вторник, 2 декември 2014 г.

На 3 декември в Силистра - инициатива „Заедно сме по-добри”


„От Мир в дома към Мир по света” - Обединени за ратифициране от Република България на Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие

Кампания 2014 г.

Ние, организациите от "Алианс за защита от насилие, основано на пола"[1], като членове на най-голямото обединение на активни неправителствени организации в България в тази област, заставаме зад призива на тазгодишната кампания „16 дни срещу насилието по отношение на  жените”.
Ние осъзнаваме неразривната връзка между всяка форма на насилие в дома и насилието по света и затова сме се съюзили и работим в солидарност  за  превенция и борба срещу домашното насилие и всички други форми на насилие основано на пола[2]. Осъзнаваме също, че мащабите на тази задача изискват обединени усилия на много организации, професионалисти, на цялото общество.
Всички организации от Алианса работят упорито и от години за защита предимно на жени и деца от насилие и престъпления като: домашно насилие, сексуално насилие, сексуален тормоз, трафик, насилствени бракове и всякакви форми на насилие „в името на честта”, преследване.
Само за последната година организациите от Алианса са предоставили услуги на над 4000 пострадали от насилие предимно жени и деца чрез управляваните от тях  консултативни и кризисни центрове и телефонни линии. Предоставен е временен подслон на над 1000 жени и деца в кризисните центрове на организациите от Алианса. Чрез организациите членове на Алианса са заведени и по-голямата част от делата в страната по Закона за защита от домашното насилие, като са инициирани и подпомогнати производствата по около 700 случаи по закона. Много от случаите на насилие основано на пола, по които нашите организации са осъществили  интервенция през последната година, са комплексни случаи - съчетание на домашно насилие,  сексуално насилие и дори с трафик на жени и момичета. Наш приоритет е последователното отстояване и защитата на правата на жертвите на насилие и решаване на случаите в сътрудничеството с партньорските организации и в координация с институциите. В интерес на тази защита членовете на Алианса развиват и осъществяват и програми за работа с извършители на насилие.
Пострадалите от домашно насилие и от другите форми на насилие основано на пола в България се нуждаят от засилена защита на техните права и подкрепа от страна на държавата на всички етапи от тяхното възстановяване. Ето защо ние, организациите от Алианса, настояваме за следното:
-        Извеждане като приоритет и незабавно предприемане на стъпки за подписване и ратифициране от РБългария на Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие;
-        Приемане на промени в законодателството за признаване на всички услуги, необходими за подкрепа и възстановяване на пострадалите от насилие основано на пола, разкриване и подкрепа от държавата на тези услуги, предоставяни от неправителствените организации;
-        Приемане на нов Наказателен кодекс, спешно приемане на промени в действащия НК за засилена защита и наказване на домашно насилие, сексуално насилие и други форми на насилие основано на пола;
-         Последователно, навременно и в интерес на правата на пострадалите прилагане  на механизмите за финансиране от и чрез държавата на дейности за защита от домашно насилие и насилие основано на пола, като схемата за финансиране чрез бюджета на Министерство на правосъдието, Норвежкия финансов механизъм, Структурните фондове на ЕС;
-        Осигуряване на най-ранен етап на правна помощ на пострадалите от насилие основано на пола, включително на жертвите на трафик; 
-        Осигуряване на подкрепа за програми за най-уязвими групи в риск и пострадали от домашно насилие и други форми на насилие основано на пола, като жени и деца от малцинствата, както и такива с увреждания и мигранти;
-        Приемане на законодателство и политики за последователна борба с дискриминацията и стереотипите основани на пола.
В нашата работа и за изпълнение на нашите искания ние сме отворени за сътрудничество и обединение с всички единомишленици.
За повече информация:
Христина Георгиева, председател на ЖС „Е. Каравелова” – Силистра, Мобилен: 0888745120





[1] Женско сдружение ”Екатерина Каравелова” – Силистра, Фондация “Позитивни Умения на Личността в Социума” /П.У.Л.С/ - Перник, Фондация „Български център за джендър изследвания” /БЦДИ/ - София, Фондация ”SOS – семейства в риск” – Варна, Фондация "Х&Д Джендър перспективи" – Хасково и Димитровград, Асоциация „Деметра” – Бургас, “Асоциация НАЯ” – Търговище, Сдружение “Център Отворена врата" – Плевен, Български фонд за жените – София и Сдружение "Център Динамика" – Русе.
[2] Насилие насочено срещу жена, защото тя е жена или което засяга предимно жените.

„Заедно сме по – добри”
      Инициативата „Заедно сме по – добри” е насочена към заостряне на вниманието по проблема домашно насилие и насилие над жени. Статистиката сочи, че всяка четвърта жена в България е жертва на домашно насилие, а всеки трети човек познава пострадал от домашно насилие. Над 60 % от момчетата, расли в среда на насилие стават насилници, а над 50 % от момичетата се превръщат в жертви на домашно насилие. Близо 80 % от затворниците мъже, са израснали в семейства в които е имало домашно насилие.
     Въпреки че в последните години в България има диалог по проблема и  разчупване на статуквото /макар и слабо/, все още много жертви се срамуват и страхуват да споделят за проблема или да предприемат действия, за да се справят с него. В България все още е висок прага на търпимост към насилието във всичките му форми, липсва доверие в институциите и не е изработена единна политика и правоприлагане по случаи на домашно насилие.
     С тази инициатива Експертния регионален съвет по проблемите на домашното насилие и Женско сдружение „Екатерина Каравелова” се включват в международната 16 дневната кампания срещу насилието над жени и целят да фокусират вниманието на местното население и институции  към необходимостта от противопоставяне на домашното насилие, което е в основата на почти всички други видове насилие – сексуално, в училище, на улицата, насилствени бракове, трафик на хора.

