативен съвет с участието на партньори и представители на заинтересованите страни – седалище и адрес Община Силистра
.
.
Няма коментари:
Публикуване на коментар