ИНФОРМАЦИЯ ЗА КАМПАНИЯТА:

     16-дневната кампания срещу насилието над жени е международна кампания, подета от Института за глобално лидерство на жените и спонсорирана от Центъра за глобално лидерство на жените през 1991 година.   От 1991 година повече от 1 700 организации в 130 държави са взели участие в 16-дневната кампания! Участниците избрали датите – 25 ноември, Международният ден срещу насилието над жени, и 10 декември, Международният ден на човешките права, за да покажат символично връзката между насилието над жени и човешките права и по този начин да заявят, че подобно насилие се явява нарушаване на човешките права и международните стандарти. 
       Подобна символична декларация е от особена важност, тъй като по силата на ратифицираните международни конвенции за човешки права, държавите поемат задължението да защитават човешките права и за неспазването на този ангажимент те могат да бъдат подведени под съдебна отговорност. Така с признаването на насилието над жени за проблем на човешките права, се сменя статута на насилието, основано на пол, и от междуличностен проблем той прераства в сериозно нарушение на международните стандарти, което държавите се задължават да преследват и наказват по законов път.
       В тази връзка, приетата от Генералната асамблея на ООН през 1993 Декларация за премахване на насилието над жените се явява ключов момент за разбирането на проблема “насилие над жени”. В декларацията се заявява: “... че всяко насилие над жените представлява нарушаване на техните права и свободи”  (Declaration on the Elimination of Violence Against Women).

В рамките на 16-дневната кампания влизат няколко важни дати, свързани с насилието над жени, със здравето и човешките права на жените.
      25 ноември, когато стартира кампанията, се провъзгласява за международен ден срещу насилието над жени по време на първото феминистко Encuentro, проведено в Богота, Колумбия през юли 1981 г. „Феминистките encuentros” са конференции на феминистки от Латинска Америка, които се събират на всеки 2-3 години, за да обменят опит и да обсъдят положението на женското движение на континента. Още на първата среща всички форми на домашно насилие били публично осъдени, а датата 25 ноември била избрана като възпоминание за жестокото политическо убийство на трите сестри от Мирабал, извършено на същата дата през 1960 г. „Пеперудите”, както ги наричали, били политически активистки и всепризнати символи на съпротивата срещу диктатурата в Доминиканската република по онова време. 
      След като били многократно затваряни на 25 ноември Минерва, Патрия и Мария Тереза били убити от тайните служби, а телата им били намерени обезобразени в една пропаст. Оттогава те се превръщат в символи на народното и феминисткото съпротивително движение. През декември 1999 г., на 54 сесия на Генералната асамблея ООН 25 ноември е обявен за Международен ден срещу насилието срещу жени и оттогава насам минава се отбелязва под егидата на ООН. През декември 1999 г., на 54 сесия на Генералната асамблея ООН 25 ноември е обявен за Международен ден срещу насилието срещу жени.
      Световният ден срещу СПИН се отбелязва всяка година на 1 декември и има за цел да насърчава обществената подкрепа за превенция за болестта, както и да предоставя знание и повишава общественото съзнание за ХИВ/СПИН. За първи път денят е бил отбелязан през 1988 след среща на здравните министри от целия свят, свикана, за да повиши толерантността и информацията относно СПИН пандемията.
           На 10 декември народите и държавите по света честват приемането на Всеобщата декларация за човешки права през 1948 година. На тази повратна дата от съвременната история народите по света се събраха и декларираха политическата си решимост да заровят завинаги геноцида, на който станаха свидетели по време на Втората световна война.  Тази декларация става първият от поредица важни документи, илюстриращи постиженията на ООН и осигуряващи защитата на човешките права. Индивидите и организациите използват денят на човешките права като възможност едновременно да отбележат подписването на този важен документ и да провъзгласят принципите, които той съдържа.
         16-дневната кампания се използва от отделни индивиди и групи като стратегия за елиминиране на всички форми на насилие над жените чрез:
  • Повишаване на съзнанието на местно, национално, регионално и интернационално ниво относно факта, че насилието, основано на пол, е нарушение на човешките права.  
  • Подкрепа на работа срещу насилието над жени на локално ниво
  • Създаване на ясна връзка между работата срещу насилието над жени на местно и международно ниво
  • Осигуряване на форум, в който организаторите да разработват и споделят нови и ефективни стратегии срещу насилието над жени
  • Демонстриране на солидарност между жените от целия свят, които работят по проблема на насилието
  • Създаване на инструменти, с които да се оказва натиск върху правителствата да прилагат на практика ангажиментите да елиминират насилието над жени=
  

Няма коментари:

Публикуване на коментар